'Pobiti Kamâni' - Pădurea de piatră [Ezerovo]

înscris/ă în 20.04.10
MAY-2016
8 leva

Bulgară: Побити камъни

Incarcati-va cu energie pozitiva, vizitand un loc incantator

Urmare de aici

In scurta vacanta de Pasti a anului 2016 am avut ocazia sa vizitam si Padurea de Piatra de langa Varna, un loc putin cunoscut, dar pe care, acum ca l-am vizionat, vi-l recomand cu toata caldura. Nici noi nu am fi stiut de el, dar cativa prieteni cu care eram auzisera de existenta sa si ne-au indemnat sa-i insotim in mica escapada din Nisipuri, unde petreceam cele 3 zile ale Pastelui.

Din capul locului trebuie sa mentionez ca locul ar putea fi destul de greu de descoperit, dar noroc cu GPSul amicului. Indicatiile gasite in review-ul anterior, m-au cam descumpanit, nefiind un maestru al orientarii in spatiu, mai ales cand mi se spune ca nu sunt alte semne vizibile... Dar dracul nu a fost atat de negru si va zic simplu, luati-o pe autostrada care pleaca din Varna spre Sofia-Ruse (pe care ati si venit probabil, daca nu atiu preferat drumul pe la Vama) si dupa vreo 18-20 km o sa vedeti indicator clar Spre Topoli, la dreapta. Faceti dreapta si drumul va duce usor catre o sosea (drum judetean sa-i zic) din care se poate observa dupa vreo 300 de metri campul si pe stanga si pe dreapta pe care sunt "plantate" aceste pietre, stanci.

Zona este cunoscuta sub denumirea locala de Pobiti Kamani, sau Padurea de Piatra cum i-am zice noi sau Desertul de Piatra cum ii mai zic unii. Pe stanga cum veniti dinspre autostrada, chiar pe sosea, se observa o firma mare pe care sta scris numele obiectivului turistic, o poarta cu arcada care duce vreo 7-10 metri catre casa de bilete, o mica constructie din piatra care are deasupra la loc vizibil un steag al Bulgariei.

Biletele costa 3 leva pentru adulti si 2 leva pentru copii. Gazda care vinde si biletele este un foarte cumsecade ghid, care in cateva minute va prezinta, in engelza daca doriti, intreaga istorie a zonei si va descrie traseul pe care il puteti urma in continuare, circa 800 de metri presarati cu aceste coloane-stanci-fenomene naturale cu inaltimi intre 5 si 7 metri si diametru intre 0,3 si 3 metri.

Sigur, locuitorii zonei, exploratorii cu viziune mai mult sau mai putin artistica au gasit in timp diverse denumiri pentru formatiunile intalnite. Tronul Mare, Tronul Mic, Familia, Inima, Fantana, etc. Adevarul e ca, daca ghidul de la poarta (nu intra cu turistii in rezervatie pentru ca este singur si trebuie sa vanda si biletele) nu ne-ar fi spus ce putem vedea si nu ne-ar fi aratat si pliantele pe care le avea si la vanzare, nu am fi reusit sa deslusim atatea semnificatii in formele de piatra. Se spune ca zona intreaga ar avea cam 13 km patrati.

Ca o parere generala, lasand pe fiecare sa descopere frumusetile locului, este o zona plina de un farmec aparte. Arbusti infloriti in plina primavara si purtatori ai unor miresme deosebite, un aer curat, parca aducand a munte, cararui usor de urmat printre stancile risipite cu darnicie de Mama Natura, care le-a sculptat in timp cu multa imaginatie. Se spune si ca zona are o puternica incarcatura energetica. Se recomanda chiar sa atingeti pietrele, sa va descaltati si sa calcati pe nisipul fin pentru a va incarca de energie pozitiva.

Luati-va timpul de a poposi in acest loc cateva clipe si nu veti regreta. La plecare puteti cumpara si un port-bonheur continand nisip energetic. Daca este ziua dvs de nastere il obtineti gratuit.

P.S. - Multumiri lui -buterfly- pentru excelentul review. Eu nu am facut decat sa va "inarat" si mai mult sa vizitati acest loc incantator.

Impresii încărcate de Griegut in 05.05.2016 12:11:45

Validat / Publicat: 05.05.16 13:45:44

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în BULGARIA.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Griegut); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  14600 PMA (din 18 voturi) nota2

[05.05.16 13:08:18]

Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs invitației de a scrie propriul set de impresii din această vacanță.

=

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 30&ridAnt=68410

pagină generată in 0.0791969299316 sec