ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.05.2016
DIN: Timişoara
ÎNSCRIS: 15.10.15
APR-2016

Paştele în Turnul Eiffel şi o aplicaţie utilă pentru călătorii

Capitala Franţei a fost, este şi va rămâne una dintre metropolele fascinante şi fermecătoare ale Europei, cel puţin din punctul nostru de vedere. Aflaţi la a doua călătorie în Paris, după un prim sejur în extrasezon şi pe un ger cumplit, am sperat într-o vreme mai bună la a doua deplasare în oraşul de pe Sena. Norocul nu ne-a surâs nici acum dar, per total, totul a fost OK.

Am cumpărat biletele direct de pe site-ul unei companii low cost încă de la începutul lunii ianuarie la preţul de 1391 lei din care 176 lei bagajul la cală, bagaj de mână gratuit, cu plecare în data de 29.04.2016 şi întoarcere 02.05.2016. Cu alte cuvinte, exact în ziua de Paşte, admiram Parisul de la peste 300 de metri înălţime, peisajul fiind mai mult decât mirific. Întrucât locaţia pariziană se bucură de numeroase impresii, nu voi insista prea mult, făcând doar câteva referiri pe scurt.

Aşadar, tot în luna ianuarie, după ce am găsit nişte bilete mai ieftine de avion, am căutat cazare pe un site de profil şi ne-am hotărât să stăm la Ibis Hotel Montparnasse de pe 49 Rue des Plantes, fiind aproape de staţia de metrou Alesia, de pe linia 4. Plecarea avionului a fost la ora 6 dimineaţa din Timişoara, iar noi am ajuns la hotel puţin după ora 12 când am şi aflat că rezervarea ne-a fost anulată din cauza expirării cardului cu care a fost achiziţionată. Din fericire, cel de la hotel ne-a oferit totuşi cazare, plătind aproximativ aceiaşi sumă, adică 196 de euro pentru 3 nopţi, în condiţiile în care ziua hotelieră la aceea perioada era de 89 euro/zi. Cu alte cuvinte, să stai cu 65 de euro/zi la Paris e mai mult decât rezonabil, ţinând cont că există hoteluri în România unde costul per zi de cazare depăşeşte cu mult mai mult această sumă.

Aplicaţia telefonică salvatoare

Citind impresiile de călătorie postate pe www.amfostacolo.ro, ne-am făcut o părere asupra obiectivelor turistice desi mergeam a doua oară. Totuşi pentru mai multă siguranţă am descărcat o mulţime de aplicaţii telefonice, cele mai utile fiind însă “Metro Paris” pentru a scăpa de harta din hârtie dar şi “Citymapper”. Aceasta din urmă ni s-a părut cea mai utilă şi simplă în acelaşi timp. După ce ai deschis-o, apeşi “Get Me Somewhere”, alegi locul de “Start” (locaţia de unde pleci) şi unde vrei să ajungi (End). Aplicaţia îţi va oferi varianta cea mai bună, indicându-ţi timpul necesar ajungerii la destinaţie şi mai ales conexiunile pe care trebuie să le faci şi unde să le faci. Mai mult decât atât, ai posibilitatea să salvezi itinerariul, apăsând steluţa din aplicaţie, astfel încât să poţi avea acces la el fără o conexiune la internet. Noi n-am avut internet, cu excepţia celui gratuit de la hotel, dar am salvat toate conexiunile către obiective, cu plecare din staţia de metrou cea mai apropiată, şi astfel n-am mai avut nevoie de net pe telefon. În aceiaşi ordine de idei, o aplicaţie asemănătoare mai este “RATP” care-ţi arată conexiunile de la metrou însă îţi trebuie internet.

Card bancar la tine şi bilete on-line

Înainte de a pleca la Paris am pus însă nişte economii pe card pentru a putea achiziţiona on-line câteva bilete dar şi pentru a-l avea la îndemână la Paris. Din ţară, am cumpărat bilete la Versailles, plătind 18 euro de persoană. I-am dat degeaba că am ajuns acolo şi am constatat că am uitat biletele, aşa că ne-am plimbat gratuit prin grădini şi am plecat, dezamăgiţi de vreme şi de propria prostie. De asemenea, am achiziţionat de pe net bilete la Disneyland, alegând variant Magic Flex 1 Day/1 Park, la un cost de 75 euro de persoană, total 150 euro.

Ajunşi pe aeroportul Beauvais, n-am mai stat la coadă deoarece am cumpărat biletele de la casa cu plata exclusivă pe bază de card bancar, aflată în incinta aeroportului, biletul fiind de 17 euro de persoană un singur drum (total 68 euro). Evident deja se ştie că toate autocarele opresc la Porte Maillot de unde iei metroul în direcţia potrivită. Nu insist pentru că există numeroase impresii pe această temă.

Obiective turistice bifate

Ajunşi într-o zi de vineri, după ce ne-am cazat, am plecat la Versailles, pe o vreme mizerabilă, ploaia fiind cea care ne-a însoţit toată ziua. Ar mai fi de spus că pentru deplasarea în Paris, am cumpărat două carnete de bilete la preţul de puţin peste 14 euro, fiind suficiente pentru perioada aleasă de noi.

În ziua de sâmbătă, am mers la Disneyland, rămânând acolo până seara pentru a vedea focul de artificii. Am fost fără copii şi noi, ca şi miile de turişti, am avut parte de multă ploaie. În ciuda acestui aspect, Disneyland merită vizitat, iar paradele sunt minunate, sublimul venind seara când are loc focul de artificii. Ne-am deplasat pe linia de metrou 4 până la “Les Halles”, de unde am luat trenul “RER” către “Marne la Vallee Chessy”.

Ziua de duminică, Paştele la noi, a fost una de maraton în care am făcut peste 32.000 de paşi, adică vreo 24 km, dacă ne luăm după aplicaţia telefonică. Încă de la prima oră, am mers la Turnul Eiffel, obiectivul turistic la care n-am putut achiziţiona bilete on-line deoarece erau epuizate pentru perioada deplasării noastre. N-a fost nici o problemă întrucât le-am cumpărat la faţa locului. Am plătit 7 euro de persoană pentru a urca pe scări până la etajul 2, iar de aici am cumpărat până în vârf un alt bilet cu 6 euro. Experienţa este una de nedescris, iar pentru cei 13 euro plătiţi, peisajul este de vis, comparativ, de pildă cu Sagrada Familia-Barcelona, unde preţul biletului este mult mai scump, iar peisajul nu te încântă atât de mult.

Recomandăm urcarea şi coborârea pe scări deoarece este mult mai plăcută şi mai de durată, având posibilitatea să admiri pe îndelete turnul şi nu numai. Şi astfel, am înlocuit tradiţionalul gratar cu mici şi bere, din ziua de Paşte, cu un prânz la poalele Turnului Eiffel, alături de sute de turişti sosiţi din toate colţurile lumii. Am mers apoi pe Trocadero, la Muzeul Louvre pe din-afară, la Arcul Nou din zona La Defense, la Catedrala Notre-Dame, încheindu-ne ziua pe Champ Elysses, la Arcul de Triumf. 2 euro cafeaua în Turnul Eiffel

Cât priveşte mâncarea, noi am ales variant low cost, preferând să ne facem cumpărăturile (salate gata preparate, fructe, panini) din Carrefour unde preţurile sunt acceptabile. Fireşte, nu ne-am mâncat de sub unghii, luând meniuri şi-n alte localuri, ca cel din Disneyland unde pizza este o mizerie. Însă, deşi pare de speriat, o gustare formată dintr-un panini mixt (6,50 euro) şi o cafea expreso (2 euro) te costă per total 8.50 euro chiar în Turnul Eiffel, aici cafeaua, de exemplu, fiind mai ieftină decât la aeroportul Beauvais. Important este că nu faci foamea la Paris, indiferent dacă ai bani mulţi sau puţini.

Atenţie la ora de plecare

Un aspect căruia nu i-am dat atenţie a fost cel legat de plecare. Având avion ce decola la ora 9.00 dimineaţa, trebuia să fim la Porte Maillot la ora 6.00 A. M... Aici trebuie să iei în calcul un cost suplimentar pentru că nu vei avea metrou să ajungi aşa de matinal. Rezervă-ţi nişte bani pentru taxi, noi plătind de la hotel până la autogară 25 de euro (20 euro cursa plus 5 euro bacşiş). Bacşişul l-am lăsat zilnic pe patul de la hotel ca să nu avem supriza să “uite” camerista să ne schimbe prosoapele…

Boschetari şi trişori

Pe de altă parte, ne-a displăcut faptul că în zona Trocadero de la Turnul Eiffel, grupuri de români înşelau turiştii cu alba-neagra. Numită aici “Find the ball”, alba-neagra este o bună modalitate de câştig rapid, prin prostirea naivilor. Românii acţionează în grupuri, aplaudându-se unii pe alţii pentru a atrage atenţia turiştilor, după care îşi dau câştigurile între ei, păcălindu-i doar pe străini. Fireşte, vei mai vedea boschetari români prin tot Parisul, conaţionali care fac foamea şi dorm pe străzi cu aroganţa că cei de-acasă ştiu că ei “munceşte” la Paris. Încă ceva, la plecarea din aeroportul Beauvais s-a declanşat alarma din cauza unui rucsac lăsat fără supraveghere, la faţa locului făcându-şi apariţia forţele de ordine care au blocat accesul, alarma dovedindu-se însă falsă.

În final, am mai spune că în Paris n-ai cum să te plictiseşti, această metropolă oferindu-ţi tot ce-ţi doreşti. Personal, prefer Parisul, considerându-l mai frumos şi mai romantic decât Barcelona, Roma, Milano, Bruxelles, etc…

Trimis de iriss in 03.05.16 14:56:49
Validat / Publicat: 03.05.16 15:29:20
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA. A mai fost în/la: ibis, 2 Rue Cambronne

VIZUALIZĂRI: 5560 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (iriss); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20900 PMA (din 23 voturi)

[03.05.16 15:11:09]

@iriss -

ne-am hotărât să stăm la Ibis Hotel Montparnasse...

&

În ziua de sâmbătă, am mers la Disneyland...

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

GabrielaG
[04.05.16 11:06:50]

Articol f interesant iar prima poza este... incredibila!!! Felicitari!

irissAUTOR REVIEW
[04.05.16 11:18:27]

@GabrielaG: Multumesc mult pentru apreciere, GabrielaG.

[20.02.17 18:35:46]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Sfaturi utile pentru o vacanță reușită la Paris, PARIS" (deja existentă pe sait)

GabrielaG, iriss
Alte impresii din această RUBRICĂSfaturi utile pentru vacanța la Paris: