ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.04.2016
DIN: Timişoara
ÎNSCRIS: 04.02.15
JUN-2015

Hotel Villa Nisteri Thassos - O poarta catre paradis

In a doua jumatate din iunie 2015, am vizitat insula Thassos si Hotel Villa Nisteri.

Inca de pe cand eram pe bac, inconjurati de pescarusi, inspirand aerul sarat al marii care pentru mine e sinonim cu vacanta si simtind emotiile descoperirii locurilor noi am reperat in departare pe malul marii, hotelul care urma sa ne fie casa pentru urmatoarele 11 zile. Distanta destul de mare ma impiedica sa observ detaliile cladirii, dar plaja nu foarte populata care se vedea in fata cladirii, umbrelutele, sezlongurile, padurea de pini care delimita proprietatea formau o imagine idilica.

Dupa ce am coborat de pe rampa bacului, iesind din portul Limenas, avand intiparita in minte locatia vazuta pe mare, am luat-o spre dreapta, catre Glifada. Am mers cam 2.5 km aprox, avand mereu marea pe dreapta, ca reper ca suntem pe drumul cel bun pana ce intr-o curba ne-a aparut in fata o arcada inalta de care era prins un panou - HotelVilla Nisteri. Am trecut cu masina pe sub arcada, iar in fata ni s-a deschis o alee ingrijita, plina de flori, in lateralul aleii fiind parcarea vilei, Parcarea este in panta, este lunga, incap lejer 10 masini, vehiculele sunt mereu in umbra pinilor care marginesc aleea. Daca parcarea este plina, este destul de greu de intors masina catre sosea in parcare, spatiul fiind ingust. Dupa ce am parcat si am iesit din masina, in fata mea s-a deschis o imagine de vis. Era asa frumos ce vedeam, incat doream doar sa admir, fara sa deranjez natura cu vorbe. Aleea unde este parcarea si care duce la vila si pe plaja este deasupra nivelului marii, astfel incat aveam in fata mea o curte - gradina terasata, plina cu hortensii rosii, flori multicolore si alei foarte bine ingrijite, iar la 10 metri distanta de mine plaja si marea. Si liniste. Oboseala drumului, galagia vietii cotidiene a ramas undeva... pe drumul principal.

Am intrat in vila, o cladire cu doua etaje, foarte cocheta, curata, foarte bine intretinuta, intreaga vila are cred 20 de camere. Vila este administrata de catre o familie de greci, sub patronaj german. La receptie am intalnit o doamna amabila, vorbea foarte bine engleza, ne-a dat cheia si ne-a asigurat cu un zambet larg ca ne vom simti bine. Si a stiut ea ce spune :).

La parter sunt camere care au in dotare un pat matrimonial, o sofa, frigider, Ac, tv plat, gresie in camera si baie cu dus, iar la etaj camere gen junior suite, unde cazeaza familii cu 2 copii. Toate camerele au vedere la mare. Fiecare camera de la parter are intrare separata din exteriorul vilei si majoritatea au terasa individuala cu o masa si 2 scaune. Intrarea in camerele de la etaje este din interiorul vilei. Privelistea de pe terasa camerei e superba, iti taie respiratia. Se vad vapoarele/bacurile care fac legatura dintre insula si continent, marea care-si schimba culorile de la albastrul cerului la verdele smarald, plaja, parca te uiti la o vedere de carte postala. Camera noastra era la parter, cocheta, nu foarte mare, chiar destul de inghesuita, mai mult de 3 persoane nu cazeaza in camerele de la parter (2 adulti + 1 copil). Mobilierul in stare foarta buna, cred ca era stas la toate camerele de la parter, nu am vazut cum arata cele de la etaj, curatenie in camera se facea zilnic. Spatiul de depozitat era destul de limitat, dulapul fiind ingust. Camera era foarte umbroasa, nu a fost nevoie in nici o zi sa dam drumul la AC, care este inclus in pretul sejurului, ba chiar fiind un sfarsit de iunie mai racoros, am folosit si paturile din dotarea camerei noaptea. Camerele de la parter situate langa parcare, sunt mai mari decat celelalte, dar dezavantajul la ele este ca se simte mirosul alimentelor care sunt gatite la restaurantul din incinta si nu au terasa.

Regimul de masa pe care-l ofera hotelul este de mic dejun sau demipensiune. Avand restaurant, fiecare putea comanda contracost orice dorea sa manance in plus. Noi am avut meniu demipensiune. Aceasta presupunea mic dejun bufet suedez si cina.

Micul dejun se servea in fiecare dimineata in sala de mese din interiorul vilei. Era variat, preparatele gustoase si proaspete, personalul reinnoia constant preparatele care erau pe terminate, astfel incat nu am vazut pe cineva sa se ridice de la masa nemultumit de servire si de calitatea mancarii. Orarul la micul dejun era intre 8 -10.

Cina se servea in fiecare seara afara pe terasa, pe malul marii. Consta in felul 1 - supa/ciorba, felul 2 si desert. Felul 1 si desertul erau meniu fix, iar pentru felul 2, dimineata la micul dejun, fiecare turist opta din trei variante ce dorea sa manance seara. Pentru felul 2 in fiecare seara se putea alege intre mancare traditionala greceasca sau preparate din peste. Meniul a fost facut in asa fel incat, in cele 11 zile cat am stat acolo nu s-a repetat niciodata nici un fel de mancare. Preparatele erau delicioase, portii mari, te ridicai de la masa satul. Doar cuvinte de lauda la adresa bucatarului.

Plaja poarta numele hotelului - plaja Nisteri. Este o plaja cu nisip putin mai mare, granulat, nu asa fin ca la Golden Beach, dar noua ne-a placut foarte mult. Intrarea in apa este lina, cu apa mica, ideala pentru copiii de toate varstele. O parte din plaja este a hotelului, umbrelele si sezlongurile sunt gratuite, destule pentru toti turistii hotelului. Intr-o parte plaja se termina cu un ponton, acolo este o portiune stancoasa, unde se pot observa crabi si alte vietuitoare marine, foarte interesant de explorat, iar in partea opusa se termina cu o padure de pini. Fiind doar 2 hoteluri pe plaja si fiind mai izolat de capitala, nu venea foarte multa lume, astfel incat era libera comparativ cu plajele arhicunoscute ale insulei si foarte linistita. Fara muzica puternica, ideala pentru cei care doresc relaxare.

Exista o intrare separata pentru plaja Nisteri de pe sosea, in partea opusa hotelului, pe unde au acces turistii care vor doar sa viziteze plaja si sa faca baie. De asemenea este si loc de parcare in mijlocul padurii de pin pentru cei care viziteaza plaja, nederanjand cu nimic in acest fel oaspetii hotelului.

Se poate ajunge intr-o plimbare pe jos de la hotel, pe o carare pe malul marii pana in statiune in circa 30 minute. Cararea traverseaza padurea de pini de pe malul marii, iar in perioada cand am fost noi, seara era plin de licurici, o imagine feerica.

Nu exista animatie de nici un fel in cadrul hotelului, deci daca asa ceva cautati, mai bine va reorientati, este un hotel linistit, intim, in care te poti relaxa 100%. Noi am participat la seara greceasca in Limenas si la hotelul Tarsanas care este la 10 minute de mers pe jos pe cararea de pe malul marii catre Limenas.

Intregul personal este mereu zambitor, te ajuta cu informatii si orice altceva ai nevoie, mancarea este buna, plaja de asemenea, deci este locul ideal pentru o vacanta perfecta, din punctul nostru de vedere. Recomand !

Trimis de Clara T in 26.04.16 19:02:12
Validat / Publicat: 26.04.16 20:10:10

VIZUALIZĂRI: 4377 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Clara T); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 Vedere plaja

[26.04.16 20:09:47]

Mutat în rubrica "Villa Nisteri Hotel [Glifada, Limenas], THASSOS" (nou-creată pe sait)

Clara TAUTOR REVIEW
[26.04.16 20:15:45]

@webmasterX - Este corect

calatorul
[26.04.16 20:49:07]

Multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite. Si noi am avut surpriza foarte placuta sa descoperim insula Thassos acum cativa ani si o pensiune minunata. Alegeri inspirate si vacante frumase!

elviramvio
[27.04.16 07:40:47]

@Clara T -

P12 pentru mine cea mai frumoasa. Si mie imi place Thasos si, desi merg curand in Corfu, am rezervat si cateva zile in Thasos.

Vacante placute!

calatorul, Clara T, elviramvio