ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.04.2016
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 12.07.09
MAR-2016

O vacanţă de neuitat

Tocmai ce m-am intors cu familia mea dintr-o vacanta de 7 zile petrecuta in Dubai.

Am fost cazati in zona Dubai Marina si am fost foarte impresionati de ceea ce am vazut acolo. Curatenie exemplara, foarte multi straini, putini localnici, nu ne-am simtit nici o clipa in nesiguranta. Ei fac totul pentru confortul turistilor.

Plaja superba, f curata, vreme nu mai vorbesc, totul la superlativ.

Au facut o treaba extraordinara in desert! Bravo lor!

Am vizitat Burj Kalifa, am vazut fantanile muzicale, plimbare cu ferry sa vedem Atlantis-ul si Palmierul, totul superb!

Abia asteptam urmatoarea vacanta! Am zburat cu Tarom de pe Bucuresti, fara probleme si ne-am luat cazare de pe airbnb (recomand).

Trimis de dc77 in 09.04.16 10:04:22
Validat / Publicat: 09.04.16 10:36:01
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ORIENTUL MIJLOCIU

VIZUALIZĂRI: 7716 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dc77); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[09.04.16 10:17:41]

Am fost cazati in zona Dubai Marina...

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 99&ridAnt=67952

roth
[09.04.16 15:47:26]

Buna, tocmai ce am si eu in plan anul acesta o vacanta in Dubai, insa nu ma ajuta prea mult articolul tau, te rog povesteste-ne ce ai facut, cat a costat, pareri si ponturi... multumesc.

dc77AUTOR REVIEW
[10.04.16 10:00:06]

@roth - Ca si pont, pot sa iti spun ca mi-am facut rezervare la Burj Kalifa online, este mult mai ieftin, cazarea la fel pe airbnb, exact in buricul targului, Dubai Marina,

de mancare ne-am orientat pe la terase, Carrfour si in rest ne-am plimbat, asta a fost si ideea, sa mergem la relax.

Nu am fost pentru cumparaturi, mi s-au parut destul de scumpe mall-urile lor. Pentru alte detalii, te rog sa ma intrebi.

[26.07.16 20:30:37]

Buna, am si eu o intrebare destul de importanta la care nu gasesc raspuns: taxele despre care se tot vorbeste si se platesc doar la receptia hotelului... cat a costat? ati platit doar 15 Dirhami de capera pe noapte sau si cei 20% din suma platita pentru cazare?

dc77AUTOR REVIEW
[26.07.16 21:02:42]

@dns: noi nu am stat la hotel si nu stiu de nici o taxa

[26.07.16 21:57:56]

@dc77: multumesc! Incerc sa mai caut info despre aceste taxe.

radumalica
[17.08.16 11:55:31]

@dns - Taxele la hotel sunt 10% taxa de oras, 10% taxa de altceva (nu tin minte) si 15 sau 20 dirhami pe noapte. Daca intri pe booking vei vedea taxele astea la orice hotel din UAE, probabil in alte emirate taxele sunt diferite dar sunt si se platesc la receptie prin card sau cash, nu in momentul rezervarii, chiar daca rezervarea se plateste inainte.

Pe Airbnb sunt apartamente oferite de persoane particulare, lucru care in Dubai e interzis. Adica sunt oarecum la limita legii, in Dubai nu ai voie sa subinchiriezi proprietatea, si daca e a ta si o inchiriezi trebuie sa platesti o taxa la RERA (Real Estate Regulatory Agency) sau la DTCM daca o faci in regim hotelier legal (Dubai Tourism and Commerce Marketing). Bineinteles, cine nu e prins, nu pateste nimic. Deasemenea, e bine sa luati asa ceva in zone populate cu expati, astfel nu va fi nimeni indemnat sa faca o reclamatie, dupa cum stiti, in UAE e interzis sa traiesti cu o persoana de sex feminin in aceeasi casa daca nu sunteti casatoriti. Unele hoteluri cer pasapoartele pentru a se uita la nume. Normal, nu toate, din nou, alea din zonele de expati nu se uita (Marina, JBR, Barsha). Pe Palm e mai complicat pt ca acolo toate constructiile tin de Nakheel (companie controlata de Guvern) si au reguli stricte de securitate.

De vizitat: depinde ce vrei sa faci, poti sa te joci cu delfinii in apa la Atlantis the Palm cu 800 aed de persoana, sau poti sa faci chestia asta mai spre Deira, la Dubai Creek, unde e 450. At the top in Burj Khalifa nu trebuie ratat, biletele online sunt mult mai ieftine. Recomand VIP ca sa nu stati la coada, dai un ban in plus, dar nu stai la coada si vezi si etajul 144.

Atentie pt ca toate atractiile open doors se deschid prin octombrie-noiembrie cum ar fi Global Village, Miracle Gardens. Anul asta se deschide parcul tematic IMG world of adventures, cu teme Marvel si Cartoon Network, excelent pentru copii. La 31 august se deschide un alt parc facut de Dubai Parks & Resorts la iesirea din Dubai spre Abu Dhabi. Se numeste Legoland. Nu ratati Safari, puteti gasi vouchere pe groupon. ae sau cobone. ae mult mai ieftin decat la receptia hotelului.

Bineinteles, de vizitat Dubai Mall si Mall of the Emirates, nu chiar pt cumparaturi ci pentru arhitectura lor. Neaparat de condus prin Dubai, autostrazile si intersectiile suspendate nu trebuie ratate Partea veche: Gold Souk, interesant de vizitat pt o cultura Istanbul-style bazar. Au si niste muzee pe acolo. Recomand o cina la Pier 7 pe promaneda Marinei, nu va fi ieftin dar servirea si view-ul fac toti banii (la fiecare etaj e cate un restaurant, recomand la ultimul, unde e terasa rooftop sau la 6, restaurantul thailandez). Cu rezervare inainte neaparat.

Apoi, calatorii cu Abra, Dhow sau cruise, incep de la 60 aed de persoana, pot ajunge la ceva mai mult. Oricum, de tinut minte ca intr-o saptamana nu apuci sa faci tot chiar si cu maraton, ori stai mai mult (dar trebuie mai multi bani) ori mai vii odata.

Madinat Jumeirah - de vizitat, bazar new style, promenada cu baruri si restaurante.

La Westin in JBR sunt 2 baruri /restaurante, Oeno si China Grill, unde se mananca foarte bine, au si alcool.

Ar mai fi dar nu imi vin in minte, eu de 1 an de cand sunt aici nu am fost turist ci rezident, muncind nu prea am vizitat multe chestii turistice, de exemplu nu am fost la At the Top.

In Abu Dhabi iar e de vizitat : Moscheea, daca vreti, barbatii trebuie sa intre imbracati decent (nu in maieuri, pantaloni foarte scurti), femeile trebuie sa inchirieze Abaya (e gratis, cu pasaportul garantie)

- Ferrari World pe Yas Island (parc de distractii ferrari themed, cel mai rapid rollercoaster din lume, 0-240s in 3.7 secunde sau ceva de genul). preturile le gasiti online, posibil sa aiba si ceva oferte pentru familii mai numeroase.

- Emirates Palace, hotelul de 5 stele operat de Kempinski, unde s-a filmat FF7. Bijuterie arhitecturala, chestii din aur prin bai, etc. Se poate vizita parterul, lobby receptie si ce mai au pe acolo.

- Masdar Green City. langa Abu Dhabi airport, un complex rezidential verde, cu masinute automate electrice care te plimba prin parcare, etc. Melius restaurant, foarte elegant si nu scump.

[17.08.16 18:24:55]

@radumalica: multumesc pentru sfaturi, dar tocmai ieri am revenit din vacanta. Din fericire, am achitat doar taxa de 15Aed pe noapte si pot spune ca am bifat multe dintre cele enumerate mai sus de catre tine: Madinat, Burj Al Arab, Atlantis si delfinii, Burj Khalifa, mall-urile mari, Dinner in desert safari, abra pe creek, old souk si gold souk, dubai museum etc.

[17.08.16 18:29:42]

@dns - Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

[17.08.16 18:48:45]

@webmasterX: zilele viitoare voi posta impresiile mele. Intentionam sa fac acest lucru pentru a-i putea ajuta si pe alti calatori

dc77, dns, radumalica, roth
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Dubai: