ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.05.2016
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 29.01.08
MAY-2015

Statiunea Sutomore

Am fost de mai multe ori la mare in acesata statiune, prima data in 2007, pe urma in octombrie 2012 am avut si cazare aici mai multe zile la o pensiune, ultima data in mai 2015 doar in trecere.

Statiunea e una populara ca si termen de comparatie e un fel de Eforie Sud de la noi dar mai altfel adica si mare si munte. Sunt mai multe plaje in statiune majoritatea cu nisip, de la un capat la altul lungimea plajei e de aprox 2 km.

Cum se ajunge in zona cu plaja si locul unde sunt amplasate spatiile de cazare la hoteluri si pensiuni. Ma refer in special la zona asta din statiune fiinca daca vrei la mare eu cred ca vrei si foarte aproape de zona de plaja si mare nu mai departe.

Daca ajungeti aici cu masina sau cu trenul luati ca punct de reper Marketul Voli din statiune (aproape de gara) si din dreptul lui coboriti spre mare cam 10 - 15 minute pe jos sau cu masina 5 minute, o luati spre stinga chiar pe faleza si aveti cam doi km de mers pe faleza si aveti ce alege, aici ma refer la cei ce merg fara a avea asigurata cazare asa cum am procedat eu de obicei, daca vreti cazare la pensiuni intrati sau pronuntati cuvintul... sobe... care inseamna cazare.

Preturile la cazare la capete de sezon incep la pensiuni de la 15 euro dubla si urca in sezon dar nu cu mult tinind cont ca e cea mai populara statiune din Muntenegru, cind spun populara ma refer si la pret, altii ar intelege populara Budva dar aia e cea mai mare si cea mai cunoscuta.

Ce poti sa faci aici?

Baie si plaja in fiecare zi poti alege alt loc de pe aceasta lunga plaja de 2 km, vizite la Bar care se afla la 6 km distanta. Cam atit in zona asta.

Cine vrea lux si all inclusive trebuie sa nu ia in calcul aceasta statiune eventual sa mearga la Becici, cine vrea baie si plaja si pret decent e bun locul.

Veti gasii tot felul de hai sa zic contraste intre frumos si urit, intre curat si mai putin curat, am vazut cum arata plaja si dupa furtuna si inainte.

Turisti in general muntenegreni, sirbi si destui rusi, romanii merg mai departe in special la Budva sau la Becici la all.

Pina acum am fost la Sutomore doar in extrasezon si fara a avea cazarea asigurata din timp, in octombrie erau 27 grade si apa marii avea 23 grade, dar vremea e o loterie nu stii niciodata cum va fi.

Cazare gasiti la fata locului fara probleme si la hotel si la pensiune.

Daca mergeti cu trenul se coboara la penultima statie chiar in statiune cu 10 minute inainte de capatul traseului, valabil si pentru cei ce merg la Budva / Becici.

A inceput deja perioada de mers la mare, ce fac vreau la mare in extrasezon ca si anul trecut unde merg? La Eforie Sud sau la Sutomore?

Statiunea asta e mai aproape de Timisoara.

Trimis de Nicu in 01.05.16 19:14:52
Validat / Publicat: 01.05.16 20:09:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MUNTENEGRU.

VIZUALIZĂRI: 3993 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P04 In fata pensiunii inainte de furtuna.

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă staţiunea Sutomore: