ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.04.2016
DIN: Timişoara
ÎNSCRIS: 10.04.16
APR-2016

Weekend la Disneyland (ambele parcuri)

De vreo 2 ani imi doream sa ajung la Disneyland. Voi incerca sa descriu exact traseul care l-am facut noi, eu si prietenul, in aceasta calatorie de weekend. Este primul review al meu aici, sper ca reusesc sa ajut pe cineva si sa nu plictisesc pe nimeni :)

Cativa ani in urma am urmarit un documentar la tv despre toata munca care se face in aceste parcuri, cum au grija de toate plantele, secretele arbustilor patrati, trainingul printeselor etc, si am fost atat de impresionata ca am decis ca voi ajunge acolo. Stiam sigur ca ii de mers inafara sezonului pentru a evita aglomeratiile si implicit cozile, cea mai buna perioada dupa parerea mea ii sept-oct-noiembrie si martie-aprilie-mai (de Craciun si Pasti ii aglomerat pentru ca sunt spectacole speciale, si iarna totusi ii frig).

Am pornit din Cluj spre Beauvais cu wizzair care ne-a costat 368lei/pers dus intors. Am plecat vineri seara si intoarcerea duminica seara. Beauvais este la 1 ora si ceva distanta de Paris si din Paris se mai merge 1 ora si ceva pana in Esbly, localitatea unde ne-am cazat ca sa fim mai aproape de Disneyland, jongland in Paris in sistemul de metrou si trenuri.

Totusi, daca ai masina poti evita intrarea in Paris si ajunge in Esbly si pe drumuri gratuite, si se face cam 1 ora jumate pana la destinatie. Am gasit la Firefly inchiriere masina cu 49 euro pentru toata perioada noastra de stat, si am rezervat pe site. La 2 persoane e cea mai buna solutie, poti folosi gps, transportul public costa mai mult si consuma timpul pretios de stat in parc. Atentie! Noi nu am reusit sa o luam din aeroport, pentru ca nu am avut card de credit, doar debit (desi dragii de ei nu ne-au anuntat ca doar credit card se accepta cand faceam si plateam rezervarea pe site).

Deci ne-am reorientat spre transport Beauvais-Paris cu bus (17euro pers) + metrou si tren pana in Esbly (8.60 euro pers). In anumite statii de metrou se pot lua trenuri ca un fel de personale de la noi, care te duc inafara orasului. Nu-i chiar simplu, dar sunt indicatoare peste tot. Astfel am ajuns la cazare la 11.30 seara.

Ne-am gasit cazare pe siteul airbnb, am stat la cea mai draguta doamna franceza Laureen in Esbly. Are o casuta draguta in cartier de dormit, am ramas fermecati si de zona respectiva, la 10 minute de mers pana in centru oraselului (unde sunt supermarketuri si locuri de mancat) si tot asa pana in statia de unde se ia busul spre Disney (2 euro drumul, este si tren dar e mai scump).

Ea ne-a ajutat cu toate indicatiile prin oras si spre Disney, si ne-a cazat in una din camerele dragute in care cred ca au stat copiii ei inainte de a pleca din cuibul parintesc. Daca era nevoie ne putea lua si de la gara cu masina, dar dupa ce am verificat pe gps era simplu de ajuns si am mers pe jos.

Camera superba, tot ce ai nevoie, foarte curat si prosoape imense si pufoase. Sunt 2 camere care le inchiriaza, care impart o baie pe hol, dar sunt separate de restul casei si au iesire aparte fiecare. De cazare am ramas foarte multumiti, si a fost doar 80 euro total tot sejurul, care a inclus si o taxa de pe airbnb a siteului, 40 euro de persoana.

Ce a urmat, sambata dimineata cu forte proaspete, cu mancare in ghiozdan cumparata de la magazin, am urcat in bus in Esbly si in 15 minute eram in fata la Disney.

Accesul general este la 10, dar te lasa sa intri in parc si sa te plimbi, sau sa ajungi la zona de unde ai planuit sa incepi, asa ca la 9.40 stateam cuminti la rand sa incepem distractia.

Sfatul meu este sa mergeti cu temele facute, sunt destule panouri si pliante cu harti in parc dar toate astea va consuma timp. Exista aplicatia gratuita Disney care are harta parcurilor si afiseaza in mod real timpii de asteptare la fiecare "attraction". Eu timp de o saptamana am stat in ea, ocazional deschizand sa vad care sunt timpii, care sunt cele mai aglomerate si cum evolueaza in timpul zilei, asa ca am stiut parcul pe de rost cand am ajuns acolo si aveam un plan de vizitat foarte bine stabilit. Il impartasesc cu drag cu cine vrea, totusi nu il descriu aici ca va fi cam lung.

Pe scurt, ne-am dat pe tot ce am vrut, chiar si repetat, de 2 ori de Indiana Jones si 3 pe Space Mountain pentru ca astea ne-au placut mai mult, si dupa parada de la 17.30 care ii cea mai mare din parc, ne-am mutat in DisneyStudios, cel de-al doilea parc, si am reusit sa ne mai dam pe 3 chestii de acolo pana cand s-a inchis la 7, dupa care iar ne-am mutat in parcul mare si am mai facut cateva care erau foarte aglomerate ziua. Parcul mare se inchide la 22.00.

Duminica am mers direct in DisneyStudios si am facut/vazut ce ne-a permis timpul, pentru ca plecarea am planuit-o la 14.00, sa ajungem fara surprize la aeroport si la avion la 20.00.

Sincer cred ca planificarea care am avut-o dinainte si cunoasterea parcului ne-a permis sa vedem aproape tot, si vedeam mai multe daca aveam masina si nu eram conditionati de trenuri si busuri. Cele 2 ore in plus cred ca ne permiteau sa finisam absolut tot in parcul mic.

In final, am ajuns cu 3 ore inainte de decolare, am trecut linistiti controalele si ne-am vazut in Cluj la 23.55. Nici nu mi-am luat liber de la lucru :)

Vreau sa insist ca Disneyland este un loc magic si pentru adulti, sunt atat de multe lucruri de vazut si facut, si am auzit cum pe cele mai "big thrills" din parc tipa si barbatii :) Mai interesant si axat pe copii mai mari este DisneyStudios, sfatuiesc sa mergeti si acolo pt ca au showuri superbe.

Va doresc calatorie placuta!

Trimis de Irina7 in 10.04.16 20:03:21
Validat / Publicat: 10.04.16 21:44:34
  • A fost prima sa vizită/vacanță în FRANȚA

VIZUALIZĂRI: 5080 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Irina7); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [10.04.16 21:44:20] »

Bun review de debut, merită remarcat

@Irina7: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Esbly, localitatea unde ne-am cazat

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

gabivoicu [10.04.16 23:26:20] »

Pe mine m-ar interesa planul tău de vizitat! Și dacă poți te rog lasă link ul către harta interactiva a parcului. Mulțumesc mult!

Nicu79 [23.09.16 08:21:52] »

Buna Irina! as vrea mai multe detalii despre cazare daca se poate. Cum dau de doamna respectiva, cum se numeste locatia? Multumesc!

gabivoicu, Nicu79
Alte impresii din această RUBRICĂDisneyland Paris (parc de distracții):