ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.04.2016
MAR-2016

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 10 MIN

Hotel Boston 3* – o alegere inspirată pentru Bari

Așteptam să ajung la Bari de aproape doi ani și iată că s-a întâmplat în sfârșit.

Mulți fiind (16, de data asta), a fost tot mai greu cu rezervările pentru avion și abia am reușit o medie de 70 EUR/persoană, bilet dus-întors până la Bari.

În ceea ce privește cazarea ne-am tot sucit în timp. După lupte seculare am ajuns noi la concluzia că cel mai bine ni se potrivește centrul localitaților pe unde ajungem. Am stat în toate felurile, dar cât mai aproape de centru mi se pare ideal. Este un bănuț în plus dar ești în mijlocul lucrurilor, vii/pleci mai ușor, te bucuri de oraș seara, zăbovești până târziu, nu mai dai bani pe transport la/de la periferie, câștigi timp pe care l-ai fi irosit prin mijloacele de transport, etc. În fine, asta ține de opțiunea fiecăruia.

Așa că am deschis harta cu hoteluri și am plimbat cursorul de la un hotel la altul, fiind atentă la notă, comentarii și la preț. Mi-a căzut cu tronc Boston Hotel dar era 535 de EUR pentru 5 nopți. Eiii, dar nici chiar așa. Am mai făcut săpături și nu prea ne-a plăcut pentru că astea erau prețurile pentru note peste 8, poziții centrale în Bari, Italia. Nu prea ne înduram să dăm, era prea mult. Am mai găsit o colegă care a stat la Boston cu 2 ani în urmă cu 85 de EUR/noapte, mai ieftin dar a fost în februarie. Chiar și așa era mai mult decât eram noi dispuși să dăm. Și atunci am scris hotelului un mail și le-am spus că suntem un grup de 8 familii, aproape senioare și că vrem să vedem și noi Bari... bla, bla.

Hotelul mi-a răspuns în cinci minute și ne-a oferit o cameră dublă cu mic dejun pentru 350 de EUR/5 nopți. Ni s-a părut ok, am rezervat ferm oferind datele cardului meu, iar plata urma să o facem la fața locului. Nu este prima dată când scriem unui hotel dar nu în toate cazurile ni s-a răspuns. E bine să încercăm însă, nu se știe niciodată. Astăzi am mai făcut o simulare pentru hotel Boston, 5 nopți și am găsit la 522 EUR.

Vreau să mai menționez că am avut o întreagă corespondență cu hotelul care mi-a răspuns de fiecare dată imediat. Ne făcusem o listă cu ce voiam să vedem în Bari și împrejurimi dar le-am cerut si lor părerea și ne-au răspuns sugerându-ne și altceva, ne-au trimis link-uri să citim... foarte drăguți. Nu știu dacă noi am fost la fel pentru ei pentru că nu suntem toți petale de trandafiri, dar eu am fost foarte încântată de promptitudinea cu care au răspuns la cererile noastre.

Toate aranjamentele fiind făcute, am decolat duminică 27 martie, de Paștele Catolic la 11,35 din București, la 12,10 eram în aeroportul din Bari iar la 13 la hotel, cu mențiunea că zborul a fost de o oră și 25 de minute dar Italia este în urmă cu o oră față de noi.

Ca să ajungem de la aeroport la hotel (Bari se află la 8 km) am luat un microbuz Tempesta, care era staționat cînd am ieșit noi din aeroport, 4 EUR/persoană bilet cumpărat de la șofer, loc asigurat, nu oprește în stații și ne-a lăsat la 30 de m de hotel urmându-și drumul mai departe până în zona gării (în piața Aldo Moro). Am ajuns în 20 de minute de la aeroport la hotel. Era și varianta cu autobuzul nr. 16, 1 EUR/persoana, dar tocmai plecase unul când am ajuns noi pe peron și n-am riscat să așteptăm altul pentru că era Paștele și nu știam cu ce frecvență vin. La întoarcere am zis să facem și noi o economie pentru că stațiile pentru microbuzele Tempesta și autobuz erau destul de apropiate (autobuzul la vreo 200 de m de hotel, microbuzul sub 50). Așa că am luat autobuzul dar ne-a ieșit prin piele. A fost extrem de aglomerat, abia am putut să ne urcăm și am stat în picioare, lipiți unii de alții până la aeroport, pe o cădură înnăbușitoare, a făcut mai mult decât dublu ca și timp și a oprit într-o grămadă de stații. Prin urmare, dacă mâine m-aș duce la Bari eu aș alege categoric microbuzele Tempesta. Am ajuns (de mult) la concluzia că acolo unde se duc ceva bănuți, câțiva euro nu mai reprezintă chiar o economie, sau dacă da, are un preț. Mai era și varianta trenului dar nici nu am luat-o în calcul pentru că ne lăsa cel mai departe de hotelul nostru.

Hotelul Boston este situat în inima Bari-ului, pe una din străzile centrale ale orașului, Piccinni, nr. 155, chiar la stradă. Este imposibil de ratat dacă ajungi pe strada lui. Este hotelul cu cea mai mare siglă, luminoasă seara, care se vede și dintr-un capăt și din celalalt al străzii. Din exterior se vede ca un bloc de locuințe cu mai multe etaje și balconașe mici, franțuzești. În capătul din stânga, cum te uiți la el, sunt Grădinile Garibaldi, un părculeț frumos, bine luminat și seara, unde italienii se întâlnesc să joace diverse iar în capătul celălalt strada dă în port și faleză în dreapta și centrul istoric, în stânga.

Cazat aici nu ai nevoie de nici un mijloc de transport pentru a vedea orice este de interes în Bari. La oricare din obiectivele menționate pe o hartă a orașului ajungeți pe jos. Este la câteva minute de Via Sparano, cea mai frumoasă arteră comercială, cu Corso Vittorio Emmanuele unde se află toate instituțiile importante din Bari este vecin și la fiecare câteva clădiri dai în ea, la Gara Bari Centrale ajungi în 10-15 minute, în centrul vechi și pe faleză, la fel.

Înainte de a intra în hotel am remarcat că vis-à-vis este un supermarket Sigma, în dreapta dar și în stânga lui este câte o tavola-calda care este genul de autoservire, cu mâncare gătită, ieftin și foarte bun după cum aveam să constatăm ulterior. Iar pe partea cu hotelul, la câteva clădiri este o gelaterie, unde la intrare trona anunțul “We speak english”. Apropo de asta cam greu prin Bari și împrejurimi cu engleza.

Check-in-ul s-a făcut imediat chiar dacă nu era ora și am fost răspândiți la etajele 1,4 și 7. Peste tot s-a ajuns cu ușurință, hotelul fiind dotat cu 2 lifturi. Recepția mare, frumoasă, cu măsuțe și fotolii și aici a fost locul de întâlnire în fiecare zi. Mă gândesc că i-om mai fi stresat pe bieții oameni de la recepție cu întâlnirile noastre, dar sper că nu prea rău. Recepția este disponibilă non-stop și au și cameră de bagaje dacă este cazul.

Când ne-am întors în prima seară din oraș am găsit recepția plină de turiști chinezi, mulți, gălăgioși... pe care i-am auzit și dimineața, cu noaptea-n cap. A fost o hărmălaie de nedescris și ne-am speriat pentru că se auzea destul de bine din camere. Noroc că ei au plecat, erau într-o excursie organizată, au mâncat foarte devreme, s-au suit în autocar și duși au fost. Am rămas singuri în hotel iar de-a lungul zilelor am mai vazut doar câteva perechi la masă în afara noastră, ceea ce înseamnă că a fost cam gol având în vedere că are 69 de camere.

Hotelul este unul clasic cu camerele aprox la fel și mobilier simplu. Diferența a fost că unele aveau balcon (camerele de la stradă, tip franțuzesc, mic), altele nu, unele cadă, altele cabină de duș. Camera mea, de la etajul 1, a fost singura cu balcon (dintre camerele grupului), chiar dacă nu avea vedere la stradă. Cameră nu tocmai mică, dar nici prea mare. Cu mochetă pe jos, cam obosite toate pe acolo, dar foarte curat, fără pete, fără mirosuri sau ceva care să te deranjeze. Am avut două paturi twin, așa cum nu-mi place mie, pe care le apropiam seara și le lăsam așa. Când ne întorceam ziua următoare de pe drumuri le găseam date la loc și tot așa ne-am jucat cu cei care făceau curățenie toate zilele. Noptieră cu veioză la fiecare pat, dulap de haine suficient în care era încorporat și un minibar, un birou unde am găsit materiale promoționale pentru Bari, 2 scaune, aer condiționat, o oglindă... cam astea. Să menționez și că am găsit în cameră 2 sticle de apă, una plată, una minerală pe care le-am avut apoi în fiecare zi din partea hotelului. Lenjeria curată a fost schimbată zilnic, la fel și prosoapele. După ce că erau multe (prosoapele), câte 3 de persoană, cel de corp era imens. Să le schimbi zilnic, mie, una, mi se pare un atac la mediul înconjurător. Ca și lenjeria, de altfel. Binențeles că ai o senzație de bine dar d. p. m. d. v. să le schimbi zilnic este prea mult. La capitolul minusuri, lipsa unui cuier și noptierele fără sertare, dar mare noroc cu avionul care ne disciplinează la bagaje.

Din cameră ieșeam în balconul de care spuneam, care nu ne-a folosit la nimic. Nu suntem fumători iar priveliște nu aveam. Balconul dădea pe acoperișul unei clădiri vecine. Era un fel de curte interioară cu spate de cladiri pe toate laturile, așa că nu prea aveam ce să facem acolo dar a fost bun pentru musafirii fumători.

Baia, destul de mare ca și încăpere, cu tot ce e necesar, articole de toaletă, foehn, chiuvetă mare cu blat pe care puteai să depozitezi destul de multe, cadă, nelipsitul bideu pe care l-am găsit peste tot la italieni. Doar baia noastră a fost cu cadă, celelalte camere au fost cu cabină de duș, dar și una și alta mici și înguste și a fost foarte greu să faci un duș ca lumea.

Micul dejun, depinde din ce perspectivă privim. Pentru mine a fost suficient. Nu foarte variat, dar proaspăt și bun. Pentru o parte din prieteni a fost o catastrofă, cu doar un fel de șuncă și în fiecare zi același! Deci, vedeți cum deja avem două păreri despre același hotel. Depinde cine povestește. Eu mă mulțumesc cu un mic dejun simplu dacă orice găsesc pe masă pot mânca. Nu mă interesează să fie masa plină, jumătate să fie prostii iar eu să pierd timpul să le studiez pe toate până îmi aleg ceva. Ce am avut noi la Boston? În fiecare zi un cascaval feliat și o șuncă, amândouă foarte proaspete și bune. 2-3 feluri de iaurt, din păcate doar dulci, gemuri, miere, unt, brânză topită, ceai, cafea, lapte, 3 feluri de cereale, 2 feluri de nectar puse în niște carafe, croisante și niște gogoșele bune umplute cu o cremă cu care eu încheiam masa în fiecare dimineață. Am mai avut 3 feluri de compot bun, de ananas, de prune uscate (bun tare ăsta, am mâncat și vara trecută la Sirmione și mi-a plăcut) și unul de piersici. Niște coșuri cu fructe tronau în fiecare zi cu pere mari și zemoase, niște mere golden care parcă erau din poze, mandarine și kiwi, toate proaspete. Eu n-am avut absolut nici o problemă și n-am simțit nevoia de mai mult. 5 dimineți nu m-am plictisit numai de asta și n-am avut timp să gust din toate. Pe de altă parte cine dă 70 de EUR pe o noapte de cazare cu MD are și niște așteptări. Ce să zic? Mâncarea este un subiect controversat și putem să discutăm mult și bine și să ajungem la concluzii diferite.

Să mai menționez că hotelul are încălzirea centralizată dar nu a fost cazul să îi dăm drumul pentru că vremea a fost foarte frumoasă la data la care am fost noi, 15-16 grade dimineață iar peste zi se făceau 23-27.

Wi-Fi gratuit, cu parolă, a funcționat foarte bine după spusele celor care îl foloseau. Dezavantajul a fost că de câte ori schimbai căutarea trebuia să te conectezi din nou cu parola.

Fără discuție recomand hotelul. Amplasare centrală, legatura cu aeroportul excelentă, foarte curat, mic dejun bun, personal amabil... Ce poți să-ți dorești mai mult de la o unitate de cazare?

Trimis de Aurici in 21.04.16 22:40:30
    Validat / Publicat: 22.04.16 08:05:51
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 3280 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Primul impact - Bari, din avion
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 63.00 EUR pe cameră

[22.04.16 07:53:23]

Mutat în rubrica "Boston Hotel, BARI" (nou-creată pe sait)

AuriciAUTOR REVIEW
    [22.04.16 12:25:48]

@webmasterX - Fix acolo este, mulțumesc și eu.

Aurici