ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.04.2016
DIN: Ploiești
ÎNSCRIS: 06.03.12
JUN-2015

Oraşul cu cea mai mare statuie a Fecioarei Maria din lume

Cineva afirma zilele trecute că fiecare ţară are de oferit câte ceva inedit din punct de vedere turistic. Eu vin şi plusez cu afirmaţia că aproape fiecare oraş are de oferit călătorului obiective turistice inedite. Am colindat atâtea oraşe prin lume şi m-am convins de acest adevăr. Unul dintre oraşele care m-a surprins cu unele obiective turistice, despre care habar nu aveam, este Haskovo din Bulgaria.

Nu cred să existe turist care merge în Grecia şi foloseşte trecerea pe la noua vamă Makaza să nu fi auzit de acest oraş. Drumul care duce la frontiera cu Grecia trece automat pe aici şi o parte din turişti îl folosesc pentru tranzit. Anul trecut am avut şi eo o cazare în Haskovo (vezi impresii) şi am petrecut o după amiază relaxantă pe străzile şi parcurile oraşului.

Situat strategic între munţii Rhodopi şi lanţurile muntoase din Balcani, oraşul Haskovo este al şaptelea ca mărime din Bulgaria,  Este situat aproape de graniţa cu Grecia pe anticul drum roman ce lega Sofia de Istanbul, la o intersecţie importantă de drumuri ale Bulgariei. Astfel A1 ne conduce pe litoral, la Burgas, A4 (E80) în Turcia prin Svilengrad şi E5 în Grecia pe la noua vamă Makaza.

Oraşul are o zonă sudică cu aspect de burg medieval, dar şi o zonă cu numeroase construcţii de pe vremea comunismului în care se văd urmele de seceră şi ciocan (chiar au şi un muzeu al socialismului). Centrul oraşului a fost recent renovat, s-au reamenajat unele parcuri, au apărut unele sculpturi şi fântâni arteziene noi. Zona pietonală şi comercială este destul de mare şi, după cum aveam să constat, plină de turişti.

Am colindat această zonă turistică a oraşului, însă ce m-a impresionat, pe mine şi însoţitorii mei, a fost imensul parc de la intrarea sudică în oraş. De fapt noi pe aici am intrat în Haskovo, fiind cazaţi la o pensiune în afara oraşului pe drumul ce duce la Makaza.

Parcul se numeşte Yamacha, mai este cunoscut şi ca Parcul Tineretului, şi este situat pe un deal înalt în partea de sud a oraşului. Pe lângă numeroasele spaţii verzi şi copaci ornamentali, în care predomină brăduţii, parcul adăposteşte şi câteva obiective turistice demne de luat în seamă. Accesul pe deal se face fie de pe estacada care traversează E5, fie din oraş prin urcarea unor trepte din piatră.

Monumentul Sfânta Maică a Domnului

Este principalul punct de atracţie din parcul Yamacha şi locul unde pelerinii vin să-şi găsească aici un moment de linişte şi pace sufletească. Este cea mai înaltă statuie a Sfintei Fecioare cu Fiul din lume. Este înregistrată în cartea recordurilor mondiale Guinness Boock şi în lista celor mai importante obiective turistice din Bulgaria. La baza statuii se află un lăcaş de închinare simplu, cu un mic naos şi un altar. Accesul în zona statuii se face prin urcarea unor trepte din centrul istoric al oraşului, dar se poate veni aici şi cu maşina (lângă monument există o parcare mare).

Turnul Clopotniţă

Se află în spatele monumentului cu Sf. Fecioară şi Fiul şi are o înâlţime de peste treizeci de metri. Accesul în turn este gratuit şi se face pe nişte trepte din lemn. Turnul oferă o imagine panoramică deosebit de frumoasă asupra oraşului Haskovo şi asupra întregului parc. Undeva mai jos pe deal se află terasa suspendată a unui restaurant, într-un cadru natural de excepţie.

Catargul cu Pavilionul Naţional al Bulgariei

Cam în centrul parcului, pe un platou din marmură, nu departe de Turnul Clopotniţă, se află un monument ridicat în memoria ostaşilor decedaţi în timpul celor două războaie mondiale. Alături de el se află un catarg înalt de 30 de metri cu steagul naţional al Bulgariei. În spatele acestui complex memorial se află un imens spaţiu verde cu locuri de joacă pentru copii, ronduri de flori şi copaci ornamentali. Pe platoul din marmură numeroşi porumbei vin să „cerşească” firimituri de la turişti.

Monumentul Invidiei

Un alt record în materie pe care l-am întâlnit în Haskov... singurul monument din lume închinat acestui defect omenesc, invidia. Monumentul se află în zona pietonală a oraşului, este construit din bronz şi înfăţişează un om având aripi şi care stă cu mâinile întinse, gata să-şi ia zborul spre înălţimi. Este Icarul modern al Bulgariei.

Vechiul Turn cu Ceas

Este considerat simbolul oraşului şi are o vechime de peste 100 de ani. Este construit din pietre cioplite şi a fost restaurat de curând. Ceasul are trei feţe şi emite sunete la fiecare oră fixă. În jurul turnului sunt numeroase străduţe pietonale, multe clădiri vechi cu o arhitectură aparte, restaurante şi terase.

Concluzie

Fără a fi considerat un „must see” oraşul Haskovo are totuşi câteva puncte de atracţie interesante ce merită a fi văzute. O cazare de tranzit pentru cei care vin din nord-estul ţării şi un tur al oraşului sunt binevenite în drumul spre Grecia.

Vacanţe cât mai frumoase!

Trimis de traian.leuca † in 26.04.16 19:27:54
Validat / Publicat: 26.04.16 20:22:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 4009 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P04 Statuia cu Fecioara Maria din oraşul Haskovo, Bulgaria.

[26.04.16 20:21:29]

Mutat în rubrica "Descoperă Haskovo și împrejurimile, Haskovo" (nou-creată pe sait)

elviramvio
[26.04.16 22:01:52]

@traian. leuca -

Prin Haskovo am trecut de multe ori, acum 2 ani am nimerit in perioada refacerii arterei principale din oras iar anul trecut l-am ocolit. Poza 1 imi aminteste de podul de la Baneasa care avea niste figurine, dupa refacere acelea au disparut, asa-i la noi. Si Icarul este facut de acelasi artist care a conceput si podul cu figurine din poza 1.

Ca oprire pentru o noapte este o. k.

traian.leuca †AUTOR REVIEW
[26.04.16 22:35:34]

@elviramvio - Mulţumesc pentru vizită şi completări.

elviramvio
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Haskovo și împrejurimile: