ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.04.2016

Foarte nemulțumit
Sub orice critică
Către satisfăcător

Nu recomand

Un hotel pe care nu il recomand nimanui. De obicei incerc sa vad partea buna a lucrurilor si sa va prezint un hotel cu bune si cu rele... dar din pacate nu am putut gasi nimic bun la acest hotel. Plus ca acest hotel se prezinta a avea 4 stele... dar mai multe de 2 nu are.

Dar sa incep cu inceputul.

Localizare:

Szilágyi Erzsébet fasor 47,1026 Budapesta, Ungaria

Hotelul nu este aproape de centru sau aproape de Dunare unde se afla majoritatea obiectivelor turistice importante. Langa hotel este o statie de tramvai dar nu am folosit-o.

Facilitatile camerei:

La receptie am primit cheia de la camera: 616... mergem la etajul 6 si cautam camera. Incercam sa descuiem dar nu merge. Mai apoi intelegem ca era de fapt 919... am dedus acest lucru pentru ca nu era explicit pe cheie. Si intr-adevar camera 919 era... deci, etajul 9.

Coridoarele ma duceau cu gandul la caminele studentesti, la fel si camera.

Camera era destul de spatioasa (pentru 2 persoane, ca a 3-a nu prea mai incapea), avand aprox 20 m2. Nu parea foarte curat si mirosea a aer inchis.

Geamurile, destul de murdare, nu aveau nici un sistem de protectie si se deschideau in voie, chiar daca eram la etajul 9.

Intr-adevar privelistea era superba. Cu un zoom spectaculos al aparatului foto am reusit sa „prind” pana si cladirea Parlamentului din camera de hotel.

Doua paruti micute, un minibar gol gulut, din anii ‚90 care nici macar nu era bagat in priza. La 4 stele nu trebuia sa aiba o apa ceva inauntru?

In camera era destul de rece si caloriferul nu avea destula putere pentru a incalzi camera.

Mocheta murdara, vai de capul ei. Ca sa nu mai spun ca am nimerit o camera de fumatori, o scumiera „trona” pe masa si mirosea a fum de tigara in camera. Sincer, nu doream sa cobor 9 etaje cu tot cu bagaje pentru a schimba camera... pentru o noapte am „indurat”.

Aveam un televizor vechi, pe care nu l-am deschis, deci nu stiu daca mergea sau nu.

M-am gandit ca intr-adevar, este un hotel de tranzit si pentru o noapte este ok.

Dulapuri extrem de mari si incapatoare, dar nu le-am folosit.

Baia:

Mica si murdara. Doua persoane clar nu inapeau in baie. Cada curgea dupa ce am facut dus. Chiuveta era ruginita, la fel si robinetii de la baie.

In schimb wifi-ul mergea perfect. Codul l-am luat de la receptie.

Hotelul, pe exterior arata oau... dar inauntru este jalnic.

Ok, as fi putut trece cu vederea ca acele camere erau mici, murdare, etc. pentru ca am stat doar o noapte dar, ,,de abia urmatoarea dimineata a inceput calvarul.

La 8 dimineata eram in fata liftului cu bagajele. Doua lifturi destul de micut deservesc cele 14 etaje ale hotelului.

Stam vreo 5 minute si asteptam sa vina liftul, intr-un final soseste, ne urcam cu tot cu bagaje in lift si incepe sa... urce. Ajungem pe la etajul 10 si se mai urca niste chinezi. Apoi la etajul 11 alti chinezi doreau sa urce dar le facem semn ca nu mai e loc. Apoi la etj 12 alti chinezi, la etj 13 cei din grupul nostru, la etj 14 coboara cei din lift. Ramanem noi si incepe, coborarea. La 14 s-au urcat alti chinezi, deci coborarea a inceput cu liftul... plin!

Si opreste la 13, la 12, la 11, la 10, la 9, la 8 si tot asa pana la parter a continuat sa opreasca la fiecare etaj. Am stat in acel lift 20 de minute. Nu puteam cobori 9 etaje cu bagajul in spinare, deci eram nevoita sa iau liftul, la fel si ceilalti.

Groaznic, horror, de-a rasul-plansul.

Ne lasam bagajele si dam sa mergem la micul dejun, care era inclus.

Coada era afara... pur si simplu am ramas masca. Deja era 8:30 si noi la ora 9 aveam plecarea. Nu m-am panicat... de mancat trebuia sa apucam sa mancam ceva.

Si bineinteles ca unii oameni sa bagau in fata, loc la mese nu prea mai era si tot asa.

In afara de grupul nostru, mai erau si alte autocare cu romani...

Ajungem intr-un final sa luam si noi ceva de mancare cand... nu mai era nimic.

Fac eu semn unui ospatar si il rog frumos sa mai aduca niste platouri. Intr-un sictir cum nu am mai vazut mi se raspunde ca da, da, dar mai intai sa debaraseze mesele.

Pai stai asa putin, mai intai ar fi trebuit sa puna mancare si apoi sa debaraseze mesele.

In fine, nu intru in acest subiect. Cert este ca am apucat sa iau 2 felii de cascaval, 2 de paine si o cafea. Si pentru cafea nu trebuie sa spun ca am stat la coada...

Cand sa ne asezam la masa „rezervata” de prietenii nostri, vad ca cineva isi lasase o cheie pe masa. Am fost si eu nesimtita si m-am asezat. Vine doamna respectiva cu o falca in cer si una in pamant si ne face troaca de porci (in limba romana) ca ea si-a lasat cheia pe masa, deci masa este a ei. Dar ea nu vazuse ca prietenii nostri stateau la masa aia? Ca erau inca 2 scaune ocupate de ei?

In fine, nu am raspuns nimic si incepe in engleza cu injurii la adresa noastra. Nu am vrut sa imi stric inceputul de vacanta si sa ii spun vreo doua, asa ca m-am abtinut din rasputeri sa nu fac scandal si sa nu inteleaga ca suntem tot romani.

Am plecat cu un gust amar din acest hotel de 2 stele, nu de 4 stele si nu as mai reveni aici nici daca mi-ar da cineva bani ca sa vin!!

Trimis de GabrielaG in 25.04.16 13:29:24
Validat / Publicat: 25.04.16 14:10:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA.

VIZUALIZĂRI: 1440 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (GabrielaG); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Cu un zoom bun cam asta am reusit sa prind din camera... frumos, nu?
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 37.40 EUR pe cameră

[25.04.16 13:51:07]

Mutat în rubrica "Danubius Budapest Hotel, BUDAPESTA" (deja existentă pe sait).

[25.04.16 14:18:02]

@GabrielaG: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS ale acestei destinaţii pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

GabrielaGAUTOR REVIEW
    [25.04.16 14:19:41]

@webmaster - Coordonatele sunt ok. Multumesc

[25.04.16 16:17:31]

Din pacate o experienta nefericita, in schimb poza cu Parlamentul este minunata.

GabrielaGAUTOR REVIEW
    [25.04.16 17:53:15]

@mishu - Da, asa este. Ma bucur totusi ca a fost o "vizita" scurta, altfel nu stiu ce as fi facut.

Multumesc, incadrarea pozei nu e tocmai ok dar imi era frica sa nu pic de la etajul 9

GabrielaG, mishu
    Alte impresii din această RUBRICĂBudapest Hotel: