ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.04.2016
  • --- F ---
    ÎNSCRIS: 09.09.15
    OCT-2014

Descopera Londra prima parte

Cea mai recenta calatorie in Anglia a fost in anul 2014, fiind o mare provocare deoarece de aceasta data m-am hotarat sa merg nu doar cu prietenul cel mai bun ci si cu mama si sora mea... asta insemnand 4 persoane, 4 stiluri diferite si greu de facut un itinerariu pe placul tuturor.

Ne-am hotarat sa incepem ziua cu vizita la muzeul Sherlock Holmes, un muzeu din Anglia dedicat faimosului detectiv Sherlock Holmes. Muzeul este situat in Baker Street 221b si este deschis intre orele 09:30 - 18:00, pretul unui bilet fiind de 15£ pentru adulti si 10£ pentru copii sub 16 ani. Bilete se cumpara din magazinul de suveniruri. Nu prea am fost interesata de muzeu poate pentru ca nu sunt un fan al lui Sherlock Holmes, mai interesant mi s-a parut magazinul de suveniruri, dar preturile erau foarte piperate. De aici ne-am hotarat sa mergem sa vedem Buckingham Palace.

Buckingham Palace este resedinta principala din Londra a monarhilor britanici. In apropiere se afla si un parc frumos care merita vizitat. Cladirea in care se afa palatul a fost construita pentru Ducele de Buckingham în 1705. Palatul Buckingham a devenit oficial Palat Regal al monarhului britanic la urcarea pe tron a Reginei Victoria în 1837, fiind primul monarh care a avut reședința permanentă aici. Adresa este Buckingham Palace Road, London SW1A 1AA, England. Ne-am plimbat printre statui si monumente apoi am admirat cladirea in care se afla palatul si am reusit sa facem si cateva poze, desi acest obiectiv este bineinteles foarte popular printre turisti si era plin de ei peste tot. La plecare am avut parte de aceeasi plimbare placuta prin parc, unde am vazut si o veverita foarte haioasa. Ne-am plimbat printre statui si monumente apoi am admirat cladirea in care se afla palatul si garda regala.

Magazinul cu suveniruri Harry Potter care este este situat in Kings Cross, ne-a dat cea mai mare bataie de cap deoarece ne-am invartit in cerc pana sa reusim sa ajungem la el.

Langa magazin puteti face poze cu faimoasa Platform 9 ¾ din Harry Potter dar nu imi amintesc pretul. In magazin gasiti o varietate de suveniruri cum ar fi genti, tricouri si hanorace, dulciuri, baghete magice, magneti, jucarii de plus si alte suveniruri din film. Adresa este: King's Cross Station, London N1 9AP.

Tot in apropiere ne-am oprit sa admiram superbul hotel St. Pancreas de 4* de pe Euston Road. Hotelul se afla amplasat intr-o cladire victoriana si este construit in stilul arhitectural neogotic.

De aici, ne-am indreptat spre Trafalgar Square, unde cand am ajuns se inserase deja. Trafalgar Square este una dintre atractiile Londrei, fiind denumita astfel in urma victoriei Marinei Regale Britanice in Batalia de la Trafalgar din timpul razboaielor napoleoniene.

Aici se afla si Coloana lui Nelson, care este pazita de 4 statui in forma de leu, fantani si diverse statui.

Prima data cand am vizitat Trafalgar Square in anul 2011, cu ocazia Jocurilor Olimpice aici a fost amplasat si un ceas urias care indica timpul ramas pana la inceperea Jocurilor Olimpice. Adresa este: Trafalgar Square London WC2N 5DN.

Dupa o zi plina de obiective turistice, ne-am indreptat spre hotel pregatind itinerariul pentru ziua urmatoare.

Trimis de Silvia30* in 19.04.16 22:22:30
    Validat / Publicat: 20.04.16 06:41:22
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAREA BRITANIE.

VIZUALIZĂRI: 2488 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Silvia30*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P23 veverita din Green Park

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Londra: