ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.04.2016
DIN: Mărăşeşti [VN]
ÎNSCRIS: 30.04.09

„Despre smerenie”, cu tot riscul

După cum vedeți, n-am fost, prea mult timp, în stare să nu mai scriu pe AFA! Ăia de mi-ați prezis asta vă rog să nu dați pe-afară de bucurie, cel puțin nu cu satisfacția aia, gen ”ți-am spus eu!”

Să spunem că, de când n-am mai scris pe-aiceașa, multe s-or întîmplat: făcui 50 de ani (Doamne, ce martalog îs!), m-am, și anume, pensionat. Deci, da, de vineri, 08.04.2016 nu mai fac parte din Olimp, nu mai sunt colonel de poliție, sunt un simplu muritor! Hei, ăia de vreți să-mi săriți la carotidă, iaca, recunosc, glumii, n-am avut niciodată veleități de șmecher, deci, ieșirea mea la pensie nu m-a lovit hotărâtor în moral.

Oricum ideea este faptul că, brusc și dintr-odată, m-am pomenit în față cu un timp liber pe care nu l-am crezut niciodată disponibil... pe de altă parte, de-acuma nu mai am alte speranțe de viitor decât, eventual, într-o moarte decentă...

Altfel, de când nu mai scrisei, se mai întâmplară destule, de prin august 2015 și pîn'acuma ,enumerați-le voi, pentru sine.

Da, am dus lupte seculare, care au durat vreo douăj'de minute cu Cornel, administratorul siteului, pe care-l salut cu ocazia asta, ca să-mi accepte noul nick. Am reușit să-l conving doar după ce am promis că voi scrie mult mai frumos decât am făcut-o până acum, că el tot spunea că ”yersinia pestis” nu ar fi un nume prea plăcut pentru ăi de-ar vrea să mă citească! .

Acuma, întreb și io, mirat, naiv: cine ar da năvală să-mi citească inepțiile?! Oameni buni, sunt atât de plictisitor și de fără haz că, cine citește ce scriu io, o face numa' și numa' pe răspunderea proprie!!!

Cei care, oripilați de ce mîzgîlesc eu aicea, sperați să vă plătesc rate la bănci sau daune interese, vă anunț că, nțțț, nu m-ați nimerit! Am o casă în Mărășești, un Ford din 1996 și o Skoda Fabia din 2002, deci, bani, canci!

Vreau, deci, să vă anunț că, da, revin pe site!

Nu o să fiu cârcotaș dar o să scriu despre turism doar așa, după cum cred eu! Nu am avut, nu am și nici nu o să am pretenția să scriu pentru premii, pentru puncte sau orice alte favoruri. Niet, voi scrie doar despre ce mi-a plăcut, au ba, de prin locurile pe unde mi-am dus hoitul. Care vreți pentru ca să cetiți și să comentați, aicea-s! Criticați-mă, dar vreau să vă spun că ambii părinți ai mei-s morți, deci, lăsați-i în locurile unde sper că sunt. Despre mine, cît încape, fără emoții, am o carieră de 26 de ani de poliție, nici măcar nu bănuiți în câte moduri și cu ce cuvinte am fost înjurat!

Revenind în zilele noastre, vă propun un subiect de discuție. Iote-l, icișa. De fapt, de aici a plecat toată nebunia. Trupa ”Taxi”, lăudat fie-le numele membrilor ei, o scos astă melodie: youtube.

După ce- o apărut melodia, la care, după cum vedeți, participă și alte personalități culturale ale românilor, un mare bou,... pardon, admin, am promi că o să păstrez ținuta civilizată a acestui site... revin și spun, deci, UN MARE BOU, a ars o carte scrisă de Mircea Cărtărescu, în semn de protest față de faptul că acesta a acceptat să recite un vers din melodia de vă zisei de ea!!!

Chestia asta m-a lăsat paf: în mileniul al III-lea, un ”Lache flaușat” procedează ca naziștii și arde o carte. Nene, nu că e vorba de Cărtărescu, care poate plăcea sau nu, ca scriitor, este vorba despre faptul că ARDE O CARTE?! Ce naibii, ne întoarcem la ”Fahrenheit 451” a lui Truffaut ori la ”Kristallen Nacht”... ce mai urmează să facem, în numele religiei: să ne omorâm copiii, să facem sacrificii umane, că, la alea materiale, deja BOR ne obligă!

Uitați-vă la ce se întâmplă prin Franța și Belgia, când mor oameni în numele unei religii, probabil că asta se vrea și aicea!

Eu am scris pe acest site despre mănăstiri și biserici din Vrancea. Sunt ortodox, cred în Dumnezeu, respect instituțiile statului, chiar dacă nu sunt de acord cu ce fac unele dintre ele. Dar, totuşi, aduceţi-vă aminte că, la tragedia din ”Collectiv”, BOR a venit doar ca să facă tapaj de odăjdii şi maşini, neţinând cont de tragedia prin care 64 ori 65 de tineri au murit. Eu, personal, a doua zi de la tragedia amintită, am auzit preot care spunea că acei tinerii au meritat să moară, pentru că ascultau muzică satanică... Cum rămâne cu chemarea Domnului ”Lăsați oamenii să vină la mine?”

Repet, în cazul Taxi nu BOR a cerut vreo luare de poziție gen ars cărți ci a venit de la sine, din trăirea imbecilă a unuia care atât a înțeles de la Mircea Cărtărescu și de la religia care ne cere să fim buni și înțelegători cu aproapele nostru.

Dragă webmaster, îmi cer scuze că am întins postarea asta spre un subiect care nu are nimic de-a face cu turismul, dar, totuși, cred că e de interes.

Altcumva, gata, de săptămâna de vine, am o grămadă de timp liber, până ce moartea o să mă ia, o să scriu de-o să vă plictisesc! Plus că, după ce oi da colțul, se cheamă că plec în Marea Călătorie, deci, cine le are cu spiritismul să stea pe-aicea, nu vă las eu. Și da, până mierlesc, aștept să mă țineți de vorbă cu comentariile voastre! Deci, da, huiduiți-mă!

Haidi, pa!

Trimis de Yersinia Pestis in 11.04.16 20:19:46
Validat / Publicat: 11.04.16 21:25:21

VIZUALIZĂRI: 2410 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2044 PMA (din 46 voturi)

ECOURI la acest articol - pg. 1 / 3

se afișează ecourile [1 - 30] din total 79
[11.04.16 21:26:02]

[11.04.16 21:37:45]

@webmaster: Da, văzui! Mulțumesc!

Safta Radu
[11.04.16 21:49:45]

Salutare! Bine ai revenit, căpcăunule! Nu-ţi mai place să fii căpcăun, nu? Chiar vrei să te transformi într-o bacterie? Mă bucur că ai revenit printre noi, şi la cât mai multe review-uri! A, uitasem : să fii sănătos şi să te bucuri de pensie mulţi, mulţi ani de-acum încolo! Mai am şi eu 2-3 anişori, şi te urmez.

krisstinna
[11.04.16 21:55:09]

@Yersinia pestis - Bine ai revenit!

Te rog frumos să nu vorbești despre moarte, ești un pensionar tinerel

Vreau să mă ”plictisești” cu scrierile tale, ”îmi asum”

Îmi place trupa Taxi, dar... youtu.be/7tJe8Oiiz4I

Despre smerenie, hmm... e complicată treaba, un subiect delicat.

Să ne auzim/citim cu bine!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
crismis
[11.04.16 21:59:27]

@Yersinia pestis: Nici nu stiu cu ce sa incep!!!

1. (Nu ma pot abtine!!!): Ti-am zis io! Ti-am zis io! Ti-am zis io!!! Hi-hi-hi!!! Ce bine-mi pare!!!

2. Yersinia pestis e un nume foarte, foarte bun! Aproape la fel de bun ca căpcă1! (scuzati cacofonia!)

3. "Tanar pensionar"?!!! Vreau si io!!! De ce politistii pot sa iasa la pensie la 50 de ani si doctorii nu?! Sa nu ma iei cu de-alea, de genul "spor de stres", ca te invit "decat" o data sa asisti la o zi obisnuita de-a mea de munca... dar ma rog, fiecare cu norocul de i l-au prezis ursitoarele la nastere...

4. "Despre smerenie", Taxi... Am dat peste piesa asta vineri, pe yahoo, cand am ajuns acasa dupa o saptamana epuizanta, plina de mii de emotii (traversez o perioada mai...complicata a vietii mele profesionale... o voi traversa, oricum!). Am ascultat versurile, am privit videoclipul si m-am trezit plangand. Apoi am citit articolul lui @iulianic despre bisericile de lemn din Dambovita si iar am plans. Asa plang io mai lesne in ultima vreme...

5. Despre faptul ca un involuat a ars o carte... Un involuat. Am spus totul cu asta. Important e sa nu-l bagam in seama mai mult decat merita.

6 (sau 1 din nou?!). BINE AI REVENIT!

[11.04.16 22:04:39]

Eu nu te cunosc insa vad ca cei de mai sus te cunosc si se bucura de revenirea ta. Asta inseamna ca si eu am sa-ti astept scrierile cu mare placere.

[11.04.16 22:07:21]

@Safta Radu: Eh, căpcăun, bacterie, ce contează?! Știi și tu ce-a spus Lavoisier: " Nimic nu se pierde, nimic nu se câștigă, totul se transformă! "

[11.04.16 22:09:51]

@krisstinna: păi, ăsta era clou-ul postării: subiectul fierbinte! Crede-mă, am un chef să combat!

[11.04.16 22:18:04]

@crismis: hei, ce să-ți fac dacă ai învățat carte și te-ai făcut medic?! Eu, abia acuma, când ieșii la pensie, aflai că literele mari sunt în referire la alea mici!

Hm, am fost activ o viață, ideea că nimeni nu mai are nevoie de mine mă angoasează!

Și, da, am plâns și eu când am ascultat și când ascult melodia!

Mă revoltă că Grigore Leșe, speriat de tenta antiortodoxă dată de participarea la această melodie, vrea să-i fie retrasă participarea! El, care cântă despre Bucovina?! Leșe, cel din Bistrița, unde-s biserici de lemn?! Mă rog, e alegerea lui, o respect!

Al'cumva, da, recunosc, cu decența pe care ai impus-o mereu : mi-e dor și drag să vorbesc cu tine! Până o să-mi închizi ușa-n nas, fii convinsă că te voi necăji cu aberațiile-mi!

Sărut mâna!

[11.04.16 22:20:34]

@mishu: aprdciez că vrei să vezi ce și cum scriu! Ești bine venit și chiar vreau să critici! Aspru, dar pertinent! Altfel, știi cum se spune : la pomul lăudat... Deci, te-am avertizat!

[11.04.16 22:43:35]

@Yersinia pestis: ok, accept provocarea, cu o mica corectura, ma consider bine venita ????

papone
[11.04.16 22:56:34]

@Yersinia pestis - Deschid mailul... ecou nou, abonament de la Pasteurella pestis... Sa mor io? Ca la anaerobe nu facui abonament. In sfarsit... minusul e de la mine, dar MA BUCUR CA AI REVENIT!!!

[11.04.16 23:18:00]

@mishu: Scuze!

elviramvio
[11.04.16 23:18:40]

@Yersinia pestis -

Era si timpul sa revii, lipseau mirodeniile.

Cum poti spune ca nimeni nu mai are nevoie de tine? Noi ce suntem pe aici? Ia da tu niste "ordine" si sa vezi cati misca-n front cu ecouri.

Si drept, din suflet, eu iti doresc si tie si "apartinatorului" meu, sa nu mai aiba nevoie de voi nicicand aia, stii tu care. Libertatea are asa gust de slaninuta la foc de tabara fara teama ca suna telefonu! Si uitai esentialul: bine-ai venit, treci la treaba!

[11.04.16 23:20:14]

@papone: Doamne, dacă mi-ai dat vot negativ bucurandu-te c-am revenit, ce era dacă nu te bucurai?! ????

Radu Tudoran
[12.04.16 00:39:32]

Don colonel, aveti dreptate. Am vizitat multe catedrale, de fapt pe unde umblu intai caut bisericile, castelele, muzeele. Totusi cred ca mai bine se dadeau banii pentru a se proteja vechile biserici ctitorite de voievozii nostri. Pentru mine Voronetul, Curtea de Arges sau Cozia vor fi intotdeauna mai imporante decat orice catedrala impozanta. Si daca arta a fost arsa (Beatles, un alt exemplu) nu ne pot arde si pe noi, cei care o iubim si o respectam. Caci inca suntem destui. Si nu va mai ganditi la Marea Calatorie, cat sunteti tanar puteti gasi si alte locuri interesante. De exemplu Tahiti, Hawaii, Calarasi

arru
[12.04.16 00:55:45]

Ma si miram cum de am eu abonament la @Yersinia pestis! Bine ai revenit, draga Capca Ma bucur sa te recitesc si, din partea mea, nu ai decat sa ne plictisesti cat vrei in stilul asta.

Despre subiect... Delicat, foarte delicat Si total de acord cu tine. Nu vreau sa dezbat ideea melodiei, asa ca sunt de acord cu @crismis: un involuat.

Enfin, tout sera bien, parce que tu est ici

papone
[12.04.16 01:53:26]

@Yersinia pestis - Mah "Cap-k-1", dar nu trebuia sa fie careva mai hatz? Acu pe bune... Din nou si pe romaneste: welcome back!

@Radu Tudoran - Da' ce-ai bre cu Calarasiul? Vezi ca te zic lu' mama si trebe' sa te stie. Asta ca sa nu te zic prin oras ca n-ai scris de obiectivele sale... trecerea u bacul, La Salcii, parcul central sau centura bombardata... OK, si vb serios: poti sa scrii TE ROG despre ZOO Calarasi? MUltumesc!

ANILU
[12.04.16 08:39:12]

@Yersinia pestis - Bine ai revenit.

Dar am si eu o nelamurire, de fapt mai multe.

1. Din cate vad esti din Marasesti. Dar ce de folosesti perfectul simplu, la origini esti oltean sau asa iti place tie sa scrii?

2. Ai implinit 50 de ani si ai si iesit la pensie. Si eu ma facut 50 anul acesta (am si scris un articol pe tema asta) dar nu pot sa ies la pensie asa repede. Da, am inteles prin natura meseriei, asa este... cu iesitul la pensie.

3. Te plangi ca o sa ai mai mult timp liber? Sanatos sa fii si o sa constati ca nu iti ajunge timpul pentru cate vrei sa faci.

4. Smerenia... am asculatat si eu melodia si chiar mi-a placut si am inteles-o, despre cei ce comenteaza, numai de bine. Un subiect delicat.

La cat mai multe calatorii si sa ne scrii si noua.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
Carmen Ion
[12.04.16 08:43:57]

@Yersinia pestis - Bine ai revenit, indiferent sub ce nume. Te-am "dat în urmărire" şi sper să-mi înveseleşti iarăşi dimineţile, mai ales că de acum încolo, ca proaspăt pensionar ce te afli, vei avea mult timp la dispoziţie.

Observ că "antevorbitorii" mei s-au cam ferit să atace tema propusă de tine. De ce oare? Pentru că e sensibilă şi complicată? Probabil.

Despre gestul arderii unei cărţi - a oricărei cărţi - nu pot decât să spun că este o oroare inimaginabilă, dar extremismul religios, chiar şi în manifestările sale ceva mai "paşnice", nu trebuie niciodată subestimat. Cât despre domnul Leşe, reacţia lui m-a uluit şi întristat.

Mircea Cărtărescu a postat pe Facebook un mesaj la care subscriu: "Clipul formaţiei ”Taxi” nu e în realitate nici un manifest, nici un atac la Catedrala Mântuirii Neamului, nici o teză de doctorat. E doar o poezie cântată. Clipul nu cere oprirea lucrărilor la catedrală şi nu jigneşte credinţa nimănui. Nu e o poziţionare atee... În clip e vorba de un om care-l caută pe Dumnezeu. Nu-l găseşte în Catedrală din cauza spaţiilor prea largi, dar îl vede imediat într-o biserică mică. E o metaforă, nu o dispută ideologică şi nici o lucrare de istoria religiilor sau de geo-politică gen Huntington. Lemnul şi spaţiile mici nu trebuie luate literal, ele sunt simbolul intimităţii actului de credinţă... Dumnezeu există şi în catedrală, cum există pretutindeni, spune cântecul în mod expres şi literal. "

Şi eu, metaforic vorbind, "prefer spaţiile mici". Nemetaforic, cred că Biserica a fost timp de 2.000 de ani o mare putere imperială politică şi economică a lumii, care şi-a arătat forţa (printre altele) construind lăcaşuri de cult imense care să inspire oamenilor nu numai evlavie, ci şi teamă de Dumnezeu. După două milenii, ea trebuie să închidă acum cercul şi să revină la misiunea ei primordială - cea pastorală, spirituală. Nu mai are nimic de demonstrat cu proiecte megalomane, ridicând ziduri înalte şi esplanade uriaşe, ca cea de la Fatima, în care să încapă un milion de oameni veniţi în pelerinaj. Dumnezeu e în fiecare din noi, credincioşii, şi fiecare din noi ne putem ruga în felul nostru, în biserici mai mari sau mai mici, din lemn sau din piatră.

Închei aici, deşi ar fi multe de spus, dar risc să scriu un ecou mai lung decât articolul tău.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][12 voturi]
alinaro
[12.04.16 10:13:35]

@Yersinia pestis - Cine e, domne, acest Yersinia Pestis, care revine pe site? Când și ce a scris de nu-l știu eu după nume?

Așa am început reviewul tău de reveneală pe Afa. M-ai lămurit imediat (am făcut și eu o schimbare de-asta, acum câțiva ani, ca un fel de experiment, să vedem dacă lumea citește și cu alt nume) și m-am bucurat tare mult.

Am rămas mască să văd că la cincizeci de ani se pensionează unii (La mulți ani și pensie minunată! - să vezi ce bine va fi cu atâta timp liber -), eu acum, în floarea vârstei, adică aproape de patruzeci, mă gândesc să-mi schimb cariera.

Colac peste pupăză, mă bucur să știu că ai revenit, fie și cu nume de ciumă (a trebuit să mă uit pe Wiki, habar nu aveam ce însemna Yersinia Pestis), deși, între noi fie vorba, pentru mine tot Căpcăunul cel simpatic vei rămâne.

Welcome back și dă-i bice, eu sunt aici!

[12.04.16 10:33:13]

@Radu Tudoran: Hei, cât de de acord sunt cu ceea ce spuneți, referitor la Biserică și despre cum a devenit ea tot mai lacomă, uitând să-și apere istoria. În felul în care gândește BOR , Domul din Milano sau Catedrala Sf. Steffan din Vienna, trebuiau lăsate în paragină.

Din păcate, gestul de a arde o carte, ține de obscurantismul Evului mediu. Nu m-ar mira să înființăm vreo Inchiziție, alde Torquemadas vom găsi. Și iată cum, in acest context, cazul Tanacu nu mai e doar o ciudățenie.

Altcumva, da, este o idee să scriu despre colțuri îndepărtate ale lumii : Tahiti, Hawaii. Despre Călărași n-am curaj: dacă nu descriu corespunzător se supără Papone pe mine și iar îmi bușește un vot din ăla, nasol. Ori, mai știi, imi arde reviewurile! ????????????

elviramvio
[12.04.16 10:44:33]

@Carmen Ion -

Un foarte mare punct pe i, felicitari!

Maya_C
[12.04.16 12:11:15]

@Yersinia pestis -

sau capca1 reinventat, eu nu te cunosc încă, dar am te-am citit din două paragrafe şi mi-a fost suficient sa zic bine că ai revenit.

Taxi? mie mi-au plăcut tot timpul.

Doar de la ei am învăţat că Un sfârşit e un început, mi-am aranjat după sfaturile lor Karma, Zenul si Feng Shuiu şi ascult de sfatul lor No Smoking.

I-am plimbat pe prietenii mei din alte ţări pe Strada mea cu-n singur bec şi cu ei am învăţat să nu-l folosesc pe Ca Şi.

Acuma... Despre Smerenie ce să zic. Mesajele lor tot timpul au fost controversate şi au lovit muzical în prostia omenească. Ce mi se pare prostesc este încrâncenarea unora de a se poziţiona de o parte sau de alta şi de a da cu tot felul de mizerii în ceilalţi care au o altă părere. Păi dacă îmi place melodia şi îmi plac bisericile mici din lemn înseamă că-s un suflet condamnat? Dacă cred că înainte de a construi Catedrala Neamului cred că trebuie să restaurăm bisericile vechi şi să facem nişte drumuri bune să ajungem şi noi până acolo înseamnă că-s împotriva Bisericii? Suntem aşa de puţin toleranţi şi simţim nevoia la nivel declarativ să strigăm împotrivă la orice, să ne situăm în tabere, să fim pro sau contra, să ardem, să rupem, să distrugem încât uneori am impresia că numai Criogenia mai salvează România.

Asa că haidi pa (fain salutul) şi să ne vedem de drumurile noastre.

Michaell
[12.04.16 12:17:18]

@Yersinia pestis - Salut, mai intii ma alatur celora care ti-au urat o revenire calduroasa si o pensie linistita si cit mai lunga.

Te-am inteles bine? Ai devenit pensionar la virsta de 50 de ani? Daca-i intradevar cazul, iti spun ca ai respectul meu! Poate am facut o greseala ca am plecat din Romania. Cu toate ca, cum Politist / Militian n-am fost... ?!

Michi
[12.04.16 12:32:49]

Iată ce am scris în iunie 2015:

˝Încă de anul trecut, după ce am citit superbele reviewuri ale lui Căpcă1 povestindu-ne despre drumeţii, chei, stâne, schituri, traversări în ţinutul Vrancei dar şi ale celorlalţi useri printre care Crazy Mouse, ne-am hotărât să mergem şi noi.˝

Vreau să spun că nu-mi place transformarea ta în AFA în altă identitate. Nu ştiu ce te-a determinat să faci pasul ăsta, poate te-a ofensat cineva, poate ai anunţat într-un ultim review ce ai hotărât, poate te-ai pregătit pentru o nouă etapă a vieţii- mă doare că ai cerut să se şteargă tot ce ai scris sub numele de Căpcă1(eu cel puţin n-am mai putut ccesa contul vechi). Nu te-ai gândit că poate sunt useri care mai vor să citească şi să-şi inspire drumeţiile din ce ai ai scris în trecut? Prin dispariţia reviewurilor tale de pe sait, AFA a sărăcit.

În al doilea rând - nu dau citat că ar fi prea multe - ce e cu gândurile astea de Sfârşit, de mierlit, de speranţa unei morţi decente ş.a.m.d., gânduri care-ţi revin obsesiv? La 50 de ani, în plină forţă, sănătos, cu o pensie îmi închipui aproximativ decentă, ai tot, subliniez tot viitorul în faţă. Eu în curând fac 82 de ani, am destule afecţiuni care ar trebui să mă împiedice să mai plec de acasă, soţul la fel, şi totuşi încercăm să scoatem de la viaţă tot ce ne mai poate oferi. Moartea e o certitudine care n-ar trebui să intre în preocupările noastre, ea vine oricum dar atât căt timp trăim, nu are rost să ne gândim la ea.

În al treilea rând, cum înafară de Cornel nu cred că mai e cineva care să citească tot, este probabil ca sub alt nume să-i văduveşti pe admiratorii tăi de frumoasele tale reviewuri...

Ti-am dat un vot ca bun venit pe sait Yersinia Pestis, nu pentru ce ne-ai făcut.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][5 voturi]
Radu Tudoran
[12.04.16 13:20:01]

@papone - Sunt dezolat, dar in Calarasi sunt alogen si nici nu stau prea mult prin oras, asa ca sunt extrem de putine sanse ca cineva din familia ta sa ma cunoasca Desi nimic nu este imposibil.

Cat despre trecerea cu bacul mai bine nu spun nimic, ca ne inchide site-ul

Zoo este insa ceva despre care voi scrie, insa cand voi ramane macar doua saptamani in oras. Dar chiar crezi ca ar interesa pe cineva? Ca daca "da", in prima zi insorita iau camera si ma infiintez la poarta

[12.04.16 13:31:18]

@Michi: niciun review al lui capca1 nu a disparut, de niciunde . Toate au insa acum ca autor = Yersinia Pestis...

Verifica, daca vrei, facand click pe numele lui.

Michi
[12.04.16 14:02:06]

@webmasterX - Eu am căutat la căpcă1. Totuşi Yersinia Pestis este un nume necunoscut până azi şi e puţin probabil ca userii care n-au citit reviewul de astăzi să-l asimileze cu Căpcă1. La clasamentul anului 2015 în care Căpcă1 cred că era în Top Ten, nu mai figurează. În fine, nu mai dezvolt subiectul, eu şi alţi câţiva zeci, poate sute ştim despre cine e vorba. Îmi închipui că au fost motive serioase, altfel nu văd rostul schimbării

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
[12.04.16 14:29:18]

@Carmen Ion: Sunt întrutotul de acord cu ce ai scris!

Tocmai pentru că acest cântec, mă rog, poezie pe muzică, nu se vrea și nu este un manifest, pro sau anti ortodoxie, B. O. R. sau Catedrală, nu este scuzabilă atitudinea asta, de parizanat total, pro Taxi sau pro BOR!

Este evident, credința, în sens religios, este ceva mult prea intim pentru a putea fi judecat de oricine.

Această postare, a mea, vreau să zic, nu se vrea o ironie la adresa cuiva. Se pare, însă, că noi, ca popor, trebuie, neaparat, sa fim adulatorii cuiva, uitând sau, mai corect spus, neacceptând dreptul fiecăruia la o opinie.

De aia spui : să lăsăm încrâncenarea, ea nu va naște decât polemică gratuită și inutilă!

Mulțumesc pentru că ți-ai făcut timp să citești ce-am scris și, mai ales, pentru ecou!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]

19 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
alinaro, ANILU, calatorul, costy69, crismis, Dan&Ema, elviramvio, Eugenia55*, irinad, iulianic, Maya_C, MCM, Michaell, Michi, mishu, Radu Tudoran, Safta Radu, Yersinia Pestis, Zoazore
Alte articole din această RUBRICĂFilozofări de suflet (mai puţin turistice):