Grand Hotel Varna Hotel  (stele cf clasif. AFA:  4*+)

03.05.2016
Avatar ctinboncu
înscris/ă în 03.05.16
APR-2016
620E

In niciun caz!!!

Am fost de Paste intre 29.04 si 02.05.2016 cu un grup mare de prieteni de toate varstele (familii cu 1,2 copii + bunici) aproximativ 25 persone. Unii am fost cazati la Grand Varna hotel chipurile de 5 stele iar altii la hotaelul Lebed care are theoretic 4 stele.

Hotelul Grand Varna a fost inaugurat in anii 70 si arata ca un buncar rusesc de 11 etaje din beton nefinisat. Nu-mi pot imagina cine si din ce motiv a acordat acestui hotel 5 stele.

Este un hotel din alte timpuri care ar trebui pur si simplu demolat. Mobila este extreme de veche, ciobita, prafuita, camerele au o mocheta uzata iar paturile aveau picioare la fel ca cele pliante.

Asternuturile uzate, patate iar prosoapele de un alb galbui dubios. Apa calda a fost oprita in orele de varf cand toata lumea ar fi vrut sa faca un dus. Closetul nu era bine prins iar colacul era fisurat si "ciupea" pielea destul de neplacut. Draperiile nu acopereau decat 1/3 din suprafata geamurilor aspect important caci pe balcon era plantat un bec puternic pe care nu il puteai stinge din camera.

Am telefonat la receptie - caci nu puteam dormi din cauza luminii si ni s-a spus ca se va stinge automat in tot hotelul dupa ora 2 noaptea.

Mancarea o fost horror. Nu mai putin de 8 persoane dintre cei care locuiau la hotelul Lebed au facut toxiinfectie alimentara - 2 familii au plecat imediat acasa, altii au chemat salvarea. La Grand Varna, de cele mai multe ori faceam 2,3 ture ca sa ma intorc la masa cu aceeasi branza si masline - singurele chestii comestibile pe care le-am gasit.

Ca plusuri pot spune ca personalul s-a straduit sa ne faca sa ne simtim bine cu ceea ce aveau la indemana.

Curtea complexului este mare si destul de bine ingrijita - iarba tunsa, copaci luminati seara, baldachine, muzica.

Impresii încărcate de ctinboncu in 03.05.2016 19:45:49

Validat / Publicat: 03.05.16 20:21:41

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în BULGARIA. A mai fost în/la: Marina Royal, Marina Beach in Duni, Sol Nessebar Pallace in Nessebar, Sevastokrator in Arbanase.
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Calista Luxury Resort - Antalya, Rixos in Bodrum, Sheraton in Rodos, Aquila Rhytimno Creta etc.
VIZUALIZĂRI: 1921

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (ctinboncu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  3150 PMA (din 5 voturi) nota2

[03.05.16 20:12:56]

@ctinboncu: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 79&ridAnt=68342

- fanespoitorul
[04.05.16 15:16:01]

@ctinboncu - Corect. Nici eu nu am inteles de ce este cotat cu 5 stele. Arata oribil in exterior. Unele camere am inteles ca sunt reconditionate. Chiar daca mi-ar da bilete gratis si nu as merge.

Am dat la Kaliakra superior Albena, 116 euro/persoana pt 3 nopti. Bilete luate din noiembrie 2015 in perioada targului de turism.

- valimi
[05.05.16 15:13:15]

Eu am luat tot la Grande Varna, dar nu l-am vazut asa negru pe Uciga-l-toaca. Am facut ceva miscare, ce-i drept, in timpul meselor cu blidul gol in mana dupa ceva mai a' catarii, dar asta mi-a cauzat la sulieta, asa ca nu m-am umflat pe ei.