ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.04.2016
DIN: Sibiu
ÎNSCRIS: 02.07.12
JUN-2015

Ferry Keramoti - Limenas

Se apropie incet vremea vacantelor, m-am gandit sa scriu despre o parte din traseul Romania-Insula Thassos Grecia si anume partea cu traversarea cu feribotul de pe continent pe insula. Aceasta traversare este absolut necesara pentru cei cu masina deoarece ofera libertate de miscare pe insula, iar pe insula sint atatea de vazut...

Exista 2 trasee cu feribotul de pe continent pe insula si anume Keramoti-Limenas si Kavala-Prinos. Recomand prima varianta care este mai scurta si mai ieftina.

Preturile din Keramoti ar fi 16 eur masina, 3,5 bilet adult si 1,5 copil. Preturile din Kavala:19 eur masina, 5 eur adult, 2,5 copil. Masinile peste 4,25m 20 respectiv 24 euro/traversare.

Orarul este mai ciudat difera intre zilele pare si zilele impare ale lunii, dar frecventa traversarilor este de 90 minute, si asta de dimineata 5,45 (in zilele pare) pana seara 23,45 (in zilele impare). Deoarece sint mai multe firme iar navele sint destul de incapatoare nu prea este timp mare de asteptare. In cazul incare se ajunge la timp, biletele se cumpara la casele de bilete in apropiere navelor pe platforma, iar daca ajungem cu foarte putin timp inainte de plecare intram repede cu masina in nava iar in interior vine cineva si ne ia banii pt. bilete.

Dupa intrarea in orasul Keramoti indicatoarele rutiere arata exact directia in care se gaseste portul, nu ai cum sa te ratacesti, mai ales ca este o localitate mica.

Micul oras (pe vremuri oras pescaresc dezvoltat de catre emigranti asiatici) Keramoti face parte din regiunea Kavala municipalitatea Nestos. Populatia la recensamantul 2001 a fost de cca 6000 persoane. Astazi se traieste din turism, numeroase pensiuni, hoteluri resorturi asigura atmosfera de vacanta acolo.

Feriboturile folosite in Thassos sint toate de tip cu pod inclinabil, de fapt si cele mai raspandite in lume. Podurile sint de fapt ca niste porti (cate 2 bucati pe nava) care se transforma in poduri la imbarcare, iar vehiculele nu necesita intoarcere deoarece se intra in spate si se iasa in fata sau invers, locurile de parcare se folosesc la maxim.

Firmele care opereaza sint Aneth Ferries, Thassos Ferries si Thassos Link. Noi am fost cu Thassos Ferries.

Dupa parcarea vehiculelor se poate urca pe scari pe punti si se poate admira peisajul pe toata durata calatoriei care este de maxim 45 minute intre Keramoti-Limenas.Nu trebuie stat in picioare,sint suficiente scaune pe punte. In caz de vreme rea se pot folosi spatiile interioare amenajate cu scaune, fotolii, bar, bufet. Exista si grupurile sociale necesare iar pe vreme calduroasa functioneaza aerul conditionat.

Peisajul este de vis iar atunci când ne apropiem de insula inevitabil ne gândim la insula Sorna din filmul Jurassic Park. De fapt vegetatia si lantul muntos de langa muntele Ipsarion face acest lucru. Chiar si orasul Limenas arata splendid de pe apa. Vom trece si pe langa o insula nelocuita care se numeste Thalassopoula. Portiunea de mare traversata se numeste marea Tracica. Dupa plecarea din Keramoti sau Limenas apar pescarusii care pe toata durata calatoriei sint de nelipsit, din motive evidente, turistii hranind aceste pasari cu tot ce au la indemana. Inainte de a ajunge in Limenas capitanul anunta in difuzoare pe soferi sa coboare la masini si sa fie gata pentru iesirea din feribot.

In scurt timp sintem in Limenas care se mai numeste si Thassos si este capitala insulei cu acelasi nume.

Orasul antic din anul 680 i. H. populat la inceput de fenicieni, ocupat de statul macedonean in 340 i. H, iar din 197 i. H sub romani care au contribuit la dezvoltarea regiunii. In istoria zbuciumata nenumarati cuceritori au incercat sa puna stapanire pe oras si insula, printre care si turcii. N-a scapat nici de cele 2 razboaie mondiale. Orasul poarta nenumarate vestigii arheologice cum ar fi Agora antica, teatrul antic, Acropolis. Exista si un muzeu aici (Muzeul arheologic)

Ca si ocupatie pe primul loc se afla turismul (cc 70% din populatia de peste 13000 traiesc din turism) exploatarea marmurei albe (am vazut pe feribot 2 camioane mari ca cate un bloc de mamura alba imensa) exploatarea lemnului de pin, fabricarea uleiului de masline, industria ceramica, productia de miere de albine, etc) Orasul este pitoresc, stradutele din interior sint incarcate de istorie. La fel si aici drumul catre port este marcat corespunzator si se gaseste usor.

Doar cateva ore ne-am plimbat pe aici, dar suficiente ca sa ne facem o idee despre aceasta localitate.Am urcat si la teatrul antic de unde se vede panorama orasului.Aici este santier se lucreaza la resaturare. Doar o idee ne-am facut despre oras,pentru explorare trebuie mai mult.Turismul este in floare, sint numeroase locuri de cazare, restaurante, magazine, prestatori de servicii. Portul este mare (comercial si turistic, exista si plaje) Recomand acest oras, nu numai pt tranzit ci si pentru petrecerea unui sejur.

Trimis de AZE in 09.04.16 00:09:03
Validat / Publicat: 09.04.16 06:57:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 9513 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

papone
[09.04.16 11:53:41]

@AZE - Scuze si fara suparare, dar sunt multe greseli si ceva neadevaruri in textul tau. L-am votat totusi, pentru incurajre...

Acesta traversare este necesara oricui, nu doar celor cu masina - ca doar n-or lua-o inot? Masina, autocar sau pe jos, tot trebuie sa traversezi daca vrei sa ajungi in Thassos.

Informatie total eronata, probabil luata de pe siteul Thassos Maritime Company!!! DOAR aceasta companie are acest orar, nu si celelalte. Astfel, timpul de asteptare in Keramoti nu depaseste 30-50 de minute (acum depinde si de sezon) indiferent de im/paritatea zilei, fiind 3 companii care circula "intercalat".

Asta mi-a placut, a fost simpatica tare. Niciodata nu mi-ar fi trecut prin cap ce sau la ce anume se gandeste vegetatia si lantul muntos.

Vacante perfecte in continuare!

AZEAUTOR REVIEW
[09.04.16 14:09:32]

@papone: Multumesc si pentru vot si pentru atentionare in privinta greselilor. Scuze nu am, adevărat ca am fost mai obosit, am scris seara tarziu si la repezeala, in viitor o sa am mai multa grija la scris, totusi este un text public, îmi cer scuze fata de toti cititorii.

calatorul
[10.04.16 20:49:07]

Simpatica relatare si frumoase poze, mi/au amintit de vacanta petrecuta acum cateva veri in acele locuri minunate. Multumim si vacante frumoase!

AZEAUTOR REVIEW
[10.04.16 22:33:19]

@calatorul: multumesc de vot și aprecieri, și eu îmi aduc aminte cu plăcere de acele locuri, scriind articolul de sus am retrăit excursia

AZE, calatorul
Alte impresii din această RUBRICĂDrumul cu mașina spre Thassos: