ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.04.2016
APR-2016
4 AD. + 4 COPII -- v: 5,9,11,14

încărcat de pe telefon!

Casa de vacanta Mogosa

Casa de vacanta este situata in statiunea Mogosa langa Baia Sprie, la 5 km distanta de soseaua ce duce spre Sighetul Marmatiei, Drumul de acces este asfaltat pana in fata casei. Proprietarul, foarte primitor ne-a dat toate indicatiile cum sa ajungem ,ne-a asteptat sa ne predea cheia si sa ne serveasca de bun venit cu palinca. Casa de vacanta are 3 dormitoare la etaj, fiecare dormitor cu baie proprie, un living spatios la parter, cu terasa care are vedere la lac, bucatarie utilata cu tot ce trebuie si la subsol o camera cu masa de ping-pong si o camera cu centrala pe lemne.

In curte gratar si foisor si o priveliste frumoasa catre lac. Casa este noua, foarte curata, amenajata cu bun gust si calduroasa (cand am fost noi temperatura a scazut pana la 2 grade si am alimentat centrala cu lemne aflate la discretie in curte). Proprietarul foarte dragut a venit in fiecare zi sa se asigure ca nu ne lipseste nimic si ne-a ajutat cu informatii despre zona plus ca intr-una din zile ne-a insotit intr-o plimbare pana la Lacul Albastru.

Locatia se afla intr-o padure de fagi la 10 minute de mers pe jos de lacul Bodi si la 2 pasi de un lac mai mic situat in spatele casei unde se putea pescui. Am vizitat in zona cota 1000 Suior unde am urcat cu telescaunul, lacul Bodi si a doua zi trecand prin pasul Gutai, Maramuresul istoric, manastirea Barsana, cimitirul vesel si biserica de lemn de la Sapanta. Oameni foarte primitori, care inca mai respecta traditiile, imbracati in port popular maramuresean mergeau la biserica Duminica dimineata in numar foarte mare. Practic toata lumea era pe strada imbracata in haine populare si mergea la biserica. Toata zona dupa ce incepi sa cobori din pasul Gutai este de vis. Dar sa revenim la locatie, recomand cu caldura Casa de vacanta Mogosa pentru o evadare in natura si in frumosul Maramures.

Trimis de alar in 27.04.16 09:28:36
Validat / Publicat: 27.04.16 13:12:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ȘUIOR/MOGOȘA. A mai fost în/la: Alba Iulia

VIZUALIZĂRI: 2575 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alar); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 Pastravarie in drum spre pasul Gutai

[27.04.16 09:43:34]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 17&ridAnt=68212

[27.04.16 11:08:00]

@webmaster26: da, de aceasta locatie este vb

[27.04.16 13:10:11]

@alar - Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

Mutat în rubrica "Casa de vacanță Mogoșa [Mogoșa], BAIA SPRIE" (nou-creată pe sait)

[27.04.16 13:30:33]

@webmaster26: da acum este ok

Aurici
[27.04.16 16:33:43]

@alar - Am fost la Lacul Bodi și am urcat la Șuior. După ce am ieșit din șoseaua spre Baia Sprie, până la lac drumul a fost așa și așa. Parcă am traversat un podeț și am mers puțin prin pădure ca să ne apropiem de lac. Aproape că nu mi-a plăcut nimic, în plus lacul nu se vedea deloc. După ce am lăsat mașina în parcare, am urcat un dâmb și lacul ne-a apărut în fața ochilor. Imaginea aia o am veșnic în minte, mi s-a părut Elveție curată. Eu nu am mai avut așa un sentiment pentru vreun obiectiv din România ca acolo. Poate a fost starea mea, nu știu ce să zic. Nu mai știu dacă restaurantul de pe lac se numește Mogoșa sau greșesc? Dar acolo, pe terasa lui, cu vedere spre lac, am mâncat cele mai bune preparate din concediul acela. Am stat 12 zile în Maramureș și am ajuns la Lacul Bodi absolut întâmplător, după un indicator. Nu l-am găsit popularizat prin zonă. Am niște poze demențiale de acolo. Nu mi-am explicat și nu-mi explic de ce lacul ăsta și zona aceea nu este pe buzele tuturor. Și mi-am propus să ajung acolo neapărat să văd cum percep la a doua vedere, poate am avut o problemă de percepție atunci, cine știe?

Mi-aș fi dorit să ne spui mai multe despre Bodi și despre Șuior, unde mi-a plăcut la fel de mult, nu cred că sunt prea populare nici pe AFA, nici prin alte părți, din păcate.

Și m-aș bucura dacă ai avea niște poze cu ele și le-ai încărca. Și, te rog, mai spune-ne ceva despre ele, cât de puțin. Spune-ne ce activități mai sunt pe lac și pe aleile care îl înconjoară.

[27.04.16 22:44:16]

@Aurici: Da, restaurantul de pe lac se numeste Mogosa, noi nu am mancat acolo deci nu-ti pot spune cum este mancarea. Cand am ajuns la lac era ora 19.00 si era aproape pustiu, nici o masina in parcare, restaurantul inchis. Lacul foarte frumos, are debarcader si erau hidrobiciclete la mal. Langa lac multe banci de lemn cu mese si un traseu prin copaci care se numea Jungle Parc.

Am vrut sa ne intoarcem a doua zi cu copiii ca testeze traseul dar din pacate vremea nu a tinut cu noi. Nu am stat decat 3 nopti in zona si deci nu am avut timp sa vizitam tot, din 4 zile doua ne-a plouat rau, o ploaie rece dar care nu ne-a impiedicat sa plecam prin padure pana la lacul Albastru si Crapatura Zorilor. Mie cel mai mult mi-a placut peisajul de sus de la cota 1000 Suiot. Magnific!!!

Si casa de vacanta de care am scris era la 200 de m de lacul Bodi, deci in plina padure, dimineata te trezeai in ciripit de pasarele si in fosnetul padurii. A fost foarte frumos sper sa ne intoarcem si vara ca sa facem mai multe trasee. Incerc sa incarc poze de la lacul Bodi si de sus de la cota 1000.

[28.04.16 08:26:58]

Ah! și cu ceva întârziere - mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

Aurici
[28.04.16 09:52:05]

@alar - Mulțumesc mult pentru detalii. Îmi pare rău că te-am provocat aici pentru că trebuia să scrii un articol separat despre toate, că meritau. Păcat că vremea nu a ținut cu voi, dar lasă că vă întoarceți, așa cum îmi doresc și eu. Puține sunt locurile unde eu vreau să revin iar lacul Bodi și Șuior sunt printre ele. Mă gândesc des la lacul ăsta și la zona aceea. Mulțumesc și pentru poze, sărbători liniștite și vacanțe plăcute în continuare.

alar, Aurici