ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.04.2016
DIN: Eforie Sud
ÎNSCRIS: 31.03.11
MAR-2016

Royal, da! Am facut un bis!

Incep prin a explica ce-i cu "biss-ul" din titlu!

Pai cand iti place o locatie, cand iti place costul city-break-ului, dar mai ales cand iti place compania cuiva, da, faci un efort si repeti experienta, adica Am Fost Acolo de doua ori (ma refer la acest hotel), in luna februarie si in luna martie a acestui an!

Asa cum spuneam, oferta fiind de nerefuzat pt un hotel central si de 4*, cum a doua "ieseala" coincidea cu ziua de 8Martie (7/03-10/03) si mai presus de toate "compania" colegei @roth, m-au facut sa-mi "risc" bugetul pt inca o escapada! Promisesem, asa ca promisiune-i, promisiune, timp liber cu duiumu', bani, asisderea, asa ca, la drum! La drum pt mine si la drumuri pt @roth, care fie vorba intre noi, obisnuita doar cu zboruri line, nu cred ca a fost in elementul ei in autocarul turcesc cu care am plecat din Eforie via Istanbul.

Trec peste asta, sau trecem cu totii si odata ajunse la Istanbul dis de dimineata, ne-am refacut cu o cafea in parcarea din Yenikapi, terminalul curselor! Ne-am zis sa nu ajungem la hotel chiar asa, la o ora matinala si undeva in jurul orei 8 am intrat pe usa rotativa a hotelului Royal.

Cazarea

Desi ora de check-in era 14, iata ca de frica a doua afa-iste :)) am fost cazate imediat! Dupa formalitatile din receptie, unde diferit de hotelurile pe care le-am mai vizitat, era o intreaga armata de angajati! Trei in receptie, doi bell-boy prin looby, de unde trag concluzia ca nu se "zgarcesc" la servicii!

"Boy-ul" ne-a insfacat bagajele, desi nu aveam mare lucru, ba @roth avea doar un rucsac si via lift si camera... et. 2, vedere spre artera principala, diferit de prima data cand am avut camera la et. 4, cu vedere-n fundu' curtii! Cand va sun eu ca astia au auzit de AFA, trebuie sa ma credeti :))

Am intrebat politicos daca pot sa -mi permit o cafea, era ora micului-dejun si bineinteles ca au raspuns afirmativ! Trebuie sa stiti ca daca am cafea si t... mancare nu-mi mai trebuie, asa ca sa nu va mirati ca odata ajunsa in camera asta mi-a fost delectarea pt urmatoarea ora!

Doar pt. urmatoarea, ca unii erau nerabdatori sa exploreze si sa-mi faca economie la t... ri!

Am avut totusi timp sa explorez si eu ceva, adica aceasta camera si s-o compar cu prima, cea din februarie!

Camera

Nimic diferit intre cele doua in care am fost cazata, poate doar un miros persistent de solutie data in excces pe mobila, miros usor deranjant, dar cu geamul deschis in mare parte a zilei, a fost ok.

De dimensiuni normale, intrare pe baza de cartela iar curentul tot cu cartela, dar de Selgros pt a nu intrerupe caldura si buna functionare a mini-barului.

Pe jos, o mocheta curata, bine intretinuta si...rosie... culorile inchise ma deprima!

Mobilierul destul de vechi pt un hotel de 4*, dar f bine intretinut, compus dintr-un dulap spatios in care se gasea si seiful, cu raft pt diverse dar si cu umerase suficiente pt doua persoane, o servanta pe care era un LCD de dimensiuni medii, servanta cu trei sertare, utile multor maruntisuri care le ai prin bagaje. Paturi, incadrate de doua noptiere, cu aplica deasupra fiecarui pat si cu posibilitate opririi din pat, butoanele fiind pe laterala uneia dintre noptiere si nu pe perete! Suficient, cat sa intinzi bratul. Am mai avut o canapea, asta era extra-bonus, rosie in ton cu mocheta si in contrast cu intreg mobilierul care era inchis la culoare.

Lenjeria curata si pilota pufoasa/moale numai buna sa te simti relaxat si odihnit.

WI-FI avea semnal maxim in camera.

Baia

Cu cada, cu apa calda in permanenta, nu lipseau nici micile sticlute cu sampon si minusculele sapunele asezate frumos intr-o tavita. Prosoapele erau de un alb orbitor, probabil noute, cate doua mari si doua mici, plus prosopul pt picioare. Feon fixat in perete, mare si zgomotos.

Per total camera arata bine, poate si datorita frumoaselor draperii, dar nu "rivaliza" cu hotelul The Port de 3*, unde am mai stat.

Lobby-ul

Spatios, cu zona TV., o plasma de dimensiuni mari, multe canapele si fotolii confortabile, masute cu mici obiecte de artizanat specific turcesc, detalii care-ti incantau ochii.

Exista si un grup sanitar, pt cei care "zaceau" mai mult pe acolo.

Din lobby aveai acces si la "meeting room" si in restaurantul cu piano bar, unde se servea si micul dejun, cateva scari, dar se putea si cu unul din cele doua lifturi care deserveau cele 7 nivele ale hotelului.

Restaurantul

Da, era un restaurant care pe tot parcursul zilei era deschis, servea produse traditionale din bucataria turceasca, pana la ora 10, aici servindu-se micul dejun.

Eeeei, aici e diferenta! Diferenta dintre hotelul amintit de mine in randurile de mai sus si Royal!

Sa zic, "bogat rau", cand defapt ar trebui sa spun "bogat bine" si fara sa plictisesc am sa dau cateva detalii totusi.

Oua, cremvursti, trei feluri de mezel, cascaval, branza, 3-4 sortimente de masline, iaurt, lapte, doua feluri de cereale, mere, caise confiate, stafide, 4-5 feluri de salate cu iaurt sau cu maioneza, morcov ras, rosii, castraveti, 3 feluri de paine, ciorba, gemuri dif. sortimente, branza topita, halva, miere, suc, apa, cafea, ceai si minunatele foietaje cu branza.

Sunt convinsa ca am omis ceva, dar si doar la acest meniu si trebuie sa ma credeti ca nu mai aveam nevoie de nimic pana seara, cand ne intorceam de pe unde haladuiam!

Parcare

Una mica in fata hotelului, aproximez cam pt 5 masini, asta free si probabil ca au una si contra cost, mai bine zis asigura parcarea dar contra ost pe undeva, pt ca am vazut bell-boy-ul parcand/aducand masina unui turist... de undeva.

Nu am fost interesata, pt ca de vreo 20 de ani nu ma mai risc sa plec cu masina, aaaa, nu din alte considerente decat cele ale varstei!

Au si camera de bagaje, pt noi a fost bine venita, check-out-ul fiind la 12 si autocarul pleca la 19.

Pozitionare

Foarte buna din toate p. d. v. la 50m de statia de tramvai T1 si la mai putin de 15 min de mers agale de Grand Bazar.

Yenikapi, statia pt Marmaray, metroul pe sub Bosfor, era la 5-600 m, iar pt zona Sultanahmet, cea cu mai toate obiectivele turistice aprox. 20 min sau 5-8 min cu tranvaiul.

Sper ca oferta lor sa dureze pt ca la 49/e /pers/3nopti/mic dejun, este daca nu exceptionala, macar foarte buna, mai ales cand se stie ca in Istanbul un hotel mediocru se invarte la acelas pret dar pt. o singura noapte!!!

Mai vreau sa adaug faptul ca ne-a surprins placut si gestul celor de la Royal, de aici trag concluzia ca menegementul este unul bun, ca in ziua de 8 Martie, la receptie trona o vaza imensa cu sute de fire de garoafe rosii, garoafe care au fost impartite tuturor doamnelor din hotel. Se stie ca ziua aceasta este internationala, dar gestul lor totusi m-a surprins placut!

Recomand 100% acest hotel, nu ma hazardez sa emit verdicte, dar la banii platiti a fost peste asteptari!

Va doresc city-break-uri la fel de reusite, tuturor!

Trimis de maria55 † in 07.04.16 15:09:09
Validat / Publicat: 07.04.16 17:19:01

VIZUALIZĂRI: 3657 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (maria55 †); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Looby
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 95.00 EUR pe cameră

webmasterX [07.04.16 17:18:26] »

Mutat în rubrica "Istanbul Royal Hotel, ISTANBUL" (nou-creată pe sait)

=

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [07.04.16 17:26:46] »

@webmasterX - da, este corect! Multumesc!

Dan&Ema [07.04.16 17:36:01] »

Asa bis, da!

mishu [07.04.16 17:54:59] »

Nu merge si Tris? Ca vreau si eu si vreau sa merg cu cineva care a mai fost . Nu am fost niciodata in Turcia, vreau sa merg insa nu mi-a iesit inca, oferta este tentanta si daca mergi cu cineva deja familiarizat cu atat mai bine.

Pe unde a mers autocarul spre Istanbul si cat ati facut pana acolo.

Astept si episodul 2 in care sa ne povestesti ce ati vazut acolo. Cat despre descriere, numai de bine, apropos de legatura pe care o ai tu cu norocul de a gasi ieftin si bun. Felicitari.

alinaro [07.04.16 17:59:46] »

@maria55 - Așa mai da (auto) cadou de 8 martie!

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [07.04.16 18:08:38] »

@mishu - mergeeee... si tris si... fara numar

Ruta autocarului este urmatoarea; Constanta-Eforie (sac) -Vama Veche-Varna-Burgas-Derekoy-Kirklareli (de aici avem autostrada) -Istanbul.

Este traseu de noapte, se pleaca din Constanta la ora 19 si ajunge la Istanbul la 6 dimineata. Mai sunt si alte firme transportatoare, dar au plecare undeva la ora 16-17, asta insemnand sa ajungi in Istanbul undeva in jurul orei 3 din noapte, destul de incomod sa astepti in parcare sa se lumineze, ca mai apoi sa pleci la hotel.

Aproximativ 10h de la mine din Eforie pana la destinatie, cu formalitati vamale cu tot si cu 2 popasuri de 30min.

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [07.04.16 18:11:36] »

@alinaro - da, cadoul frumos, chiar foarte frumos, dar daca nu era ieftin, oricat mi-as fi dorit, nu cred ca ma incumetam. In plus a atarnat "greu " si promisiunea facuta "inimii afa"!!! Stii tu la cine bat...

irinad CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [07.04.16 18:59:05] »

@maria55 - Cu drag SB pentru tine şi Istanbulul de care mi-ai făcut mare poftă şi de care mi-e tot mai dor! Pe de altă parte, aşa ofertă ca a voastră e imposibil de ratat, admiţând că nu ai bani defel în perioada aceea şi tot merită să te împrumuţi!

M-am uitat pe hartă şi am văzut că hotelul să află în apropierea autogării Aksaray unde am ajuns în Istanbul şi de unde ne-am îmbarcat la plecare, cred că l-am şi recunoscut din poze!

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [07.04.16 19:36:40] »

@irinad - multumesc colega pt. SB, pt vizita si pt. tot.

Da, este la 50m de statia T1 Aksaray, o straduta perpendicular pe Ordu Cd. cea cu linia de tranvai!

Destul de aproape de Terminalul autocarelor, apreciez vreo 7-800m poate. Pe fereastra, vedeam tranvaile!

Michi [07.04.16 22:25:25] »

Maria, că mi-a plăcut reviewul nu mai discut. Vreau să subliniez că din fiecare cuvânt, fiecare virgulă rezultă optimismul, tonusul, umorul şi acel savoir vivre cu care nu e dotat oricine. Felicitări.

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [07.04.16 22:54:44] »

@Michi - norocul meu ca am facut nitica franceza in scoala, altfel ziceam ca e de rau!

Nu pot insa sa te depasesc, cat as vrea! Iote-te cine vorbeste de tonus si optimism?! Pai la acest capitol esti nomber one, dar accept locul secund!

Multumesc pt aceste cuvinte, pt mine ele insemnand incurajari! Multumesc si pt vizita si ecou!

mishu [08.04.16 09:14:53] »

@maria55 - Pare foarte tentant si daca vor fi doritori m-as baga si eu cu persoane care au mai fost deja. Multumesc frumos de raspuns.

webmasterX [08.04.16 09:53:09] »

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [08.04.16 10:21:24] »

@webmasterX - ce-mi place cand ma adresez cuiva cu"X", adica web x desi mama m-a invatat sa nu intru in discutii cu necunoscuti! Se pare insa ca "necunoscutii" astia imi cunosc "apucaturile" si inca foarte bine!! Pai, in favoarea cui sa renunt eu la Tarkan?! Asta-i preferatul meu pe "linie"turceasca... actuala!

Multumesc mult icsului!!!

roth [08.04.16 11:53:52] »

@maria55, pai asa nea fost vorba?

mi-ai luat fata... ce pot sa mai spun... asa imi trebuie daca nu scriu la timp si ma ocum de iepurasi si altele, dar lasa ca vin si eu cu 2-3 completari si gata... ma scot

Intai cred ca este dragut, nu ca sunt eu sau tu draguta... asta se subintelege, vorbesc asa de gest... sa incep cu MULTUMESC ca ai spus de oferta, ca ai dat din timpul pentru a ma plimba pe mine. Nu spun cate am invatat... 3-4 cuvinte turcesti, multe ponturi si cea mai tare experienta... am baut supa de coliva sa spui tu ce era cu adevarat ca eu asa o voi numii ever.

Acum sa o iau usor:

Cazarea: tot etajul era proaspat renovat, se simtea inca mirosul specific insa cu putina aerisire se pierdea repede, lasa insa in urma lucruri concrete... nu solide ca in reclama, atentie!

Curatenia si schimbul de prosoape/articole de igiena se facea zilnic... eu am vazut camerista la orice ora pe etaj... deduc ca e posibil sa aibe fiecare etaj camerista lui cu program intreg... numai de bine pentru hotel/turisti.

Loby: pai unde am stat noi frumos la odihna inainte de ultimul drum? ooo nu ala final... final... ci ala de retur la casile noastre... ma rog ale unora.

Pai nu are rost sa o mai lungesc, ca iese alt rw. Concluzie... mergeti la turci cu @maria55, merita mult.

PS

Mic dejun interesant, rulourile cu branza, supa crema de diverse si cireasa de pe tort ...morcov ras, da... sa stiti ca era solicitat, e drept ca au un soi tare bun..insa pana la ei eu nu am vazut asa de capul lui doar morcov ras...era si el in duet/triet sau gasca cu alte legume si formau o salata ...ceva

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [08.04.16 12:28:48] »

@roth - exceptional! Ecou, completari, aduceri aminte, intr-un cuvant:tot! Tare este ins afaza cu "supa de coliva" cum ai numit-o tu, a se intelege "botezat-o", de fapt corect era "supa-crema de coliva"

Da, era traditionalul lor salep, coincidenta a fost doar ca vanzarea era langa un cimitir!! Cel de la Pierre Loti, ca nu-mi permiteam sa va plimb prin alte locuri foarte costisitoare... dar nici un cimitir oarecare nu a fost! Cunoscatorii stiu despre ce vorbesc...

Ar fi util un review separat, pt ca Pierre Loti este o destinatie turistica, am spus destinatie si nu obiectiv... dar peisajul mirific!

Asa ca despre teleferic, Pierre ala si supa crema, astept un review de la tine, mai ales ca ai zeci de poze de acolo!

Am scris despre Royal, da, acu sa nu crezi ca "cine se scuza, se acuza" dar am argumente;

1. Sunt mai mare decat tine (a se intelege, batrana)

2. Eu am fost de 2 ori... sac

3. Vreau sa schimb culoarea din chenar! Da' p'asta am mai spus-o!!!

Mai sunt multe de spus, legat de acest Zuper City Break, asa ca "poftiti va rog! " Astept impresiile tale si nu glumesc!

GYL* [09.04.16 07:09:02] »

Felicitari, esti "zuper"!!!

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [09.04.16 08:29:38] »

@GYL - multumesc pt vizita si Zuper! Mai ales ca vine din partea unui "istanbulez" Stiu ca ai scris despre acesta!

rentea [09.04.16 20:14:50] »

@maria55 - Un oras superb, dar in care a devenit o loterie de viata si de moarte sa existi, cel putin ca turist. Eu personal as evita la maxim o vizita in zona istorica a orasului, oriunde si la orice ora poti sari in aer!

