ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.04.2016
DIN: Miercurea Ciuc
ÎNSCRIS: 29.01.13
SEP-2015

Concert Rolling Stones în Paleokastritsa, zilnic şi gratuit

În Paleokastritsa, concertele Rolling Stones pot fi ascultate pe mai multe plaje, dar cel mai bine şi mai bine pe plaja Golfului Ampelaki.

Acesta este unul din cele şase golfuri din staţiune, fiind situat în extremitatea vestică. Este aproape lipit de Golful Agios Petros (sau Agios Pedros în unele surse, oricum însemnând Sfântul Petru), fiind separat de acesta de un promontoriu stâncos. Agios Petros este exact lângă peninsula pe vârful căreia este Mănăstirea Paleokastritsa, iar Ampelaki (sau Ambelaki, în alte surse) înspre partea "continentală" a insulei Corfu.

Aşa cum se poate observa din fotografii, ambele golfuleţe au apele în nuanţe de turcoaz, perfect transparente, ideale pentru scufundări. Acestea se pot face cu echipament improvizat (ochelari, tub, labe cumpărate de la tarabe) sau, pentru cei mai pretenţioşi, chiar în golful "nostru" (Ampelaki) existând un centru de scufundări unde se pot face cursuri de scufundare şi închiria echipament profesionist. Pontonul acestui centru de scufundări apare în multe din fotografiile ataşate.

Destinaţia principală a scufundătorilor este stânca Skeloudi situată în largul golfurilor. Această stâncă, renumită pentru priveleştile şi fauna subacvatică este de altfel şi destinaţia principală a vaselor de agrement cu hublouri mari de sticlă submerse, de genul Submarinul Galben pe care l-am prezentat aici:vezi impresii

Revenind însă la concertele Rolling Stones (Pietrele Rostogolitoare), acestea se desfăşoară în aer liber, zi de zi şi noapte de noapte în superbul amfiteatru natural al Golfului Ampelaki. Spectacolul de sunet este însoţit şi de unul de lumină, dat atât de lumina Soarelui şi reflexiile stâncilor, cât şi de efectele speciale ale tehnicienilor, aşa cum se poate observa în fotografiile ataşate.

Deşi spectaculul este gratuit, turiştii nu se înghesuie în mod deosebit pe această plajă şi nici nu sunt foarte atenţi la muzică. Foarte mulţi dinspre spectatori preferă ca în timpul concertelor să facă plajă, baie, scufundări sau alte activităţi recreative... ceea ce nu este tocmai rău.

Într-o zi superbă din septembrie 2015, pe plaja Ampelaki am înregistrat secvenţe din concertul Rolling Stones pe care le-am unit în următorul videoclip:

youtube

Trimis de Lucien in 14.04.16 09:03:15
Validat / Publicat: 14.04.16 11:07:00
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Atena şi de trei ori in Corfu (din care de două ori în Paleokastritsa)

VIZUALIZĂRI: 3736 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Lucien); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Apa cristalină a Golfului Ampelaki. Se poate face baie (chiar recomandat) în timpul concertelor Rolling Stones. În fundal, spre stânga, se vede stânca Skeloudi, paradisul peştilor şi al scufundătorilor

[14.04.16 11:07:24]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Plaje în Corfu, CORFU" (deja existentă pe sait)

Rodel
[14.04.16 11:17:10]

Mi-a plăcut „concertul”!

gettyy
[14.04.16 14:18:49]

@Lucien - Ca de obicei, pozele tale sunt extraordinare!

Felicitări!

[14.04.16 14:28:45]

@gettyy - Mulţumesc! Pregăteşte-te, "greul" începe de acum încolo!

adryana
[14.04.16 18:22:31]

frumos filmuletul, mi-ai rascolit amintiri, mi-e dor de Corfu, iti multumesc.

[14.04.16 19:58:36]

Odata cu placerea de a adauga eu votul 14 pentru SB, adaug faptul ca pe unele plaje grecesti chiar am intalnit muzica de valoare. De exemplu vara trecuta pe Sithonia in Halkidiki, pe plaja Kalogria era o muzica foarte placuta si bunuta. De regula nu ma omor dupa asta pe plaja, prefer muzica marii, dar DJul de la beach bar avea ceva muzica de colectie, mai ales seara dupa ora 18, dar am povestit deja lucrurile astea pe AFA.

papone
[14.04.16 20:01:48]

@Lucien - Superbe pozele si filmuletele!!!

Dar slabut articolul scris, fara suparare. Plus ca este prea multa fragmentare - ai deja 4 articole legate numai despre Corfu si nu stiu de ce, dar nu cred ca te vei opri aici.

Toate cele bune!

[14.04.16 20:06:39]

Multumesc pentru impresii, dar cred ca nu ai ajuns la esenta postarii mele. Incearca sa vezi videoclipul atasat si vei vedea ca pe plaja descrisa nu exista niciun fel de muzica instrumental/vocala, ci doar muzica marii...

[14.04.16 20:17:57]

@papone - Multumesc pentru aprecieri si pentru sinceritate. In postarea de fatza nu aveam cum sa descriu muzica marii, asa ca am descris locul. Muzica se aude in videoclip. Mie mi-a placut foarte mult Corfu si mai ales Paleokastritsa. Mai am ceva materiale adunate cu care, ai ghicit, voi mai face cateva review-uri, sa speram mai atragatoare si mai utile pentru turistii interesati de Corfu, acum in prag de sezon. Ideile imi misuna deja prin greieras si nu as vrea sa le pierd dupa care, promit, voi trece la subiecte mai de pe la noi din tara, unde e ca nicaieri, mandra primavara. Toate cele bune!

papone
[14.04.16 20:26:06]

@Lucien - Lucien, eu asa-mi exprim parerile pe aici: sincer si direct, cu riscul de a deranja. Daca am facut-o, scuze! Asa mi s-a parut articolul, asa l-am recenzat - ai articole foarte misto, dar asta nu e printre ele Despre poze sau filmulete, nu mai spun, ca stii deja.

In legatura cu ceea ce va urma, le voi citi cu siguranta, desi n-am de gand sa ajung prea curand prin Corfu. Atata tot ca fragmentarea excesiva duce la plictiseala si la alte banuieli. In rest... continua sa scrii despre orice destinatie, ca n-o faci deloc rau, ba din contra!

Peace!

[14.04.16 20:26:23]

@Lucien - scrie:

cred ca nu ai ajuns la esenta postarii mele

Nu stiu cui se adreseaza raspunsul asta, dar ca sa nu ramana confuzia, am inteles ideea muzicii marii, despre care si eu spuneam ca o prefer celei compuse de oameni, Dar am intalnit si locuri in care muzica omeneasca se potrivea cu glasurile marii. Felicitari pentru frumoasa vacanta.

[14.04.16 21:01:56]

@calatorul - Multumesc inca o data pentru sinceritate. O critica obiectiva, constructiva nu-mi strica deloc. E foarte bine sa stiu si ce nu place. Probabil nu am inteles bine mesajul tau si imi cer scuze. Asa este, muzica marii este deasupra muzicii de pe plaja.

elviramvio
[15.04.16 07:17:40]

@Lucien -

Am avut timp sa admir pozele abia acum. Ma faci sa trag liniute pe perete precum detinutii, sa numar zilele pana la plecarea in Corfu. Sper sa scrii in urmatoarele 2-3 saptamani si restul impresiilor despre insula, tocmai imi fac temele cu ce s-a scris pe aici in ultimii 2-3 ani. Si nu in ultimul rand, imi plac locurile de pe plajele grecesti unde poti asculta muzica de calitate, ma duce cu gandul la oratorii lor care-si formau vocea intrecandu-se cu vuietul marii pe furtuna.

Astept.

[15.04.16 09:39:28]

@elviramvio - Ma bucur ca iti plac. In minutele urmatoare postez impresiile de la un alt obiectiv deosebit de frumos din Paleokastritsa, si anume manastirea. Vor urma in curand si altele.

[15.04.16 10:32:46]

@Lucien - Si eu multumesc pentru raspuns, nu e nicio critica sper sa nu se inteleaga asta din ce am scris eu. Dimpotriva, sunt intrutotul de acord cu frumoasa relatare, sunt si eu la fel de incantat de muzica marii, si apreciez inspirata idee a titlului, felilcitari pentru review, de aceea l/am si votat la maxim, ca si imaginile spectaculoase, cele cu valuri colorate mi se par colosale. Vacante frumoase!

adryana, calatorul, elviramvio, gettyy, Lucien, Rodel
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Paleokastritsa: