ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.04.2016
ÎNSCRIS: 29.08.12
APR-2015
2 AD. + 2 COPII

Spotlight Festival

Peste mai putin de o luna, intre 5 si 8 mai va avea loc a doua editie a festivalului Spotlight in Bucuresti. Acest articol va fi trecut ca "rubrica off-topic" sau "de interes turistic limitat" asa cum sunt cosiderate toate review-urile despre evenimente sau festivaluri, ceea ce nu este chiar corect. AFA este un site turistic si, cel putin in strainatate, exista clar conceptul de turism de eveniment. Ganditi-va la campionatul de fotbal, olimpiada, festivalul de la Avignon, cel din Edinburgh, OctoberFest, covorul de flori din Bruxelles sau manifestarile sarbatorilor religioase din Spania, tot de interes turistic limitat ar fi?

Acum mai bine de 15 ani, cand am inceput sa calatoresc prin Europa eram foarte frustrata vazand cate se intampla in alte tari, in alte capitale, si-mi doream ca Bucurestiul sa fie la fel, ca astfel de lucruri sa se intample si in Romania. Si acum poate ca nu suntem de acelasi calibru, dar sunt multe lucruri care se intampla in Romania, ar trebui promovate si apreciate la justa valoare. Festivalul Enescu, festivalul de teatru de la Sibiu, la fel ca si cel de jazz, cel al filmului din Transilvania, B-fit din Bucuresti, toate acestea sunt evenimente de amploare si atrag turisti si din tara si din strainatate. Iar de anul trecut ne-am aliniat cu alte mari orase din lume (Lyon, Praga) si avem un festival al luminii in Bucuresti. S-a mai scris un articol despre acest festival din 2015, nu o sa reiau descrierile fiecarui exponat-eveniment. Stiu ca ne-a placut mult norul luminos de la statuia lui Carol, gradina luminata misterios de langa Biserica Cretulescu, corabia fantoma de pe Dambovita sau proiectiile de pe Odeon si Cercul Militar. Mai multe detalii aici: spotlightfestival.ro/#instalatii

In schimb vreau sa vorbesc despre atmosfera. Nu stiu daca ati fost anul trecut dar stiu ca in acea sambata seara tot Bucurestiul parea sa fie pe Calea Victoriei. Era o vreme placuta de primavara, instalatiile luminoase erau diverse si atractive. Pe toata Calea Victoriei se auzea muzica, erau proiectii laser, Palatul telefoanelor, si cladirile din jur devenisera imense obiecte de arta, iar multimea de oameni era absolut impresionanta, o aglomeratie ca-n autobuz. Erau tineri, batrani, familii cu copii, toata lumea parcurgea perimetrul festivalului cu acea uimire bucuroasa pe fata si cu sentimentul ca facem parte din ceva nou si frumos.

Asa ca, de ati fost sau de n-ati fost anul trecut, mergeti anul acesta, intre 5 si 8 mai. Petreceti o seara pe strada alaturi de ceilati bucuresteni, si o sa-i vedeti mai frumosi ca de obicei. Iar daca sunteti din provincie, n-ar fi rau sa va alegeti acel weekend pentru un mic city-break in propria capitala. O sa o vedeti altfel decat este de obicei, o sa o vedeti in lumina reflectoarelor (spotlight).

Trimis de IoanaV in 09.04.16 14:25:31
Validat / Publicat: 09.04.16 17:04:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 1164 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (IoanaV); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Corabia fantoma pe Dambovita
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2022 PMA (din 22 voturi)

Carmen Ion
[09.04.16 17:09:03]

@IoanaV - O recomandare binevenită, mulţumesc!

iulianic CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[09.04.16 17:25:59]

@IoanaV - Foarte interesant! Știam că în străinătate au loc astfel de evenimente, dar nu și că Spotlight Festival a avut deja o ediție și în România. O așteptăm cu interes pe cea de-a doua.

tata123 🔱
[10.04.16 19:40:51]

@IoanaV - Cât de mult mă bucur că Festivalul Internațional al Luminii - Spotlight continuă... am fost impresionat de prima ediție: corabia creată din apă și lumină (hidrohologramă) era superbă, iar jocul de lumini al baloanelor de la Biserica Crețulescu pe o muzică bine aleasă a fost impresionant.

Mulțumesc pentru vizita și lectura articolului publicat de subsemnatul (vezi impresii). Atmosfera din acea seară de aprilie 2015 era de necrezut pentru București: atât de multe persoane care au ieșit noaptea în oraș pentru o „chestie” culturală. Calea Victoriei s-a „trezit” invadată de mii de oameni ca în fotografiile din perioada interbelică.

Sunt curios ce instalații vor fi prezentate publicului în 2016.

calatorul
[10.04.16 20:46:46]

Multumesc pentru recomandare, pana acum l/am intalnit intamplator si ignorat, partial si datorita unui obicei stupid al presei romanesti de a anunta doar evenimentele trecute. Caci pentru cele viitoare vor bani ca sa le anunte, uitand de ceea ce mass/media clameaza mereu despre dreptul la informatie al cetatenilor. La buna reauzire.

danaeldreny*
[05.08.17 15:39:54]

@iulianic:

Dacă Spotlight Festival – deja cu trei ediții consumate - este puțin și cu greu cunoscut, veți fi uimiți de câte festivaluri zac (de pot spune așa … ) răspândite prin țară…

Mai vechi sau mai noi, mai locale sau mai ample…

Enumăr doar câteva:

Festivalul Ziua Celor O Mie de Fete Secuiene, Şumuleu, județul Harghita

Smida Jazz Festival - 2017

Data incepere: 25-08-2017, Beliș, Cluj

Festival La Vie

Data incepere: 08-09-2017, Iași, Iași

Transformăm struguri în vin și oameni în fericire!

Ravasitul oilor Bran,

Vadoo Chill Fest

Data incepere: 18-08-2017, Vadu Oii, Buzău

3 zile de festival, 2 seri de concerte jazz, blues, reggae, funk si indie • DJs • Jam Session

Festivalul Traditii Argesene

Data incepere: 18-08-2017, Corbeni, Argeș

Evenimentul aflat la cea de-a VI-a editie, va avea loc in weekend-ul 18- 20 August 2017, in Judetul Arges comuna Corbeni –aflata pe DN 7C, Transfăgărăşan fiind unul din cele mai spectaculoase trasee de munte ale Europei.

cLoverFest 2017, între 4 și 6 august 2017 – în cătun Mușcel (Moroeni, Dâmbovița). CloverfestMistretbunweb

Open Camp Vaslui 2017

Pădurea Paiu, Vaslui

Zilele Orașului Anina 2017

Data incepere: 05-08-2017, Anina, Caraș-Severin

Zilele Orașului Anina vor avea loc în 5 și 6 august 2017

BLAJ aLIVE

Intre 3 si 5 iunie suntem pe Campia Libertatii la Blaj aLIVE Fest!

Festivalul internațional de muzică clasică ZILELE MUZICII LA ORAVIȚA, ediția X-a

Data incepere: 04-08-2017, Oravița, Caraș-Severin

Data incepere: 23-07-2017, Târgu Lăpuș, Maramureș

Satele Unite ale Maramureșului - Festival Fără Frontiere, Tara Lăpușului, 23 - 30 iulie 2017 Duminica, 23 iulie 2017, “Drumul Lung spre Cimitirul Vesel”

Out Of Doors Fest 2017

Data incepere: 04-08-2017, Costinești, Constanța

Doors Events și White Horse Costinești prezintă Out Of Doors Fest ediția a V-a

Vama Fair - editia intai, Vama Veche

Data incepere: 14-07-2017, Vama Veche, Constanța

Prima ediție a târgului Vama Fair, la Sandalandala, Vama Veche În această vară, în perioada 14 iulie — 27 august 2017

Acest popor ( al meu) mă uimește, mă impresionează și mă emoționează în permanență… Respect ( nouă)

calatorul, danaeldreny*, iulianic, tata123 🔱
Alte impresii din această RUBRICĂFestivaluri, târguri, expoziții bucureștene: