ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.04.2016
DIN: Sinaia [PH]
ÎNSCRIS: 19.05.13
MAR-2016
2 AD. + - COPII -- v: -

Și noi ne-am simțit foarte bine acolo

Mi-am propus de mult timp să scriu și eu câteva rânduri despre Motelul Cinciș, unde am fost cazați cu ocazia ”Întâlnirii AFA – 2016”, dar iată că azi 20.04.2016 (momentul în care am început să scriu articolul), se împlinește exact o lună de zile de la întâlnirea noastră și nu am reușit să scriu nici un rând.

Cu gândul de a scrie, m-am uitat pe sait să văd dacă dacă s-a scris ceva despre motel după întâlnirea noastră. Deși am constatat că există două review-uri, scrise de Anilu (vezi impresii) și Crismis (vezi impresii), gândind că ceva în plus nu strică, am hotărât să îmi exprim totuși și eu impresiile despre acest loc și să atașez câteva fotografii cu imagini care cred că nu au fost postate de altcineva.

Inițial eu am solicitat cazare la una dintre cele trei vile de lângă Hotelul Diamond, dar în urma discuției cu Admin, am aflat că în conformitate cu reguluile prestabilite de alocare a camerelor disponibile la Diamond, acestea erau insuficiente așa că mi-a propus cazarea la Motel Cinciș. Am acceptat, alegând varianta ”cameră cu vedere la lac”. Așa am ajuns la Motel Cinciș.

Înainte de a pleca de acasă, am căutat pe internet informații despre Motelul Cinciș pentr a-mi face o idee despre locul unde urma să ne cazăm și asfel am găsit review-ul întitulat ”Drept la replică” din care am aflat că motelul a fost renovat și modernizat relativ recent, așa că nu mi-am mai făcut probleme cu condițiile de cazare.

Ajunși la fața locului, am constatat că într-adevăr acestea sunt foarte bune fără să fim câtuși de puțin dezamăgiți. Nouă ne-a fost repartizată camera 106. Primul lucru care mi-a atras atenția și mi-a plăcut au fost decorațiunile interioare.

Capitonajul de culoare grena al întregului perete de la capătul patului, tapetul de pe peretele opus, mobilierul de stil vechi, precum și nișa în care era aplasat patul, toate dădeau nu numai o notă de eleganță, dar și de intimitate a spațiului. Pentru că mi-a plăcut foarte mult am și postat pe ”Facebook” imaginea cu patul capitonat și cu tapetul respectiv și am scris: ”Iată camera in care locuim”.

Întorși acasă, o vecină care nu știa că am fost plecați, a întrebat-o pe soția mea: doamnă cine v-a făcut patul capitonajul pe perete în dormitor că este foarte frumos. Aflând că nu este vorba de domitorul nostru, ia zis să îmi spună ca pe viitor să nu mai dezinformez lumea pe facebook.

Camera este dotată cu aer condiționat, încălzirea cu calorifere, un televizor plat, cu diagonală de peste 100 cm. și frigider.

Balconul mare, având două scaune și o măsuță rotundă, oferă o priveliște deosebită printre brazii care își întind crengile până la marginea lui. De aici se ved bine împrejurimile și cea mai mare parte a lacului, până la Hotelul Diamond.

Spuneam mai la început, că am ales varianta cu vedere spre lac și nu spre pădure așa cum ar fi fost cea de a doua. La plecare spre casă însă, după ce ne-am întors de la Hotel Diamond unde am fost pentru fotografia de grup, urcând la cameră pentru a ne lua bagajele, am observat că în camera de vis-a-vis de a noastră, camerista, făcând curățenie. Am salutat-o și i-am cerut voie să o vedem pentru a face comparație cu a noastră. Camera era amplasată simetric, era absolut identică cu a noastră deosebirea constând doar în faptul că mobilierul era de culoare albă iar capitonajul pe fond gri. Ieșind în balcon pentru a vedea ce priveliște oferă partea din spate a motelului am constatat că aceasta nu era spre pădure ci tot spre lac dar o altă parte a lui. De fapt, de aici se vedea albia principală a râului situată în amonte de baraj care de asemenea se vedea de la balcon.

Văzând că suntem interesați și că ne place, doamna respectivă, foarte amabilă de altfel, ne-a invitat să vedem și camera 107, care se deosebea de celelalte, era mult mai mare, mobilierul în același stil dar de culoare albă, iar ieșirea la balcon care era pe colțul clădirii, se făcea printr-un fel de holișor.

Mulțumindu-i cameristei pentru amabilitate, am ieșit spunându-i că ne-a plăcut ce am văzut, precum și șederea noastră acolo și că s-ar putea să mai venim.

Poftiți oricând ne-a răspuns, dar poate veniți de sărbători, de Paști sau de Anul Nou, atunci este foarte frumos facem foc de tabără și miel sau purcel la proțap. De fiecare dată a doua zi se petrece mai frumos decât în noaptea de revelion.

În afară de terasa din fața intrării, motelul mai are încă două, situate în continuarea primeia dar mai puțin vizibile din cauza arbuștilor și a brazilor care le acoperă iar mai departe spre capătul curții se află piscina care era încă goală când am fost noi acolo. Tot în zona respectivă se află grătarul al cărui fum și mirosuri nu ajung până la motel.

Nu pot să închei, fără a spune câteva cuvinte despre restaurantul și barul situate la parterul clădirii, foarte curate, cu un mobilier frumos. Personalul este foarte amabil și prompt în executarea serviciilor.

În ceea ce privește mâncarea motelul are o listă bogată de meniuri, între care ciorba de burtă și cea de fasole testate de noi au fost foarte bune. De asemenea platoul țărănesc a fost foarte bun dar și foarte mare motiv pentru care am luat unul împărțit la două persoane.

În concluzie, pot să spun că Motel Ciniș, este un punct turistic deosebit de atractiv, care merită să fie vizitat, unde se pot petrece câteva zile în condiții excelente, și de aceea îl recomand oricui dorește să se relaxeze într-un loc liniștit.

Trimis de Ioan Raita in 20.04.16 23:43:38
Validat / Publicat: 21.04.16 06:57:28
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CINCIȘ

VIZUALIZĂRI: 2340 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ioan Raita); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 31.00 EUR pe cameră

[21.04.16 00:15:26]

Am retras notele acordate unităţii - conform regulamentului (1. B. 7), nu e acceptabilă evaluarea multiplă a unei unităţi de cazare de către membrii aceluiaşi grup sau ai aceleiaşi familii, pentru un sejur comun.

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Motel Cinciş, CINCIȘ" (deja existentă pe sait)

Mihai18
    [21.04.16 08:19:33]

Un vot de FB pe măsura calității reviewului și mai ales a fotografiilor, de la un ploieștean care de-a-lungul anilor v-a întâlnit pe linie profesională.

Ioan RaitaAUTOR REVIEW
    [21.04.16 08:44:41]

@Mihai18 - Mulțumesc. Aștept mesaj [...] -editat WM

[21.04.16 08:52:52]

@Ioan Raita - Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Asemenea date se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

Mihai18
    [21.04.16 21:27:33]

@Ioan Raita - Am transmis un mesaj privat. Rog confirmați primirea.

Ioan RaitaAUTOR REVIEW
    [21.04.16 21:41:47]

@Mihai18 - L-am primit dimineață și am răspuns.

Ioan Raita, Mihai18
    Alte impresii din această RUBRICĂMotel Cinciș: