ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.04.2016
DIN: Miercurea Ciuc
ÎNSCRIS: 29.01.13
JUL-2015

Pietrele Doamnei (Munţii Rarău)

Pietrele Doamnei sunt principalul punct de atracţie al Munţilor Rarău şi reprezintă un grup de stânci calcaroase cu forme impozante. În zona de vârf a Munţilor Rarău, alături de Pietrele Doamnei, în cadrul unei arii protejate care se întinde pe o suprafaţă de 253 ha se găsesc şi alte obiective turistice reprezentate de vârfurile Rarău, Popchii Rarăului, Piatra Şoimului şi peretele stâncos Piatra Zâmbrului (600 m lungime şi 100 m înălţime).

Denumirea acestor locuri este legată de mai multe legende. Conform celei mai cunoscute, doamna Elena (soţia domnitorului Petru Rareş, de la a cărui nume ar proveni şi denumirea masivului, Rarău; până atunci se numea Todirescu) şi fiul Ştefăniţă, în anul 1541, urmăriţi fiind de tătari, s-a refugiat într-o peşteră din vârful muntelui. În timp ce se rugau s-a auzit un zgomot puternic şi un grup de stânci s-a prăbuşit îngropând atât pe urmăritori, cât şi averea domnitorului. Doamna Elena ar fi afirmat ”Aceasta este plata pentru salvarea noastra” şi, de atunci, stâncile au primit denumirea de „Pietrele Doamnei”, iar comoara stă şi acum ascunsă sub stâncile uriaşe.

Pietrele Doamnei (1648 m) au un relief ruiniform, alcătuit dintr-un ansamblu de turnuri din calcare mezozoice încrustate cu corali si amoniți, cu înălțimi de la sub 10 m la peste 70 m, înconjurate de o masă de grohotișuri ce au dimensiuni variabile.

În apropierea stâncilor, la 1538 m altitudine, se află cabana Rarău la care se poate ajunge pe jos din Câmpulung Moldovenesc sau cu maşina pe drumul modernizat Pojorâta- Chiril.

Turiştii ambiţioşi şi bine pregătiţi pot urca pe stânca estică a Pietrelor Doamnei (traseu marcat). Stânca (vârful) vestică este accesibilă doar alpiniştilor.

Videoclipul următor realizat de mine redă splendoarea acestor stânci:

youtube

Trimis de Lucien in 08.04.16 08:46:29
Validat / Publicat: 08.04.16 09:25:17

VIZUALIZĂRI: 5231 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Lucien); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Vârful vestic al Pietrelor Doamnei fotografiat de pe vârful estic, accesibil turiştilor ambiţioşi. La dreapta se vede cabana Rarău (accesibilă şi cu mijloace auto). Lângă cabană, spre stânga, este Piatra Şoimului. În fundal, în centrul imaginii, se vede Masivul Giumalău.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 23 voturi)

webmasterX [08.04.16 09:24:59] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Vârful Rarău - pe fruntea Bucovinei, M-ȚII RARĂU-GIUMALĂU" (deja existentă pe sait)

zlatna [08.04.16 12:01:33] »

Am fost anul trecut in luna septembrie la Pietrele Doamnei. Ne-a placut peisajul din zona. Drumul pe Transrarau bun cu multe curbe dar nu la fel de spectaculos ca si Transalpina.

Michi [08.04.16 15:32:09] »

Felicitări! Videoclipul făcut de tine este foarte reuşit iar textul atât cât trebuie. Legenda o ştiam în copilărie sau când în tinereţe am urcat la Pietrele Doamnei dar o uitasem.Am dormit la priciuri în vechea cabană Rarău prin anii ´60.

O mică sugestie, nu observaţie: ultima propoziţie, aceea în care spui că tu ai realizat videoclipul ar fi trebuit boldită ( ca să sară în ochi).

Fără a-ţi cere permisiunea dar nu ai de ce să nu fi de acord am să popularizez reviewul pe FB în grup AFA.

Lucien [08.04.16 16:15:33] »

@Michi - Multumesc! Mai am in pregatire si alte review-uri cu muntii Rarau si Giumalau, precum si cu alte minunatii bucovinice de tot felul. Review-urile si videoclipurile mele sunt publice, asa ca pot fi difuzate oriunde. Voi incerca sa ma inscriu si eu in grupul AFA pe Facebook. Desigur, ai dreptate, un review este mult mai atractiv cand este sustinut de un videoclip realizat de acelasi autor, situatie care trebuie subliniata. Asa cum o imagine face cat o mie de cuvinte, si un videoclip face... Voi medita... Multumesc inca o data!

Michi [08.04.16 16:20:05] »

Pentru înscriere în grup AFA, adresează-te prin PM, uzeriţei Maria55 care este admin. grupului cu numele real Maria Oltean..

Lucien [08.04.16 16:38:26] »

@Michi - Ia-ma usor, te rog. Ce inseamna sa ma "adresez prin PM"?

Michi [08.04.16 16:54:39] »

@Lucien - În panoul principal al saitului acolo unde e palmierul şi vaporul, pe stânga sub destinaţii scrie: caută user, hotel, etc.Scrii Maria55 şi apare ( din Eforie) Dai clik pe nume. Apare panoul cu tot ce a scris ea. În dreapta sus scrie˝ trimitePM personal˝. Acolo îi scrii. Ea ştie deja de tine ptcă a dat like pe fb

Lucien [08.04.16 17:54:37] »

@Michi - Dupa unele sapaturi, incep sa ma luminez. Confuziile vin din faptul ca nu ai precizat de care website este vorba. Eu am mers pe Facebook pentru-ca si acolo apare un vapor si un palmier la grupul AFA. De fapt te-ai referit la websitul AFA pe care suntem acum. Iar PM ar insemna probabil Personal Masage, pe cand pe website este "Trimise mesaj pers", ceea ce, tb sa recunoastem, este alta mancare. Am constatat ca grupul AFA de pe Facebook este un grup deschis si astfel vine o intrebare incuietoare: de ce sa ma adresez Mariei55 pe websitul AFA pentru a fi admis membru in grupul AFA de pe Facebook? Ce zici, sunt cam greu de cap sau reactionez cu intarziere? Te rog, nu te supara, dar misun pe AFA doar de cateva zile...

Michi [08.04.16 21:31:22] »

@Lucien - Imi pare rău că nu am putut să-ţi răspund mai devreme. Grup AFA este grup închis şi ca atare nu poţi intra fără aprobare. Celălalt AFA este tot închis dar mai puţin vizitat, cel puţin aşa apar la mine. Dacă mai eşti pe internet, încearcă să scrii pe grupul AFA, eventual te înscrii cu numele real şi vezi dacă merge. Dacă nu, revii la ce ţi-am scris în ecoul precedent. Ai făcut 14 voturi ceeace îţi aduce bonus de la adm. 2000 puncte.Succes!

Lucien, Michi, zlatna
Alte impresii din această RUBRICĂDrumeții în munții Rarău: