ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.04.2016
DE fra
DIN: Paşcani [IS], Hannover (începând cu aug2020)
ÎNSCRIS: 18.08.10
APR-2016

Bucurosi de alegerea facuta

Cautand rubrica de cazare sa scriu articolul, mi-am dat seama de doua lucruri: bine am facut ca am venit aici sa scriu review sa mai creasca nota unitatii si al doilea aspect - n-am citit reviewurile inainte de a pleca (incredibil pentru mine).

Al treilea gand a fost: cum am ales cazarea asta, daca nu m-am uitat pe amfostacolo? Si mi-am amintit ca noi aveam alt plan, dar tot cautand si cautand, am gasit un pret mic la hotel de 4stele si poze care mai de care si am sunat sa vedem daca e adevarat si era si gata am facut rezervarea in euforia momentului. Acesta e hotel Carol. Un hotel de 4 stele intr-o cladire istorica, renovat si aranjat, la un pret modest. Adica asa l-am gasit noi in aprilie 2016.2 nopti la 236lei parca. Sa fim seriosi: e chiar ieftin. Si in pretul acesta aveai acces la sauna si jacuzzi. Poate am prins noi o oferta super tare... Asta nu inseamna ca accept orice. Dar nici nu am gasit ce sa-i reprosez hotelului.

Hotelul are in total 15 camere parca (am citit pe undeva), din care noi am vazut 3 camere, fiind un grup de 3 cupluri, toate la parter. Una avea vedere spre strada, una avea vedere spre parcare si tot asa. Nu ne-a deranjat ca pe la geam treceau masini. Pana la urma asta inseamna un hotel central si daca voiam in inima padurii sunt destule. Poate nu asa luxoase, dar sigur se gaseste ceva si in salbaticie, daca vrei liniste (nu ca aici nu ar fi fost). Iar orasul e destul de linistit. Adica noua ni s-a parut cam parasit vineri cel putin. Seara la 20.00 -21.00 nu prea erau oameni pe strada, pe bulevardul central. Ce sa ma mai deranjeze la faptul ca hotelul e central?! (am facut mentiunea asta ca am vazut ca asta era unul din motivele invocate pentru notele mici ale hotelului)

Curatenie era si s-a mai facut. Adica noi am stat doua nopti si in a doua zi ni s-a intrat in camera si s-a dus gunoiul, aranjat si parca s-a si aspirat. N-am verificat prosoapele, dar nici nu ar fi fost nevoie. Nu erau mirosuri de niciun fel.

Camera mare, cu un hol destul de mare. Ca pentru 4 stele.

Aveam halate, papuci, feon (nu l-am verificat), consumabile, vreo 4-5 prosoape albe, curate, groase, mari si mici, etc. Ca pentru 4 stele.

Televizor LCD mare. Cu toate canalele posibile. Ca pentru 4 stele.

Acces la spa, cum spuneam (jacuzzi si sauna). Existau si alte servicii contra-cost, gen masaje, impachetari etc. Daca am avut doua nopti, am putut merge in ambele zile. Ca pentru 4 stele. Normal ca se face programare. Sauna de exemplu trebuie incalzita cu ceva timp inainte. Probabil ca seara e mereu incalzita, dar daca vrei sa faci sauna la ora 10.00, nu e logic sa anunti inainte? Plus ca pe sambata au vrut prietenii nostri sa-si faca programare si era full. Deci exista cerere si e necesara programarea pentru a fi o ordine. Vi se pare ok sa mergi cand te apuca si sa gasesti coada de vreo 10-15 oameni? ... Si imediat ce a aparut un loc, receptionera a sunat in camera si a anuntat.

Despre cum arata, nu povestesc, ca nu am fost eu personal, ci doar celelalte doua cupluri din grup. Dar am facut mentiunile deoarece altcineva din grup oricum nu mai are voie sa povesteasca aici, conform regulamentului.

Minibar la preturi mai normale, adica de restaurant. Ca am vazut eu si sticksuri la 5-7 lei la hoteluri. Aici cred ca erau vreo 3lei. Relativ bine aprovizionat.

Mobila nu prezenta cine stie ce urme de uzura, cum m-as fi asteptat si cum am mai vazut eu in alte parti. Mie personal mi-a placut enorm cum arata, motiv pentru care am si ales asa repede cazarea, fara o ampla cercetare a parerilor.

Acum alt lucru de care s-au plans altii: a fost extrem de cald. Adica am stat in maieu si parca tot imi era cald. De fapt, intr-o dimineata, sotul a si cautat sa inchida un pic caloriferele. Am deschis ambele geamuri de la camera. Acum nu va imaginati ca era zapusela, ci era placut. Nu are cum sa se faca prea cald avand in vedere ca sunt tare inalte camerele. Pe mine personal m-a surprins caldura avand in vedere ca suntem totusi in aprilie. Deci nu s-au zgarcit.

Mai citisem pe alte forumuri ca ar fi miros de tigara in camere sau in hotel. Acum nu era. Probabil a prins bine legea proaspat intrata in vigoare.

Am notat si masa deoarece am luat masa la restaurantul hotelului intr-o dupa-amiaza. Restaurantul hotelului este destul de incapatat, pastreaza atmosfera hotelului (epoca, dar nu si stilul). Este situat undeva la demisol. Mancarea proaspata si gustoasa. Preturi accesibile, rezonabile. Am apreciat ca au avut la ciorba radauteana si de burta smantana si ardei incluse in pret. Mi se pare de bun-simt. Servirea profesionala, prompta, ca la un hotel de 4 stele :)

Nu am avut mic-dejun inclus. Asa am facut rezervarea.

Cam asta ar fi ce am sesizat eu mai important.

Ca o concluzie, daca as gasi o oferta asemanatoare, cand voi ajunge din nou in zona, tot aici voi veni (desi rar revin in acelasi loc). Recomand oricui (o sa vedeti in raspunsurile mele la CMR;) )

Trimis de fra in 14.04.16 13:35:19
Validat / Publicat: 14.04.16 15:39:23

VIZUALIZĂRI: 3217 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (fra); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 22.00 EUR pe cameră

[14.04.16 15:39:02]

@fra - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

[14.04.16 18:21:56]

Da, e perfect pozitionat, mai ales ca intrarea si parcarea sunt cumva in spatele strazii principale.

crismis
    [14.04.16 20:02:10]

@fra: Si eu am ochit acest hotel, dar inca nu i-a venit randul... Ma bucur ca ai scris despre el si ca felul in care l-ai perceput coincide cu ceea ce imi spunea mie intuitia, in ciuda "acuzelor" ce i s-au adus. Acum sunt mai mult decat hotarata sa-l aleg atunci cand voi vizita Vatra Dornei!

[14.04.16 21:06:52]

Citit, vazut, placut, votat, acordat superbonus. Felicitari

[14.04.16 22:13:26]

@mishu: multumesc. Nu speram la asa mult la reviewul de cazare. Intentionez sa scriu review si pentru ce este de facut in zona Vatra Dornei.

[14.04.16 23:31:04]

@fra: cred ca voturile deja cer asta, masa ca succes.

[15.04.16 06:19:37]

@mishu: scuze, litera "m"este in plus????

[15.04.16 20:28:25]

@crismis - da, il recomand. sa mergeti! acum nu zic ca au zis rau si cei care au fost inaintea noastra. zicea cineva ca nu aveau televizor in camera. pai un cuplu din grup au stat in garsoniera, care are televizorul intr-o camera mai mica ce are si o canapea extensibila foarte comoda (si moderna, in ton cu designul hotelului). deci nu era in dormitor, dar exista totusi. depinde ce asteptari ai pana la urma si cred si pretul. eu compar cu unde am mai fost si cazarea aceasta e in top 3 la mine. chiar nu am ce sa reprosez.

crismis
    [15.04.16 20:45:22]

@fra: Ma rog, la mine televizorul e ultima chestie pe care o caut la o cazare... Nici acasa nu-l utilizez prea tare, prefer sa citesc cand am un pic de timp liber. In dormitor chiar nu-i vad rostul.

Si eu obisnuiesc sa citesc printre randuri comentariile celorlalti turisti. Ce e important pt cineva poate sa nu aiba nicio semnificatie pt mine si viceversa. Dar nu zic ceva nou, sunt convinsa ca (aproape) toata lumea procedeaza astfel!

Multumesc pt precizari!

liviu49
    [16.04.16 14:01:49]

@fra - M-am apucat de citit si alte articole si asa cum am promis incerc sa aduc in atentie cateva amintiri din concediul din 2009. Daca nu ma insel, in acea perioada hotelul era in renovare, sau cam asa ceva. Ce imi aduc aminte cu precizie este ca intr-o zi am luat masa la restaurantul de vis-avis de hotel, al pensiunii Calimanel. De mancat am mancat foarte bine, dar pana ajungea mancarea la noi ne crestea barba. A trebuit sa merg de cateva ori la bucatarie sa le aduc aminte ca suntem si noi clienti si ca am vrea sa mancam. Le-am promis ca daca nu se grabesc s-ar putea sa ne grabim noi, la nota de plata. Dar mancarea foarte buna a estompat (dar nu cred ca este bine asa) calitatea si promptitunea celor care trebuiau sa serveasca la masa. Din ce citesc si vad in poze, hotelul merita atentie si nu ar fi exclus sa-l vizitam si pe dinauntru.

Important este ca v-ati simtit bine!

Numai bine si calatorii placute!

[19.04.16 13:55:20]

@liviu49: da, a fost renovat pana in 2010 daca nu ma insel. Atunci au transformat cateva camere de la parter in centru spa. La Calimanel am luat si noi un mic dejun, si s-au miscat repejor. Dar cred ca mai mult din cauza ca nu aveau clienti pe la ora aceea. Era cam gol. Si pana la urma la mic dejun nici nu e cine stie ce de gatit, deci nu aveau de ce sa se intarzie (la noi).

crismis, fra, liviu49, mishu
    Alte impresii din această RUBRICĂCarol Hotel: