ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.04.2016
DIN: Tulcea
ÎNSCRIS: 23.10.13
APR-2016

încărcat de pe telefon!

Un hotel bun, la preturi raportate destul de bine in functie de calitatea lui

Pentru a saptea noastra vacanta in Egipt am ales acest hotel dupa multe si lungi cautari, deoarece o buna parte dintre hoteluri erau inchise din cauza crizei din turism dupa prabusirea avionului rusesc din noiembrie 2015.

Am facut rezervarea pe hotels.com am prins o oferta foarte buna de pret, cazare cu all inclusive.

Este un hotel clasificat la 5 stele-egiptene, bineinteles. La prima vedere este destul de somptuos, impresionant si cu prestanta, ulterior vezi ca nu este chiar asa de luxos cum arata la prima vedere, dar arata destul de bine.

Hotelul este foarte mare, mare o capacitate de 850 camere, dar sunt folosite doar o parte din ele, aproximatic 100-150 camere. Pacat... si asta pentru ca turistii rusi lipsesc in totalitate.

Hotelul este situat intr-o zona linistita departe de orasul zgomotos de altadata, sun forma literei " U" inconjurata de apele magnifice ale Marii Rosii. Are o laguna din apa marii, foarte frumos amenajata, aceasta fiind practic plaja proprie a hotelului, destul de intinsa de altfel. Peisajul este unul magnific, in partea stanga a hotelului, este o zona fosrte larga pentru snorkeling si daca ai noroc poti vedea si delfinii inotand in departare.

Camerele sunt destul de bine dotate. Pentru camera superioara care-am ales-o, am avut baie cu cada si articole de baie, foehn, minibar, tv, telefon, balcon, aer conditonat, seif, vedere la mare si in fiecare dimineata am vazut rasaritul de soare. Se face zilnic curatenie si cu o mica atentie pentru baiatul care se ocupa de treburile casnice, poti gasi zilnic cate o lebada, crocodil... facute din prosoape, dragut.

La capitotul mancare... pot spune ca am fost usor dezamagita, cam aceleasi mancaruri aproape in fiecare zi, timp de 10 zile. As fi ipocrita sa spun ca mancarea nu este indestulatoare, bine gatita sau diversificata. Am spus ca am fost usor dezamagita pentru ca am avut cu ce comparata in anii trecuti la alte hoteluri. Dar nu, a fost in regula... si tinand cont de lipsa clientilor, mai mult de jumatate din hotel era neocupat, am inteles ca totul se face ca in timp de criza, sa fim cinstiti, nu ai cum sa tii standarele ridicate cand de aproape jumatate de an nu sunt turisti.

Bauturile din belsug, aceleasi bauturi locale ca peste tot. Daca esti mai ascutit la gust, asa cum a fost cazul nostru, te cam limitezi la bauturile din hotel si iti cumperi din dutty free sa ai pentru tot sejurul sau de la magazinele lor. Chiar daca sunt ei musulmani in marea majoritate si nu recunosc asta, consuma si ei o mare parte alcool, asa ca nu este complicat deloc sa gasesti bauturi alcoolice.

Au si o echipa de animatie, foarte draguti de altfel, doi baieti egipteni si o fata ucraineana, care se ocupa de dimineata pana seara de buna dispozitie a clientilor.

Per total noi ne-am simtit foarte bine in acest hotel, ca intotdeauna, ca de aceea revenim in fiecare an.

Trimis de angela_tudose in 18.04.16 17:09:08
Validat / Publicat: 18.04.16 19:03:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EGIPT. A mai fost în/la: Titanic Beach Spa Aqua Park hotel, Marriot Hurghada, Hilton Waterfalls, Melia Sharm

VIZUALIZĂRI: 4004 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (angela_tudose); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotel Sunny Days El Palacio

webmaster26 [18.04.16 18:12:06] »

@angy12 - Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs invitației de a scrie propriul set de impresii din această vacanță.

BiancaF
Alte impresii din această RUBRICĂSunny Days El Palacio Resort: