ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.04.2016
  • --- F ---
    ÎNSCRIS: 09.09.15
    AUG-2015

Ce putem vizita in Brasov

Brasov este unul dintre cele mai vizitate orase fiind un important centru turistic si cultural.

Am inceput vizita noastra cu Piata Sfatului care imi amintea de Piata Mare din Sibiu. Aici in trecut se organizau diferite targuri iar in prezent se tin diferite concerte.

Fiind o zi frumoasa de vara Piata Sfatului era foarte animata. O multime de oameni se plimbau prin piata, unii oprindu se la micul targ cu obiecte decorative, altii la terase iar cei mici se opreau uimiti sa vada mascotele lui Mickey si Minnie.

Ne am indreptat spre Biserica Neagra care este in imediata apropiere a Pietei Sfatului, pe care am reusit sa o si vizitam. Intotdeauna am admirat aceasta biserica cu arhitectura ei gotica, care a supravietuit marelui incediu din anul 1689. In prezent detine cea mai mare orga mecanica si este considerata cea mai mare biserica din Romania. Biserica se poate vizita de Marti pana Sambata intre orele 10-19 si Duminica intre orele 12-19, Lunea fiind inchis. Pretul unui bilet este de 9 lei pentru adulti. In sezonul de vara aici au loc si concerte de orga.

Dupa ce am ramas placut impresionati de Biserica Neagra ne am indreptat catre Poarta Ecaterinei care a fost construita, pentru a facilita accesul șcheienilor în Brașov si adăpostește expoziții periodice de artă și istorie. Aici nu era nimeni cand am ajuns noi asa ca am profitat sa ne odihnim un pic pe banca dupa ce am facut cateva poze.

A doua zi ne am hotarat sa facem o plimbare cu telecabina pentru a vedea frumoasa panorama a orasului. Ne a placut faptul ca nu era foarte aglomerat si am putut admira in liniste frumosul oras Brasov, gandindu ne la ce citisem acasa cum ca aici ar fi fost gasite urme ale cuceritorilor romani.

Ne am oprit si la terasa sa lenevim la soare si sa bem ceva fiind foarte cald, apoi am coborat si ne am hotarat sa mergem la shopping la magazinele din centru.

Brasovul este un oras foarte frumos si il recomandam cu mare drag.

Trimis de Silvia30* in 06.04.16 15:25:28
    Validat / Publicat: 06.04.16 16:54:37
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRAȘOV.

VIZUALIZĂRI: 1444 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Silvia30*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[06.04.16 16:54:28]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "La pas prin Brașov, BRAȘOV" (deja existentă pe sait)

cloverina
    [06.04.16 22:25:32]

@Silvia30 - Foarte frumoase fotografiile! Și felicitări pentru răbdarea de a le încărca aici

Nasshu
    [06.04.16 22:33:37]

@Silvia30 - de la mine ai un MARE (-)... cand mai copiezi fii atentă la diacritice!

Michaell
    [07.04.16 07:46:44]

@Silvia30 -... cum ca aici ar fi fost gasite urme ale cuceritorilor romani.

Eventuale urme ale unor cuceritori din timpuri de mult trecute, vad ca te-au preaocupat, in schimb numele poporului care a lasat amprentele de pe urma careie traieste acest oras si in ziua de azi, n-ai amintit nici macar cu un cuvint.

cloverina, Michaell
    Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Brașov: