ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.04.2016
DIN: jud. Ilfov
ÎNSCRIS: 11.06.14
APR-2016

Muzeul Municipal Câmpulung Muscel (I)

Acest articol despre muzeul câmpulungean am hotărât să-l împart în două, motivul îl veți afla în partea a doua și, indiferent cum este încadrat de web, nu voi comenta.

Despre dragostea ce o port zonei Muscelului știu foarte bine cei ce-mi urmăresc articolele. De mult îmi propusesem să intru la Muzeul Municipiului Câmpulung Muscel doar pentru a face poze noi, pentru un viitor articol, de scris la vară.

Acum îmi doream să vă dezvălui altceva dintr-un sat apropiat orașului dar felul în care unii români înțeleg să folosească în interesul comunității darurile primite, m-a deranjat. Singura legătură pentru a ajunge să scriu despre un loc argeșean ce putea atrage turiști, a fost acest muzeu frumos și interesant.

Câmpulung Muscel este un oraș nu foarte mare pe care cei mai mulți români îl asociază doar cu ARO. Ei bine, orașul acesta are în spate o istorie teribil de bogată și interesantă, câteva din urmele valoroase ale trecerii timpului le-am descris în două articole mai vechi.

Pentru cei ce trec prin oraș și doresc să cunoască ceva din trecutul de până la instalarea regimului comunist în țara noastră, Muzeul Municipal, secția istorie, este un popas cultural aparte. Aici găsiți exponate autentice descoperite la vechea așezare dacică de la Cetățeni, la castrul roman Jidova, în vechile lăcașuri de cult azi dispărute, ceramică greacă și romană, arme și unelte de la comuna primitivă până în epoca modernă, obiecte găsite cu ocazia săpăturilor arheologice în zonă sau donate de diverse persoane. Dar să le luăm pe rând.

În anul 1889, Grigore Tocilescu - directorul de atunci al Muzeului Național de Arheologie - istoric, jurist, folclorist, cel considerat întemeietorul școlii românești de arheologie, propune înființarea acestui muzeu aici la Câmpulung Muscel, fapt ce se împlinește în același an, când, odată cu publicarea aprobării în M. O., se înființează muzeul în trapeza (sala de masa) a Mânăstirii Negru Vodă.

Faptul că de-a lungul câtorva zeci de ani locația s-a tot schimbat, nu este importantă, doar era necesar un spațiu din ce în ce mai mare. Așa se ajunge ca în anul 1980 să fie mutat în actuala clădire, central, lângă Primărie, construcție ce a aparținut administrației locale, ridicată după un proiect din anul 1934. Remarcabil atât exteriorul dar mai ales interiorul elegant, cu o scară interioară largă, cu decorațiuni frumoase, cu o fluiditate remarcabilă a spațiului și luminozitatea naturală oferită de cupola de sticlă.

Odată ajunși aici, intrăm în prima parte a expoziției, cea dedicată istoriei vechi unde sunt expuse obiecte aparținând neoliticului apoi dacilor și desigur perioadei de ocupație romană; sunt expuse resturi de amfore grecești, care dovedesc practicarea trocului, apoi a plății cu monede romane pentru mărfurile aduse din Elada și alte zone, sunt unelte, arme și materiale de construcție găsite la castrul Jidova.

Secția de istorie medievală necesită un popas mai lung căci aici sunt expuse mai multe documente interesante. Scrisoarea lui Neacșu către judele Brașovului, actul de naștere al limbii române scrise, datată destul de exact, 29 sau 30 iunie 1521 după jurnalul de campanie a lui Soliman Magnificul; tot aici vedem cum arăta "Ocolnica" sau "Pânza orașului" unde erau trecute privilegiile deosebite acordate locuitorilor celei mai vechi așezări urbane din zona de sud, legile moșnenilor care n-au putut fi încălcate nici măcar de Carol I.

Tot aici aflați despre înființarea primei școli publice din Muntenia, despre bâlciul de azi, continuare neîntreruptă a "Sborului de Sf. Ilie" din sec. XV, despre Pârvu Mutu, zugravul născut aici, despre "tiparnița desăvârșită" a lui Matei Basarab, crucile de jurământ din piatră de Albești și multe altele.

În secția de istorie modernă și contemporană, vă amintiți de Tudor Vladimirescu și de trecerea lui prin Goleștii Argeșului, de luptele de la Rahova și Vidin unde au participat multi musceleni, despre luptele ce au fost la Valea Mare - Pravăț și despre care am scris în articolul dedicat Mausoleului de la Mateiaș. Tot aici sunt expuse artefacte din al doilea război mondial, arme, documente, uniforme, casca lui Carol al II-lea, decorații și caschete militare (cred că vă amintiți de "ultimul pălărier al României", Măgeanu, ei bine aici la muzeu sunt expuse caschetele militare lucrate în atelierele sale).

Există și o secție de stiințele naturii dedicată celor mici.

Despre ultima secție a muzeului de aici voi scrie curând.

Dacă doriți să vizitați orașul și împrejurimile, treceți și pe la Muzeul Municipiului Câmpulung Muscel, aflat pe strada Negru Vodă nr. 119, în centrul orașului - DN 73 - programul de vizitare este de la 9 la 17, de marți până duminică, taxa de vizitare este 5 lei pt adulți și 3 lei pt. copii, pensionari, fotografiatul este 5 lei.

Nu în ultimul rând, țin să mulțumesc dlui. profesor Mihai I., de serviciu sâmbătă, care ne-a însoțit și ne-a oferit explicații de-a lungul întregului muzeu.

Trimis de elviramvio in 05.04.16 01:43:37
Validat / Publicat: 05.04.16 08:54:45

VIZUALIZĂRI: 1468 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P20 Cascheta lucrata la Măgeanu și casca regelui.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[05.04.16 11:10:06]

@elviramvio -

Ei bine, mie Câmpulungul îmi trezește amintiri ceva mai triste - aici am făcut perioada de instrucție din armată, fără să pot pleca din unitate timp de trei luni de zile (cu excepția unei învoiri de 48 de ore după jurământ), dar cu instrucție aproape ca aia de vânători de munte zilnic, cu program de la 6 dimineața, cu dormitorul plin de gheață pe pereți dimineața... pffff... mă opresc, e deja cam prea dureros.

Să mai amintesc doar de marșurile până la și de la poligonul de tir din Bughea. Păcat că peisajele astea minunate acum mie nu-mi mi trezesc aceleași senzații plăcute ca unele asemenea, dar din orice alt loc al țării.

Oricum, articolul de mai sus nu are nicio vină, e chiar frumos și interesant - dar am și io o durere...

elviramvioAUTOR REVIEW
[05.04.16 11:21:48]

@Dragos -

La urmatoarea noastra intalnire, sa-ti povesteasca sotul meu cum e sa dormi in tanc, iarna, in Apuseni. Dar el iubeste acele meleaguri. Am ceva in minte si daca se va concretiza in vara asta, vei uita necazul, desigur, daca-ti doresti.

O zi buna!

irinad
[05.04.16 19:41:52]

@elviramvio - Foarte frumos şi interesant articolul tău pe care, recunosc, îl apreciez cu atât mai mult cu cât Câmpulungul mi-e foarte drag, fiind oraşul de baştină al soţului meu. Dar, spre ruşinea mea, la muzeul acesta nu am fost până acum, doar la cel de Etnografie şi Folclor situat foarte aproape de casa socrilor mei. Acum am un motiv în plus să-l vizitez!

Felicitări!

elviramvioAUTOR REVIEW
[05.04.16 20:09:23]

@irinad -

Multumesc. Eu nu l-am vazut pe cel de Etnografie desi trecem pe langa el uneori; se spune ca este interesant si frumos, asa ca daca ai material, da-ne si noua un articolas.

irinad
[05.04.16 20:54:46]

@elviramvio - Nu am făcut poze pentru că nu m-am gândit să scriu despre el, dar cu prima ocazie când vizitez Câmpulungul (chiar luna aceasta), voi avea în vedere şi-apoi voi "schiţa" ceva!

[16.08.18 10:44:24]

Mutat în rubrica "Muzeul municipal Câmpulung, CÂMPULUNG-MUSCEL" (nou-creată pe sait)

elviramvio, irinad
Alte impresii din această RUBRICĂMuzeul municipal Câmpulung: