ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.04.2016
DIN: Râmnicu Vâlcea
ÎNSCRIS: 28.06.12
JUL-2014

Moscheea Carol I - Constanţa

Colegul @tata123, a scris săptămâna trecută un articol despre ce obiective turistice putem vedea în Constanţa. Din cele expuse de el l-am vizitat apoape pe toate. M-am uitat pe site să vad despre care din aceste obiective nu s-a scris nici un articol, şi am văzut ca despre Moscheea Mare nu s-a scris nimic şi atunci m-am hotărât să scriu eu un articol.

Moscheea Mare, numită şi Moscheea Carol I, am vizitat-o de două ori păna acum, şi de fiecare dată mi-a plăcut.

Moscheeia Mare este situată în zona peninsulară a oraşului Constanţa, în apopierea statuii poietului Ovidiu, pe strada Crangului, la numarul 1 şi are următoarele coordonate GPS N 44.173301 şi E 28.659688. Acestă moschee este edificiul principal al cultului musulman din zona Dobrogei.

Moscheea a fost construită de către statul român în timpul domniei lui Carol I. Lucrările au început în anul 1910 şi s-au terminat în anul 1913, Moscheea a fost donată de catre Carol I cultului musulman, de altfel acestă moschee mai poartă şi numele de Moscheea Carol I. Enoriaşii musulmani o denumesc Kiral Camii adică Geamia Regelui. La inaugurarea din 1913 a participat şi regele Carol I împreună cu regina Elizabeta

Acestă moschee a fost ridicată pe locul altei geamii, de la care s-a păstrat doar mirabul (altarul). Edificiul este una dintre primele constructii din beton şi cărămidă din România, este o îmbinare între stilul egiptean, bizantin cu motive arhitecturale româneşti. Moscheea are un singur minaret, acesta are o înălţime de 47 metri, Accesul în balconul acestuia se face pe o scară în spirală care are 140 de trepte. Din balconul minaretului se poate adimira panorama portului şi a oraşului Constanţa. În vârful minaretului se află o semilună – simbolul islamului. Sala de rugaciune are dimensiuni de 14x14 metri, iar balconul care este destinat femeilor musulmane are lungimea tot de 14 metri şi lăţimea de 3 metri. În interiorul moschee se află un covor foarte frumos. Acest covor a fost adus, în anul 1965 de pe insula Ada Kaleh (insulă unde traiau peste 1000 de turci, distrusă când s-a construit barajul de la Portile de Fier I). Covorul a fost cusut în Turcia la centrul de artizanat din Hereke şi a fost dăruit de către sultanul Abdul Hamid, turcilor din Ada Kaleh. Covorul are dimensiunile de 14 metri lungime şi 9 metri lăţime, şi cântăreste 490 kilograme.

În curtea moscheei se află două spălatoare (unul în stânga şi unul în dreapta) care sevesc ritualului de abluţiune – spalarea corpului pentru purificare.

Tot în curtea moscheeii se află şi un magazin de suveniruri.

Dacă aveti drum, în zona faceţi-vă timp şi vizitaţi acestă moschee, este frumoasă iar oameni de aici sunt primitori chiar dacă suntem de altă religie.

Informaţile tehnice despre moschee au fost luate de pe un pliant cumpărat de la magazinul din curtea moscheei.

Trimis de zlatna in 04.04.16 10:48:33
Validat / Publicat: 04.04.16 12:16:05

VIZUALIZĂRI: 1575 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Moscheea Carol I văzută din parcare

[04.04.16 12:13:31]

Mutat la reorganizare în rubrica "Moscheea 'Carol I', CONSTANȚA" (nou-creată pe sait).

tata123 🔱
[04.04.16 21:22:50]

@zlatna - Of, of... nu ai căutat bine: chiar în această rubrică @urjanclaudiu a publicat un articol dedicat Moscheii Carol I din Constanța (vezi impresii), clasificat drept MiniGhid.

Dar nu e o problemă, pe AmFostAcolo contează orice percepție asupra unui obiectiv turistic - oamenii sunt diferiți, impresiile sunt diferite. Și eu am fost de două ori în vizită la Marea Moschee și m-am bucurat în balconul minaretului de priveliștile de la înălțime asupra Tomisului - accesul pe scara îngustă în spirală e „palpitant”.

Moscheea Carol I a apărut din nou în atenția publicului în ultimele luni de zile - se vorbește despre utilizarea aceluiași model arhitectural de la Constanța și la preconizata moschee din București (gandul.info/stiri/moschee ... pitala-15190447).

Existența Moscheii Carol I e pusă în pericol, starea de degradare a monumentului e vizibilă cu ochiul liber (umezeală, mucegai, crăpături). Problema restaurării a ajuns și în Parlamentul României în 2015, prin intermediul unei interpelări adresată Ministrului Culturii (vezi textul aici: cdep.ro/interpel/2015/i2081B.pdf). Sper ca monumentul „să scape” și minaretul să „suporte” mii de vizitatori în continuare.

zlatnaAUTOR REVIEW
[05.04.16 07:41:59]

@tata123 - Multumesc pentru completarile aduse. Eu pe pagina prinicala la rubrica cauta am scris Moscheea Carol I si nu am gasit-o. Dupa ce am scris articolul webmasterul la mutat la rubrica Muzee din Constanta.

Si eu sper ca acest monument sa fie restaurat, caci intr-adevar uzura este vizibila in unele locuri.

[27.04.16 20:57:41]

@zlatna - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

zlatnaAUTOR REVIEW
[27.04.16 21:54:11]