ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.04.2016

Nici nemulțumit, nici mulțumit

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

Cazare de 36 €, în cartier decent... la Roma

M-am intors de la Roma luni, pe 25 aprilie. Am plecat pe 20 aprilie, deci am stat destul de multicel, zic eu,

Mai fusesem cu Airbnb, asa ca nu am avut emotii in legatura cu cazarea. Cu drumul pana la locatia respectiva... da. Fiindca nu mai fusesem la Roma. Am ajuns la Ciampino, un aeroport mic. Acolo am vazut ghiseele autobuzelor TerraVision si Cotral despre care citisem pe AFA. Circula destul de rar de la Ciampino. Primul pleca cel de la Cotral. In 40 de minute am fost la Termini. De-acolo am luat o cartela de 24 de euros, valabila 7 zile, si am luat metroul, linia B, in directia Rebbibia, 3 statii, pana la Bologna.

Mie mi s-a parut mai aproape statia Bologna. Tiburtina era foarte mare, o alta gara, practic, situata la urmatoarea statie. Am ajuns de doua ori acolo si nu mi-a placut.

De la metro Bologna, am luat-o spre Piazzale de la Provincia. Era la doua statii scurte de autobuz, 10 minute de mers pe jos la pas lejer. Scosesem de pe net harta, dar mi-a fost greu sa ma orientez, fiindca nu eram singura, aveam un balast dupa mine, care m-a enervat tot timpul. Balastul fiind doctorita mea de familie, de 79 ani si jumatate, care s-a oferit sa vina cu mine... in locul sotului meu care era in spital. Mai bine, ma duceam singura! Sau deloc!

Calatoria era planificata cu sotul meu. El a ales cazarea asta fiindca i s-a parut spatioasa, nu ca cea din Barcelona.

Intr-adevar, camera era foarte mare, arata ca in fotografii.

Este vorba despre un apartament de 4 camere. Fiecare camera este inchiriata in regim de hotel. Exista 2 bai. Au chiar si uscator. Bucataria este dotata cu aragaz, frigider. Se poate gati, se poate manca acolo.

Camera noastra (nr 2) si cea a belgienilor (nr 4) era prevazuta cu un cod. In apartament se intra pe baza unui cod trimis de catre persoana care inchiria. Am avut doar cheile de la intrarea in bloc. In rest... coduri. Noi si cu belgienii am stat cel mai mult. De aceea, ne-am si imprietenit "la catarama", eu si cu ei. Doamna doctor nu stia sa spuna decat "merci beaucoup", desi se laudase ca stiuse franceza si rusa la perfectie. N-a inteles nimic din ce vorbeam eu cu Colin si cu Pauline, si nu a scos o vorba cand i-am zis sa vorbeasca cu tipul din Belarus, in ruseste, fiindca nu mai era nimeni care sa vorbeasca rusa in apartament. Eu m-am inteles cu el folosind diverse gesturi si limbi straine. Tema principala de dezbatere era "daca au reusit sa doarma". Si aici voiam sa ajung: camerele 1 si 2, respectiv a mea si a cuplului din Belarus, dadeau spre strada. Camerele 3 si 4 dadeau spre curtea interioara. Spre strada... aveai perspectiva, insa ce zgomot!!! Jos era un bar care se deschidea doar seara si noaptea. Petreceau pana dimineata la 4... Ferestrele nu aveau izolatie termopan.

Spre curtea interioara era liniste.

Cand voi mai strange ceva bani... nu stiu cand! trebuie sa repet excursia la Roma, si voi sta tot acolo. Fiindca de data asta, parca a fost un blestem.

Trimis de cristina47* in 28.04.16 09:37:31
    Validat / Publicat: 28.04.16 11:42:58
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: Bologna, Florenta, Milano

VIZUALIZĂRI: 1429 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristina47*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P07 Pe balcon, fumatorii puteau chiar fuma.

webmaster26 [28.04.16 11:33:44] »

@cristina47 - Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs invitației de a scrie propriul set de impresii din această vacanță.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 27&ridAnt=68233

Mutat în rubrica "Garia Rooms, ROMA" (nou-creată pe sait)

cristina47* [28.04.16 12:09:14] »

@webmaster26 - Da, coordonatele sunt OK.

Voi atasa si niste fotografii.

webmasterX [28.04.16 16:40:11] »

cristina47* [20.05.16 22:36:19] »

"Una" ma persifla de curand pe-aici... Ca de ce am votat cadrul natural cu nu stiu cat la suta, ma intreba daca era fiindca... "ma ratacisem pe strada", sau fiindca "erau scumpi ciorapii".

[...]

webmasterX [20.05.16 22:40:30] »

@cristina47 -

Atenție la modul de adresare.

Ecoul tău anterior a fost editat.

cristina47* [20.05.16 22:45:19] »

@webmasterX - Nu stiu cu ce am gresit.

Cel mai bine ar fi sa stergeti acest review

Va rog

cristina47* [20.05.16 22:50:45] »

@webmasterX - Va rog sa eliminati acest reviw, precum si toate celelate referitoare la Roma. Si toate fotografiile.

Am scris cu drag si cu suflet pe AFA, nu ca sa sa fiu expusa jignirilor.

Va doresc numai bine.

cristina47* [20.05.16 23:15:46] »

@webmasterX - Va rog sa eliminati acest review, precum si toate fotografiile aferente.

Admin [20.05.16 23:25:29] »

Văd că "s-a sărit într-adevăr calul" azi, din mai multe părţi / în multiple direcţii.

Regret că nu am ajuns pe sait şi că niciunul dintre colegi nu a luat atitudine...

Nu ar trebui să se mai întâmple - dacă e cazul, vom apela la sancţiuni.

În altă ordine de idei, Regulamentul şi "Termenii şi condiţiile de folosire" spun clar că niciun review deja publicat nu se poate şterge.

cristina47* [05.10.16 18:04:23] »

Am recitit review-ul

Am uitat sa completez, la vremea respectiva, ca joia, angajatii faca greva la metrou (nu circula niciun metrou pana pe la orele 14.00), insa avantajul acestei cazari este apropierea si de Tiburtina de unde se poate lua trenul pana la Stazione Centrale sau pana la Vatican si se ajunge chiar mult mai repede decat cu metroul sau cu mijloacele de transport de suprafata (autobuze...).

cristina47*