ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.02.2010
ÎNSCRIS: 26.03.09
JUN-2007
2 AD. + 2 COPII

Canal d'Amour

Un motiv pentru care am ales hotelul Sidari Village pentru cazare pe parcursul sederii noastre in Corfu a fost apropierea de Canal d'Amour. Acesta se afla intre localitatile Sidari si Peroulades.

De fapt,Canal d'Amour reprezinta un canal care s-a format intr-o stanca nisipoasa, atunci cand apa a sapat in peretele stancos.

Exista si o legenda care spune ca cuplurile de indragostiti care trec inot acest canal vor ramane impreuna pentru totdeauna. Eu am trecut cu fiica mea acel canal, sotului i-a fost frica sa inoate (apa este adanca si sunt o multime de pesti).

Printre stanci sunt numeroase golfulete si mini-plaje, care sunt amenajate cu sezlonguri si umbrele (era 7 euro inchirierea).

Sunt turisti care vin special in Sidari pentru a vedea aceste stanci spectaculoase ce s-au format in ani de zile.

Nu ma pricep la descrieri artistice dar sper sa va placa pozele de la acest review.

Trimis de corinne in 10.02.10 19:56:37

VIZUALIZĂRI: 5008 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (corinne); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Canalul d'Amour este o minipestera de 3-4m lungime

mario 110
[10.02.10 21:04:09]

toate scoicile si melcii din imagini sunt intr-un muzeu, sau intr-un magazin de unde pot fi cumparati ca suveniruri?

[10.02.10 21:34:54]

Scoicile si melcii sunt din muzeul din Benitses. Si sunt adaugate la reviewul lui Ionescunic in sectiunea "Vacanta in Corfu".

Pozele mele stau la rand sa fie validate.

Diaura*
[10.02.10 22:11:56]

Intr-adevar, un loc foarte frumos. Eu cand am fost in Aprilie anul trecut , vremea nu era buna de inot si nici de plaja. Asa ca ne-am multumit cu poze doar de pe mal. Ce ati mai facut cat ati stat pe insula?

alexandruduma
[10.02.10 22:19:25]

Am fost in Corfu in 2007 si bineinteles ca nu am rata Canal d'Amour. Un loc deosebit care trebuie vizitat chiar si pentru poze.

[10.02.10 22:28:33]

Pentru Diaura: in afara de excursia de la Palatul lui Sissi (descrisa in sectiunea "vacanta in Corfu") am luat o excursie prin agentie: croaziera din golful Paleokastritsa cu barbecue. Sper sa-mi fac timp zilele viitoare sa o povestesc pentru ca am avut peripetii nefiind informati despre ceea ce va urma.

mario 110
[11.02.10 07:21:13]

am inteles de la unii amici de-ai mei ca insula Corfu e mai scumpa fata de alte insule: Thasssos, Zakinthos, e adevarat? daca da, cam cu cit, procentual vorbind?

[11.02.10 14:14:08]

Si noi vrem sa ramanem impreuna pentru totdeauna. Vom merge la vara in Corfu dar, din pacate, nici unul dintre noi nu stim sa inotam...

[11.02.10 15:52:17]

Daca va doriti sa traversati neaparat canalul puteti sa o faceti cu colaci.Nu este aglomerat acolo si chiar daca, nu va cunoaste nimeni. Roar...!

alexandruduma
[11.02.10 16:53:49]

pt. ancamariagadea: nu pot sa cred ca sunteti din Constanta si nu stiti sa inotati. Asta-i chiar misto

[11.02.10 17:12:49]

E paradoxal oarecum, intr-adevar. Toti prietenii rad de noi...mai ales ca al meu sot a fost ofiter de marina Din pacate eu am fost la un pas de ineccand aveam 5 ani si de atunci imi este foarte frica de apa.

biancuta
[11.02.10 18:52:41]

Pozele cu nr. 12 si nr. 2 imi amintesc de o scena din filmul Odiseea. Deasemenea, imi place povestea canalului. Ai un vot de la mine.

[11.02.10 19:02:47]

Imi plac mult pozele. Prin acestea si prin ceea ce ai spus m-ai facut sa doresc sa vad acel loc. Un vot si de la mine!

[11.02.10 20:48:09]

Daca ajungeti acolo va recomand o baie in golfuletul de la Canal d'Amour... apa este sarata, calda, curata si linistita si puteti face plaja pe stanci de unde aveti o priveliste unica!

Ma bucur ca v-au placut pozele!...

[03.12.17 09:35:54]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Descoperă Sidari» (nou-creată, între timp, pe sait)

[Rubrica inițială: Vacanța în Corfu]

alexandruduma, ancamariagadea*, biancuta, corinne, Diaura*