ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.03.2016
DIN: Timişoara
ÎNSCRIS: 25.06.12
MAR-2016

Un fado autentic

De 3 ani cautam o excursie la Lisabona. Deseori eram intrebata de ce? raspunsul era simplu pentru mine: sa beau un vin de porto si sa ascult o muzica de fado autentica. Si ca orice vis in care crezi se implineste.

Foarte rar imi las parerile pe vreun site, dar nu ma pot abtine sa nu scriu despre acest restaurant: PARREIRINHA D'ALFAMA, un loc in care am trait o experienta de neuitat.

Sa incepem cu inceputul: am sunat si am facut rezervare, iar la telefon ni s-a spus ca trebuie sa fim la 20.30 la locatie. La acea ora ne-am prezentat si ne-a intampinat un domn cu un zambet pe buze si ne-a condus la masa. Restaurantul foarte mic, intim, placut. Mancarea un deliciu. Va recomand sa incercati caracatita.

In jurul orei 21.30 a inceput spectacolul spunandu-ne ca in timpul prestatie fiecarui solist (am avut 3 solisti) sa se faca liniste, sa respectam muzica de fado. Vocile solistilor te-au lasat parca sa plutesti in acea atmosfera a muzicii de fado.

In timpul prestatie nici un ospatar nu se plimba, toata lumea era parca "intepenita" :). Intre reprezentatii, fiecare solist (a) canta 4 melodii, apoi iarasi pauza sa putem manca, gusta deserturi, si sa bem vin.

Am plecat ultimii din restaurant iar la final solistii au stat cu noi la masa, am povestit, ne-au intrebat de unde suntem, iar noi ne-am simtit extrem de bine. De-aceea am tinut neaparat sa va spun si voua! Poate o sa vreti sa mergeti la un restaurant si nu stiti care.

Noi am fost la mai multe, dar ca aici, primirea cu caldura, voci care iti incantau auzul, mancarea foarte buna... ca aici... nu ne-am simtit niciunde!!!

Trimis de deedee30 in 31.03.16 19:58:37
Validat / Publicat: 31.03.16 20:38:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PORTUGALIA. A mai fost în/la: Sintra; Cabo di Roca

VIZUALIZĂRI: 8260 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (deedee30); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 traditional. autentic. intim.

webmaster45 [31.03.16 20:37:13] »

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 31&ridAnt=67827

Radu Tudoran [31.03.16 21:44:33] »

Foarte concis, foarte convingator. Si eu tot de vreo trei ani ma gandesc la Portugalia. Sper sa transform gandurile in realitate.

deedee30 [01.04.16 15:28:00] »

@webmaster45: am pus o fotografie a restaurantului... se poate vedea clar ca am mai ramas doar noi... si personalul . sper sa se incarce!!!

webmasterX [02.04.16 05:59:34] »

@deedee30: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs, încărcând o fotografie concludentă

Aurici [06.04.16 12:47:11] »

@deedee30 - Postarea ta mi-a adus aminte că și noi am dorit să vedem un flamenco la mama lui și împreună cu recepția hotelului la care am stat în Barcelona am ales un teatru de cartier micuț, intim, unde am și mâncat dar am și văzut un spectacol deosebit chiar dacă flamenco nu este chiar la mama lui în Barcelona. În orice caz dacă unele amintiri se mai estompează, de spectacolul acela ne aducem foarte bine și cu plăcere aminte, ceea ce reiese și din articolul tău în ceea ce privește muzica fado.

Și eu am Portugalia pe listă dar tot este devansată de altele. În orice caz mi-am notat restaurantul pentru că și noi suntem amatori de astfel de experiențe.

Elidavidel* [12.05.16 10:33:41] »

@Aurici - Buna, poti te rog sa-mi spui numele teatrului unde ai fost la spectacolul de Flamenco din Barcelona? plecam si noi in septembrie si mi-ar fi de mare ajutor.

Multumesc

Aurici [12.05.16 10:53:47] »

@Elidavidel - Am făcut un copy-paste din articolul meu despre Barcelona unde spuneam de teatru. Am lăsat tot paragraful chiar dacă este un pic mai lung. Nouă ne-a plăcut mult. Am fi vrut să alegem Diner&Show, să și mâncăm acolo dar n-am avut cum să ajungem la timp și ne-am mulțumit doar cu băutura. Vacanță plăcută, să ne povestești la întoarcere.

La 22.00 am plecat, doar eu si sotul meu, la Teatrul Palacio del Flamenco la o seara de flamenco pe strada Bales, in zona Casa Milla, statia de metro Diagonal. Am cautat toate zilele cel mai bun spectacol si in final am ales aici. Ne-am sfatuit si cu receptia hotelului si cu toate ca aproape de noi mai erau terase care aveau spectacole de flamenco, am zis sa fie unul cat se poate de adevarat. Acesta este chiar un teatru, echipa era formata din 14 membri, unii in spate care asigurau partea instrumentala, altii in laterale care ii sustineau pe dansatori batand din palme si din picioare, iar cei care dansau 2 cupluri si 2 vedete care s-au perindat cu mai multe momente si costumatii. Ne-au spus sa strigam “ole” de fiecare data cand ne place ceva si trebuie sa va spun ca ne-a durut gura pe noi dar si pe ceilalti prezenti (teatrul era plin), de cat ne-am manifestat. Show&drink-ul pe care l-am ales a costat 35 de EUR/persoana si a fost o seara nemaipomenita. Ne-am intors acasa la 12 noaptea facand jumatate din drum pe jos ca sa povestim despre spectacol si despre vedeta masculina care a dansat intr-un anume fel, arata dumnezeieste, dar fata il trada un pic. Cand am iesit de la spectacol ne-am dus la casa de bilete si am intrebat-o pe domnisoara de acolo ce varsta are si ne-a spus 61, moment in care am strigat in cor “ole”.

Elidavidel* [12.05.16 11:35:11] »

@Aurici - Multumesc, cat de prompta ai fost... am sa revin cu detalii!

Noha [11.08.16 20:09:59] »

@deedee30 - Inteleg perfect, in fiecare zi petrecuta in Lisabona am rugat la concierge sa ne recomande cate un alt restaurant cu Fado!

Aurici, deedee30, Elidavidel*, Noha, Radu Tudoran
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în #Lisabona? :