ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.04.2016
DIN: Iasi
ÎNSCRIS: 27.08.14
JUL-2015

Un concediu de vis, un hotel superb, plaja EXCEPŢIONALĂ!!

Chiar daca a trecut ceva timp de cand am fost in concediu (in iulie anul trecut), inca de cand eram acolo ma gandeam deja la urmatoarea vacanta, cea de anul acesta, pe care musai sa o petrecem tot in Grecia. Da, Grecia din nou, ce banal si usor de intuit :) Asta dupa o vacanta absolut extraordinara in Turcia la AI, bineinteles... :) acum muuuuuulti, multi ani, prin 2007 parca...

Pentru ca anul trecut a fost prima noastra vacanta in Grecia, eu am fost cea care a avut sarcina de a ma informa despre locurile faine de petrecut timpul atat de scurt din concediu. De toate au fost 10 zile, cu una pe drum de la Iasi la Veliko Tarnovo, cazare la Anhea Hotel (vezi impresii), pe urma plecat la 2 noaptea spre Nei Pori / Platamonas - Hotel Zefyros/Platamonas (vezi impresii) unde am stat 3 nopti, apoi spre Halkidiki, Kallithea, la Hotel Ammon Zeus, unde am stat de toate 5 nopti, desi nu ne venea sa mai plecam :), dupa care inapoi spre Veliko Tarnovo, unde am stat o noapte la Hotel Arena Tarnovo (vezi impresii).

Chiar ma gandeam daca nu cumva s-ar putea inventa un job de a petrece viata prin concedii, platita fiind de cineva ca la un job normal, iar eu doar sa dau review-uri pentru locurile pe unde ma preumblu :) Ar fi AWESOME!! :)

Dar sa revenim la oile noastre... deci Ammon Zeus - Kallithea. Am ales foooooarte fooooarte greu acest hotel, care are NUMAI 6,7 rating pe booking, si marturisesc ca am avut inima cat un puricel mic de tot pana sa ajungem sa ne cazam... nasoale momente, acum ca retraiesc amintirea... dar a fost o decizie de moment, pentru ca nu am mai gasit locuri libere la Hotem Margarita (care era favoritul meu), iar acum, dupa atata timp pot spune ca a fost o decizie extrem de buna!!

Deci am plecat din Nei Pori spre Kallithea, ne-am oprit la Castelul din Platamonas pentru o scurta vizita si o poza panoramica a locurilor unde am stat (atat de putin!) si ne-am indreptat spre Kallithea. Noi si o jumatate de Grecie, caci era sambata dimineata, weekend prin urmare, iar cei din Tesalonic se ducea spre Kallithea exact cum se duc cei din Bucuresti spre Mamaia noastra in weekend. Cica Google maps zicea ca facem 1 ora si ceva. Ashi!! Am facut vreo 3 ore, bara la bara, pe vreo suta de benzi! Sau ear caldura mare si asa mi s-a parut mie :)

In sfarsit am ajuns cu bine in Kallithea, am mers cu GPS-ul, asa ca hotelul a fost foarte usor de gasit. Am parcat, parcare destul de mare si pentru cei care veneau sa faca plaja in fata hotelului, pentru ca intr-adevar, asa cum citisem, am dat peste cea mai faina plaja posibila, pe care o vazusi eu vreodata in viata mea de pana acum. Nisip fin, fin, culoare turcoaz fain de tot, fara urma de piatra, arici, si alte vietati de care m-am temut rau de tot inainte sa ajung aici :) apa este lina pana in larg, deci nu se adanceste brusc, numai buna pentru copii, dar si pentru mine, recunosc;)

Ajungem la receptie, o fata cu nume grecesc, imi scapa acum, ne spune ca din pacate camerele noastre nu sunt inca gata, dar imediat pluseaza si zice:

- dar sa stiti ca va upgradam la sea view de la sea-side view GRATIS

- uitati aici 2 vouchere sau cum s-or fi numind din partea noastra, va duceti la barul de la piscina si aveti 2 cafele din partea noastra, cu scuzele de rigoare.

De asteptat, am asteptat cam jumatate de ora, timp in care am savurat o cafea greceasca la piscina si am privit marea, care era la o aruncatura de bat - 6 m?? gandindu-ne, cine are nevoie de piscina cand aveam in fata ochilor ceea ce am numit-o noi "piscina imensa" a marii?!

Asa... cam ce sa va spun care v-ar interesa despre acest hotel...

CAMERA:

- a fost foarte, foarte OK, totul era nou si renovat, baia foarte faina, patul fain, perne OK si... incerc sa ma gandesc ce ar mai putea gasi un carcotas care sa nu fie in regula :) Aaaa, si NICI PICIOR de tantar TOATA vacanta! DELOC!! desi am venit pregatiti de o invazie :)

Pentru cei interesati atasez poze.

Frigider, aer conditionat (nu era nevoie), feon, dulapuri, chestii obisnuite si carora nu le-am dat mare importanta, ca nu venisem in control sau sa stam in camera :)

MANCAREA:

- recunosc ca este un punct important pentru mine, deci sunt foarte obiectiva. Mancarea a fost de la foarte buna in sus. Si DESTULA! Noi ajungeam mereu printre primii, deci nu pot comenta despre cei "intarziati", insa am observat ca se suplimentau mancarurile imediat ce se golea tava.

Au fost "de toate pentru toti", atat dimineata, cat si seara (noi avand demi-pensiune).

- Dimineata: oua, omleta, cascaval, salamuri, peste, iaurt grecesc, tot felul de gemuri, lapte cu cereale, ceai, cafea, suc la dozator si probabil altele pe care nu mi le mai amintesc :)

- Seara: ciorba (da, ciorba si foarte gustoasa, nu doar asa, o apa chioara!), peste, fructe de mare, miel, porc, orez, cartofi de mai multe feluri, paste cu branza, cu ton, cu de toate, nici macar nu-mi pot aminti cate aveau pentru toate gusturile. Desert prajituri, pepene, fructe si inghetata in FIECARE seara, de mai multe feluri, la alegere.

- Seara nu earu bauturi, insa puteai comanda o apa plata cu 3 euro (1,5L) sau un pahar de vin 4 euro. Scump, dar au nevoie de bani pentru a termina renovarile, e de inteles.

PLAJA:

Deja am spus ca este superba, veneau multi din cei cazati in statiune sa faca plaja la Ammon Zeus pentru apa si plaja extraordinare. 2 sezlonguri 5 euroi parca, fara nimic inclus in pret, in afara sezlongurilor propriu-zise. Deci consumatia se facea separat, si nu era nimeni care sa te oblige la ceva.

Chiar inainte de a urca scarile dinspre plaja spre hotel erau dusuri pentru a nu murdari scarile cu nisip. Am vazut si o maseuza a hotelului cred, pe plaja, cu un pat din acela special pentru masaj (not interesting for us :)

STATIUNEA:

Este destul de animata, motiv pentru care am si ales-o, cu foarte multi tineri, dar si perechi cu copii mici. Multe taverne, locuri de distractie pentru copii, magazine cu suveniruri, de toate...

Alte lucruri de care imi mai aduc aminte in legatura cu hotelul:

Este amplasat chiar pe plaja, iar seara pentru a ajunge sus in statiune se urca o panta de cam 100 - 200 m sa zic, sper sa nu gresesc, care se parcurgea in cam 10 min fooooarte lejer, caci veneam de la cina :) Era mai ciudat ca nu era luminata zona, dar ne descurcam cu lumina lunii :) si a farurilor masinilor, plus ca erau multi amatori in ambele sensuri de mers.

Ne-am cumparat apa foarte ieftin, ceva la genul 1,5 - 2 euro 6 sticle de 1,5l, pe care aveam voie fara nicio restrictie sa o luam in camera si la plaja. Hotelul are lift, modern, util, frumos.

Seara la cina era o doamna care intreba numarul camerei si verifica o lista, dupa care iti zambea si-ti ura "pofta buna".

Noi am fost o singura zi intr-o excursie cu masina noastra pe bratul Sithonia, pentru a vizita Porto Caras si Neos Marmaras, in rest am ramas fideli hotelului si plajei din fata hotelului.

All in all, o vacanta la superlativ, pe care sper din suflet sa o pot macar egala anul acest in Thassos, daca nu sa o pot depasi :) Si, cum zic eu, vacantele astea sunt ceva personal, subiectiv, de exemplu degeaba e hotelul, si mancarea si plaja super, daca vin 2 oameni care se duc separat la masa, separat la plaja, separat peste tot si pe urma dau nota proasta hotelului, de parca ar fi cineva vinovat de dezastrul din viata lor...

Eu una recomand din suflet acest hotel, si in general incercati sa gasiti partile pozitive in orice vacanta, treceti peste suparari, obstacole si altele inerente si incercati sa luati ce-i mai bun din TOT ce va ofera locul respectiv.

Trimis de eliana77 in 25.04.16 21:40:04
Validat / Publicat: 25.04.16 22:14:01
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 4026 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (eliana77); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 plaja dimineata

[25.04.16 22:24:11]

nicole33
[25.04.16 22:39:56]

@eliana77 -

- dar sa stiti ca va upgradam la sea view de la sea-side view GRATIS

Felicitări pentru obţinerea gratuită a vederii la mare. Eu nu am avut norocul tău, am plătit pentru sea view, dar nu am primit.

Totuşi nu îmi este prea clar cum ai avut iniţial vedere laterală la mare, în condiţiile în care la acest hotel vederea este "totul sau nimic".

calatorul
[26.04.16 08:42:34]

Felicitari pentru vacanta frumoasa si multumim pentru interesanta relatare. Desi am fost de 2 ori in Halkidiki, am stat mereu pe Sithonia, care noua ne/a placut foarte mult. Acum insa o sa caut locul asta sa vad ce oferte sunt pentru o viitoare excursie la mare. Pentru ca si eu marturisesc faptul ca mi/as dori sa fiu toata viata turist sau macar, cum spunea o copila intrebata ce vrea sa fie cand o fi mare - musafir. Eheei, ce vise...Alegeri inspirate si vacante frumoase!

celeste
[26.04.16 10:11:56]

Felicitari pentru vacanta... cumva hotelul a fost renovat? Noi am fost aici in 2009... plaja intr- adevar e frumoasa cat si pozitionarea hotelului.

cloverina
[26.04.16 11:15:06]

@eliana77 - Să îmi fie cu iertare, însă de la a spune că trebuie să ne bucurăm de toate vacanțele așa cum sunt până la a fi nerealiști e drum lung.

Am fost la acest hotel în septembrie 2015. Am avut fix același gen de camere ca și dumneavoastră (astfel cum rezultă din P12). Eu sunt curioasă cum de susțineți că totul este renovat. Baia este nouă, astfel cum rezultă din fotografia postată, nu așa cum era baia de care am avut noi parte. Însă camera?! Patul acela avea sistem de pick-up încorporat! Cum poate fi nouă camera? Scârțâia patul, se dezmembra mobila toată, tâmplăria era de-o seamă cu mine...

Eu înțeleg subiectivitatea ce ne caracterizează pe noi ca oameni, însă cred că trebuie să analizăm lucrurile evidente cât mai obiectiv posibil.

De mâncare nu mai vorbesc... după un AI la turci e greu de crezut că mâncarea de la Amon Zeus poate fi calificată drept "foarte bună", oricât de prost ar fi acel AI.

[26.04.16 11:41:01]

@nicole33 - Foarte simplu, am luat de pe booking camera sea-side view, adica cu vedere la piscina si lateral poti vedea marea.

Erau camere "Double Room with sea-side view", cel putin asa am avut eu anul trecut.

Uite confirmarea de pe email:

"1 Double Room with Side Sea View

6.50 % VAT is included.

0.50 % City tax is included"

Poti spune ca am avut noroc daca vrei, eu oricum as lua-o am fost super incantata!

[26.04.16 11:49:25]

@webmaster45 - Da, exact aceea este locatia acestui hotel. Multumesc!

[26.04.16 11:52:46]

@celeste - Da, hotelul era PARTIAL renovat, iar acum, dupa cum se lauda pe Facebook se pare ca este renovat complet, asta explicand si pretul sejurului care a crescut cam cu 30% din cate vad eu...

[26.04.16 12:03:29]

@cloverina - Nu imi este in fire a intra in polemici, asa ca voi incerca sa raspund in felul meu.

Noi am fost in plin sezon, intre 18-23 iulie, cand probabil lucrurile stau altfel decat in septembrie. Spun "probabil", pentru ca nu imi pot imagina care altul ar fi motivul nemultumirii d-voastra.

Poate din nou am avut "noroc" de un pat bun, fara scartaieli si alte cele, insa cum am zis, nu pun mare pret pe mobila, etc, atat timp cat totul a fost foarte curat. Curatenie zilnica, inclusiv aspirat. Baia in schimb este importanta pt mine, deci m-am bucurat ca era renovata si foarte bine intretinuta.

Personal mi-a placut tamplaria de la ferestre/balcoane si mai ales perdelele cu motive grecesti.

AI-ul de la turci nu cred ca poate fi egalat, insa nu prea inteleg de ce oamenii se duc in vacanta sa "se indoape"?? cu cat mancam mai putin, cu atat avem mintea mai limpede si traim mai mult. Sunt studii care certifica ce spun, deci, da, mancarea este importanta, insa nu si cantitatea!

Subliniez inca odata: PENTRU MINE totul a fost foooooarte OK, si daca nu as avea regula sa vad cat mai multe locuri posibil si sa nu fac 2 vacante in acelasi loc, in mod sigur as alege din nou acest hotel si aceasta statiune!

In mod sigur au fost persoane care nu s-au simtit bine in aceeasi perioada si in acelasi hotel, insa eu incerc mereu sa caut partea buna si sa ma bucur de concediu cat pot de mult.

Imi pare sincer rau ca experienta d-voastra in acest hotel nu a fost asemanatoare cu a mea, dar asta-i viata din pacate...

cloverina
[26.04.16 14:01:24]

@eliana77: Deși am fost în luna septembrie, hotelul era aproape plin. Să zicem că diferențele ar fi cauzate de "lipsa de sezon", însă nu cred că mobilierul se modifică în funcție de luna anului.

Nici eu nu vreau să intru în polemici, însă de unde ați tras dumneavoastră concluzia că mergem în vacanță ca să ne "îndopăm"?

Am făcut o simplă comparație calitativă și nu cantitativă.

calatorul, celeste, cloverina, eliana77
Alte impresii din această RUBRICĂAmmon Zeus Hotel: