ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.02.2010
ÎNSCRIS: 29.11.08
NOV-2007
2 AD. + 1 (8 ani0 COPII

O experienta unica

Norocul nostru a fost ca am reusit sa dormim in timpul zborului de la Buenos Aires la Iguazu si asa ne-am refacut fortele. Chiar la aeroport ne astepta ghidul. Ne-a condus la Hotelul Cataratas de Iguazu si ne-a spus ca avem o jumatate de ora ca sa ne instalam, dupa care ne asteapta in hol ca sa pornim spre Parcul National Iguazu. A fost nemaipomenit ca am avut ghid, pentru ca ne-a povestit o multime de amanunte legate de plantele si animalele din zona. Tot el ne-a sugerat ca daca dorim ceva unic, o amintire pentru toata viata, sa alegem excursia "Gran aventura", adica 8 km cu un fel de camion (care pe platforma are montate niste bancute de unde puteam privi de la inaltime selva in toata splendoarea ei) dupa care coboram intr-o vale, de unde urma sa ne imbarcam in niste barci speciale, Zodiac, care ne duceau pina la cascade.

A fost nemaipomenit, ne-am facut 'ciuciulete'. N-a fost nici o problema, pentru ca ne-am uscat in jumatate de ora. La sfirsitul zilei eram asa de obositi ca dupa ca am adormit imediat ce ne-am bagat in pat. Iguazu este o experienta unica, care merita traita.

Trimis de Arinuca in 11.02.10 20:44:53
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AMERICA de SUD

VIZUALIZĂRI: 3056 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Arinuca); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P9x [fără descriere]

mariana [11.02.10 20:56:33] »

doamne, este o nebunie, spune-mi te rog ce cascada este, ca de ajuns acolo slabe sperante. Si de la mine maximul de puncte.

Arinuca [11.02.10 21:05:22] »

CASCADA IGUAZU. Pozele sunt facute din partea argentiniana. La momentul cind am fost acolo, aveam nevoie de viza de intrare in Brazilia ca sa vizitam si partea braziliana. Aceasta cascada are o caracteristica speciala: este la granita a trei tari: Argentina, Brazilia si Paraguay.

Multumesc pentru aprecieri!

Arinuca

mariana [11.02.10 21:16:27] »

este grozava, mai ti-aduci aminte pe unde ati zburat, cate ore ati facut si cam cat au ajuns biletele de avion (daca mai stii, aproximativ) si multumesc mult...

Arinuca [11.02.10 21:31:38] »

Da, pot sa-ti povestesc mai multe. Te rog incearca sa-mi trimiti mesaj privat. E mai simplu asa . Cu bine

Valentina69 [12.02.10 10:25:57] »

Foarte frumoasa descriere si niste poze si mai frumoase, niste locuri unice pe pamant. Esti o norocoasa ca ai ajuns sa vezi asa minunatii

Arinuca [12.02.10 12:20:11] »

Multumesc Valentina69!

Admin [05.08.10 11:16:32] »

recomand cititorului intersat in aceasta destinatie sa consulte si peste impresile din vizita in partea braziliana a obiectivului, scrise de Nebelux - click aici

Nebelux [05.08.10 11:31:02] »

Absolut superb.

Am impartasit aceeasi experienta si intr-adevar este uimitor de frumos.

Iti doresc cat mai multe calatorii de acest fel.

O zi faina

adri-nico [11.02.12 00:59:41] »

Draga noastra,

de ce recomanzi cititorilor sa te contacteze pe mesaj privat? poate sint multi care ar dori sa stie asemenea informatii pe care ti le-au cerut cititorii de mai sus.

Sper ca in urmatoarele reviewuri sa fii mai deschisa spre a povesti mai mult. Mai ales ca ai niste destinatii "trufanda" (ca sa il citez pe admin)

Arinuca [11.02.12 09:02:56] »

@adri-nico: m-am gandit ca nu are rost sa discutam despre agentii de turism la acesta rubrica.

adri-nico, Arinuca, mariana, Nebelux, Valentina69
Alte impresii din această RUBRICĂCataratas de Iguazu: