ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.04.2016
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 08.02.13
MAR-2016

Istanbul — un nou triunghi al Bermudelor

Salutare dragi colegi si navigatori pe siteul AFA. Saptamana aceasta imi propusasem sa scriu un review despre cateva hoteluri din Budapesta si Viena dar intors recent din capitala Turciei am zis sa va spun cate ceva despre una din cele mai mari orase ale Europei si nu numai, dupa cum bine stiti Istanbulul este un oras pe doua continente. Am fost indragostit de Istanbul de la prima mea vizita acolo, poate si datorita faptului ca a fost prima mare metropola pe care am vizitat. Asa ca astazi va scriu cele mai noi impresii din aceasta destinatie si mi-am propus sa fiu un pic mai neutru si sa privesc realitatea asa cum este ea, fara a trece peste unele inconveniente neplacute pe care altadata nici macar nu voiam sa le observ.

De ce Istanbul un nou triunghi al Bermudelor? Pentru ca aceasta uriasa metropola este bolnava si se afla pe un pat de spital respirand anevoie. Istanbulul resimte din plin acum criza economica, valul masiv de refugiati si teama oricand de noi atentate teroriste si nu in ultimul rand turismul care atinsase niste cote extraordinar de mari, aproape 2,5 milioane de turisti si vizitatori zilnic. Acesta ar fi triunghiul in care se zbate aceasta metropola pe care eu unul o vreau cat mai curand sanatoasa, sa bucure toti vizitatorii cu frumoasele si inestimabilele sale monumente si vestigii istorice, CRIZA ECONOMICA-TERORISM-TURISM.

Dupa cum unii dintre dvs o stiu sant un pic privilegiat, asta datorita serviciului care ma poarta de 4-5 ori pe an in acest oras. La aceasta ultima vizita in luna martie am gasit Istanbulul un pic mai trist, desi se fac incercari de a nu se observa nimic. In zona metropolitana au rasarit ca din pamant. cladiri noi, se construieste intr-un ritm alert, constructii care la ultima vizita erau in stadiu incipient acum erau finisate si date in folosinta. Un lucru bun faptul ca aici se munceste in ciuda tuturor greutatilor cu care se confrunta acest oras ca dealtfel multe altele din Europa. Poate ca alta data nici nu as fi observat dar acum orasul mi sa parut un pic murdar, parca nu mai era acea curatenie de alta data, peisajele florale ce impodobeau parcurile si dealurile orasului nu mai aveau acea prospetime si culoare, oameni tot mai grabiti si un pic poate mai reci.

Sa vorbim in primul rand despre criza economica care a dat prima lovitura orasului. Mare centru comercial din vechi timpuri, comertul a fost principala ocupatie a a locuitorilor. Dezvoltanduse comertul aici au inceput sa apara primele manufacturi textile, devenite ulterior marile fabrici de confectii ale zilelor noastre. Asa a ajuns Istanbulul sa fie orasul cu cea mai infloritoare industrie a confectiilor fiind denumita de cunoscatori capitala nestiuta a modei. Aici produc textile toti mari retaileri de confectii din occident, marile branduri la fel, si toata lumea lauda si cumpara aceste produse, iar noi daca intalnim un produs Made of Turkey il vom numi pur si simplu turcism. Toata aceasta industrie a imbracat va spun fara sa exagerez 45-50% din populatia Europei. Strazile care alta data erau pline de comercianti din Balcani si din tot spatiul ex- sovietic sant acum foarte putin circulate. Aceste tari fiind si ele afectate de criza au facut ca Istanbulul sa primeasca prima lovitura a acestui triunghi al bermudelor.

In ciuda acestui fapt sa stiti ca turcii sant oameni mandri, nu sant genul care la prima lovitura a sortii sa se indoaie si asemeni noua sa plingem si sa ne vaicarim. Toate cunostintele mele la intrebarea cum iti merg afacerile? , cum te mai descurci? , ce iti face familia? , raspunsul era unul si acelasi invariabil NORMAL. Chiar daca problemele lui erau foarte mari pentru ei totul se incadra in limitele normalului.

Sa vorbim acum si despre terorism, o alta lovitura puternica data acestui oras. Am fost acolo exact la o saptamana dupa sangerosul atac terorist din piata Taksim. Am vazut in ochii oamenilor pe care i-am intilnit putina teama si totodata parca mai multa atentie la tot ceea ce se intimla in jurul lor. Parca nu erau suficiente problemele pe care le au mai demult cu militantii kurzi P. K. K., acum au aparut si valurile de imigranti din Siria intre care se afla si numerosi membri ai ISIS. o organizatie care a inceput sa ingrozeasca intreaga Europa.

Toate aceste evenimente au redus drastic numarul celor care aveau afaceri in aceasta metropola si implicit numarul mare de turisti care impanzeau orasul in toate punctele lui de atractie, aceasta destinatie fiind considerata mai putin sigura. Si uite asa uriasul numit Istanbul mai primeste o lovitura nemiloasa.

Sa vorbim acum si despre turism, in fond asta este si scopul acestui site de a impartasi si altora impresii si pareri personale despre diferite obiective turistice.

Acum citiva ani cand Istanbulul era pur si simplu sufocat de multimea de turisti veniti din toate colturile lumii, cu greu putai gasi o camera la vreun hotel daca nu aveai rezervare. Fara rezervare nu puteai gasi o camera nici in cele mai ordinare hoteluri, in zone unde se spune ca nu ai voie sa mergi ca turist. Preturile unei camera ajunsasera la 50$ la cel mai ordinar hotel de o stea, Iar la 3 stele o dubla costa 90-120$, iar la 4 stele 150-200$ camera. Datorita turismului, a milioanelor de vizitatori se dezvoltase si industria hoteliera.

Preturile la importantele obiective turistice aveau niste preturi indecente si cu toate aceste inconveniente numarul turistilor era in crestere.

In cea mai vizitata zona Sultan Ahmet, am vazut atat de multe grupuri de turisti asiatici incat pentru o secunda am avut impresia ca ma aflam la Tokio ori Beijing. In aceasta ingramadelala ghizi abia mai puteau face fata strigand si ridicand tot mai sus pancarda cu numele grupului pe care il conducea.

Daca doreai sa faci o plimbare cu Bus Istanbul atunci mai aveai de stat cateva ore la coada. Terasele erau pline, micile dughene abia daca mai puteau face fata turistilor care doreau un kebab s-au o portie de kofteci, cofetariile produceau pe banda rulanta tone de baclava si alte delicatesuri cu specific oriental. Totul era minunat si tot ce iti mai puteai dori era sa revii si sa te bucuri de farmecul acestui oras.

Nu am mai gasit decat o mica parte din tot ceea ce ma fascinat aici. Criza economica si terorismul lovisera puternic in oras si implicit in turism.

Prima surpriza pentru mine a fost hotelul unde merg de obicei, nu sa schimbat nimic important acolo in afara de pret. De la 90$dubla pe noapte acum am platit 50$. Daca turisti si oameni de afaceri sant tot mai putini, majoritatea hotelurilor au redus tarifele pentru pastrarea vechilor clienti si de ce nu atragerea altora noi.

Majoritatea teraselor si restaurantelor au redus si ele tarifele in speranta pastrari unei clientele permanente, si ca o paranteza imi pare rau ca nu pot sa va spun daca acest lucru este valabila si pentru restaurantele de lux.

De fiecare data cand ajung aici imi doresc sa merg sa vad locuri noi, sa cunosc oameni, de aceasta data m-am multumit sa revad cateva locuri dragi. In zona Sultan Ahmet foarte putini vizitatori care sa mearga sa vada obiectivele acestei zone, Moscheea albastra, Hagia SF Sofia, hamamul sultenei Hurem, Palatul Topkapi. Foarte putini vizitatori, cel putin asiatici care altadata erau in numar foarte mare acum mai mult de 2 grupuri nu cred ca am vazut.

Busurile asteptau cuminti grupurile de vizitatori care parca nu mai soseau, chelneri teraselor din zona foarte insistenti pina peste limita bunului simt, pentru a te atrage sa mergi in locatia lor.

Am mers si in marele bazar, Grand Bazar, si va spun sincer ca aici am vazut cel mai bine efectele acestui triunghi al Bermudelor. Lipsa turistilor si impliciat a clientilor au facut din vanzatori acestui loc adevarate hiene aflate la vanatoare in cautarea unei posibile prazi, caruia sa ii poate vinde ceva. De unde esti? Where are you from? Pajaluista? Vrei blugi? vrei Pele? , erau intrebarile pe care le auzeam din metru in metru. Sant un tip foarte calm si cunoscand bine zona, obiceiurile si felul lor de a fi, mi-am propus sa nu ma enervez si sa incerc sa ii ignor. Daca faci acest lucru se plictisesc si te lasa in pace.

Am cumparat ceea ce aveam nevoie, asta dupa indelungi negocieri pentru fiecare obiect in parte. Turcii respecta foarte mult oamenii care stiu sa se targuiasca, ii apreciaza si ii considera unii de ai lor. Niciodata sa nu cumparati cu primul pret care vi se cere, lor le place acest lucru si orice negustor de aici are un farmec aparte, el este centrul acestui loc iar orasul se invirte in jurul lui. In rest sa stiti ca sant oameni de treaba si ospitalieri.

Am foarte multi prieteni aici si ma repet spunand ca au in ciuda tuturor problemelor demnitate si mandrie, nu ar recunoaste pentru nimic in lume ca ceva nu este la locul lui. Si inca un lucru vreau sa va mai spun despre ei-daca nu reusesti sa il impresionezi cu ceva si pari un pic mai incet la minte vei fi considerat prost s-au o gaina buna de jumulit. Un foarte bun prieten a spus despre poporul turc: daca noi am fi fost catolici si nu musulmani, am fi fost in primele 3 puteri ale Europei:

In ciuda tuturor loviturlor primite, desi se afla inca pe un pat de spital acest urias inca rezista cu mult stoicism si mandrie. Sant sigur ca incet incet aceste probleme o sa dispara si acest oras va figura din nou pe harta lumii ca un mare centru comercial si turistic.

Recomand vizitarea acestui oras fara teama, fara idei preconcepute oricand si mai ales acum cand preturile sant foarte mici. Numai noi cei pasionati de calatorii putem ajuta acest oras sa se ridice din nou, in ciuda tuturor lucrurilor neplacute sa spunem un nu hotarat terorismului si prin asta sa aratam ca nu ne este frica. Binele intotdeauna va invinge fie ca santeti ortodox, catolic, musulman sau orice alta religie toate inseamna pace si pe primul loc se afla omul.

Vacante si callatorii cat mai frumoase.

Trimis de micutzu in 11.04.16 12:13:16
Validat / Publicat: 11.04.16 16:36:37
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 2996 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (micutzu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Parc vizavi de universitatea Baiazid
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 42050 PMA (din 47 voturi)

[11.04.16 16:38:36]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Excursie la porțile Orientului, ISTANBUL" (deja existentă pe sait)

[11.04.16 17:50:51]

Pentru mine care nu am fost acolo niciodata este destul de greu sa ma hotarasc avand in vedere ultimele evenimente, insa asa cum spui si tu si @maria55 si multi altii daca e sa o patesti o poti pati oriunde.

Eu insa imi doresc sa ajung acolo cu cineva care a mai fost astfel incat incerc sa ma leg de cele spuse de @maria55 si poate ca in toamna o sa ajung, pana atunci insa nu se poate.

Felicitari pentru modul in care ai redactat acest review, se vede ca ai mai fost acolo.

[11.04.16 18:28:53]

@micutzu - Deja mi-ai făcut poftă de a revedea oraşul, deja mi-e foarte dor de el. Am o oarecare strângere de inimă, dar tot nu ne vom lăsa şi sperăm să vizităm Istanbulul spre toamnă, aşa cum ne-am propus, iar lucrurile să nu se înrăutăţească. Până la urmă, "de ce ţi-e frică, de-aia nu scapi", zice o vorbă românească, dar mai sunt şi altele care spun contrariul.

Mulţumim de veşti proaspete din metropolă!

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[11.04.16 19:32:48]

@mishu si @irinad, pai se mareste gasca in toamna!

Eu sunt dispusa oricand, doar spuneti, hai!

@micutzu, bravos... din toata relatare eu am inteles asa: apreciezi poporul turc! Si eu!

[11.04.16 20:52:13]

@maria55 Multumesc mult celor care au apreciat si votat acest review.

Pentru cei care au vizitat macar o data Istanbulul acesta a devenit un loc in care se pot intoarce oricand, un loc care te va surprinde de fiecare data cu ceva nou. Nu trebuie sa ne fie teama pentru ca un lucru rau se poate intimpla exact acolo unde te astepti mai putin. Cred in Dumnezeu si sant convins ca are grija de cei care il iubesc.

Ma reintorc in Istanbul in luna mai, Doreste cineva sa mearga?

[11.04.16 21:48:13]

@micutzu - Îmi pare rău, dar în luna mai mi-e imposibil, dacă te gândeşti pentru la toamnă, mai vorbim!

[11.04.16 21:54:15]

@maria55 - Păi, ştii bine că sunt în asentimentul tău, tu trebuie doar să dai tonul, că noi vom sări imediat!

[11.04.16 22:13:20]

@maria55: eu vreau la toamna????

tata123 🔱
[12.04.16 11:07:52]

@micutzu - Da, ai dreptate când scrii că cine a fost o data la Istanbul vrea să revină (bine, bine să nu generalizăm) - eu mă înscriu între persoanele care vor să revină - anul acesta, anul viitor... cândva. După ce am văzut obiectivele importante din Sultanahmet, Podul Galata și Turnul Galata aș dori să mă orientez și spre alte obiective din oraș + neapărat o croazieră pe Bosfor. Îmi pare rău pentru ceea ce se întâmplă acum din punct de vedere al turismului - era bine ca acest „triunghi al Bermudelor” să nu se formeze...

[12.04.16 15:19:57]

@irinad - E bine si in toamna, nu cred ca gresesc cand spun dar la sfarsitul lui septembrie inceputul lui octombrie poate aranjam o excursie mai mare, cu mai multi membri Afa.

[12.04.16 15:23:59]

@micutzu: de acord!

[12.04.16 15:26:01]

@tata123 - Acestea sant probleme care nu depind de noi. Eu sper ca aceste probleme sa se rezolve cat mai curand pentru ca obiective turistice de vizitat sant o gramada in aceasta metropola. Am vrut sa ajung si in Taksim in locul unde a avut loc atentatul terorist, dar o ploaie sacaitoare a stricat multe din planurile acelei zile. Vacante frumoase si sa auzim numai de bine.

GabrielaG
[12.04.16 18:23:58]

Interesant articolul dvs. Chiar la inceput ati spus ca v-ati intors din capitala Turciei dar capitala este Ankara, nu Istanbul

Intr-adevar aveti dreptate ca turcii nu se plang. Traind acolo multa vreme niciodata nu i-am auzit spunand ca nu au bani. Cand era vorba de iesiri in oras, indiferent ca erau persoane singure sau care intretineau familii ieseau in oras si nu spuneau niciodata ca nu au bani.

Ei strang din dinti si se descurca asa cum pot ei mai bine. De aceea nici nu prea sunt cersetori turci. Cei care "cersesc" o fac in alt mod decat romanii nostri. Ei vand ceva, cat de mic dar vand. Incepand de la guma de mestecat pana la batiste de nas... am asta e forma lor de a "cersi".

Legat de negociere aveti mare dreptate. Turcii prefera sa negoceize tot (in afara de mall-uri unde preturile sunt standard).

Sincera sa fiu, cred totusi ca Turcia este o tara sigura si toate acele stiri difuzate sunt doar pentru a panica lumea.

In timpul atacurilor am "luat" pulsul direct de la surse, de a prieteni turci, de la persoane care imi sunt prietene si au fost accidentate. Panica nu este atat de mare precum vor sa arate la tv.

Si zona Antalyei este la fel de sigura dar... din pacate frica pune stapanire pe unii oameni.

Oare unde mai suntem siguri? Mai exista vreo siguranta undeva? Nici in casa nu cred ca mai este sigur!

[12.04.16 20:54:15]

@GabrielaG - Merci pentru observatie, capitala Turciei este Ankara.

In rest ma bucur ca santeti de acord cu mine si din cate imi dau seama si dvs iubiti aceasta tara si implicit Istanbulul.

Intradevar ei nu cersesc si nu se vaita si incearca sa obtina un ban cinstit fie vanzand ceva ori efectuand diverse servicii, carausi de marfa, lustragii etc, etc. Copii lor muncesc de la varste fragede si merita tot respectul nostru pentru asta.

Eu asemeni dvs cred ca acest oras, aceasta tara e o zona sigura dar exista un DAR...

Si in incheiere ce as putea sa va spun ca daca e sa se intample ceva rau se poate oriunde s-au mai pe romaneste cand e sa te ia satana te ia si din bratele popii. Stima si sa auzim numai de bine.

Mihai18
[23.04.16 21:51:43]

Să merg, ori să nu merg la Istanbul?

Nu pot să scriu un review, dar scriu acest ecou cu speranța că va fi citit de iubitorii Istanbulului.

Recent, într-un dialog prin ecouri cu @ Bascone, i-am scris că după sărbătorile de Paște voi merge la Istanbul. Parcă ne și vedeam acolo, dar se pare că nu va fi așa de curând.

Azi, 23 aprilie 2016 am avut ocazia să întâlnesc un cetățean turc, domiciliat în Istanbul, revenit de 3 zile de acolo, în scop de afaceri. Persoana în cauză, în vârstă de aproximativ 30 de ani, provine din tată român și mamă din Turcia. Prenumele lui este românesc, ceea ce m-a mirat foarte mult. Este căsătorit cu o româncă, deci vorbește bine românește. Este patronul unui magazin de bijuterii din Ploiești și mai are 2 asemenea magazine în Bazar. M-am bucurat că l-am întălnit, i-am spus că în curând revin la Istanbul și i-am verut părerea. Iată ce mi-a spus.

În Istanbul este prea multă liniște, poate înaintea furtunii. A spus că la ei în Istanbul oamenii circulă, trebuie să meargă la serviciu, la muncă. M-a sfătuit să evit zonele aglomerate, în special obiectivele turistice pentru că cei care provoacă explozii, urmăresc zone cu turisti. L-am întrebat, atunci noi ce facem acolo? Răspunsul a fost sec. Atunci stați în hotel.

Cu regret, amân plecarea. Fiecare cu norocul său. Eu nu-mi forțez norocul. Am scăpat din bombandamentele asupra Ploieștului din anii 1943-1944, dar vorba românului „Ulciorul numerge de multe ori la apă”

Numai bine celor care au citit acest ecou.

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[23.04.16 22:05:04]

@Mihai18 - 'Numai bine" si celui care a scris acest ecou, nu doar celor care l-au citit!

Stii ca sunt fan Turcia, implicit Istanbul! Asa ca accepta sfatul meu si viziteaza aceasta metropola care nu consta doar in zona Sultanahmet, zona batatorita de turisti!

Poti foarte bine sa descoperi un alt Istanbul cu zone la fel de minunate si mai putin riscante si crede-ma ca nu-i nevoie sa stai doar in hotel! Asa este, dreptate are tanarul tau prieten turc; este o liniste in zona turistica cum niciodata in multele mele drumuri acolo nu am intalnit! Dar asta se datoreaza panicii care a pus stapanire pe noi desi daca e sa se intample... fereasca sfantu... se poate intampla si in scara blocului!

[24.04.16 07:22:02]

@maria55 - Salutare Mihai18 si Maria 55. Aveti mare dreptate cand spuneti ca va e un pic teama pentru a vizita Istanbulul. Ca si voi si eu sant fan al acestui oras si imi place sa cred ca nu voi pati nimic daca il vizitez. Fortele de securitate turce sant foarte vigilente si bine pregatite, si au reusit de foarte multe ori sa dejoace multe din planurile teroristilor.

Chiar daca nu mergi in locurile intens vizitate de turisti, sant o multime de alte locuri pe care le poti vizita, plimbari pe malul Bosforului pe jos sau cu vaporul, podul Galata, mergeti in partea asiatica fara sa evitati piata Taksim, dar asa cum am scris in review exista un dar sau un daca...

Cred ca totul va reveni la normal, binele trebuie sa invinga intotdeauna ca noi sa ne putem bucura de frumusetile si obiectivele turistice ale acestui frumos oras.

Calatorii si vacante frumoase.

calatorul
[10.07.16 18:08:28]

@micutzu - AVeti dreptate in opinii si constatari, si mie mi/a placut Istanbulul in cele 2 vizite de cateva zile fiecare. Totusi acum nu mi/as alege orasul ca destinatie de vacanta, cu parere de rau mai astept sa treaca valul asta de agitatie si nebunie pe care ni/l arata stirile televizate. Am avut curajul sa merg vara trecuta in Grecia cand tipau despre greve, mitinguri si bancomate blocate, dar anul asta parca nu m/as plimba printre explozii si atentate decat daca as lucra la antitero si as avea vesta antiglont si casca. Alegeri inspirate si vacante frumoase!

[10.07.16 19:38:17]

@calatorul - Multumesc pentru apreciere si pentru faptul ca impartasiti aceleasi opinii ca si mine. Eu cred ca in putin timp totul se va rezolva si intra in normalitate. Imi este atat de familiar si atat de drag Istanbulul incat nici o amenintare nu ma va speria pentru a alege aceasta destinatie. Romanul are o vorba --cand e sa te ia satana, te ia din bratele popii. Sa auzim numai de bine.

Mihai18
[24.07.16 14:03:09]

@micutzu - Mea culpa și vă rog să primiție scuzele mele că nu am răspuns la ecoul dv.

Până la urmă, mi-am luat inima-n dinți și am plecat la 14 iulie 2016, între 2 atentate, bazându-mă pe calculul probabilităților și mi-a reușit, n-a fost vreun atentat, dar au fost multe alte neplăceri, așa cum am scris în penultimul review despre vizita recentă în Istanbul.

Vă doresc numai bine.

Yersinia Pestis
[20.12.16 17:51:17]

Știu că doar prostul râde de ceea ce nu-nțelege, dar eu, moldoveanul de mine, nu am dus și nu duc dorul vizitelor în țările arabe.

De acord, o fi lux, este, cert, șocul unei alte civilizații, eu, unul, nu sunt pregătit pentru așa ceva.

De aceea vă urmăresc pe cei ce scrieți despre asemenea țări, pentru mine sunteți niște Șeherezade!

Tu poți aprecia acest oraș tocmai prin prisma evoluției lui între o vizită și alta, ești cu atât mai obiectiv!

calatorul, GabrielaG, irinad, maria55, micutzu, Mihai18, mishu, tata123 🔱, Yersinia Pestis
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Istanbul: