ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.05.2016
ÎNSCRIS: 20.06.10
MAY-2016
2 AD. + 1 COPII

Paste la Miramar

Anul acesta de Paste am fost din nou la Miramar, e a cincea oara cand suntem oaspetii acestui hotel, 3 sejururi de vara, unul anul trecut de 1 mai si acum de Paste. Hotararea sa petrecem Pastele la acest hotel a venit firesc, dupa ce anul trecut de 1 mai ne-am simtit foarte bine si ne-am relxat pe cinste.

Anul acesta am avut rezervate 4 camere cu vedere laterala la mare, am primit 4 camere alaturate, 8 adulti si 2 copii. Camerele exact cum le stiam, mari, curate, am avut si cosuri cu fructe in camera de bun venit (aici cred ca e meritul agentiei din Romania), caldura functiona in toate cele 4 camere, termostatul pe 24 de grade. Prietenii nostri au ajuns la hotel in jurul orei 15 si au stat cam mult la rand pentru a primi camerele, noi am ajuns mai tarziu, am primit camerele imediat.

Parcarea din jurul hotelului, parcarea privata pe iarba si chiar locurile din jurul /apropierea hotelului s-au dovedit insuficiente, hotelul era plin, dar plin de romani.

Restaurantul si-a pastrat standardele cunoscute (pentru un hotel all inclusive il pot compara doar cu Duni si Viva, poate si Bolero ca si calitate a produselor oferite), cred ca marele lor plus este mancarea proaspata si gustoasa, nenumaratele feluri din care poti alege (nu iti e frica sa ii dai copilului sa manance), rapiditatea cu care reuseau sa inlocuiasca tavile golite si credeti-ma ca se goleau instant.

Nu acelesi cuvinte de lauda le am de data acesta la capitolul dulciuri.

In restaurant era o forfota si o galagie greu de suportat, o fugareala cum rar am mai vazut, am preferat o geaca si terasa :)

Bauturile prea bine cunoscute: sucuri colorate, vinurile seci, bere slaba, cafea la dozator, cocktailuri slabute, dar nici un barman nu m-a refuzat cand am cerut "amestecul propriu" :), despre "tarii" nu pot sa zic ca nu le-am incercat.

In ziua de Paste erau miei intregi pe care ii portionau bucatarii, foarte bine pregatiti, nu doar in tavi, dar si pe mesele romanilor care faceau rezerve sa le ajunga pana anul viitor probabil, ouale colorate erau in toate colturile restaurantului, chiar si la receptie, supa de miel, orez cu organe de miel, asta ca sa fim in ton cu sarbatoarea. Nu am ce comenta la acest capitol, oricum mi se pare mult prea multa mancare si mai ales multa risipa, cu toate acestea nu fac rabat la calitate, ba chiar si cate o fita, asa sa ne simtim bine de exemplu:oua garnisite cu icre rosii si negre, fantana de ciocolata.

Pentru persoal am doar cuvinte de lauda, erau multi si a naibii de fugariti, conationalii le-au dat destul de furca, dimineata la 7 o armata faceau curatenie si adunau pahare si farfurii din cele mai nebanuite locuri, ai nostri (unii) pe unde beiau/mancau, pe acolo isi lasau paharele, gunoaiele.

Plaja asa cum se stie, minunata, curata, mare, nisip fin... da marea rece :), daca la capitolul temperatura marii nu putem reprosa hotelului, temperatura piscinei interioare, mica pentru capacitatea hotelului, si rece, nu stiu cum se balaceau cativa copilasi acolo, mie mi s-a parut prea rece, desi in martie m-am balacit cu spor intr-o piscina la munte, aici nu am reusit sa intru.

Animatia ok, mi-a placut Andrei, instructorul de zumba, care nu doar anima plaja cu orele de miscare dar a animat si discoteca vineri seara :). Seara jumatate de ora disco pentru pitici, jumatate de ora program de muzica si dansuri (rusesti intr-o seara, bulgaresti in alta, o formatie din romania in seara de paste) nu foarte reusite, dar acceptabile, apoi disco in sala de spectacole, care zau ca nu arata ca un "camin cultural" asa cum s-a spus pe aici, e drept ca nu e Scala dar e ok, cred ca pana la urma conteaza cum vrea fiecare sa se simta, noi ne-am simtit bine.

Din punctul meu de vedere singurul lucru care nu mi-a palcut de data asta a fost aglomeratia si neajunsurile care decurg de aici, majoritatea turistilor au fost romani care ne fac cinste oriunde in lume dar si cativa care mai bine se opreau la Mamaia.

Imi pare rau ca nu am poze cu interiorul camerei, restaurantului, baruri etc, am facut astfel de poze in sejururile trecute, acum am doar poze cu "gasca" :).

Trimis de elee in 04.05.16 20:36:57
Validat / Publicat: 04.05.16 21:13:19
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2477 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (elee); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 plaja la Miramar

[04.05.16 21:12:51]

Având în vedere termenul de comparaţie "solid" pe care-l ai, personal consider acest review drept unul dintre cele mai reprezentativepentru această destinaţie.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
[04.05.16 21:22:02]

@elee:

Si eu am petrecut un Paste reusit la Miramar in urma cu sase ani si ma bucur sa aflu ca hotelul isi respecta in continuare standardele si clientii.

[04.05.16 21:24:53]

@elee: Ai făcut o prezentare foarte buna

Sunt de acord cu tine în ceea ce privește comportamentul conaționalilor.

Nici americanii nu sunt mai breji, mănâncă mult mai mult ca noi dar au răbdare și respect fata de cei din jur, fata de angajați, au alta conduita morala și spirit civic.

Nu suntem oameni rai doar ca nu știm inca ce inseamna civilizatie.

[04.05.16 21:28:47]

@nicole33 - Pastele la Miramar a fost frumos, stiam la ce sa ma astept, dar 1 mai de anul trecut a fost perfect, propun sa nu se mai suprapuna cele 2 sarbatori

[04.05.16 21:32:46]

@mirelag2003 - exact lipsa de civilizatie, da sa nu generalizam, am avut si surprize placute

[04.05.16 21:41:16]

Da am avut, o familie de francezi ).

Surprizele ni le. am făcut singure )

[04.05.16 21:48:17]

@elee: Da da și eu votez

[04.05.16 21:48:58]

@mirelag2003 -

calatorul
[27.09.16 16:41:09]

@elee: Multumim pentru informatiile impartasite, ca si pentru pozele lamuritoare.

calatorul, elee, mirelag2003
Alte impresii din această RUBRICĂHVD Club Hotel Miramar: