ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.05.2016
ÎNSCRIS: 20.04.10
MAY-2016

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Nu va duceti de Paste!

Am fost la Mimosa in timpul vacantei de Paste 2016, intre 29 aprilie si 2 mai. Vremea a fost aproape superba, am reusit chiar sa facem ceva plaja si sa ne balacim (unii, nu toti) in apa marii.

Nu a fost pentru prima data cand am petrecut Pastele in Bulgaria, precedentele experiente fiind la Albena (de cateva ori) si la Duni. Mi-a fost clar, odata ajuns la Hotelul Mimosa, ca cei din Nisipuri habar n-au sa organizeze un sejur cu ocazia Pastelui. Se poate observa si din ofertele anilor precedenti ca hotelierii din Nisipuri fac oferte mai ales pentru perioada vacantei de 1 Mai, in timp ce Albena isi deschide portile traditional mai ales de Pasti. Anul asta, Pastele a picat de 1 Mai, deci sortii au facut ca majoritatea ofertelor sa mearga spre Nisipuri...

Oameni buni, nu va duceti la Mimosa! Dai 100 de euro/persoana pentru un sejur de 3 nopti cu all inclusive, dar serviciile sunt proaste rau de tot. Nici nu stiu la ce sa ma refer mai intai.

Hai sa va zic de masa, ca e importanta, nu? S-a mai mentionat si aici ca restaurantul nu satisface totalitatea clientilor. Daca nu apuci sa fii intre primele randuri la deschiderea usii restaurantului, trebuie sa astepti pana prinzi o masa cel putin o ora.

O ora dupa care cu greu se debaraseaza mesele, iar oferta cu bucate nu este improspatata. E posibil ca aproape 1000 de oameni sa stea la coada la un castron de salata de rosii? Sau tavi cu diverse specialitati sa dispara dupa ce s-au consumat de catre primii clienti? Este posibil ca in noaptea de Pasti sa nu fie organizat nimic traditional?

Am fost de mai multe ori in situatia ca, la Albena, sa fim intampinati dupa venirea de la inviere de tot colectivul de ospatari cu cosuri pline cu oua vopsite, cozonaci, pahare de sampanie... Au stiut sa-si respecte clientela.

La Mimosa..., sutele de oameni care se intorceau de la slujba de inviere, savarsita la o capela, in apropiere, in spatele Hotelului Admiral, au fost intampinati cu scaunele ridicate si intoarse pe mese si intuneric. Parca am fi gresit cu ceva ca veneam atat de tarziu la camere. Cei de la receptie se uitau la noi ca la niste ciudati.

A doua zi, nu am apucat sa mananc nici eu nici ceilalti 12 din grupul nostru vreun ou rosu sau de alta culoare. Nu am prins, ca sa zic asa, pentru ca resturi de coji de oua am vazut pe mesele pe care tot noi le-am debarasat, pentru a merge treaba mai repede si a putea sa ne asezam si noi sa mancam. Am apucat ceva carne de miel preparata la tava si o ciorba de miel, cam fara gust si in orice caz fara bors. Cozonac de alimentara, cat se poate de fad. Drob nu am vazut si nici nu am auzit pe cineva sa fi mancat.

Bauturile de la all inclusiv au fost acceptabile (Pepsi, Fanta, Sprite, neacidulate cu diverse arome, vin alb si rosu varsat, bauturi alcolice autohtone, ceai, cafea slaba, apa.

Camerele mari, conditii bune, Tv cu cablu satelit, cu TVR International si Realitatea TV, dar fara ProTV International sau alte canale romanesti. Nu s-a schimbat lenjeria, nu s-au schimbat prosoapele (nici cele folosite, ude-fleasca), nu s-au inlocuit sapunurile si sampoanele. A fost caldut datorita aerului Conditionat centralizat, care si-a facut cat de cat datoria. La altii in camere am auzit ca nu a functionat.

Programul de entertainment a cuprins doar muzica difuzata la piscina (destul de tare incat sa nu te poti odihni dupa-amiezele), mini-discoteca copiilor seara si un mini-spectacol de folklor bulgaresc pe 1 Mai. Echipa de animatie a fost ca si absenta.

Piscinele au avut apa rece-rece. Dar mai rece era piscina (anuntata ca incalzita) de la interior. Au fost promisiuni ca se va incalzi (prin alimentarea de la un robinet cu apa calda), dar pana am plecat de acolo nu s-a intamplat nici-o minune. Bine ca macar mirosul de sudoare statuta care a fost prezent la inceput la piscina interioara s-a mai risipit. Probabil se datora si prezentei celor cateva aparate de forta care fusesera utilizate de cine stie ce clienti pana sa inceapa sezonul.

Marele noroc a fost ca vremea buna ne-a sustinut cat de cat moralul. In ciuda prognozelor meteo nefavorabile.

A meritat si scurta excursie pe care am facut-o la Padurea de Piatra, in apropiere de Varna, in zona localitatii Topoli.

Trimis de Griegut in 04.05.16 14:14:21
Validat / Publicat: 04.05.16 15:08:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena, Nisipuri, Riviera, Duni

VIZUALIZĂRI: 2021 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Griegut); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

webmaster26 [04.05.16 15:08:08] »

@Griegut - Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 49&ridAnt=68375

A meritat si scurta excursie pe care am facut-o la Padurea de Piatra...

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Matteo [30.03.17 22:34:23] »

@Griegut: Sper sa nu va suparati, dar Pastile nu pot fi prilej de "concediu la mare". Este praznicul ce se intampina cu post greu si rugaciune, cu spovedanie si impartasanie... cu o slujba minunata care se termina la 3 noaptea... nu ai cum sa simti Invierea imbaindu-te in mancare si apa marii... Nu merge si concediu la mare si Inviere. Ori una, ori alta!

Matteo
    Alte impresii din această RUBRICĂMimosa Sunshine Hotel: