ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.04.2016

Transport: Tm- Madrid, Madrid- Tenerife Sur

Tenerife Nord- Madrid, Madrid -Timisoara

Cazare: Hovima Jardin Caleta, Adeje, demipensiune

Buget total, inclusiv souvenir-uri: 1500 eu/2 persoana

Ca amatori de de calatorii si de a descoperi locuri noi si fascinante, destinatia aleasa pentru prima parte a anului a fost Tenerife si s-a adeverit ca a fost cea mai buna alegere. Precizez ca am optat pentru un sejur individual, nu am apelat la nicio agentie. Am calatorit cu Wizz air si Ryanair. Pentru a avea o imagine cat mai completa a sejurului nostru, incer sa fac o descrie cat mai completa pe zile. Cazarea la hotel am facut-o joi dimineata, in jurul orei 1 AM.

Joi: Dupa micul dejun, fiind o zi noroasa am ales sa ne odihnim putin la piscina din gradina hotelului, pentru a cauta cateva excursii pe care doream sa le achizitionam online. In ciuda norilor, dupa cateva ore ne-am trezit cu arsuri usoare pe maini si pe piept. Dorinici de a incepe explorarea insulei, in jurul orei 4PM am luat din fata hotelului autobusul local verde Titsa 467, si am mers pana in satul pescaresc Las Calletas. Biletele se cumpara de la sofer. Am platit 5,60 Eu 2 persoane pentru un drum. Am aflat insa ca este mai avantajos sa achizitionam un Buono Card cu 15 eu care poate fi folosit de doua persoane iar pretul unei calatorii este cu 25% mai ieftin decat daca se cumpara de la sofer.

Vineri: Zi insorita, dupa micul dejun am mers la plaja in statiunea Las Americas. Soarele este dogoritor cand cerul ste fara noi, deci aerul este mai rece, dar placut. Se recomanda crema cu protectie ridicata pentru primele expuneri, chiar si in aceasta perioada. Statiunea este deosebit de ingrijita, curata, cu magazine de firma. Spatiile verzi si diversitatea vegetatiei contribuie la aerul select al localitatii alaturi de gicantele hotelurile de 5 stele.

De la un magazin de souveniruri din apropoerea statiei am achizitionat Bono Card-ul. Dupa cina am facut o plimbare pe faleza frumos amenajata, care este foarte populata.

Sambata: Am cumparat online bilete pentru Siam Park si Loro Park. Dimineata am mers la piata din El Duque, care functioneaza doar Joi si Sambata intre 9-14. E un fel de bazar cu tot felul de lucruri, nu chiar chilipiruri. Gentile din piele 50-60 eu, curele din piele 6-10 eu, rochii din dantela 15-18 eu. In regiunea Adeje se recomanda piata locala cu fructe si legume, insa noi nu am ajuns sa o vizitam. Din El Duque am luat autobusul gratuit care ne-a dus in Siam Park. La ora 17:00 se anunta prin megafon ca parcul se inchide iar vizitatorii sunt rugati sa se indrepte spre iesire. Acelasi autobuse ne-au transportat spre statiile de unde ne-au luat.

Duminica: Am finalizat plata pentru inchirierea unei masini, de luni pana miercuri, 43 eu plus 15 eu taxa pentru optiunea de a lasa masina la aeroport. In plus, se cere un card master pentru a bloca suma de 820 eu drept garantie pana la returnarea masinii in cazul in care nu se plateste inca o suma suplimentara pentru a beneficia de asigurare completa, gen casco. Am luat autobusul spre plaja Los Cristianos, desi nu era o zi insorita. Statiunea aceasta este mai aglomerata cu multe localuri si magazine pe faleza. Aici piata e in zilele de marti si duminica. Se poate negocia la achizitionarea unui produs, dar foarte putin. Plaja este foarte lata, adapostita intr-un golf. Fiind o zi noroasa nu am stat foarte mult, ci am explorat statiunea.

Luni: Dimineata am luat masina se la firma Hertz, din centrul comercial El Duque si am pornit spre Loro Parque, care se afla in nord. Calatoria a durat aproximativ o ora. Pentru a vizita parcul si a vedea spectacolele e nevoie de 6 ore. Dupa Loro Parque, ne-am propus sa vizitam trei obiective. Icod de los Vinos este o localitate populara pentru degustarile de vinuri si celebrul arbore del Dago. Am mai facut o scurta oprire la o casa de fluturi, care se afla laga parcul El Drago. Din Icod, am luat-o spre Masca, un traseu care nu trebuie ratat. Drumul in serpentine si privelistea sunt spectaculoase. Dupa Masca, am coborat spre Los Gigantes, celebrele stanci, ca niste ziduri care pun stacilar valurilor involburate ale oceanului.

Marti: Cumparasem excursia pentru El Teide inainte de a ne decide sa inchiriem masina, asa ca la ora 8:00, ne-a luat autocarul din fata hotelului. Este o excursie de jumatate de zi care se poate face linistit cu masina. Drumul urca pana la 2300m, iar la poalele vulcanului asteapta telecabina. Biletul este 25eu pe persoana care se poate cumpara in avans. Desi am prins o zi senina, telecabina nu a functionat din cauza vantului care sufla cu o viteza de 90km/h. In jurul orei 14 autobuzul ne-a lasat la hotel, restul zilei petrecand-o la plaja si apoi la plimbare in Fanabe.

Miercuri: Zborul din Tenerife spre Madrid a durat 2h30. Pentru ca am avut 5 ore pana la urmatorul zbor, am decis sa facem o scurta vizita in Madrid. O escala de 5 ore poate fi petrecuta intr-un mod extrem de placut, vizitand un loc nou. La iesirea din aeroport, in parcare se poate lasa bagajul contra sumei de 10 eu. In fata terminalului este statia autobuselor galbene express care duc in centru. Calatoria de la aeroport in centru a durat 20 de min (ora 15, respectiv 18). Pretul unei calatorii este de 5 eu.

Ajunsi in centru am cautat un info point, de unde am luat gratuit harta turistica. In 2h30 am bifat cinci obiective :).

Pe scurt, ce trebuie sa stii despre Tenerife:

- lotiune cu protectie ridicata pentru primele expuneri. Este indicat sa se aduca de acasa. In statiune, preturile sunt de la 8 eu pentru fp12 si urca pana la 15-18 eu.

- de inchiriat masina pentru flexibilitatea de a vizita insula. Preturile sunt foarte bune iar benzina este sub 1 eu (la alimentarea finala am platit 13 eu pentru aproape 300 de km rulati)

- optiunea demipensiune este avantajoasa. Insula nu are acelasi regim ca Cipru sau Grecia si insulele grecesti cu multe localuri, unde se mananca mult afara. Tenerife are hoteluri uriase si ofera meniuri diversificate. La categoria desert, nu sunt specialisti, dar compenseaza diversitatea de "mojo", sosuri.

- pentru excursii, importat de luat rucsac, incaltaminte solida pentru drumetii, haine calduroase. Diferenta de temperatura e foarte mare intre coasta si munte.

- locuri de vizitat: Loro Park, Masca Vulcanul El Teide, Icod de los Vinos, La Laguna, Santa Cruz, Puerto de la Cruz, parcul de palmieri si aloe, karting, tiroliana.

Trimis de metamorphosa in 15.04.16 13:36:36
Validat / Publicat: 15.04.16 18:26:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: Barcelona, Madrid

VIZUALIZĂRI: 7378 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (metamorphosa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Las Galettas

webmaster26 [15.04.16 15:25:57] »

@metamorphosa: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Cazare: Hovima Jardin Caleta, Adeje, demipensiune

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

nicole33 [15.04.16 21:44:02] »

@metamorphosa -

În ziua cu excursia la El Teide, dacă telecabina nu a funcţionat din cauza vântului ce ai făcut pe acolo până la întoarcerea la hotel?

metamorphosa [18.04.16 00:21:47] »

@nicole33 - Am vizitat Parcul National El Teide si un vulcan mai mic.

nicole33 [18.04.16 00:24:17] »

@metamorphosa -

Adevărul este că şi numai drumul până la Teide cu tot acel peisaj aproape selenar merită toţi banii.

Andrei.C [19.05.16 12:24:22] »

F bun review... m-ar interesa costul drumului cu escala la madrid, cu wizz prin agentie e destul de scump... in jur de 700 euro/2 pers.

Ti-am lasat un PM.

Multumesc.

arici27 [12.10.16 18:47:24] »

@metamorphosa: multumim ptr acest review... m-ar interesa o medie a temperaturilor aerului si apei. in perioada in care ai avut sejurul( aprox).ms

metamorphosa [12.10.16 21:13:46] »

@arici27: Buna, temperatura medie undeva la 23-24, insa nu trebuie sa va lasati inselati. Imediat ce iese soarele, arde . Ne-am bronzat destul de frumos. Baie nu am putut face in ocean, fiind dupa iarna, apa era cam rece. Recomand cu caldura!

arici27 [12.10.16 22:42:35] »

@metamorphosa: ms mult... m-am hotatat... mergem.

needcolors [14.08.17 16:58:30] »

In luna aprilie se poate face baie in mare?

Andrei.C, arici27, metamorphosa, needcolors
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Tenerife: