ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.03.2016
ÎNSCRIS: 29.05.13
MAR-2016

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 5 MIN

Hotel relaxant, central și bun

MILANO

Prima mea recenzie pe acest site.

Trebuie sa încep cu mulțumirile de rigoare adresate administratorilor pentru menținerea și funcționarea acestui site folositor iubitorilor de călătorii. Si mai ales multe mulțumiri tuturor celor ce-și aduc contribuția prin recenzii, foto și orice informație folositoare.

Citesc de mulți ani acest site și mi-a fost folositor în fiecare deplasare pentru a lua cele mai bune decizii, dar spre rușinea mea, încă nu am pus osul la treabă pentru voi, colegii mei de suferință. Până acum.

Sper sa mă revanșez în timp.

Cea mai recenta excursie a fost la Milano. Acum vreo săptămână. Vremea la Milano – însorită, 15-18 ºC.

Zbor dus-întors cu Ryanair, foarte ok și la decolare, și la aterizare. La decolare, de pe Otopeni, ne-au luat bagajele de mână la cală gratis (dimensiunea maximă – 55x40x20 cm, greutate maxim 10 kg, plus încă o geantă maxim 35x20x20 cm), însă la întoarcere de pe aeroportul Orio din Bergamo, nu a mai mers cu bagajele la cală, așadar am fost nevoiți să le cărăm după noi în avion.

Să revenim la aterizarea în Bergamo, luat bilete dus- întors de la OrioShuttle cu 9 euro/persoana cu destinația Gara Centrală din Milano (sau Stazione Centrale), 48 km, cam vreo 40-50 min de mers.

De la Stazione Centrale am mers pe jos spre hotel, luând primul contact cu aerul italian, aprox. 1 km. Hotelul la care am stat timp de 3 nopți/4 zile se intitulează BEST WESTERN HOTEL GALLES, cotat la 4 stele. Este situat in Piața Lima, pe Corso Buenos Aires, un bulevard principal gen Magheru, plin de magazine fashion de marca secundară (gen Zara, OVS, Guess, H&M, etc.) ce duce direct la punctul terminus DUOMO cam după vreo 2,7 km, 4 stații de metrou (atașat veți regăsi o hartă de pe google earth pentru edificare).

Stația de metrou Lima este chiar lângă hotel, la îndemână, iar infrastructura de metrou a Milanului este foarte eficientă și rapid de înțeles. Pentru 24 ore de mers pe toate liniile de metrou, autobuze și tramvaie ne costă 1 card ATM = 4,5 euro.

Hotelul foarte drăguț, aerisit față de clădirile înghesuite de pe bulevarde, fiind situat într-o intersecție, are ca și dotări atractive ce m-au făcut să-l aleg: terasa de savurat cafeaua cu o panoramă deosebită asupra Corso Buenos Aires, în zare observându-se și partea superioară a Duomo-ului, centru spa gratis (piscina cu apa calda la 29 ºC, sauna turceasca, sauna uscata, sala fitness, dus cu cromoterapie, bar de servit un ceai cald, prosoape, vestiar, dușuri), condiții optime de relaxare după o zi de umblat pe străzile din Milano.

Camera era dubla standard, micuța ce-i drept, dar de ajuns. Am cerut de la check-in o camera cu vedere la bulevard, si amabili, ne-au oferit-o, așadar n-am mai ridicat pretenții și la mărimea camerei. Poate au si camere standard mai mari, dar ori erau ocupate, ori erau cu vedere la curtea interioara și nu ne interesa. In camera am găsit un pat dublu matrimonial cu o saltea foarte relaxanta, led Tv de 101 cm, birou, seif, minibar (pe care nu l-am folosit), fierbător cu pliculețe de ceai si ness. Baia minimalist aranjată cu toate cosmeticalele de trebuință, reînnoite zilnic la nevoie, prosoape de toate felurile, uscător de păr.

WI-FI foarte bun aproape în tot hotelul. Puțin mai slab în zona de spa, probabil fiind la subsol.

Micul dejun de tip bufet se servea la etajul 6, cu panorama asupra orașului. Un mic dejun îndestulător, foarte variat, cu mâncare pentru toate gusturile de la produse calde (oua fierte/omlete, bacon crocant, cârnați, crenvurști, cartofi, orez, fasole roșie) la alimente reci (șuncă de porc/curcan, mortadella, salam italian, emmentaler, cașcaval, brânză telemea vacă, unt, crema Philadelphia, iaurturi simple sau cu fructe, castraveți, morcovi rondele, etc). Pe partea de dulce: croissante diferite, chec-uri, biscuiți, gemuri, Nutella, miere, fructe crude sau compoturi, cereale, lapte, ceai. Cafeaua am lăsat-o la sfârșit în enumerare pentru că trebuie elogiata – ILLY la micul dejun inclus n-am mai băut până acum. Cafeaua era Illy, servită din espressoare automate ce ofereau diverse variante: espresso, cappuccino, cafea americana, moccaccino, etc. Pentru diversitate, ne retrăgeam cu cafeaua si ceva dulce pe terasa de deasupra restaurantului pentru a simți mai bine relaxarea oferita de un citybreak.

Ferestrele antifonate bine față de zgomotul orașului, în schimb, hotelul fiind deasupra rețelei de metrou, se simțeau vibrațiile acestuia cât timp funcționa (până pe la 23.00 și dimineața de pe la 7.00), ușor deranjant pentru cei ce vor să doarmă mai târziu.

Despre atitudinea personalului numai de bine: amabili, zâmbitori, cooperanți. Chiar la finalul sejurului am dat peste un conațional din Craiova ce lucrează ca bellboy.

Un alt punct de leneveala era holul hotelului cu barul ce trona în mijloc, unde puteam savura o băutură la preț decent după o zi de alergătură. Canapele și fotolii din piele, decor frumos, lumină difuză, plus un colț IT unde regăseam 2 desktop-uri cu acces gratuit, probabil aveau si vreo imprimanta conectată.

La sfârșitul sejurului, la check-out, am plătit taxa de oraș - 5 euro/noapte/turist.

Noi ne-am simțit bine, ne-am încărcat bateriile, recomandăm hotelul!

Milano, în schimb, nu mai are nevoie de nicio recomandare.

Pentru mai multe detalii despre acest hotel, puteți accesa pagina oficială galles.it/en/home-page.aspx

Și cum o poză face cât 1000 cuvinte, atașez și ceva zeci de mii de cuvinte.

P. S. Îmi cer scuze anticipat dacă a fost o recenzie prea încărcată sau dacă n-am redactat-o corespunzător.

Trimis de nickk in 31.03.16 16:40:13
    Validat / Publicat: 31.03.16 19:21:34
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: Venezia - Hotel Carlton on the Grand Canal

VIZUALIZĂRI: 1988 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nickk); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P15 Hotel Galles - vedere din camera
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 94.50 EUR pe cameră

[31.03.16 19:20:17]

la primul review dăruit comunităţii, unul chiar *remarcabil*, să-i spunem lui @nickk: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Rodel
    [31.03.16 19:30:58]

Un prim vot pentru un review foarte bun. Felicitări!

[31.03.16 19:56:20]

Votat articolul si nu pentru incurajare ci pentru faptul ca am descoperit un prim articol care are de toate, nu stiu daca hotelul isi face reclama asa de bine cum ai facut-o tu. Pozele sunt minunate si prezinta tot, cred ca am sa trec hotelul la favorite pentru ca imi place. Mi s-a parut iarasi un lucru foarte placuta si relaxanta zona de piscina si spa. Felicitari, votat cu mare placere si daca asa arata un prim articol ma gandesc cum va arata de exemplu articolul cu nr 20.

adynutza26
    [01.04.16 15:18:59]

@nickk - Foarte bun reviewul. Chiar vroiam sa dau o fuga la Milano si nu stiam unde sa ma cazez. O singura intrebare: hotelul are camera cu balcon? Pentru mine conteaza foarte mult balconul. Am si eu un fix... Hotelul l-am notat ca favorit! Pare ca merita!

maria55 †
    [01.04.16 15:46:23]

@adynutza26 - hotelul pare foarte bun, asa este! Iar articolul lui @nickk si mai bun! La mai mare "juniorule"!

Banuiesc ca cele 4* raman 4* indiferent de ce spunem noi, iar pretul pe masura! Acum nu stiu cat a costat cazarea, cat biletele de avion, ceea ce vreau sa-ti spun este faptul ca, la nici 300m de acesta este un Ibis! Ibis verde, nu rosu dar si pretul este mai mic!

Au fost ai mei in urma cu 3 saptamani si pt o noapte de cazare au platit 63? euro cu taxa de soggiorno cu tot si cu mic dejun bogat ca si varietate!

Hotelul se numeste Ibis Styles Milano Centro si se afla pe via Ruggero Bascovich, deci in aceeasi zona cum spuneam!

Sper ca @nickk sa nu se supere ca am intervenit, dar consider ca orice informatie este bine/venita atunci cand e vorba de costuri si nu numai! Pana la urma aceasta este si menirea acestui site!

[01.04.16 17:41:12]

@webmasterX - Bine v-am gasit!

Scuze pentru intarzierea raspunsului: exact acolo este pozitionat hotelul.

Multumesc.

[01.04.16 17:44:47]

@mishu - Multumesc pentru aprecieri. M-am straduit sa scriu cam toate detaliile. Detaliile formează întregul! Si eu cand caut informatii despre ceva anume, cat mai multe detalii imi doresc sa citesc, sa-mi fac o idee cât mai clară a ceea ce m-ar putea astepta acolo.

[01.04.16 17:51:05]

@adynutza26 - Da, hotelul are si camere cu balcon. Nu stiu daca sunt in varianta standard sau superior room. Pentru asa ceva cel mai bine inainte de rezervare sau la hotel. Dupa cum am precizat, eu m-am multumit doar cu vederea spre bulevard. Oricum, si daca am fi avut camera cu balcon tot la fel de mult l-am fi folosit ca si fereastra.

@maria55 - Multumesc pentru aprecieri. N-am de ce sa ma supar ca ai intervenit cu alt hotel pe acest topic, si eu am urmarit sa ma cazez la acel Ibis, dar totusi m-a atras zona de spa a acestui hotel, si fara a fi ipocrit, si diferenta dintre 3* si 4*.

O zi buna tuturor!

adynutza26, maria55, mishu, nickk, Rodel