ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.04.2016
ÎNSCRIS: 15.06.12
MAR-2016

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 6 MIN

Patru zile la Roma (martie 2016) - Artă printre patrule înarmate!

Roma, atat de frumoasa si ca o vraja te cheama iar sa o mai descoperi si redescoperi... imi este dor de acest imens si nepretuit muzeu in aer liber!

Am ajuns in Roma impreuna cu un grup de 4 prietene, cu avionul, chiar in saptamana “palmei”, cea care precede sarbatorile pascale catolice. A fost cald, 25 grade. Nu a fost aglomerata Roma, asa cum se povesteste, in schimb au fost pretutindeni patrule de jandarmi mascati, cu mitraliere, politisti, masini de politie care patrulau, persoane costumate in negru care se plimbau atat pe strazi cat si in incinta catedralelor si bisericilor scanand si urmarind fiecare gest al persoanelor care intrau sa le viziteze, generand un sentiment de nesiguranta, de pericol iminent (atunci au fost atentatele din Belgia). Involuntar, prezenta lor te abatea de la sentimentul de relaxare si exuberanta pe care ti-l transmite arta, arhitectura constructiilor, gasita la fiecare pas. Pe langa toate acestea, la intrarea in fiecare catedrala - St. Maria Magiore, San Giovanni in Laterano, San Pietro din Vatican - se faceau controale ca in aeroport... destul de neplacut sa iti lasi bagajele si haina pentru scanat.

In prima zi am facut turul Romei cu ghizii profesionisti de la Roma tour Ghid Roma, Rozi si Petre si a fost cea mai reusita zi de vizita, pentru ca in zilele urmatoare am pierdut destul de mult timp sa gasim obiectivele pe care doream sa le vizitam. Am sa enumar aici doar ceea ce am vizitat, pentru ca am scris un articol detaliat legat de acest tur.

Deci, in prima zi, in trei ore am vazut pe jos urmatoarele obiective:

-Basilica di San Pietro in Vincoli cu de statuia lui Moise, capodopera lui Michelangelo

-Coloseumul

-Forumurile imperiale, Columna lui Traian, Palatul Vittorio Emanuelle,

-Piata Navona cu fantanile lui Borromini si Bernini: “Fantana celor patru fluvii”

-Panteonul cu Obeliscul lui Ramses II.

-Fontana di Trevi

-Piata Spania, cu fantana Barcaccia de Bernini si Treptele Spaniole.

A doua zi am inceput cu vizitarea catedralei San Giovanni in Laterano, foarte frumoasa, fondata de Constantin in sec. IV, fiind principala resedinta papala. In interior sunt statuile supradimensionate ale sfintilor lucrate din marmura, multe sculpturi aurite, nelipsitele chei ale Sf. Petru si emblema, reprezentate pe tavan, picturi, mozaicuri etc. Aici oficiaza si Papa slujbe.

In drum spre Panteon am ajuns in Piazza di St. Igazio unde ne-am odihnit si mai apoi am vizitat biserica Sant Ignazio Dl Loyla foarte frumoasa. De jur – imprejur vezi doar marmura, mozaic, aur, dar mai ales picturile din cupola transmit ideea de tridimensional sunt impresionante.

Deosebit fata de celelalte biserici era expozitia din interior, “Olivo del Getsemani - radacinile vietii”, unde erau prezentati artistic maslinii din Getsemani (vezi poze).

Am continuat plimbarea si am ajuns la Panteon, unde am mancat la o terasa, situata chiar in fata Obeliscului lui Ramses al II-lea.

Eu am mancat paste de casa (cam tari, cu branza Ementailer cred, nu vi le recomand pt. ca au foarte multa grasime si sunt amare - eu nu stiam exact ce imi comand si portia e mica...). Celelalte persoane si-au comandat pizza, pui la cuptor si lipii - au spus ca au fost bune. Atentie, fiecare consumator de la masa am platit in plus cate 3 euro ”servicio” - cred ca e bacsisul de 15 euro (asadar eu am dat 12 euro pt o mana de spaghete).

Intre timp am intrat in Panteon si am asteptat sa vad cum intra razele soarelui prin Oculusul cu diametru de 8,3 metri care este deschis in permanenta si lumineaza usile masive din bronz de la intrare la ora 12:30. Este si un loc racoros, cu multe decoratiuni din marmura, foarte bun pentru odina, dupa cateva ore de mers pe jos prin soare. Sunt impresionante si cele 16 coloane uriase din granit roz si gri datand din anul 608 (mai putin 3 coloane care au fost refacute) care sustin frontonul triunghiular.

Am ajuns apoi la Fontana di Trevi pentru ca am dorit sa o mai revedem si ziua. De acolo, cum se intra pe straduta din spatele fantanii pe partea dreapta, ne-am cumparat inghetata si tot in aceeasi incinta era si pizza la metru - eu am platit 5 euro pt bucata mea si a fost buna.

Fontana di Trevi e foarte frumoasa si ziua, dar noaptea, luminata, parca are un farmec aparte.

A urmat o plimbare destul de lunga pana in Piazza del Popolo, care are forma eliptica, este pietonala, are in centru un obelisc egiptean autentic adus la Roma in sec. 10 i. H., avand la baza patru lei sculptati care pazesc bazinul de apa, iar pe lateral sunt doua fantani arteziene.

In dreapta pietei sunt mai multe trepte care duc spre parcul Pincio. Aici ne-am asezat la umbra si am umplut iar sticlele cu apa rece de la cismea (apa de la cismelele din Roma este potabila, rece si fara gusturi straine, ne-au spus ghizii ca in Roma nu trebuie sa cumperi apa, o gasesti peste tot pe langa obiectivele turistice).

De aici ne-am indreptat pasii spre Gradinile Villa Borghese care este cel mai mare parc public din Roma si are in cadrul sau un lac, temple, fantani, statui si mai multe muzee.

Gradinile Villa Borghese au o suprafata de 80 de hectare, cu alei largi, cu multe plante exotice, copaci ornamentali infloriti, foarte frumosi, un templu, fantani superbe si multe statui.

Aproape de intrarea in parc se observa un lac cu multe rate salbatice si barci de inchiriat. De asemenea, in mijlocul lacului este o mica insula pe care este construit un templu ce ii este inchinat lui Asclepios - Templul lui Asclepios zeul medicinei si al vindecarii in zonele dominate de cultura greceasca -, incadrat de doua fantani arteziene. Toiagul lui Asclepios cu sarpele incolacit pe el, ramane si in zilele noastre un simbol al medicinei.

In acest parc se afla si Galeria Borghese, unde sunt expuse unele dintre cele mai valoroase lucrări ale lui Bernini. Noi nu am facut rezervare din timp ca sa o putem vizita, asa ca ne-am multumit doar cu o plimbare prin parc.

A treia zi am pornit devreme cu metroul si la ora 9 am fost la Vatican, unde am intrat cu un grup de 100 de persoane, aici ajutandu-ne ghizii de la Roma Tour Ghid Roma ca sa nu mai stam la coada si ne-am luat bilete de intrare dinauntru. Am vizitat muzeele Vaticanului, indreptandu-ne spre Capela Sixtina, neinsotiti de ghid (cu ghizi, turul scurt este de 4 ore).

Capela Sixtina, capodopera lui Michelangelo te lasa intr-o fara grai. Din aceasta incapere, in spate, se face o usa in partea dreapta si se ajunge direct la Bazilica Sf. Petru, unde intrarea e gratis.

CATEDRALA SF. PETRU este impresionanta, uriasa... Pieta lui Michelangelo este uimitoare. Totul e prea frumos ca sa pot descrie in cuvinte.

De aici am plecat sa vizitam castelul St. Angelo, care este aproape de Vatican, unde eu nu am mai intrat, fiind prea obosita.

A patra zi - in drum spre gara Termini am cumparat suveniruri si am vizitat biserica Santa Maria Magiore.

Au fost 4 zile minunate in care am incercat sa vizitam cat mai multe obiective turistice si au mai ramas inca multe altele de vazut.

P. S. - In perioada 6 mai 2016 - 28 octombrie 2016, in afara lunii august, in fiecare vineri seara la apusul soarelui, este noaptea muzeelor la Vatican.

Again this year the Vatican Museums renew their usual seasonal appointments in the form of the Night Openings. Every Friday evening, from 6 May to 28 October – except in August – the monumental door of the Pope's Museums will open at sunset to reveal over a thousand years of treasures in the Vatican Collections.

Trimis de Dana2008 in 27.04.16 22:37:27
    Validat / Publicat: 28.04.16 08:31:10
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ITALIA

VIZUALIZĂRI: 2609 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P19 Gradinile Villa Borghese, Templul lui Asclepios zeul medicinei si al vindecarii in zonele dominate de cultura greceasca, incadrat de doua fantani arteziene.

[28.04.16 09:30:47]

In iulie intentionez sa vizitez Roma si va rog, daca se poate sa imi dati detalii despre cei de la Ghid Roma, unde ii gasim, ce program au, tarif, orice alta informatie despre turul cu ghid.

Si eu cred ca un tur cu ghizi este un castig (am experimentat asta in Cracovia si a fost peste asteptari).

Multumesc

[28.04.16 09:47:48]

Revin cu niste tarife care m-au interesat si pe mine inainte sa vizitez Roma: 16 euro intrarea la muzeele Vaticanului (eu am intrat marti dimineata la ora 9, preturile difera pe zile si ore),

4 euro o shaorma,

3,80 euro biletul pentru transfer de la gara Termini la aeroportul Ciampino

4 euro biletul pentru transfer de la aeroportul Ciampino la gara Termini.

Sunt in aeroportul Ciampino si bilete dus -intors cu 6 euro dar puteti calatorii doar cu compania aceea.

La metrou am luat zilnic bilete in valoare de 1,5 euro pe care le-am folosit doar pentru un singur drum

Pretul inghetatei difera si e in functie de cat de aproape sunteti de obiectivele turistice 1,5 -3 euro

Nu dati banii pe apa imbuteliata din alimentare pentru ca apa din retea si cismele e potabila! In Roma nu se cumpara apa!

[28.04.16 10:14:01]

@Dana2008 -

Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Asemenea date se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

[28.04.16 10:57:44]

@webmasterX - Multumesc frumos pentru instructiuni!

Nu stiu inca sa folosesc pagina. Vroiam sa va intreb cum se face sa copiez linkul articolului sa apara "vezi aici"?

Daca primec o intrebare in ecou ii raspund acolo? atunci rubrica raspunsuri cand si cum se foloseste?

[28.04.16 11:09:29]

@Dana2008 -

cum se face sa copiez linkul articolului sa apara "vezi aici"?

ori pui aici adresa copiată din browser (și o formatăm noi) ori te putem ajuta să înveți s-o faci singură (prin mesaj privat - aici devenim cam off-topic).

Daca primec o intrebare in ecou ii raspund acolo?

În mod normal, se răspunde simplu, apăsând pe link-ul „RĂSPUNDE ecoului” (exact cum ai făcut tu mai sus). Dar în anumite cazuri (atunci când în răspuns ar apărea informații neacceptate PUBLIC pe AmFostAcolo), e recomandabil să trimiți răspunsul tău folosind mesajul personal (ai deja instrucțiuni mai sus).

[28.04.16 11:29:40]

@webmasterX - multumesc frumos! o zi frumoasa va doresc!

cloverina
    [28.04.16 11:45:52]

Și eu sunt interesată de acel Ghid Roma tour. Există un site sau putem rezerva cumva? Mulțumesc!

Later edit: am găsit site-ul folosind google, însă aș fi curioasă dacă știți cât costă un astfel de pachet și dacă prețurile diferă în funcție de luna din an.

[28.04.16 11:49:42]

@cloverina - da, sunt parteneri AFA — "verificaţi" şi recomandaţi

ghidroma.com

cloverina
    [28.04.16 11:50:50]

@Admin: Mulțumesc Admin. I-am găsit pe google după o căutare mai complexă

[28.04.16 14:10:04]

@cloverina - buna, cloverina! ti-am raspuns in privat.

roxi-nico
    [28.04.16 20:00:14]

@Dana2008 - Buna, vom fi si noi in iulie la Roma, te rog trimite-mi si mie linkul Ghid Roma Tour

Dragoș_MD
    [28.04.16 20:13:07]

@roxi-nico - vezi mai sus, l-a scris @Admin destul de clar.

dorgo
    [28.04.16 20:27:31]

@monaca - getyourguide.com/rome-l33 ... nS7waAgyd8P8HAQ

Scrie pe Google cuvantul "ghid roma tour bus" si daca nu vei da peste o agentie de pe la noi care organizeaza vreun tur prin comunitati si satre tiganesti, atunci esti pe calea cea buna... vei gasi mai multe variante de Tur al Romei la preturi diferite. Google este cel mai solicitat instrument din lume, pentru ca-l poti intreba orice (uneori ajunge o jumatate de intrebare) si ai si obtinut cel putin 2-3 raspunsuri.

[28.04.16 21:47:57]

@dorgo - Multumesc!

Sper sa dau peste ce trebuie am emotii!

[29.04.16 12:07:29]

@monaca: Am pus linkul cu articolul in care vei găsi detalii despre turul Romei va răspuns la ecoul tau.

[29.04.16 12:09:40]

@monaca - vezi impresii

Acesta este articolul cu turul Romei facut impreuna cu ghizii pe care ai spus ca nu l-ai citit.

Daca ai orice intrebare legata de un tur al Romei sau al Vaticanului poti vorbi direct cu ghidul la numarul pe care ti l-am trimis sau prim sms sau whatsapp. Succes!

[29.04.16 12:12:22]

@roxi-nico - am copiat linkul articolului mai sus

[29.04.16 15:14:01]

@Dana2008: Mulțumesc pentru tot!

[30.04.16 22:52:52]

Vin cu o rectificare!!! Am primit acum un mesaj care sună așa: "Buna Dana. Am vazut Recenzia. Este ok, doar ca noi suntem Ghid Roma, sau www.ghidroma.com... Nu Roma Tour. Nu știu dacă poți edita, oricum este ok".

Îmi cer scuze ghizilor D-na Rozi si Dnul Petre pentru greșeală precum și persoanelor care s-au chinuit să caute pe net și nu au găsit firma de ghizi români din Roma ????.

Corect este Ghid Roma nu Roma Tour.

[30.04.16 23:22:50]

@Dana2008 - am corectat, peste tot, mai sus, în "Ghid Roma"

[01.05.16 10:26:20]

@webmasterX: Mulțumesc!

calatorul
    [12.08.16 12:53:18]

@Dana2008 - Minunat oras, l/am vazut si eu acum cativa ani, intr/o atmosfera mult mai linistita.

calatorul, cloverina, Dana2008, dorgo, monaca, roxi-nico
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța la Roma: