ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.02.2010
ÎNSCRIS: 04.05.09
SEP-2009

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Kefalonia - impresii sejur

Am fost acolo in luna septembrie 2009. Mai bine zis, am stat in Agia Effimia, care este la o distanta de 6 km de plaja Myrtos. Kefalonia este o insula foarte frumoasa, insa are o serie de neajunsuri, cum ar fi de exemplu guardrail (parapet) la drumuri... Am avut o experienta foarte neplacuta din acest punct de vedere, mai ales ca soseaua pe insula (cea de pe coasta) este extrem de periculoasa, fiind ingusta, intalnind tot felul de greci neghiobi care circula cu viteze infioratoare (trebuie sa fii foarte atent cu grecii din trafic, alfel risti sa faci accident). Alta neplacere este senzatia creata de acest drum de coasta, care, daca faci o miscare mai brusca de volan, chiar risti sa cazi in gol...

Am ales ruta Romania - Bulgaria (nu mai stiu exact ordinea pe harta a oraselor, deci voi scrie ce tin minte) - Grecia (aceeasi chestie cu ordinea), prin urmatoarele: Calafat - Vidin (trecere cu bacul) - Sofia - Blagoevgrad - Sandanski - Montana - Kulata (granita cu Grecia) - Tessaloniki (autostrada - taxa 2 euro la fiecare intrare pe autostrada, vreo 2 autostrazi schimbate pana la destinatie) - Ioanina (am mers pe Egnatia Odos) - coborare spre sud - Lefkada - Vassiliki (Lefkada) - ferry (45 euro doua persoane si auto mic) - Kefalonia - Fiskardo - Agia Effimia.

Cazare la Hotel Alexatos: arata foarte bine, camerele sunt mari, curate, noi. Livingul (bucatarie +camera) are TV (3-4 posturi TV locale), frigider, canapea mare, vase pentru gatit, farfurii, tot ce trebuie, hota, aragaz. WC-ul foarte curat (se face curatenie 1 data la 2 zile), dotat cu prosoape (imaculate!!! ), hartie igienica, prosoape de hartie. Camera - double bed - doua paturi (se schimba asternuturile 1 data la 2 zile).

Pret / camera de genul asta in septembrie - 35 euro/ 2 persoane.

In Agia Efimmia nu prea ai ce sa faci... Decat sa mananci la vreun restaurant (taverna) si sa admiri yacht-urile din golf (port).

Pentru deplasare loco, va sfatuiesc sa nu folositi taxi-urile - costa in jur de 40 de euro un drum, deplasarea intre 2 orasele de pe insula. Se gasesc pentru inchiriat ATV-uri si scutere cu 30-35 de euro / 24 ore.

Benzina costa in jur de 1. 20 euro pe insula, peste tot fiind cam acelasi pret.

O masa - in cazul meu - gyros - care ajunge la 2 persoane costa in jur de 8 euro (la taverne mai ieftine) si ajunge si la 10-12 euro in alte locatii.

In Agia Efimmia nu exista decat 2 super-marketuri mici, amarate si cu preturi mari. Recomand deplasare la Argostoli unde gasiti Lidl, Carrefour, etc.

Painea este destul de scumpa: aprox. 2 Euro.

Peisajul: salbatic, extrem de frumos.

Plaja Myrtos: exact cum se vede in pozele de pe net. Atentie! plaja e cu pietre, nu cu nisip! Din aceasta cauza, deplasarea pe plaja... cam doare la talpi.

Conditii climatice: soare care ARDE! Recomand purtarea permanenta a unei sepci, ceva. Ploaia dureaza cam 5 minute si se opreste - daca aveti ocazia sa aveti si ploaie acolo.

Impresii generale: in afara de plaja (recomand lotiune SPF 30 minimum! ) si baie in mare, nu prea ai ce face.

Cam atat...

Trimis de nuculetul in 12.02.10 11:53:27

VIZUALIZĂRI: 9421 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nuculetul); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 program ferry 2009 aug-sept. contactati la dresa din josul paginii pozate pentru un program de ferry de actualitate

[12.02.10 12:16:47]

ai scris de toate, nu mai pot sa te intreb nimic, bravo:400

[12.02.10 14:59:14]

O intrebare ar fi: ai plecat din Bucuresti? si daca da, de ce ai luat-o pe la Vidin Calafat?

Intreb pt ca sunt convins ca ai plecat din alt oras sau ai trecut sa iei pe altcineva din alt oras in drum si nu eram lamurit de ce ati ocolit atat.

Si mai am o intrebare daca mai tii minte la ce ora ai luat feryy din Vasiliki sau daca mai stii orarul, cred ca nu sunt mai mult de 2 curse pe zi din Vasliki?

Merci.

[12.02.10 15:29:59]

Ferry din Vassiliki sunt doua pe zi unul in jurul orei 16 (nu mai stiu exact) si unul in jurul orei 18. programul de ferry nu este niciodata constant, deci consulta in avans ceva online despre programul de ferry. Ar fi mai simplu de luat ferry din Igumenitsa (capat autostrada Egnatia Odos), dar eu nu am stiut la momentul respectiv, pentru ca autostrada e relativ recenta. Ferry din Igoumenitsa te lasa in Sami, la 9 km de Agia Effimia.Portiunea de sosea Sami- Agia Effimia e mai buna dpdv al sigurantei.

Daca esti din Bucuresti, e mai bine sa treci granita in Bulgaria pe la Ruse, pe pod. Da, am luat pe cineva de pe drum, de aceea am fost nevoit sa ocolesc pe acolo. A, si inca o chestie: pe autostrada poti sa mergi lejer cu 220, cam toti grecii merg asa... Si iti si permite calitatea drumului, spre deosebire de Romania... Cand am fost eu in Kefalonia anul trecut era in constructie o sosea care trece prin mijlocul insulei. S-ar putea ca pana la anul sa fie gata si circulabila. Recomand aceasta sosea in loc de cea de pe coasta.

Alta recomandare : nu mancati masline din maslini ! Sunt groaznic de amare, iar gustul amar respectiv se diminueaza foarte greu !

Alta recomandare: Luati avionul ! Costa tot cam cat benzina pe care o bagati in masina. Exista curse Bucuresti - Atena sau Bucuresti-Patras cu schimbare pentru Sami sau Argostoli in Kefalonia.

[12.02.10 15:55:30]

Multumesc. Foarte util .

Nu cred ca inca sunt afisate cursele de ferryboat pentru in vara. Posibil sa fie ceva mai scump din Igoumenitsa mai ales masina , avionul e mai comod asa e, insa eu mai bine merg pe jos si inot dupa aia . Glumesc desigur.

[12.02.10 20:04:32]

Ferry-boat pentru Kefalonia se poate lua si din Killini, la sud de Patras.

Era un pic mai lung drumul, dar nu erai nevoit sa strabati toata insula Lefkada de la nord, de unde intri in ea, pana in sud, unde este portul Vassiliky.

Mai ales ca drumurile in Lefkada sunt pline se serpentine, fiind munte destul de inalt, unde masinii ii era dor de viteza 3 a.

Si pretul ar fi fost aproximativ asemanator. Dar trebuia sa intri in peninsula Peloponez pe podul de la Antirio.

Vad ca este primul tau review!

te felicit, te votez, si... la cat mai multe!

[12.02.10 22:56:44]

avionul ar fi o varianta foarte avantajoasa daca nu ar fi atit de mari taxele de aeroport: 95 - 100 de euro de persoana

[13.02.10 07:25:11]

mario110,

Iar de la Atena ce faci?

Dai o groaza de bani pe transportul pe apa pana in kefalonia?

Sau iei autobuzul pana in Killini si de acolo ferry-boatul?

Tot masina e ''sfanta'', zic eu, mai ales ca in insula fara masina ta esti ca si mort, esti ''condamnat'' sa stai pe o singura plaja sau iar sa dai o gramada de bani pe excursiile obtionale, daca, cumva sunt, pentru ca in Kefalonia... nu stiu!

Dar... era doar parerea mea...

Cristina67
[13.02.10 07:47:56]

Pe mine un drum Bucuresti - Zakinthos si retur plus 500 de km pe insula ma duc la 165 de euro pentru 4 persoane numai motorina la care se adauga ferryboatul (avantaj mare Lefkada unde se trece pe pod). Daca ar fi fost curse charter lowcost poate ar fi fost in apropiere pretul dar cum nu sunt totusi cred ca cel mai ieftin iesi cu masina ta si ai parte si de un drum extrem de frumos si chiar foarte rapid prin Grecia. Autostrada Egnatia Odos era anul trecut dotata cu camere cu radare fixe insa sigur nu erau functionale , s-ar putea anul acesta sa avem surprize. In total sunt peste 20 de tuneluri si prin ele ar trebui sa se circule cu 80km/h , desi noi am mers constat cu peste 100 prietenii nostri ne intrebau dupa aceea de ce mergeam asa incet , noi eram cu melcu si ei cu racheta, adica noi cu Logan diesel 67cp si ei cu Mercedes Kompresor.

[13.02.10 19:11:02]

georgiana: ai perfecta dreptate. eu ma refeream doar la paralela intre avion si autocar; cu autocarul mergi dupa cum vrea soferul cu masina ta opresti unde vrei si cind vrei(mai faci si eventuale ocoluri daca este cazul), deci eu daca ar fi sa aleg intre avion si autocar la preturi comparabile, as alege fara sa clipesc avionul (repet: daca n-ar fi asa de mari taxele de aeroport).

desigur este doar o parere personala care nu trebuie impartasita de nimeni daca nu i se potriveste.

in rest, prefer masina personala in orice situatie.

bafta multa tuturor.

[13.02.10 20:08:50]

eu zic ca pana ne decidem care este cel mai bun mijloc de transport, sa ascultam niste muzica, asta cu acordul autorului acestor impresii!

[13.02.10 20:30:17]

super idee webmaster13.

desi eu cred ca cel mai bun mijloc de transport este cel care ni se potriveste cel mai bine.

soacra-mea nu s-ar urca in avion, mie nu-mi place autocarul, socru-miu nu vrea cu masina, nevasta-mea numai cu masina vrea...! a-ti inteles ideea!

[05.03.10 19:25:47]

Nuculetule,

Hai sa traiesti si bine ai venit!

Alegerea ta a fost foarte buna: in doi, cu masina. Doar durata sejurului mi s-a parut cam mare, cred ca o combinatie de cate 4-5 zile in Zakynthos, Kefalonia si Lefkada sau Zagorohoria ar fi fost si mai placuta.

Agia Efimia este bine asezata, fiind un bun punct de plecare catre nordul si vestul insulei, cat si catre statiunile din sud. De retinut: tavernele din golf.

Review-ul tau este bun, curat, la obiect. Noi asta cautam: informatii. Nu doua randuri care nu spun nimic, incropite in graba, pentru puncte. (Am vazut pe cineva care scria fara sa spuna nimic, doar pentru a avansa in clasament. Si este in top 10!! ).

[10.05.10 15:57:12]

Multumesc pentru aprecieri celor care au primit prin review-ul meu informatii utile. Nu strica nici punctele acordate.

@Georgiana - mersi mult pentru informatiile pe care si eu le-am primit de la tine, si multumesc si pentru aprecierile tale vizavi de impresiile mele.

@ toti cei interesati - Georgiana este deschizatoarea de drumuri (prima impresie de pe site referitoare la Kefalonia), asa ca s-ar putea sa stie chiar mai multe decat mine.

Alegerea mea a fost facuta pe baza faptului ca e aproape de plaja Myrtos.

Calatoria cu avionul pana acolo costa intr-adevar mai mult, dar si drumul cu masina este super-chinuitor, mai ales in Bulgaria, unde risti sa te ratacesti (chiar cu GPS !!!) din cauza lipsei panourilor de indicare a rutelor si a bulgarilor care nu stiu limbi straine...

Cea mai buna ruta pentru ferry, in opinia mea, ramane Igoumenitsa-Kefalonia, e mult mai putin solicitanta decat ruta pe care am mers eu, cu traversarea Lefkadei.

Ce nu am vizitat:

- pestera Drogarati - si regret

- lacul Melissani - si regret.

Alte impresii/ sfaturi:

- nu cumparati "suveniruri" - majoritatea sunt chinezesti, deci nu au nici un pic de autenticitate.

Sau uitati-va cu atentie ce achizitionati.

- nu cumparatui CD-uri de la vanzatorii ambulanti pakistanezi/ indieni de pe plaje - riscati sa va luati teapa (cum mi-am luat eu...) - mai ales cu muzica traditionala greceasca, care nicidecum nu este bouzouki (muzica gen Zorba), ceea ce cautam eu...

- nu cumparati "fake"-uri de firma ( de ex. , ceasuri de "firma" chinezesti, posete de "firma" chinezesti) de la vanzatorii negri/ chinezi/ vietnamezi de pe strazi - sunt mai scumpe decat in Romania

In curand voi pune pe site si o harta rutiera originala a insulei, precuj si programul de ferry din sept. 2009 (acum nu stiu daca este universal valabil si pt urmatorii ani...) de pe toata insula, deci cu plecari/ sosiri din/ in Sami, Argostoli, Fiskardo, si altele.

Rog un webmaster sau moderator sa ma ajute in eventualitatea ca nu pot uploada pozele.

- invatati un pic de greaca, nu strica. Foarte multi greci nu stiu limbile de circulatie internationala, in special cei trecuti de 50 de ani.

- ca o mica adaugare vizavi de plaja Myrtos - daca veti avea parte de o zi cu valuri mari (6-7-8 metri inaltime !), veti vedea si nisip pe plaja, adica plaja se va transforma din una cu pietre intr-una cu nisip.

- daca va cazati in Agia Effimia si cautati alti romani cu care sa va imprieteniti/ cunoasteti s.a.m.d., incercati Hotel Alexatos, este cel mai "calcat" de romani. Cred ca este si cel mai ieftin... Nu am verificat inca aceasta ipoteza, dar din cautarile mele indelungi pe net, cam asta reiesea la acel moment.

Deci, in curand poze cu harta rutiera a Insulei si programul de ferry pe insula.

[11.05.10 11:13:22]

Nu cred ca cea mai buna ruta pentru ferry intre Grecia continentala si Kefalonia este Igoumenitsa-Sami. Este o ruta lunga si obositoare (aproape 5 ore), iar orarul este nepotrivit. Este preferabila ruta Vasiliki-Fiskardo (o ora si un pic) sau Nydri-Fiskardo.

[11.05.10 11:42:07]

Motaneata, eu as fi ales ruta de ferry Igoumenitsa - Sami din motive de siguranta circulatiei... Grecii sunt chiar nebuni la volan, sunt violenti in trafic si plus drumurile de pe coasta insulei, fara parapeti...

Sunt de acord cu tine, ca sunt mai rapide rutele de care zici tu, dar fiecare are opiniile sale. Cu cat sunt mai multe opinii, cu atat mai bine. Viitorii turisti romani se pot edifica asupra rutelor pe care le pot alege.

[11.05.10 11:43:26]

webmaster13, nu trebuie sa ceri acordul ca sa pui o melodie. Do it, please.

[11.05.10 11:54:43]

Ah, am uitat ! Ca sa nu depindeti de autocar/ avion in Kefalonia si sa va puteti deplasa in voie:

- se pot inchiria masini in Sami, Argostoli si cred ca si in Agia Effimia. Pretul este in jur de 60-70 de Euro pe zi.

- se pot inchiria ATV-uri si scutere in Agia Effimia si in aproape toate localitatile de pe insula cu 30-35 de Euro pe zi.

- Skooteraki sau ceva de genul asta pentru inchirieri scutere si ATV-uri in Agia Effimia - se afla pe o straduta (nu-i mai tin minte numele) la iesirea spre port, intre Supermarketul Klaoudatos si taverna Captain Corelli's.

[11.05.10 12:41:52]

Decat sa dau 70 de euro pe inchirierea unei masini pe o zi in insula, plus benzina... mai bine plec cu a mea!

E scump, domle', scump! In nici o insula nu am auzit de pretul asta in Grecia sau poate tu ai ales si masina cea mai scumpa, nu??

[11.05.10 12:45:40]

Georgiana, pur si simplu am intrebat pe la magazinele din zona tavernei Captain Corelli's. Da, este cam scump. Cel mai rentabil este intr-adevar sa vii cu masina ta acolo. Tu ai inchiriat masini pe vreo insula? Cam la ce pret?

[11.05.10 14:54:34]

@nuculetul,

Ai un nik foarte nostim, stiai! ?

Nu am inchiriat nicaieri masina, pentru ca noua ne place sa calatorim de dragul calatoriei in sine, nu doar al punctului final! Deci, folosim masina personala unde se poate, chiar daca e o destinatie mai indepartata, cu una sau 2 cazari de tranzit! Ne place si cu avionul, dar acolo esti prea ingradit la multe lucruri, dar il folosim doar in cazurile in care nu putem altfel!

Spre exemplu, in masina imi pot pune o multime de chestii care-mi fac vacanta mai frumoasa, in timp ce cu avionul sau cu autocarul -sunt niste limite!

In Zakynthos pretul la masini inchiriate incepea de la 30 de euro in sus, in functie de marca de masina si de numarul de zile pe care doreai sa inchiriezi! De aceea am spus ca mi se parea foarte scump 70 de euro, cum ai scris tu mai sus!

Merci de mesajul privat, as fi vrut sa-ti scriu si eu ceva referitor la subiect, dar... vad ca nu ai accesibila aceasta functie, ori nu vrei sa primesti mesaje, ori pur si simplu nu ai bifat acolo, ca sa iti putem scrie!

Astept cu nerabdare sa ne mai scrii si despre alte destinatii in care ai fost in vacanta!

Ar fi cazul,nu crezi.....?

[11.05.10 15:35:05]

@Georgiana, am activat functia de primire mesaje private. Era nebifata optiunea (deh, neatentia !...). As mai scrie si despre alte destinatii, dar nu stiu cum sa fac, litera N nu prea e prezenta pe aici....

@Webmaster13, mersi de ajutor, dar nu mai este cazul. Vei vedea in mesajul privat despre ce e vb. Alta chestie: a mine nu se aude melodia propusa....

[11.05.10 15:53:08]

Vezi ca ai probabil volumul la minim!!!

La mine merge acum, mai sunt probleme cand pica trilulilu, dar acum e ok.

[11.05.10 16:06:09]

@nuculetul, sperii lumea cu ultimele tale informatii. Masina inchiriata=70 EUR/zi? Feribot= 5 ore? Pai cine mai merge in Kefalonia cand aude asa ceva?

In realitate preturile in Kefalonia nu sunt mai scumpe fata de alte insule din Grecia. Cu 35-40 EUR/zi poti inchiria o masina mica (4-5 locuri). Dar e pacat sa nu mergi cu masina ta. In ceea ce priveste feribotul, ruta trebuie sa fie cat mai scurta (unii au rau de mare).

Kefalonia este o destinatie de exceptie. Din fericire este si accesibila pentru noi.

[12.05.10 08:57:33]

@motaneata : Cam atat costa inchirierea unei masini in Agia Effimia, nu stiu de alte locatii. Poate se explica lucrul asta si prin faptul ca in Agia Effmia vin multi englezi...cred... Da, ferry Igoumenitsa-Sami cam atat face, 5 ore.

Oricum sunt multe alternative de urmat pentru ferry: Igoumenitsa- Sami, Vassiliki (Lefkada)-Fiskardo, Patra (Killini)- Sami, cred ca e si Patra-Argostoli... sunt destule rute.

cod_take
[23.07.11 03:23:13]

Buna,

Imi poti spune te rog cam cat este km la taxi (am vazut ca ai specificat de el - in special noaptea).

Multumesc,

[23.07.11 23:32:34]

Salut

Nu iti pot spune cu exactitate tariful. Majoritatea taximetristilor din Agia Effimia sunt particulari, adica nu apartin de vreo firma, ci sunt independenti si fiecare are tariful lui. Se poate negocia cu ei si chiar te sfatuiesc sa negociezi. Nu stiu daca au tarife diferite pentru zi si noapte. Eu stiu ca am mers cu taxi ziua, din Agia Effimia pana in Argostoli si mi-a cerut unul 60 de Euro (asta dupa ce i-am intrebat pe toti cei care stateau in statia de taxi din port, fata in fata cu centrul de informatii pentru turisti, la cativa metri de Captain Corelli's). Am negociat un pic cu el si i-am dat 40.

cod_take
[24.07.11 00:02:53]

Destul de mult. In conditiile astea revin cu o alta intrebare in caz ca stii, exista vreun autobuz care leaga principalele statiuni de pe insula... ma intereseaza Skala, Poros, Argostoli, Sami...

Merci!

cod_take, Cristina67, georgiana, ionescunic, motaneata, nuculetul