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [09.04.16 20:58:48] »

@rentea - da, ai dreptate, nu pot sa te contrazic!

Ceea ce pot sa spun, este faptul ca am fost acolo intre cele doua atentate, mai bine zis, imediat dupa primul, cel din parcul Sultanahmet si inaintea celui din piata Taksim.

De ambele dati ceea ce m-a surprins a fost pustietatea, lipsa acelui furnicar din zona turistica (cea cu Palatul Topkapi), bus-urile hop&h... trase pe drapta, cozile acelea de la intrarile in obiective, lipsa si multa politie! Am vazut toate acestea din mersul tranvaiului, in drumul nostru spre Eminonu. Am ales ca o zi sa o petrecem in Pierre Loti, una zona Galata, Kumkapi... si in general zone mai putin batatorite!

Dar daca maine as mai prinde oferta asta... poimane sunt la Istanbul!

rentea [09.04.16 21:12:12] »

@maria55 - pacat ca s-a ajuns la asa ceva. e adevarat ca oriunde in europa risul de atacuri a crescut, dar istanbulul a devenit un fief al terorismului, aici isi dau mana PKK, Al Qaeda, Daesh... toti nenorocitii! Vai de locuitorii orasului.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [09.04.16 21:26:26] »

@maria55 -

Dar daca maine as mai prinde oferta asta... poimane sunt la Istanbul!

Perfect de acord cu tine.

La fel aş proceda şi eu.

Nu neg riscul crescut de atentate din această mare metropolă, dar, sincer, mai frică mi-a fost să vizitez Istanbulul în septembrie 2009, când am fost la un pas să renunţ la rezervări şi la tot, din cauza inundaţiilor masive din zonă şi nu ştiam cum voi reuşi să ajung acasă, decât mi-ar fi acum în 2016.

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [09.04.16 21:43:57] »

@nicole33 - asa este si nimeni nu neaga riscul existent in aceasta metropola! Dar la fel de bine poti prinde ceea ce tu ai trait pe propria-ti piele, adica atunci cand natura ne este potrivnica, e cel putin la fel de riscant!

Stiu despre ce vorbesti, eram in Turcia, adevarat in alta zona, dar a fost prapad la Istanbul in acel an!

Dar despre cutremurele repetate din zona Izmirului?!

Dar riscurile asumate cand plecam la drum lung cu auto din dotare?! Bine, bine... nimic nu se compara, nici chiar natura dezlantuita, cu nenorocitii care mai nou bantuie peste tot in Europa! Asa putem face scenarii, dezbateri, etc., la nesfarsit! Eu iubesc Turcia, cel putin la fel de mult ca tine si n-am sa renunt niciodata! Am un plan; un repetil la Istanbul si in toamna o Cappadochia... cu sanatate, cu un buget bine gandit, sper sa reusesc!

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [09.04.16 22:32:17] »

@maria55 -

Şi eu eram în Kuşadasi în timpul inundaţiilor, a plouat şi acolo, dar hotelul la care stăteam era situat în vârf de stâncă, deci fără emoţii imediate, iar vizitarea Istanbulului era planificată la finalul sejurului.

Dacă situaţia nu se normaliza renunţam pentru că atunci nu mai vroiam decât să ajung în siguranţă acasă.

Ne asumăm riscuri şi când ieşim din propria casă, motiv pentru care nu mi se pare corect să excludem automat o ţară întreagă de pe lista destinaţiilor de vacanţă.

Radu Tudoran [10.04.16 08:03:24] »

Saru-mana.

Aveti dreptate, 49 euroi pe trei nopti este exceptional. Daca mai este oferta pana in toamna, trag o fuga pana acolo, ca ma bate Sefa la cap de cativa ani s-o duc la Istanbul. Ca o curiozitate, cat ati dat "boy"-ului ca a dus bagajul si ce fata a facut (a zambit multumit, a ramas impasibil, etc)? Adica era obisnuit cu asta, i se intampla o data pe zi, o data pe anotimp? Cred ca turistii erau din toata lumea. Sa gasiti cat mai multe oferte de acest fel si cat mai exotice. Si sa le mai spuneti si la altii

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [10.04.16 08:20:34] »

@Radu Tudoran - multumesc pt vizita! Oferta mai este valabila si in iunie, am verificat! Apoi, doar din noiembrie incolo! Hotelul plin cu marocani, a se intelege ca si marocance... veniti la shopping, da, da, cred ca plateau fantastic de mult pt bagajul de cala!

La prima vizita, cea din februarie l-am "cadorisit" pe boy-ul care ne-a condus, cu 5/euro, fiindca nu aveam lire, iar a doua oara 10 lire, adica aprox. 3/e

Asta a fost suma si la plecare, 10 lire, de data aceasta insa bagajele nu erau chiar usurele, si le-a carat la taxi pe o ploaie torentiala!

Concluzia; cu 10 lire, te descurci! Celor din Casablanca nu le e teama de atentate! Si da, @sotia dvs. trebuie sa mearga macar o data in Istanbul!!! Insa insotita

PS. "Sa le mai spuneti si la altii"...pai daca cititi reviewurile mele, in chenar este isor de vazut costul...deci dau pontul!! Mereu, ca asa reusesc sa plec "insotita" mereu de multe persoane! Si mai nimerim si bine la bani putini!

Radu Tudoran [10.04.16 09:18:31] »

"sotia dvs. trebuie sa mearga macar o data in Istanbul!!! Insa insotita"

Insotita de card bancar, presupun ca doreati sa spuneti.

"l-am "cadorisit" pe boy-ul care ne-a condus, cu 5/euro, fiindca nu aveam lire"

Cand nu mai aveti lire la dumneavoastra, chemati-ma. Pentru carat sacosa, poseta, cardul, etc Poate treceti si pe la hotelul meu

N-ar strica sa mentionati si pe vreun site englezesc ce inseamna bacsisul, importanta lui in dezvoltarea turismului si mai ales marimea lui

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [10.04.16 15:45:56] »

@Radu Tudoran - nu stiam ca detineti un hotel! Acum fiindca tot am aflat, lansati-mi o oferta cel putin egala cu cea de la Royal... si de ce nu?!

Venim cu drag!

Radu Tudoran [10.04.16 18:14:30] »

@maria55 - Sunt dezolat ca va dezamagesc. Sunt doar un om al muncii la hotel N-am reusit sa ma imbogatesc. Dar va invit cu draga inima.

petrus66 [16.01.24 23:31:57] »

Cu respect, ca potential turist la aceasta locatie prin martie 2024, va rog sa precizati cum v-ati descurcat cu mesele de pranz si cina? Le-ati servit si la resturantul hotelului-preturi, calitate? Apreciez prezentarea dvs, amanuntita. Cu respect, Petru

adrianbogdanscris / TELEFON [17.01.24 12:15:13] »

@petrus66: bună ziua! Maria nu mai este printre noi de la finele anului 2017.

Îți pot răspunde eu, dacă ești interesat de locurile unde poți manca în Istanbul.

Bineînțeles, este o opțiune sa iei masa la hotelul unde ești cazat.

În afara de acest loc poți manca oriunde, în Istanbul există foarte multă mancare stradală (mai ales în zona centrală), peste tot în Istanbul întâlnești asa zile Locanta, adică locurile în care mănâncă cu precădere localnicii (le reprezi după denumire și spațiul mic în care funcționează, bucătăria este la vedere, oamenii sunt amabili cu turiști.

Pretutindeni există foarte multe restaurante și terase unde poți manca un pic mai scump.

Eu va spun ca mâncare și unde veți manca sa fie ultima dumneavoastră grijă în vizita la Istanbul.

Vacanta frumoasa!

petrus66scris / TELEFON [18.01.24 10:13:19] »

@adrianbogdan: Dumnezeu să o odihnească în pace!

Mulțumesc mult domnule Adrian. Sper să mă descurc, mi- ați dat detalii bune. Cu stimă, Petru-Deva

adrianbogdan, alinaro, Dan&Ema, irinad, maria55, Michi, mishu, petrus66, Radu Tudoran, rentea, roth
    Alte impresii din această RUBRICĂIstanbul Royal Hotel: