ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.04.2016
APR-2016

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 5 MIN

Milano - low cost, detalii

Saptamana trecuta am efectuat cu familia un city break la Milano. Am plecat cu Blueair de la Constanta. Rezervarea am facut-o online pe site-ul lor pe la sfarsitul lui februarie. Am platit 403 ron dus-intors 2 adulti si un copil cu bagaj de mana. M-am cam ofticat putin pentru ca in aprilie au bagat reducere si biletele costau 300 ron . Am fost cazati 4 nopti la hotelul Virgilio Milano despre care am facut un review vezi impresii.

Asadar am ajuns cu masina personala la aeroportul Mihail Kogalniceanu Constanta. Parcarea este gratuita.

Am efectuat check-in-ul si am facut controlul de securitate. Citisem ca nu ai voie cu mancare si lichide ambalate in recipiente mai mari de 100 ml. Noi ne luasem niste pungi de covrigei si croissante. Cu lichide nu te lasa sa treci dar cu mancare da. Chiar era un nene mai tuciuriu langa noi care manca paine cu carnati. Asadar ajungi in zona de unde urmeaza sa iei avionul fara o picatura de apa. Trebuie sa intri la un bar si sa dai doar 9ron pe o sticla de 0,5l de apa. Au aia niste preturi nesimtite acolo mai mari ca la aeroportul din Bergamo unde o sticla de apa la jumate era 1 euro. O punga de covrigei 11 ron, o doza de suc 12 ron, un sandwich 16 ron. Avionul a avut intarziere 75 de minute. In avion preturile sunt la fel de mari ca altitudinea la care zboara avionul .

Am ajuns cu bine la aeroportul Orio al Serio Bergamo. Dupa ce iesi din aeroport in dreapta sunt autobuzele care pleaca spre gara centrala din Milano. Sunt 3 firme : Orioshuttle - orioshuttle.com/_eng, Autostradale - autostradale.it si Terravision - terravision.eu. La toate costa 5 euro de persoana. Daca faci rezervare online mai economisesti cativa euro. Noi ne-am urcat in autobuzul care pleca primul. Autobuzul face cam o ora de la aeroport pana la gara centrala. Toate autobuzele opresc in stanga garii centrale si tot de acolo se iau si la plecarea spre aeroport. In zona garii centrale gasiti mijloacele de transport in comun:metrou, troleibuz, autobuz.

Pentru deplasarea prin Milano cu mijloacele de transport in comun eu am folosit aplicatiile pentru mobil: atm.it care e super, google maps offline cu harta salvata de acasa si maps.me cu harta italiei downloadata de acasa. Am atasat la acest review si hartile cu liniile de metrou care sunt foarte folositoare.

La deplasarea prin Milano am mers cel mai mult cu metroul pentru ca e cel mai rapid mijloc de transport si este cel mai usor de folosit. Am cumparat card valabil 24 de ore din momentul validarii /4.5 euro. Se gaseste la toate chioscurile si este valabil pe toate liniile de transport. O singura calatorie costa 1.5 euro. Daca faci cel putin 3 calatorii intr-o zi e mai avantajos cardul pentru 24 de ore. Un copil pana in 10 ani calatoreste gratuit insotit de un adult platitor. Cardul trebuie validat la urcarea in fiecare mijloc de transport. La metrou cardul se foloseste la intrare iar in unele statii si la iesire. In statiile mai aglomerate scrie free exit dar multa lume am vazut ca tot baga cardul cu toate ca barierele functionau fara card.

Mancarea

Nu am luat cazare cu mic dejun pentru ca era vreo 5 euro. Micul dejun continental care consta in niste cereale, croissante, ceai, cafea, unt, gem. Aproape toate preturile sunt mai mari ca in Romania. Ce am gasit mai ieftin a fost apa plata si panettone care era la reducere. Am cumparat mancare si apa de la supermagazin pentru ca prin oras sub 5 euro nu prea gasesti nimic. Ca preturi la supermarketuri gen PAM sau LIDL:salamul Milano este 20 euro/kg, o paine 0,80 euro, o sticla de Fanta 1l. 1euro.

Am mancat la pizzeria Spontini de langa gara centrala. Un triunghi de pizza cu blat gros era afisat pretul 4 euro dar pentru ca am stat acolo la masa costa 6 euro. Preturile afisate erau daca luai pizza la pachet. O pizzerie pe care v-o recomand este Mr Panozzo pe strada Via Enrico Noe 8. Pizza e super buna, se face in fata ta si costa 5 euro. Personalul foarte atent cu clientii, ne-au primit dupa ora inchiderii, cafea si desert cu Nutella pe blat de pizza din partea casei.

Am servit langa dom celebrele panzerotti de la luini care nu ne-au dat pe spate. O gogoasa cu cascaval si sos de rosii la 2.5 euro bucata . Am incercat in vreo 3 locuri si vestita inghetata milaneza care zic unii ca e cea mai buna din lume. Doua arome intr-o cutiuta, 3 euro sau 5 depinde de unde o cumperi. Cea mai buna care chiar era buna am mancat-o la Chocolat langa statia de metro Cadorna Fn. Restul era la gust ca cea de la noi. Am mai fost la Pasticeria Martesana unde am servit niste mini prajiturele delicioase. Erau cam scumpe, 1 euro bucata sau 40 euro kg.

Ce am vizitat :

Domul din Milano, 2 euro intrarea in dom si muzeul domului, terasa domului pe scari - 8 euro/adult si 4 euro/copil. Am stat la coada vreo ora sa vizitam domul.

Galleria Vittorio Emanuele cu celebrele magazine

Magazinul Ferrari, unde un breloc costa 36 de euro si o masinuta 5000 de euro.

Castelul Sforzesco si muzeul - gratis dupa ora 16.30

Parcul Sempione unde ne-am relaxat tolaniti pe iarba proaspat taiata. Arcul pacii din capatul parcului.

Acvariul care este cam mic - gratis dupa ora 16.30

Biserica Santa Maria delle Grazie care era strajuita la intrare de doi rromi care cerseau.

Zona Naviglio care se aseamana putin cu Venetia

Tips:

In zona domului sunt negri care va ofera boabe de porumb ca sa va vina porumbeii in palma sa faceti poze. Daca faceti poza la ei este ok, daca nu vreti sa faceti poza o sa va ceara 5 euro pentru boabele de porumb . Altii negri va ofera niste ate colorate cica poarta noroc de la ei din africa si va mai cer si aia niste euro. Nu luati atele chiar daca zic ca sunt free.

Sunt cismele cu apa prin oras si prin parcuri. Pe aplicatia maps.me va arata unde sunt.

Wc-uri gratuite gasiti in parcul Sempione, la castel, prin unele statii de metrou, la mc donalds.

La mc donalds daca va trebuie codul de pe bon mai bine cumparati o inghetata si intrati si la toaleta decat sa dati un euro in alta parte.

Chiar langa dom este o toaleta – 1 euro/persoana

Acvariul, muzeul castelului Sforzesco, muzeul de istorie naturala se pot vizita gratis cu o ora inainte de inchidere adica de la 16.30 la 17.30. Ultima intrare se face la ora 17. Mai multe detalii gasiti pe site-urile lor.

Daca vreti mancare traditionala buna si mai ieftina evitati zona centru, cautati locurile unde merg localnicii.

Cam atat de la Milano, sper sa va fie de folos aceste informatii.

Trimis de paulcta in 11.04.16 17:03:10
    Validat / Publicat: 11.04.16 18:35:21
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ITALIA

VIZUALIZĂRI: 8568 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (paulcta); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Domul din Milano

[11.04.16 19:35:02]

[11.04.16 20:48:52]

Descrierea destul de zgarcita insa te-ai scos bine de tot cu pozele, ca sa constat insa in final recitind articolul ca a fost scurt insa concis. Felicitari, am votat cu placere si am sa-l si trec la favorite pentru informatiile postate.

Floryn81
    [11.04.16 22:19:08]

@paulcta - Foarte utile informațiile prezentate în acest review, mai ales că la finalul lunii mai avem și noi planificată o ieșire scurtă la Milano. Încă nu am început documentarea detaliată pentru acest viitor mini-sejur, însă articolul tău mi-a lămurit multe dintre neclaritățile referitoare la această cunoscută destinație turistică. Fotografiile sunt deasemenea foarte expresive.

Felicitări pentru review, l-am lecturat și l-am votat cu plăcere!

fanespoitorul
    [22.05.16 20:57:35]

@paulcta - biletul atm de 1,5 euro este valabil timp de 90 minute in reteaua metropolitana de transport in comun. Poti schimba oricate mijloace de transport in comun. Sunt calatorii care la dus au un pret iar la intoarcere costa mai mult sau mai putin. Exemplu RHO Fierra. Harta metroului poti s-o iei gratis de la orice punct de informatii al metroului/metropolitana.

Multe localuri din Milano au tarife diferite daca manaci la masa, la bar (adica in picioare) sau iei pentru acasa. La marocchini trebuie sa nu-i bagi in seama caci altfel nu mai scapi. Mc Donalds este plin de toate natiile mai putin italieni. Daca-i spui unui italian ca ai mancat la Mc Donalds, te desconsidera. Nu este ca la noi unde multi isi duc copiii la Mc Donalds. Lucrez cu italieni si merg cam cel putin odata pe an la Milano.

fanespoitorul, mishu
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Milano: