ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.04.2016
ÎNSCRIS: 19.07.10
FEB-2016

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 2 MIN

Roma - de toate pentru toti

Foarte multi din cei care aleg sa viziteze Roma merg pe o strategie fast-forward. Trebuie vazut totul rapid, punctat. Am fost pe acolo. Roma este un muzeu in sine, cu mii de obiective, fiecare avind propria sa poveste si felie de istorie.

Pentru ca sunt mii de articole si site-uri care trateaza subiectul Roma ar fi poate de reamintit :

- alegeti o cazare de preferinta in zona Termini. Gasiti preturi si stele pe toate gusturile, plus deplasarea rapida cu metroul spre majoritatea atractiilor turistice.

- vizitati cartierul Coppede, aflat cam la 30 de minute pe jos de Termini. Un cartier rezidential din perioada interbelica, in care puteti admira bijuterii art-nouveau

- vizitati unul din muzeele de arta moderna MACRO sau MAXXI. MACRO e aproape de cartierul Coppede. O fosta fabrica de bere care adaposteste colectii de arta moderna si expozitii.

- alocati o zi intreaga pentru Muzeele Vaticanului. Rezervati bilete din tara si mergeti la prima ora. Veti fi coplesiti de istoria artei si civilizatiei. Peste 4000 de ani de istorie intr-un muzeu. Pinacoteca, muzeul trasurilor (si automobilelor papale), picturile lui Rafael, gradinile, Capela Sixtina, galeria de tapiserii, culoarele Vaticanului sunt motive sa petreceti o zi de neuitat. Senzatia este de saturatie, dar veti vedea persoane care aloca o zi sau mai multe pentru a studia o pictura, o statuie sau un detaliu.

- alocati o zi pentru a vizita Biserica Sf. Petru, Castelul San Angelo si pentru a face o plimbare pe jos spe Pantheon, Piata Venezia, Fintinile Trevi, columna lui Traian si Colloseum. Nu ratati urcarea in cupola bazilicii Sf. Petru. In piata Venezia urcati cu liftul de la monumentul Emanuelle pentru a vedea Roma la 360 grade.

- vizitati Galeriile si Vila (parcul) Borghese. E aproape obligatoriu sa aveti rezervari din tara. Pinacoteca cu capodopere ale Renasterii poate fi vizitata si admirata.

- vizitati Colloseumul pentru a vedea una din cele mai sinistre constructii ale omenirii, un templu al decaderii si viciului, locul in care politicienii isi plateau voturile cetatenilor Romei.

- seara intrati intr-o tratoria cit mai aglomerata, bodegi traditionale, cu spatii mici si foarte intime. Serviti paste si un pahar de prosecco.

- piramida din Roma este o alta constructie stranie si inutila.

Roma merita vizitata pe indelete, inteleasa si admirata.

Trimis de CatalinC in 26.04.16 10:06:11
    Validat / Publicat: 26.04.16 12:14:06
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ITALIA

VIZUALIZĂRI: 3591 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (CatalinC); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 24 voturi)

[26.04.16 12:13:39]

Bune sfaturile.

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Sfaturi utile pentru o vacanță reușită la Roma, ROMA" (deja existentă pe sait)

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 94&ridAnt=68190

dorgo
    [26.04.16 13:21:24]

@webmasterX - Bune sfaturile da socoteala de-acasa nu se potriveste cu cea dint targ. Am un amic din Bucuresti, care-si rezerva totul in cel mai mic amanunt, ia mereu camera cu see-view, afla daca e disco prin preajma care i-ar strica somnul, citeste 10 saituri cu forum-uri straine ca sa afle parerea neutra a unor turisti dezinteresati, etc. In urmna cu cativa ani planuiam Corfu, si deodata apare un charter din Cluj in Zakynthos... ieftin ca braga. Anul trecut planuiam Cicladele si apare un voiaj last-minute similar si mai ieftin decat braga in Sporade. Pai le-am luat pe amandoua, fara nici o documentare. Cautam in avion sau cu putin timp inainte de plecare ce e de vazut si ce nu e de vazut. Asa ca treaba cu ce e de vazut in Roma e atat de batuta, numai pe AFA s-au scris peste 100 de reviuri despre Roma, incat nu trebuie decat sa ajungi acolo. Restul vine de la sine.

CatalinCAUTOR REVIEW
    [27.04.16 08:47:49]

@dorgo - Chiar nu inteleg logica unor asemenea comentarii. Pe mine de ex nu ma intereseaza experientele ultrapersonale, uneori cu tenta xxx, povestile cu detalii de genul 'cum e la toaleta' si nici stilul superdidactic 'copy-paste' de pe wikipedia.

[27.04.16 09:40:16]

@CatalinC - noi îi tooot citim astfel de comentarii de câțiva ani buni. Pentru unele, cu mult mai "ieșite de pe şine" a primit aproape 60 de sancţiuni. Dar nu asta e ideea.

Idea e: am ajuns, de mult, la concluzia că a încerca să-l înţelegi pe dorgo, dispoziţiile lui etc e "cooperativa în zadar"

Ia-l aşa cum e şi mergi mai departe.

maria55 †
    [27.04.16 10:48:58]

@CatalinC - sa stii ca eu am apreciat sfaturile tale!

Bine punctate si utile! Si crede-ma sunt binevenite indiferent de cate articole sunt pe AFA!

dorgo
    [27.04.16 13:33:29]

@webmaster - ah! , uite un om care ma intelege, in sfarsit. Reviul mi se pare a fi un copy-paste dupa fluturasii pe care-i gasesti in aeroport in mai multe limbi sau in Statione Centrale sau pe wiki, sau pe google sau in ghiduri dar nu e vina nimanui, si eu as fi facut la fel, poate as fi adaugat doar 2-3 senzatii personale de genul... "wow! , sau "ah, ce minunat! " sau " ce superb, ce splendid! , e splendid de superb la Roma, zau! " si-atat... despre Roma s-a scris atat de mult, incat orice ai scrie, repeti ce s-a mai scris... problema e ca Roma n-a mai scos nimic nou pe piata turistica de doua milenii incoace (poate doar " Vittorio Emanuele Due", pizza si inghetata de 5 culori si garzi elvetiene la Vatican... se sprijina in aceleasi 12-14 obiective turistice vechi de cand e lumea...

abancor
    [27.04.16 23:03:12]

Bun pontul cu Coppede. În 99 am fost cu autocarul în Roma și ghidul ne-a dus și acolo, și de atunci m-am „chinuit”, periodic, fără succes, să îmi aduc aminte cum se numea zona. Știam doar vag amplasarea, dar nu am mai reușit să o identific. Pînă acu!

Mișto cum dai întîmplător, uneori și după ani, peste răspunsuri îndelung așteptate, ca peste cunoștințe vechi, uitate. Mersi!

horachira
    [29.04.16 10:16:15]

@CatalinC: prietene, de fapt nu ai venit cu nimic nou. am deschis rew ul tău prostit de de titlu. Faptul ca "musti" facind referire la ce scrie Dorgo ma face sa fiu acid și îmi arata ca nu îți place sa aibă altcineva alta parere

CatalinCAUTOR REVIEW
    [30.04.16 09:37:17]

@horachira - eu personal folosesc amfostacolo.ro ca baza de date cu informatii despre destinatii turistice. am gasit in timp informatii destul de greu de gasit pe alte site-uri. la rindul meu incerc sa ofer altor utilizatori mici detalii utile.

probabil ca putini ati vazut in roma muzeul macro, cartierul coppede si f multi ati trecut intr-o singura zi prin muzeele vaticanului, biserica sf. petru, castelul san angelo, pantheon si celelalte.

nu se pune problema sa ma 'supar' sau sa nu accept alte opinii, dar ramin la parerea ca atunci cind vizitezi o destinatie ca roma trebuie sa fii destul de bine organizat din tara.

improvizatia e interesanta, dar in roma poate insemna pierdere de timp, cozi, obiective ratate.

CatalinC, dorgo, horachira, maria55
    Alte impresii din această RUBRICĂSfaturi utile pentru vacanța la Roma: