ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.05.2016
ÎNSCRIS: 08.01.11
APR-2016

Apart Hotel Flora - Daisy Residence

Chiar daca ne -a placut hotelul Ela vezi impresii unde am fost cazati vara trecuta cu ocazia sejurului+ petrecut la Borovets, acum am ales in a ne caza la la Apart Hotel Flora Residence. De fapt aici este un intreg complex hotelier din care face parte un hotel mare Hotel Flora de 4* format din 2 corpuri de cladiri: un corp relativ nou si un corp mai micut finisat si cu ceva lemn la exterior. Tot in cadrul acestui complex sunt si 5 cladiri de 4 etaje ce functioneaza in regim de aparthotel.

Noi am avut rezervare la Apart Hotel Flora-Daisy Residence.

Am gasit rapid acest complex hotelier, cunoscand amplasarea lui inca de cand fusesem anul trecut in Borovets.

Accesul in parcare este limitat cu o bariera, fiind supravegheat permananent printr-un post de paza.

Acel nene ne-a indrumat, intrand in parcare, sa ne indreptam un pic stanga pe o alee de vreo 25m lungime, parcand masinile chiar langa intrarea in hotelul nostru.

Locul de parcare de langa cladirea Daisy Residence este micut, intrand doar vreo 4-5 masini doar, dar un pic in spate, pe unde intrasem, este o parcare destul de maricica.

Acum in extrasezon, nu erau mai mult de 15-20 masini in toata zona de parcare din incinta acestor 5 aparthoteluri.

Am parcat si am intrat la receptie in vederea formalitatilor de check-in. Receptia micuta, fiind un aparthotel, unde o receptionera ne-a preluat rapid, ne-a solicitat documentele de identitate si in schimbul lor ne-a inmanat cardurile de acces in camera. Am avut rezervate 3 camere studio deluxe, 2 alaturate la etajul 3 si una la etajul 4.

Hotelul este micut de doar 4 etaje, la parter imediat dupa receptie si lift si casa scarilor aflandu-se si un micut si cochet restaurant. Capacitatea restaurantului nu este foarte mare, dar tinand cont de nr. mic de camere al hotelului era mai mult decat suficient.

langa parcare se gaseste si un micut loc de joaca unde gasesti un tobogaan si un leagan, atent supravegheate de .... veveritele ce-si au culcusurile prin brazii inalti din jur =)).

mai este si un mic teren de baschet tot langa parcare.

Avand mic-dejun inclus, bufet, ni s-a comunicat la receptie si intervalul orar in care putem servi micul dejun. Am retinut doar ca incepea la ora 8,00, noi fiind intotdeauna matinali in vacante, cautam a cobori la masa imediat cum se deschide restaurantul. Intr-una din zile am coborat din camera pe la 7,20 si ne-am mai plimbat un pic prin statiune pana s-a deschis restaurantul. :))

De cum am intrat in hotel am remarcat curatenia.

Curatenie atat jos la receptie, in restaurant, dar si pe casa scariilor si pe etaje.

Am avut o rezervat un studio deluxe, care era prezentat pe site ca avand 44mp. Nu stiu daca avea exact acea suprafata dar cu siguranta era foarte mare, spatios.

Cum intrai in camera pe partea dreapta se gasea chicineta, dotata cu strictul necesar: cateva pahare, cateva cesti, farfurii si tacamuri, burete si detergent de vase. O plita electrica asigura incalzitul/prepararea mancarii in cazul in care doreai sa te auto-gospodaresti. Deasupra plitei aflandu-se si necesara hota, care sa-ti preia eventualele mirosuri de mancare. O hota incorporabila, telescopica. Nu stiu cat de functionala si eficienta era aceasta hota, nefolosindu-ne de aceasta plita electrica. Mai gaseai si o cana electrica pentru incalzit apa si un frigider/mini-bar “blindat” cu diverse recipiente si dulciuri.

Un dulap incapator si un cuier pentru haine completa zona de la intrarea in camera. In aceasta zona pardoseala camerei fiind din gresie, iar in restul camerei fiind parchet laminat.

Camera beneficiaza (si noi am beneficiat la randul nostrum =))) de un pat mare dublu dar si o canapea coltar extensibila in fata careia se gasea o masuta cu blat din sticla.

Seara dupa plimbarile noastre prin statiune si prin afara ei, ne strangeam toti intr-o camera la o mica sueta, fiind 6 persoane, spatiul era sufiecient, generos as spune. Intr-un colt, langa pat era si o masa de toaleta si scaunul aferent. Noptiere langa pat, prizele electrice din apropiere, impreuna cu aplicele de pe perete, de deasupra capului, asigurau comoditatea asezarii unui telefon, tableta, laptop, etc langa pat, dupa ce nu le mai utilizai, si doreai sa treci in lumea viselor. (stiu nu este sanatos a tine pe langa tine diferitele dispozitive electrice/electronice cand dormi, dar deh…. :)))

Televizorul LCD, cu o diagonala cam mica totusi pentru marimea camerei (28” sau 32”), era fixat direct pe perete, la semi-inaltime, prin intermediul unui suport. Pe noi nu ne-a deranjat acest aspect, oricum il porneam doar ca sa zumzaie ceva in camera.

Asternuturile de pe pat, albe foarte curate, pernele, cate 2 pentru fiecare capatana de om, foarte bune (pentru mine) ca si salteaua de pe pat, foarte odihnitoare (tot pentru mine J).

Baia si ea larguta, era dotata cu cada si perdea de dus, un calorifer portprosop, dar si un suport de prosoape, alaturat, foarte curata. Prosoapele albe, curate, moi, pufoase.

Zilnic fetele de la curatenie intrau in camera, schimbau prosoapele folosite, completau consumabilele utilizate (sticlutele de gel de dus, de sampon, sapunelele sau ratia igienica, etc).

Se dadea si cu matura/aspiratorul in cazul in care era nevoie. am observat ca afara fiind umed, noi cu incaltari, bocanci care mai adunau in profilul talpii si nitel noroi pe care nu-l puteam indeparta la intrarea in hotel oricat ne-am fi scuturat sau sters bocanci pe talpa, aceste firimituri de pamant erau stranse in fiecare dimineata de pe pardoseala camerei.

De fapt cam pe la ora 9,00 cand ne intorceam in camera de la masa, deja fetele de la curatenie erau pe etajul nostru, pregatite de a intra si in camere.

Iluminatul electric al camerei era asigurat de mai multe combinatii de aplice, plafoniere, luster sau spoturi, pe care le puteai aprinde in diverse variante de la o grupa de intrerupatoare electrice amplasate langa usa de la baie si parte langa usa de la intrare. Exista inclusiv un intrerupator electric pentru a aprinde lumina de pe hol in momentul cand iesi din camera.

As zice ca ar fi fost necesara si o masa cu vreo 2 scaune pentru zona de servit masa, asta in cazul in care ai fi dorit sa-ti pregatesti ceva de mancare in camera. Asta tinand cont de existent chicinetei, dar pe noi nu ne-a deranjat acest aspect, din contra ne-a incantat lipsa aceste mese, avand mai mult spatiu in camera.

Din camera se putea iesi pe un balcon suficient de mare, dar care era dotat doar cu un uscator de rufe, nefiind niciun scaun sau o masuta pe care sa te asezi sau sa asezi ceva.

Vedera de pe balcon era faina, spre padurea de molid.

O mica problema a fost in prima seara cu incalzirea camerelor, chiar daca pe calorifere nu putei tine mana, camera fiind foarte mare, pereti din zidarie, reci, probabil nefiind cazati turisti anterior in aceste camera sau poate in intreg hotelul, temperatura a urcat cu greu, fiind destul de racoare in camera, in conditiile in care afar ape zi nu erau mai mult de 12-14 grdC.

Si calorifele, dupa parerea mea destul de mici, suprafetele vitrate fiind foarte mari, nu prea au facut fata in prima seara. In serile urmatoare a fost ok temeperatura in camera, se incalzisera si peretii, se ocupasera si camerele alaturate noua. :)

Micul dejun as zice ca a fost bogat, gasind in permanenta cateva feluri de mezeluri, cateva sortimente de branza/cascaval, rosii, castraveti, masline, bacon prajit si carnaciori prajiti, oua ochiuri si omleta, iaurt, cereale, lapte, doua sortimente de mini-croissante, prajiturele, miere, unt si gem, ceai si alte cateva produse care mi-au scapat la numaratoare. =))

Paine de doua feluri si un toaster langa. La capitolul fructe gaseai: banane, portocale, mere si kiwi.

Un aparat pentru cafea unde gaseai cateva sortimente de cafea: espresso, capucino, etc, dar si un filtru de cafea, un dozator cu doua feluri de suc su un dozator de apa intregeau oferta.

In ziua de Paste am gasit si cosulete cu oua rosii si cosulete cu cozonac!

Una peste alta as zice ca micul dejun ar putea sa satisfaca gusturile oricarui turist. Dar nu un turist mofturos, care sa caute nu stiu ce nod in papura.

Adica poti manca decent la un pret decent!

Iar referitor la conditiile de cazare as fi zis ca sunt exceptionale, daca nu ar mai necesita renovare destul de serioasa as zice la exterior, refacerea finisajelor exterioare care daca acum sa zicem ca sunt acceptabile, nu sunt prea deranjante ochiului, in scurt timp tinand cont si de zona in care este amplasat hotelul, acesta se va degrada rapid. Si la interior ar mai fi nevoie de ceva renovare.

De fapt impresia pe care ti-o lasa acest hotel, este, ca asa cum au fost ridicate foarte multe asemenea cladiri in perioada de boom imobilar cand economiile tarilor “duduiau”, in aparenta, a fost ridicat rapid, s-a investit binisor in el la inceput, iar apoi pe perioada “crizei” nu s-a mai investit mai deloc in el.

Se vad si la interior, pe ici pe colo, mici imperfectiuni, mici rateuri de executie a instalatiilor termice, o baterie de dus ce a inceput sa se miste un pic in perete, un glet ce este fisurat, desprins partial intr-o mica portiune de plafon (parea mai degraba un viciu de executie decat o desprindere din cauza vechimii), unele fisuri pe ici pe colo. Iar numai din” inertie “ nu poti pastra imaginea si aspectul unei cladiri.

Dar repet, conditiile oferite de acest hotel sunt super ok raportate la pret. E pacat ca desi este foarte curat in interior, are o arhitectura placuta, ofera niste servicii de calitate as zice, sa fie lasat incet incet in paragina.

In concluzie, eu recomand aceasta cazare!

Trimis de Testosu' in 04.05.16 16:23:37
Validat / Publicat: 04.05.16 17:55:37
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2259 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

• rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 26.00 EUR pe cameră

[04.05.16 17:54:44]

Mutat în rubrica "Complex Flora Apartments - Daisy Residence, BOROVETS" (nou-creată pe sait)

Testosu'AUTOR REVIEW
    [05.05.16 08:23:00]