ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.04.2016
DIN: Miercurea Ciuc
ÎNSCRIS: 29.01.13
SEP-2015

Bella Vista, peisaj de vis în Paleokastritsa (Corfu, Grecia)

Bella Vista, însemnând ”Vedere uimitoare” este locul de unde putem vedea una din cele mai frumoase imagini panoramice din lume.

Bella Vista este un punct de belvedere situat pe versantul muntelui care domină stațiunea Paleokastrisa (insula Corfu). Panorama de vis acoperă versantul muntelui dominat de păduri de măslini și chiparoși, iar în partea de jos stațiunea Paleokstrisa cu ale sale șase golfuri cu ape în nuanțe diferite.

De la stânga (est) la dreapta (vest) remarcăm pentru început satul Liapades cu marele golf omonim care se întinde în faţa sa. Urmează Golful Agia Triada (Sfânta Treime) străjuit de hotelul Akrotiri (probabil cel mai mare din staţiunea Paleokastritsa). Micul golf La Grotta cu a sa tavernă sunt ascunse privirii. În depărtare spre stânga, o mică stâncă pătrăţoasă, este, conform legendei, corabia lui Ulise (eroul Odiseii homeriene) pietrificată de către zeul Poseidon (urmele tridentului acestuia, sub forma a trei scobituri adânci, dreptunghiulare, se regăsesc pe versantul vestic al peninsulei mari din mijloc).

În partea centrală a panoramei se deschide larg Golful Platakia, pe malul său vestic fiind Vila Dini, binecunoscută multor turişti români. Lipit de Platakia, este Golful Alipa care adăposteşte portul turistic. De aici putem să ne suim la bordul Submarinului Galben sau al lui Nautilus care, prin hublouri mari de sticlă ne relevă mirajul lumii submarine, Paleokastritsa fiind renumită pentru limpezimea apelor sale şi a faunei acvatice. De asemenea, din Golful Alipa putem închiria o mulţime de alte ambarcaţiuni. Tot în faţă, mărginită de cele două mari peninsule rotunjite cu aspect de deal, se vede Golful Agios Spyridon (Sfântul Spiridon). Valurile lui scaldă cea mai importantă plajă a staţiunii, singura cu nisip. De aici se pot închiria ambarcaţiuni mici sau hidrobiciclete cu care ne putem deplasa la grota parţial inundată în care s-ar fi iubit frumoasa Nausica şi Ulise la întoarcerea lui spre casă după Războiul Troian. Grota este sub peninsula din dreapta, cea pe vârful căreia este vestita Mănăstire Paleokastritsa. Această mănăstire, identificată şi sub alte nume (Panaghia, Theodokus, Virgin Mary), este un obiectiv nelipsit în agenda turiştilor. Are o biserică deosebit de frumoasă, o grădină superbă încărcată de flori, un muzeu cu rarităţi, iar accesul este liber (se cere doar o ţinută decentă). Imaginea panoramică cuprinzând ţărmului staţiunii Paleokastritsa se încheie spre vest (dreapta) cu două mici golfuri, primul (lipit de peninsula cu Mănăstirea Paleokastritsa) fiind Ampelaki, iar celălalt Agios Pedros. În acest acest ultim golfuleţ putem face cursuri sau închiria ambarcţiuni şi echipament pentru scufundări submarine, Stânca Skeloudi care se găseşte în faţa celor două golfuleţe fiind un paradis al peştilor.

La punctul de belvedere Bella Vista se ajunge din Paleokastritsa trecând prin satul Lakones, urcând drumul cu serpentine din versantul muntelui. În zona de belvedere sunt câteva taverne cu terasă care ne vor răsplăti efortul cu măreţia peisajului şi cu aroma cafelei.

Trimis de Lucien in 12.04.16 14:17:53
Validat / Publicat: 12.04.16 15:33:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Atena si de doua ori tot in Corfu

VIZUALIZĂRI: 5550 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Lucien); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Peisajul de vis vizibil de la Bella Vista, locul uneia din cele mai impresionante panorame din lume. Se vede staţiunea Paleokastritsa cu ale sale şase golfuri cu apele în nuanţe diferite. Imaginea are peste 180° şi este realizată prin asamblarea a cinci fotografii.

[12.04.16 17:13:23]

Frumos articol insa pozele iti taie respiratia. Felicitari

elviramvio
[12.04.16 17:33:32]

@Lucien -

Superbe pozele tale. Ajung si eu curand acolo, sper.

[12.04.16 17:42:28]

@mishu - Multumesc! Am si un videoclip la fel de frumos, dar, din viteza, am uitat sa-l pun. Incerc sa rezolv problema.

[12.04.16 17:44:54]

@mishu - Multumesc! Eu am fost de doua ori in Paleokastritsa si as mai merge de zece ori. Voi reveni cu mai multe review-uri privind aceasta zona.

gettyy
[12.04.16 18:32:51]

@Lucien:

În Corfu am petrecut anul trecut "un sejur de neuitat"!

Într-adevăr, Bella Vista este unul dintre cele mai frumoase puncte de belvedere din insulă.

Mi-a plăcut enorm Corfu... m-aş întoarce acolo oricând... !

Pozele tale sunt foarte reuşite!

Abia aştept următoarele articole din zonă.

Felicitări!

ebirsan
[12.04.16 20:44:00]

Dupa 3 sejoururi in Corfu si alte câteva prin alte locuri (insule) din Grecia, Paleokastritsa vazută de sus de pe terasa de la Golden Fox sau Bella Vista rămâne unul dintre cele mai spectaculoase peisaje din Grecia,

Doar perspectiva calderei din Santorini admirată din Oia mi s-au părut mai spectaculoasă decât peisajul din Paleokastritsa văzut de sus.

Zoazore
[12.04.16 21:06:28]

@Lucien - Și eu AmFostAcolo. De Paște, 2011. N-am avut timp de submarin și tare rău îmi pare. Bella Vista e fantastică. Taie respirația priveliștea.

Abia aștept să te mai citesc.

[12.04.16 21:12:04]

@Zoazore - Multumesc. Din pacate, nu-mi dau seama cum am ”reusit”, am uitat sa pun linkul cu videoclipul dedicat acestui fantastic peisaj. Poate reusesc cumva sa completez. Oricum, mai am in pregatire mai multe review-uri cu Paleokastritsa (inclusiv plimbarea cu submarinul) și altele cu Corfu Town.

[12.04.16 21:15:07]

@ebirsan - Si eu am fost de 3 ori in Corfu (din care de doua ori in Paleokastritsa). As mai merge de 10 ori. In Santorini, din pacate, nu am ajuns. Am in pregatire mai multe review-uri cu Paleokastrista și Corfu Town, la care sper sa nu uit sa atasez videoclipul (asa cum s-a intamplat cu Bella Vista)

Zoazore
[12.04.16 21:15:26]

@Lucien - Scrie o sesizare și atașează linkul. Așa se va rezolva!

[12.04.16 21:18:41]

@gettyy - Multumesc. Si eu as reveni oricand in Corfu, mai ales in Paleokastritsa unde am fost de doua ori. Fotografiile sunt frumoase, dar, din pacate, am uitat sa atasez videoclipul. Oricum mai urmeaza alte review-uri din seria Corfu si Paleokastritsa.

irinad CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[12.04.16 21:57:30]

@Lucien - Foarte frumoasă Paleokastritsa, îmi amintesc cu deosebită plăcere de ea. Corfu, prima insulă grecească în care mi-am petrecut o vacanţă în adevăratul sens al cuvântului, mi-a rămas la inimă, mereu mi-am propus s-o revăd, dar până acum nu s-a întâmplat, sper ca într-o zi să-i mai vină rândul...

Până atunci, mulţumiri că mi-ai adus-o mai aproape!

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[12.04.16 23:25:35]

@ebirsan - Sincer să fiu, am votat mai întăi pozele...

Culmea e că și eu, după 3 sejururi în Corfu (de două ori de Paște iar o dată în full sezon) rămân la opinia că Paleokastritsa oferă -poate-cele mai frumoase peisaje din lume. Nu te contrazic, n-am fost în Santorini, dar, promit că după ce am să pot să zic AmFostAcolo, am să confirm sau să infirm afirmația ta.

Revenind la Paleo, am avut și șansa de a sta la Akrotiri, etajul IV, cu o priveliște pe care o am și astăzi în memorie...

adryana
[13.04.16 08:18:47]

Paleokastritsa mi-a ramas si mie in suflet, imaginile golfurilor vazute de la inaltime de la taverna Bella Vista dar si de mai sus de la fortareata Angelokastro nu se pot uita. Privind fotografiile tale am revazut locuri dragi de care am scris si eu si mi-am reamintit de plimbarea cu barcuta in golfurile Paleokastritsei. Frumoase pozele, felicitari.

[13.04.16 09:20:21]

@Lucien - "Problema" a fost rezolvată.

Clipul solicitat (prin mesaj privat) a fost atașat articolului - vezi sus, imediat sub titlu.

[13.04.16 09:34:42]

@mishu - A fost atasat si videoclipul care cred ca "bate" fotografiile!

[13.04.16 09:37:27]

@irinad - Intre timp am reusit sa atasez si videoclipul cu superbele imagini de la Bella Vista

[13.04.16 13:45:10]

Salutare, anul asta mergem in august in Paleokatritsa si cred ca am facut alegerea cea mai buna ca si zona in Corfu. Unde ati avut cazare?

Si inca ceva, referitor la accesul la plaje este nevoie sa folosesti masina sau este facil accesul cu transportul local (cum e de ex in Skiathos daca stii)

ebirsan
[13.04.16 14:01:24]

@DUDU: Nu mergi cu masina personala pina in Corfu pentru ca apoi sa folosesti transportul in comun.

Eu nu cred ca la plajele pe care ti-ai dori sa le vezi ajunge autobuzul. Corfu este o insula f. mare comparativ cu Skiathos.

[13.04.16 14:31:29]

@DUDU - Paleokastritsa este om destinaţie turistică magnifică. Nu veţi regreta. Dacă aţi făcut rezevare în extremitatea partea estică a staţiunii, puteţi coborî pe jos la plaja din zona hotelului Akrotiri. Dacă aveţi cazare în partea centrală, cu plaja va fi ceva mai greu, nu ca distanţă, ci ca înălţime (diferenţa de nivel e f mare). Dacă aveţi cazare în partea vestică a staţiunii, este excelent. Marea plajă cu nisip (singura) este accesibilă pe jos, fără probleme. Mai aveţi în apropiere şi alte două mici golfuri cu pietre (şezlonguri de închiriat). Vă recomand să aveţi sandale din cauciuc pentru plajă şi intrat în apă. Vă recomand să urmăriţi şi postările care urmează referitoare la Paleokastritsa. În staţiune nu există transport local ci doar cursele regulate spre şi dinspre Corfu Town (la nevoie, le puteţi folosi)

[13.04.16 14:40:44]

@Lucien: multimesc de info, noi am luat cazare in Paleokastritsa la o vila chiar pe coasta din stanga mini portului. Orice info poţi sa ne dai sunt bine primite

[13.04.16 14:46:03]

@DUDU - Cred ca este vorba de Vila Dini. Poziţie foarte bună.

Aveţi la îndemână, chiar sub vilă, o mică plajă pietroasă. Mai indicat este însă să mergeţi pe jos circa 10 minute la plaja cu nisip din golful mare (Agios Spyridon).

Aşteptaţi să fie validat ultimul meu review, cu Submarinul Galben de la Paleokastritsa şi vă veţi mai lămuri.

[13.04.16 15:18:13]

E vorba despre Tango apartments care e in aceeasi locatie cred

adryana, DUDU, ebirsan, elviramvio, gettyy, irinad, Lucien, mishu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Paleokastritsa: