ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.04.2016
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 15.02.16
NOV-2015

Doar să alegeţi fata potrivită…

Când e toamnă… eu merg la Felix. Nu că în alte anotimpuri ar fi vreo problemă. Am fost acolo de multe ori. În ultimii 6 sau 7 ani constant. Dar de fiecare dată am fost pentru acelaşi motiv. Un fel de la de întâlnire cum aţi organizat voi la Cincis, dar că acolo era întâlnirea iubitorilor de maşini marca Opel. Normal, prima dată mi-a plăcut cel mai mult.

Apoi, am început să fiu cârcotaşă. Ba că nu-mi convine piscina, ba că nu-mi place programul, ba că nu-i destul de cald în cameră, ba că plouă şi-mi intră apa la bocanci. Motive inventate, nah că altfel cum să-i fac pe ceilalti să vină şi unde vreau eu. Dacă eu am suportat unde aţi vrut, data viitoare vă duc unde vreau eu. ( :D şi râsul meu malefic în timp ce fac planuri să-i urc iar pe vreun munte până la epuizare).

Satul de vacanţă “Verdi”e situat la intrarea în Baile Felix (dinspre Deva), pe partea dreaptă a şoselei principale Dn76/E79 pe Calea Beiuşului nr 18.

Este un complex de 18 vile, toate identice ca structura, (mai puţin una) cu nume de fete: Elena, Viorica, Camelia, Cristina, Alisia, Diana, Claudia, Carmen, Delia, Vali… Nu le mai ştiu la toate numele, da oricum sunt 17 fete. La mijloc este Antalia, în care nu am fost cazaţi niciodată, dar am înţeles că e cea mai luxoasă. Acum, aveţi grijă cum alegeţi fata potrivită că par ele surori, dar gemene nu-s.

În mijlocul lor o piscina mai mare pentru înot (cu apa cam la 37 de grade) şi două mai mici cu apa mai calda. În fata bazinelor un restaurant cu o mică terasa.

De fiecare data am stat la altă fată, dar structua lor e identica. Patru camere toate cu aer condiţionat, 3 la etaj si una jos. Toate camerele au si baie, unele cu intrare direct din camera, altele cu intrare de pe hol. Traversezi un hol de 1-2 metri comun pentru a ajunge la baie, care e tot proprie. Adică câte camere atâtea băi sunt, nah ca m-am împotmolit în explicaţii de nu ştiu dacă m-aţi înţeles.

Băile de la etaj sunt doar cu duş, chiuveta si wc, în timp ce baia de la parter e cu cada mare si hidromasaj. Nu ştiu dacă în toate vilele exista cada cu hidromasaj, dar în cîte am fost aveau, chiar daca nimeni nu s-a arătat interesat.

Camerele sunt mici, cât să intre pat, dulap, noptiere şi măsuţa de televizor. Îţi mai ramâne spaţiu cam cât sa faci doi paşi. Unele sunt cu balcon altele nu, trebuie să solicitaţi cameră cu balcon daca e important pentru voi. E o alegere mai potrivită pentru grupuri de prieteni care pot închiria toată vila. La parter este un living mare comun, partajat aşa: un spaţiu de recreere cu colţar şi tv si locul de luat masa, un spaţiu generos în care intra cel puţin 8 persoane.

Bucătăria e dotată cu vase, tacâmuri, microunde, cafetieră, frigider, aragaz (butelie cu gaz sau plită electrică în funcţie de fata aleasă). Toate la comun, că de-aia am zis că-i mai bine să mergi cu prietenii. Cam 8 dacă reuşiţi să strângeţi e perfect. Primeşti prosoape (care nu se duc la piscina) şi cheia de la casă, după care, te descurci. Mai suni proprietarul doar dacă se termină butelia sau se strică centrala.

Curăţenie? Hm… depinde de fată…

Toate vilele au un spaţiu amenajat in exterior cu masă, băncuţe, grill, unele au şi foişor din lemn. E plin de verdeaţă şi între ele sunt tufe de verdeaţă si alei pavate care duc înspre restaurant.

Deşi structura e aceeaşi dotările fetelor nu sunt standard. V-aţi dat seama şi singuri până acum, nu-i aşa? :D Carmen şi Vali au masă de biliard sau de ping-pong, altele fete au jacuzzi.

Am înţeles că sunt diferiţi proprietari ai fetelor (pardon ai vilelor), şi în funcţie de concepţia despre turism a fiecăruia în unele s-a investit constant pentru reparaţii şi up-grade în timp ce altele au fost neglijate. Pare cunoscut?

Restaurantul

Catalogat de 3 stele, se poate servi mic dejun, prânz şi cina. Are o capacitate de vreo 200 de locuri, dar e plin numai când sunt nunţi sau evenimente. Am auzit câţiva din grup care ziceau că e scumpuţ. Eu i-am onorat cu prezenţa doar la masa festivă, unde un chelner tinerel m-a întrebat ce beau. L-am lasat să-mi enumere câteva băuturi şi l-am oprit când mi-a zis de Bacardi. Îmi aminteam de nişte sticluţe cu un lichid colorat de la Lidl pe care scria Bacardi Breezer şi nefiind foarte familiarizata cu alte bauturi am zis că ăsta-i de mine. 50 sau 100 îl aud pe chelner? Nu m-a pus pe gânduri întrebarea şi am zis 100 şi mai vedem. I-am văzut pe ceilalţi de la masă că ma privesc cu respect. :D

După prima înghiţitură m-am prins si eu care-i diferenţa între Bacardi Breezer si Bacardi Black.

Am mâncat pui cu sos curry, nu ştiu dacă are rost să va spun de preţuri că e posibil să fi fost negociate pentru grup. Oricum cina pentru 2 persoane cu băuturile de rigoare au fost in jur de 90-100 de lei.

Bazinele

Ei asta e o chestie confuză. Mi-au plăcut… tot aşa în primul an. În cel mare apa-i bună pentru înot, dar trebuie să te mişti altfel e rece. Alea mici sunt cu apă caldă şi bună, dar sunt aşa de mici încât n-ai ce face. Îţi gaseşti un colţ unde te plantezi şi te rogi să nu vină unul mai băgareţ şi să-ţi încalce spaţiul personal.

Noi fiind un grup mare… tot timpul era supă de sardele. Anul trecut n-am mai intrat că odată cu vârsta devin tot mai claustrofobă.

V-am zis că-s mai mulţi proprietari ai vilelor şi bazinele au fost reamenajate. Din câte am înţeles doar unii au participat financiar la reamenajare aşa ca neînţelegerile proprietarilor se rasfrâng normal asupra turiştilor.

Au înconjurat bazinele cu un gard înalt şi dizgraţios şi daca vrei sa faci baie intri în ţarc pe baza unei brăţări şi a unei taxe de 10 lei. Sper ca între timp să se fi rezolvat, au avut o iarnă întreaga la dispoziţie să treacă peste neînţelegeri şi să renunţe la gard. Oricum pentru baie mai bine mergeţi la Aqua Park President la câteva minute de mers cu maşina.

Un singur sfat dacă ajungeţi acolo: alegeţi fata cu grijă. Nu săriţi la prima. :P

Trimis de Maya_C in 12.04.16 12:53:23
Validat / Publicat: 12.04.16 15:38:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BĂILE FELIX / '1 MAI'.

VIZUALIZĂRI: 4260 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Maya_C); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 3 fete si restaurantul

ECOURI la acest review - pg. 1 / 2

se afișează ecourile [1 - 30] din total 33
[12.04.16 15:36:20]

Excelent, super-inspirat titlul — şi-ncheierea la fel.. .

Restul = în "nota obişnuită", doar îmi ştii părerea, că = "se-apropie... " :-)

[12.04.16 15:55:13]

@webmaster: multumesc. Imi faci ziua mai frumoasa... Si oricum era.

buterfly*
[12.04.16 16:47:22]

nici nu stiam de existenta lui, ar putea fi o buna optiune pentru o vacanta cu copilul. Felicitari pentru review

[12.04.16 17:10:49]

Despre posibilitateile pe care le ofera zona am tot auzit imi pare rau insa ca este atat de departe de Bucuresti, insa nu se stie niciodata.

Cat despre iubitorii marcii Opel, ma incadrez ca masina familiei asta este de vreo 16 ani (deja suntem la al 2-lea Opel).

Mi-a placut ceea ce ai descries si se vede si in poze, cat despre acestea imi place prima poza deoarece se vad aburii deasupra piscinei reflectand astfel caldura apei. Felicitari, votat cu placere.

[12.04.16 17:27:32]

@mishu - multumesc de aprecieri. sa stii ca foarte multi vin din Bucuresti, asa ca ati putea sa va lipiti de convoi mai ales daca-i masina regulamentara. si oricum se zice ca bucurestenii iau de obicei fetele cele mai bune...

adynutza26
[12.04.16 17:30:03]

@Maya_C - Interesanta comparatia! Amuzant review si foarte inspirate pozele. Trist ce ai scris despre bazine... : uite piscina, nu e piscina. Pacat!

bogumil
[12.04.16 17:30:11]

Complexul este unul controversat!

Diferenţele dintre vile provin de la faptul că (din câte ştiu eu), vilele sunt în proprietatea mai multor persoane care le-au cumpărat la finalizarea construcţiei şi le închiriază în regim hotelier.

Nici managementul complexului nu este unul unitar. De altfel, acest lucru este dovedit şi de faptul că pagina web trecută mai sus, în caseta tehnică a destinaţiei se referă doar la vilele Delia şi Viorica.

Deci, nu există garanţii că la bani egali, veţi avea satisfacţie garantată cu oricare fată (ca să fiu în ton cu tonul review-ului) .

Da', dacă tu ai ales bine...

[12.04.16 17:33:53]

@buterfly - daca copilul e mai mare cred ca ar fi mai incantat de toboganele de la President. ca optiune de cazare e ok daca alegi o vila bine intretinuta. cere sa vezi camera inainte de a plati. vacante frumoase!

[12.04.16 17:37:17]

@bogumil - pai stii cum e cand mergi cu grupul. iei ce fata ti se nimereste si daca nu-ti place stai mai mult cu prietenii si neglijezi fata.

eu am zis din start ca nu-s toate la fel asa ca fii cu bagare de seama.

bogumil
[12.04.16 17:38:31]

@Maya_C

Eu sunt orădean, deci nu voi sta niciodată acolo, dar... aviz amatorilor.

[12.04.16 17:38:49]

@Maya_C - suna interesant asa ca pastram legatura

[12.04.16 18:34:41]

@Maya_C - Tari fetele astea! Dar putem noi să alegem? Că am face-o cu grijă, n-am sări la prima, da' ele sunt cam multe...

[12.04.16 19:21:26]

@Aurici - daca vreti un sfat o sa-l intreb pe sotul meu care i-a placut mai mult. eu le-am retinut pozitia, numele nu. pozitionarea in spatiu... la asta ma refer

krisstinna
[12.04.16 20:52:42]

@Maya_C - Ingenioasă fata ce scrise acest articol!

Satisfacția mea e garantată în clipa în care sunt anunțată că ai scris un nou review.

Imi faci ziua mai frumoasa... Si oricum era.

-La fel mi s-a întâmplat și mie.

Felicitări!

[12.04.16 22:23:35]

@krisstinna - stii ca reciproca e valabila. iti admir fiecare litera asa de frumos le amesteci

[13.04.16 10:14:46]

@Maya_C - Măi @Maya, măi! Păi parcă am mai vorbit pe aici și ne tutuiam. Ce-ți veni?

[13.04.16 10:26:56]

@Aurici: te citez "putem noi sa alegem... " m-am gandit ca nu mergi singura...

fra
[13.04.16 11:04:26]

Hei am gasit si eu un utilizator impatimit Opel. Eu sunt cu amfostacolo, sotul e cu opel. Noi vom merge pentru prima data la o astfel de intalnire in mai, dar in zona noastra, la Durau. Si abia astept sa povestesc si eu de cazare si alea alea...

[13.04.16 11:43:55]

@Maya_C - Aaaa, mi-a venit inima la loc! Mă gândeam eu că vorbești și cu soțul meu dar el habar nu are ce fac eu pe aici...

[13.04.16 14:16:49]

@fra -la Durau nu am fost niciodata ca e departe si daca ape termale nu-s, nicit suficienti intereati in familie nu-s. abia astept sa aud de la tine notati si sa le dau mai departe.

calatorii frumoase!

dorgo
[19.04.16 05:53:01]

@All. Si eu sunt un fanOpel, e o masina fanTastica, imi plac masinile nemtesti, in urma cu 40 de ani am primit un VW broscutza, era veche rau, vea 35 de ani, cred ca si Hitler se plimbase cu ea. Inchideam portiera cu grije ca sa nu cada rugina de pe caroserie si sa devina brusc decapotabila. Am mers cu ea pana intr-o zi cand am pus o frana mai brusca si a iesit toata frana in sosea si a trebuit s-o opresc cu calcaiul ca familia Flinstone din Bedrock.

La Botosani mi-am luat un Fiat 850, second hand, care mergea si cu petrol lampant si cu tuica de sfecla ce o primeam la dispensar, cred ca mergea si cu spirtul medicinal ce-l foloseam la injectii. Dar acela disparea primul dimineata, mai ales iarna, in zilele friguroase.

Singura problema cu Fiatul era ca era prea mic si eu prea mare, si cand ajungeam acasa, la TgMures, dupa 330 Km, trebuie sa merg o vreme ca piticul, pana ma dezrugineam si reuseam sa-mi recapat pozitia verticala de om normal.

Apoi, am luat un OLT CIT nou, care m-a dus vreo 12-13 ani, pana dupa Revolutie cand nu mai existau piese de schimb.

Apoi, mi-am luat si eu ca boierul un Opel Kadett, aproape nou, care inca merge si azi dupa 20 de ani, ca-n romanul lui Alexandre Dumas.

A urmat un Ford Fiesta, o masina prea simpla ca sa se poata defecta vreodata. I-am donat-o baiatului cel mare, ca are acum dragutza si nu cade s-o plimbe prin natura cu bicilceta.

Cea din urma masina, dar nu si ultima, e tot un Opel Kadett, care tocmai trecuse majoratul cand am luat-o, avea 18 ani, cu ea am ajuns Pretor, am reusit sa fac Turul Romaniei. In ultimul an nu mai mergea decat tractata sau impinsa, ceea ce mi-a asigurat o conditie fizica excelenta, careia ii datorez azi faptul ca am o sanatate de fier.

Am pus zilele trecute ochii si pe un alt Trabant de carton de la dezmembrari, care cam scoate fum dar nu asta e problema, cred ca ma costa mai mult superglu-ul decat masina ca s-o reasamblez

Oricum daca veti vedea la Durau un nor negru de furtuna ce se-apropie, ce vine, vine, vine si intuneca tot orizontul, nu va speriati, sunt eu si-nseamna, c-am reusit s-adun destui banii pentru lipici.

As mai vrea odata sa escaladez Toaca, ca sa vad Marea Neagra, care, de-acolo de sus, in conditii de maxima puritate a aerului (adica asta inseamna ca va trebui sa opresc motorul Trabantului), se vede ca o dunga ceva mai albastra in zare. E minunat. Mi s-a mai intamplat.

Michaell
[19.04.16 07:56:54]

@dorgo - Salut, banuiesc ca, din pacate, Fiat-ul tau n-a fost ca cel din link-ul pe care-l atasez mai jos, care tot un 850 este, dar un Coupe.

suchen.mobile.de/fahrzeug ... 50&pageNumber=1

Dar, recunosc ca, imi place felul cum vezi treaba cu masiniile. Ai un punct de vedere diferit de cel al concetatenilor tai. Asta-mi place.

dorgo
[19.04.16 14:27:24]

@Michaell - Fiatul nu era asa, era mai oval si mi se parea mai spatios pe dinauntru decat pe dinafara. A propos de Durau, acolo e superb, zau! In vale e o manastire frumoasa si un hotel care a fost trecut in patrimoniul parohiei nu stiu care, cred ca a Iasi-ului. Atata stiu ca la receptie am fost intampinat de-o tanara calugarita ortodoxa imbracata in negru, care m-a intrebat daca nu doresc o camera. I-am zis ca eu sunt doar pe jumatate ortodox si pe cealalta, greco-catolic, deci am sa incerc sa dorm doar pe jumatate de pat". Nu conteza domnu, puteti sa stati linistit, si daca sunteti catolic pe de-antregul"... ceea ce mi-a amintit de-o zicala " Cand e vorba de bani toti oamenii au aceeasi religie"". Parohia avea si agentia ei de voiaj ce organiza excursii optionale prin jur, mai ales la Lacul Rosu si Cheile Bicazului sau la lacul Bicaz. Am urcat varful Toaca de 2 ori, odata cu lotul de volei, alta data am strabatut tot lacul Bicaz cu vaporasul, vreo 32 Km in 2 ore si am acostat langa Durau de unde am urcat sus pe Ceahlau, pe varful Toaca. Mai e pe-colo un varf muntos, numit Panaghia. De la nivelul lacului de acumulare pana in varful Toaca, urci de-ti iese sufletul. Ajuns in varf, mai ai 365 de scari de lemn pana in varf. ul varfului De-acolo, uneori, deoarece nu mai sunt munti mai inalti de 1900 m prin Moldova, vezi o fasie ingusta, departe, in zare, in zilele senine... e Marea Neagra. Vegetatia e alpina, jnepenis si ienuperi, plus granit cat vrei, e superb. La Durau, in vremuri comuniste isi construsera vile toti bogatii din Piatra Neamt si nu numai (mai ales comercianti). Ceusescu le-a nationalizat pe toate, putand stfel si poprul sa se bucure de ele.

Michaell
[19.04.16 18:46:08]

@dorgo - La Cheile Bicazului sper sa ajung si eu anul acesta. Chiar zilele trecute am facut o rezervare la Sovata intr-un hotel cu baza de tratament unde vreau sa fac ceva pentru spatele meu. Deasemenea si fata noastra care dupa o cazatura de pe cal cu citiva ani in urma are suparari cu sira spinarii.

Am ales hotelul Bradet unde am inteles ca ai lucrat. Preturile, din pacate, sunt foarte mari. Sper sa nu fac stinga-nprejur ca anul trecut - De data aceasta nu am ales o perioada in extrasezon. Sper sa fie ceva mai linistit.

PS

Daca-ti plac masiniile vechi, viziteaza site-ul din link si vezi chiar jos la capatul listei se ofera spre vanzare o broasca precum cea de care ai povestit tu. Pretul, o nimica toata - mai ales ptr. un Doctor -

Tipul aduce masini din Italia si le vinde aici. Eu am cumparat-o pe a mea de la un alt atelier, concurenta lui.

fra
[20.04.16 15:01:35]

Se pare ca am dat startul la o discutie despre masini si despre alta zona decat cea din review. Autoarea stie la ce ma refeream cand spuneam ca sotul e impatimit opel, si anume ca citeste fiecare postare de pe un forum despre opel, care face anual intalniri (ca si afa). Doar ca se fac in mai multe locuri in tara, in moldova fiind la Durau. Daca mergeti la durau, eu va recomand un restaurant in campulung (bucovina se numeste, in centru orasului), si sa vizitati pietrele doamnei...

calatorul
[29.04.16 20:58:07]

O zona frumoasa si bine dezvoltata turistic, iar apa aceea termala este minunata, sa speram ca proprietarii vilelor vor ajunge la o intelegere ca sa arate si comporte totul firesc si primitor pentru turisti. Vacante frumoase!

[29.04.16 21:32:04]

@calatorul - multumesc. sarbatori fericite!

andreea_c
[14.05.16 10:55:21]

@Maya_C - Foarte interesant review-ul tau. Chiar sunt in cautare de o cazare in apropierea spitalului (merge mama la tratament si o insotesc si eu cu juniorii). Am nevoie de un apartament si mi-au "sarit in ochi" vilele astea in anii trecuti.

Acum insa citind review-ul tau mi-a cam pierit entuziasmul. Daca nu aleg fata potrivita?

Poti sa imi spui la care din ele baia e in camera si care are camere tip apartament?

@bogumil - tu fiind de prin zona, ma poti ajuta cu o recomandare de cazare (preferabil apartament) cat mai aproape de spital ca vom sta cam 2 saptamani?

[14.05.16 13:22:24]

@andreea_c - toate vilele au si camere cu baie in camera, dar bucataria e comuna.

eu as zice sa iei decizia la fata locului in functie de ce vezi.

mie mi-a placut Antalia, desi acolo nu am stat niciodata. ultima data am stat in vila din stanga Antaliei cum privest de la bazin si a fost ok.

la cele din dreapta Antaliei am avut probleme cu aerul conditionat, cu usi care nu se inchideau bine si cu caldura.

pe cele din fata nu le-am incercat.

bafta.

andreea_c
[14.05.16 17:11:59]

@Maya_C - Nu prea pot lua decizia la fata locului ca nu mi-e la indemana sa merg doar pt rezervare si sa las pe iulie problema rezervarii nu imi vine sa risc.

Pentru Antalya, pe cine contactam pt rezervare? ai tu ceva numere de telefon, mai ales ca ai zis ca fiecare apartin de altcineva?

adynutza26, andreea_c, Aurici, bogumil, buterfly*, calatorul, dorgo, fra, hlli, Maya_C, Michaell, mishu, Yersinia Pestis
Alte impresii din această RUBRICĂComplex Turistic Verdi [Băile Felix]: