ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.05.2016
DIN: Iernut
ÎNSCRIS: 09.06.10
MAR-2016
single

Viena - prestanta si orgoliu imperial

Nu puteam sa ratez ocazia de a vizita Viena, fiica mea locuind acolo si urmand a se muta. Deci nu voi putea scrie nimic despre cazare si masa.

De la aeroport am ajuns in Viena cu trenul. Aici trebuie sa mentionez ca toate mijloacela de transport cu care am calatorit :tren, metrou, tramvai, cicula cu regularitate de ceas elvetian. Evident am locuit intr'o cladire moderna de la periferia orasului, dar totul era aproape, statia de metrou, supermarketul, parcul.

In prima zi am vizitat palatul Hofbourg:trezoreria, apartamentele imperiale si portelanurile. Aici biletul de intrare are reducere pentru seniori. Totul este expus vizibil, toate exponatele sunt absolut pretioase:imbracaminte de epoca, arme, obiecte uzuale, obiecte de arta, unele miniaturale. Nu degeaba sunt expuse in trezorerie. Bogatii societatii se imbracau doar in catifea cu broderii si pietre pretioase, Nu stii la ce sa te opresti mai mult nici ce sa alegi ca obiect preferat de suflet.

Daca nu reusesti sa vizitezi in aceeasi zi si apartamentele regale ale imapratesei Sissi, dar si portelanurile de la palatul imperial, biletul este valabil si a doua zi, (sper sa nu spun o prostie dar imi amintesc mirarea ca parca scria ca e valabil un an, deci sa revezi totul daca vrei)

Viata imparatesei Sissi o gasesti scrisa ori prezentata prin obiectele ce i'au apartinut, expuse in apartamente. Pentru explicatii se solicita un ghid audio, chiar si in limba romana.

Portelanurile mi'au luat ochii, A fost un moment in care m'am asezat pe o banca in fata unui serviciu de masa cu modele pe culoarea verde, privind in tacere. Supiere, farfurii, platorui, unele cu modele diferite in acelasi set, pahare, pahare cu destinatii speciale, tacamuri de argint, argint aurit, tot felul de accesorii pentru servirea mesei, se perinda viu colorate prin fata ochilor. Decoruri din aur masiv ori suporturi de lumanari din acelasi metal pretios troneaza pe o masa lunga aranjata ca pentru a astepta oaspeti de seama. Am zambit intrebandu'ma cum se zareau unii pe altii la masa vis a vis, nu mai gandim ca mai si vorbeau intre ei, din cauza decorului din aur de inaltime minim 40 de cm. Intr'o vitrina am gasit un set de farfurii absolut superbe, despre care ghidul audio mi'a spus ca fiid un portelan foarte fin nu a fost folosit niciodata, deci a ramas neatins pentru ochii nostrii.

La iesire, mai ramai cateva clipe in visul imperial caci, sunt cateva calesti trase de cai care isi asteapta calatorii.

Cativa pasi si esti pe strada cu magazine de lux, apoi te apropii de Stefandom. Majestuos. impozant, se poate vizita, Nimic deosebit de alte catedrale gotice din Europa.

A doua zi am plecat spre aceeasi zona pentru a vizita Muzeul de Stiinte Naturale.

De data aceasta am luat tramvaiul ca sa vad cladirile in stilul caracteristic, inalte, dantelate, impunatoare si fara balcoane. Parca impuneau respect. Parlamentul statului este o bijuterie arhitecturala, cu statui, poleieli, dantelarii in piatra, intrare somptuoasa.

Muzeul de stiintele naturii este le insusi un "palat" Atat de mult am stat in fata pietrelor expuse incat am refuzat sa vad si restul muzeului, interesant, avand sector de plante, animale si evolutia terestra.

Pe mine ma fascineaza pietrele, de orice fel asa ca m'am delectat cu exponatele mari, mici si minuscule, in diferite sisteme de cristalizare, din toate colturile lumii.

Acolo, in centru am manat un snitel, vienez bineinteles, cu o salata si n'a fost scump, iar servirea excelenta, rapida, si chelnerii vorbeau engleza

Si pentru ca sunt la capitolul mancare, trec doar in revista vizita la doua moluri, unde am mancat la un restaurant sushi, care mi'a placut foarte mult. Toate preparatele se misca pe doua benzi rulante ca bagajele la aeroport, pe una circula mancare calda, pe alta rece, unde mananci cat poti, te servesti singur si platesti 12 euro. Acolo m'am simtit copil de'a dreptul.

Era peste tot o liniste apasatoare, pe strazi, in mijloacele de transport si in statii, in magazine si aeroport. Peste tot patrulau jandarmii si politistii cu arma la piept cu cainii alaturi... Pentru ca fusesera atentatele din Bruxelles.

Trimis de dganea in 01.05.16 12:51:40
Validat / Publicat: 01.05.16 13:56:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 2951 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dganea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[01.05.16 13:56:31]

@dganea - Mutat, la reorganizare, în rubrica "Alte locuri 'musai de văzut' în Viena, VIENA" (deja existentă pe sait)

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 41&ridAnt=68263

Mihai18
[01.05.16 21:11:20]

Viena a fost, este și rămâme frumoasă. Viena este sufletul meu. Eu încă nu am fost în Palatul Hofburg și nici în Muzeul Științelor Naturii. Vă mulțumesc dv. că mi-ați povestit cum este acolo.

Am citit și reviewul dv. despre vizita în Londra. Am scris și un ecou, dacă doriți să-l citiți.

Cu bine și noi călătorii frumoase.

[02.05.16 09:04:26]

Am citit cu mare placere articolul deoarece Viena este deocamdata orasul meu preferat. Cea mai recenta vizita la Viena a fost in decembrie 2015 cand am vazut si eu Hofburg-ul si toate frumusetile lui.

Intr--adevar este greu sa faci intr-o zi totul deoarece cantitatea de informatie primita este coplesitoare, noi am mers in 2 zile la Hofburg tot a fost mult. Dar as repeta experienta cu placere.

Cu ocazia vizitei din decembrie am vazut si noi Muzeul de Stiinte ale naturii care mi s-a parut minunat, un loc deosebit atat ca loc cat si ca exponate, experimente, totul. De asemenea alte 2 locuri deosebite au fost Muzeul Tehnicii (aproape de Schonbrunn) precum si Casa Muzicii (mai in centru), despre acestea povestind si eu intr-un articol.

Daca as mai merge la Viena aceste muzee le-as vizita din nou sunt cu totul altceva decat ce vedem aici in jurul nostru. Incep si la noi sa se mai miste putin lucrurile insa destul de slabut.

Felicitari, din pacate nu pot acorda decat votul cu nr 13 dar care va fi unul cu noroc.

Mai am o intrebare, unde era acel restaurant cu benzi in miscare, deoarece nu se stie cand voi mai ajunge pe acolo si mi-ar placea o astfel de experienta.

Mihai18, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂ (Alte) Locuri 'musai de văzut' în Viena: