ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.04.2016
ÎNSCRIS: 21.01.16
JUN-2015
2 AD. + 3 COPII -- v: 13,16,18

încărcat de pe telefon!

Primul concediu în Turcia!

La recomandarea unor prieteni care au fost în Turcia la acest hotel anul trecut, ne am hotărât și noi sa testam serviciile unui hotel all inclusiv în Turcia! Nu suntem niste persoane pretențioase și recunosc ca am fost foarte mulțumiți! Ne-am adunat 6 familii, dar cu mașina am plecat la drum doar 4.

Am plecat din casa pe la 15.00, am ajuns în Ruse abia la 20.30. (Traficul infernal din București, un accident în apropriere de Giurgiu și cireașa de pe tort- lucrările de consolidare ale Podului). Dupa peripeții prin Bulgaria pt ca am rătăcit drumul, am ajuns la canakkale în jurul orei 5. Drumul prin Turcia a fost super mișto și am ajuns la hotelul Golden Age în jurul orei 15.00. Am condus vreo 200 km și eu, în rest doar soțul, însă va spun ca nu mai repetam experienta. A fost ffff obositor inclusiv pentru cei 3 copii mari care au stat pe bancheta din spate.

Cazarea super ok, noi alegând niște camere mai ieftine care erau separate de clădirea principala. (Traversam pe o pasarela strada intr-o alta clădire vis a vis). Mâncarea fost diversificata, suficienta și gustoasa. Exista pt copii, și nu numai, un mini Aqua parc cu tobogane în care și eu m am distrat de minune.

Cel mai interesant lucru, pe care sunt sigura ca nu-l voi mai regăsi curând, a fost foișorul din stufaris! Pe stg piscinei, aproape de mare există 2 foișoare acoperite cu stufaris, o oaza de răcoare în timpul prânzului când soarele ardea și nu voiam sa mergem în camera la somn. Fiind și multi, ne trezeam pe rand cate unul ca sa ocupam un foișor dimineața și așteptăm restul lumii.

La masa făceam cu schimbul și toată ziua beneficiam de el. Exista inclusa în preț o cina la unul din cele doua restaurante a la carte, italian și seafood pentru care te programai. Am ales pe cel italian și a fost super ok.

Am fost contactați de o agenție de turism locala, care avea o angajata româncă. Ea ne a prezentat niște mini excursii de o zi cu diverse activități. Fiica mea care doar ce implinise 16 ani, si-a dorit ca și cadou sa facă scubadiving asa încât am trimis o singura pentru o zi (după asigurarea agenției ca totul e în regula, și a ochiului meu critic când un turc tinerel a venit s-o ia de la hotel). A venit foarte incantata cu un cd cu câteva poze și un filmuleț HD.

Toată distracția a costat vreo 70 euro! În rest despre hotel numai de bine, raport calitate/ preț clar ești pe plus.

Trimis de gabivoicu in 10.04.16 08:55:13
Validat / Publicat: 10.04.16 10:59:05
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 3482 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gabivoicu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Scubadiving

[10.04.16 09:23:19]

@gabineaguBun venit pe site (şi) în calitate de autor de impresii personale. Te aşteptăm şi cu alte recomandări din vacanţele tale trecute sau viitoare.

Te-am ruga să (re) verifici coordonatele GPS ale acestei destinaţii pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

[10.04.16 09:42:10]

@webmaster9: Bună, nu credeam ca sunt în stare sa scriu vreo impresie (niciodată n-am avut ca punct forte descrierea, povestitul . Am fost în foarte multe locuri însă mă blochez când e vorba de scris.

Cat despre harta, este ok adresa hotelului.

Toate cele bune!

[10.04.16 11:39:49]

@gabineagu - și binențeles, mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs invitației de a scrie propriul set de impresii din această vacanță.

adryana
    [10.04.16 15:33:06]

iata ca prima voastra vacanta in Turcia a fost una reusita si ma bucur sa aud asta.

Insa nu voi fi niciodata de acord ca drumul pana in Bodrum sa fie facut dintr-o singura bucata, este extrem de obositor, mai ales cand ai si copii, nici nu vreau sa ma gandesc, mi-ar fi imposibil asta, mai ales ca si pana la Kusadasi noi intotdeauna am avut o noapte intermediara ori in Canakkale ori aproape. Cu tot cu noaptea intermediara am ajuns la destinatie in Kusadasi rupti de oboseala, darmite voi.

Oricum felicitari pentru vacanta!

[10.04.16 16:58:24]

@adryana: Bună! Exact asta am scris! "Nu voi mai repeta exprienta". Anul asta mergem în Antalya și luam o noapte de cazare și la dus și la intors! A fost foarte dificil, însă eram presați de timp atunci și ne-am gândit și la bani. Toate cele bune!

nuvreau
    [10.04.16 18:15:27]

@gabineagu - De ce nu doua nopti?

Cel mai confortabil drum pana in Antalya l-am inpartit in trei. Prima oprire la Kucukkuyu - cazare decenta, masa OK (cina si mic dejun) si evident o balaceala in mare.

A doua zi, Pammukale, un loc ce TREBUIE vizitat neaparat.

A treia zi la pranz cazare la hotel Delphin Botanik.

Implica niste kilometri in plus dar merita.

[10.04.16 18:29:12]

@nuvreau -

Prima oprire la Kucukkuyu - cazare decenta...

&

A doua zi, Pammukale, un loc ce TREBUIE vizitat neaparat.

&

A treia zi la pranz cazare la hotel Delphin Botanik.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

nuvreau
    [10.04.16 18:53:20]

@webmaster26 - eram convins ca am scris despre Botanik. se pare ca nu. de la Belvil am sarit direct la Potos.

o sa-mi remediez greseala

[10.04.16 23:20:44]

@nuvreau: nu mai avem zile de concediu! E maxim ce am putut scoate. Ms oricum

[14.04.16 10:54:55]

Am gasit niste pliante despre activitatile extra:

- scufundari pt incepatori - 49 euro + 20 euro poze si filmulet

- safari cu masina de teren sau la apus de soare - 40 euro