ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.04.2016
2 AD. + 2 COPII -- v: 2 si 4

încărcat de pe telefon!
  • Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 1 MIN

Fântânile Romei - de vis (I)

In prima zi, seara, ne-am hotarat sa mergem sa vedem celebra fantana di trevi. Este usor de ajuns, este statie ( tritone) cu multe mijloace de transport in comun in apropiere, dar si daca veniti din piata Venetia, noi am ratacit pe stradute, fiind indicatoare ajutatoare.

O gaseti repede dupa multimea adunata in acelasi loc (intai vezi multimea, dupa fantana).

Chiar daca era destul de aglomerat am reusit sa ne strecuram printre oameni, prin partea dreapta, pana la apa.

Apoi am stat jos si ne-am mutat mai spre centru, se elibereaza destul de repede in fata pentru ca se sta la aruncat banutul plus o poza si se merge mai la o parte (acelasi lucru l-am sesizat si a doua zi- mai multa lume e pe scari, decat la fantana).

Fantana e superba, mi-a placut mai mult seara, o sa atasez poze.

Trimis de An_A8 in 17.04.16 11:11:49
    Validat / Publicat: 17.04.16 15:14:36
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 2296 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (An_A8); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Fantana di trevi- de pe scari

maria55 † [17.04.16 16:51:25] »

@an A8, cand spui "fantanile Romei", ma asteptam la mai multe...

webmasterX [17.04.16 17:03:13] »

@maria55 -

cand spui "fantanile Romei", ma asteptam la mai multe...

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

An_A8 [17.04.16 17:42:28] »

@maria55: buna ziua! Am pus așa titlul pt ca voiam sa scriu si de cele din piața navona 3 la număr, dar in continuare. Multumesc

maria55 † [17.04.16 19:10:28] »

@An_A8 - ok., inteleg, dar te rog eu si o spun spre binele tau... nu intr-un nou review! Continua tot aici, altfel exista riscul ca cititorii sa treaca peste... considerandu-l lipsit de un "subiect gras"! Sper sa nu te superi pe mine si sa accepti asta ca pe un sfat prietenesc, dat din suflet unui "silver" care promite si care pe deasupra are si bunavointa sa impartaseasca cu noi, impresiile din vacanta sa!

Banuiam ca nu ai omis Piazza Navona cu fantanile ei si nici pe cea din Piazza Spagna in a le vizita, atunci scrie despre ele asa cum stii tu mai bine, dar n-o face intr-un serial!

Va admir curajul, va felicit si fac asta in mod special, doar si doar pentru faptul ca ati cutezat sa "bateti" Roma in lung si-n lat, cu doi bebei!!!

dorgo [17.04.16 19:21:18] »

@An_A8 - Psss... esti la inceput si ai tendinta la polifragmentare... toti am trecut prin asta... poti scrie un micro-reviu despre Piata Navona, cu 3 poze, unul cu Piata Essedra, cu 3-4 poze, altul cu Piata del Popolo, sau Espagna, tot cu 3-4 poze... asta nu aduce mai multe voturi si-n plus de asta pe monitor, unele reviuri serioase, complete si la care s-a lucrat cateva zile, ies prea repede din atentia cititorilor (pentru ca cele 4-5 microreviuri, le impinga afara)... asa faceam si eu la inceput... apoi, dupa 3-4 ani, am trecut in extrema cealalata, descriam intr-un singur reviu ceva mai lung 9 cetati fortificate din tara (spre exemplu) sau 10 statiuni balneare mai mici...

Ma bucura insa invazia saitului de uzeri de 20-30 de ani...

Radu Tudoran [17.04.16 20:15:20] »

@maria55 - Chiar ai pus punctul pe "i". Ai spus exact ce vroiam eu sa spun.

maria55 † [17.04.16 20:32:53] »

@Radu Tudoran - stii proverbul cu cin' se aseamana... " sau "gand la gand..."

Am vrut doar sa inteleaga faptul ca nu e nici bine, nici corect si nici estetic... altfel trebuie insa sa recunoastem calitatea acestui user si anume aceea ca-si doreste sa scrie si asta este cel mai important! Dupa parerea mea, merita incurajat!

Sper sa-mi raspunda, pentru ca altfel am sa raman cu impresia ca s-a suparat pe mine!

dorgo [17.04.16 21:33:37] »

@Papone @RaduT@ Maria 55

De ce speriati copiii? (eu n-am dat in viata mea vreun vot negativ)

Am sa completez eu cate ceva...

Alaturi de Vatican si Colosseum, de unde s-a furat in prostie piatra de constructie atunci cand s-a construit Roma cea moderna, ca latinul tot latin ramane, Fontana di Trevi, construita in anul 19 i. e. n., este unul dintre cele mai vizitate obiective turistice ale Romei. Apa este adusa prin cadere, prin apeducte de la 20 Km de oras dintr-o acumulare de izvoare. Interesant e ca inclinatia per Km a apeductului nu depseste 2-3 cm. Se pare ca planul initial al fantanii a fost conceput de Bernini, cel care a construit si coloanele din Piata San Pietro a Vaticanului.

Din cauza aglomeratiei, ajungi cu greu langa bazinasul cu apa unde iti spui o dorinta si arunci peste umar o moneda pentru a avea noroc in viata si a reveni la Roma. E mai usor sa faci o poza Monei Lisa din Luvru decat acestei fantani din Roma.

La Sovata exista deasemenea un bazinas in fatza Vilei Tivoli, unde se pastreaza acelasi obicei. Daca la Roma se aduna seara (cu lopata) sume considerabile, la Sovata de-abia daca zaresti cateva monede pe fundul bazinului. Lipsa de publicitate. Oamenii primariei din Roma aduna aceste monezi de toate culorile si natiile si le folosesc in folosul obstii.

In Roma, nu e greu sa ajungi de la un obiectiv la altul. De la piazza cutare la Piazza cutare. De ce? pentru ca Roma, in urma cu doua milenii nu se intindea pe un areal prea mare.

Cea mai vizitata Piata, mi s-a parut Piata Espagna, unde sute de turisti isi permiteau un moment de ragaz pentru un senvici, pentru reincarcarea bateriilor, stand pe scari. Cladirile ce marginesc Piata Espagna nu pot fi comercializate, chiar daca au preturi exorbitante. Fac parte din patrimoniul orasului. Patronii pot insa inchiria camerele lor pentru turisti pe bani grei.

Tocmai pentru ca nu e foarte mare, unii turisti parcurg principalele atractii ale cetatii eterne... pe jos.

maria55 † [17.04.16 21:42:56] »

@dorgo - draga prietene, crezi ca suntem pe post de "bau-bau" ca sa speriem copiii?!

Daca tu interpretezi astfel, care esti un user cu vechime, atunci cum crezi ca interpreteaza @An_A8???

De ce nu poti concepe ca poate acest -1, are sa fie "stimulentul" pt a scrie cat mai complet...

Nici eu nu abuzez de notarea cu minus, dar am observat tendinta de "foiletonizare"... prin niste ecouri! Si atunci, zic eu, nu-i mai bine sa-i atragi atentia?! Accept sfaturi la randu-mi, observatii, notari cu minus, daca asta este in folosul meu sau al cititorilor! Da ce fac eu aici?! De parca tu n-ai sti...

An_A8 [17.04.16 21:46:13] »

@maria55: Multumesc mult

dorgo [17.04.16 21:51:37] »

@maria55 - Mie mi-e teama c-au intrat vreo 5-6 uzeri tineri pe sait pe care o sa-i pierdem daca in loc sa fie incurajati cu vorbe ceva mai blande sau mai diplomatice din partea administratiei, li s-au si administrat "din prima" cateva voturi negative, urate, rosii si argumentate (care socheza, intimideaza) (e ca si cand ai certa un copil de la gradinita c-a scapat ursuletul din mana), cand ei inca nici nu stiu pe ce lume se afla si cu ce se mananca AFA.

Dar, aveti dreptate, traim intr-o lume libera si nu e loc pentru oameni sensibili chiar incepatori fiind.

maria55 † [17.04.16 22:16:10] »

@dorgo - spre marea mea bucurie, @An_A8 a inteles!

Miram-as sa nu fi inteles si tu! Iar oamenii sensibili exista... vezi raspunsul de mai sus al userului in cauza! Nu doar sensibil, ci si intelept sau inteleapta!!

Suntem off-topic, asa ca va doresc o seara frumoasa!

dorgo [18.04.16 14:53:55] »

@maria55 - Draga Maria, doar o vorba sa-ti mai spun, eu am sa lipsesc o vreme nedeterminata, ma bucur ca saitul are de-acum incolo un blajin comitet de primire al noilor intrati, format din @Papone-@Radu T-@Maria 55, care-i primeste pe noii intrati cu covorul rosu (-1)... stii tu... pe vremuri existau reviuri mult mai succinte decat fantanile Romei, formate din patru randuri si zero poze dar din fericire, lipsea comitetul. Bye, bye!... I'll be back (cand va dispare covorul rosu).

maria55 † [18.04.16 17:54:34] »

@dorgo - uzanta cere sa-ti raspund la salut, chiar daca am fost codasa clasei la invatatura, la educatie, mama mea a avut grija de cei 7 ani de acasa... cristureanca fiind si educatoare in acelas timp!! In consecinta, bye, bye!!

In ceea ce ma priveste ca atrbuire a unei notari cu minus, am justificat, sau m-am justificat! Tot uzanta cere, ca atunci cand alcatuiesti un "comitet de primire" ordinea sa fie invers, adica... lady's primele!!

An_A8, dorgo, maria55, Radu Tudoran
    Alte impresii din această RUBRICĂFântânile Romei: