ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.03.2016
ÎNSCRIS: 26.08.14
FEB-2016

încărcat de pe telefon!

Dubai - ceva superb

Desi a trecut mai bine de o luna de cand ne am intors din Dubai, abia acum am reusit sa dau un review :)

Ne am inceput calatoria cu Tarom in dimineata zilei de luni. Dupa aproape 6 ore de zbor, care mi s au parut ingrozitor de plictisitoare... am aterizat de un mega aeroport super bine "explicat" :) pe cat de mare pe atat de simplu este :)

Dupa 1 ora de formalitati am luat taxi-ul care ne-a dus direct la hotel - Auris Metro Central :) situat vis a vis de statia de metro Dubai Internet City :)

Hotelul este dragut, curat, "dotat" cu personal foarte amabil, atat de amabil incat in locul unei camere am primit un apartament la ultimul etaj :) cu priveliste spre Burj Khalifa.

Prima seara am petrecut-o la Dubai Mall si la fantani - spectaculoase, incantatoare, extraordinare :) obositi fiind, ne am intors la cazare cu metro-ul, pe care il recomand cu si din toata inima daca nu vrei sa dai bani pe taxi.

Prima parte a celei de-a doua zile am petrecut-o la Atlantis... de care sincer am fost dezamagita... in sensul ca, daca nu intrai la aqua parc efectiv nu aveai ce face acolo... o singura cafenea-Starbucks- arhiplin, fara prea multe sanse sa prinzi vreun loc.

Nici o sansa sa ajungi la plaja, deoarece e rezervata exclusiv celor cazati acolo. Hotelul e intr-adevat impresionant :) a doua parte a zilei ne am petrecut-o la safari.

Acolo merita sa iti lasi toti banii :))) eh, nu chiar toti :)) am prins si o ploaie zdravana in desert, chiar in seara cand s-a si anulat meciul de tenis a lui Halep :))) oooh, dar ce furtuna :))) a treia zi am petrecut-o prin mall-uri, primul fiind Dubai Mall si urcare la Burj Khalifa, cu bilete luate de pe site de la ei.

Am ales ora 15:00, ne mai gasind alta ora mai aproape de apus... insa nu am reusit sa vedem apusul din cauza aglomeratiei.

Cina am luat-o la un restaurant italian de langa Mall of the emitates... app la Mall am mers la partia de ski :))) chiar se uita lumea dupa mine ce bine schiez :)))

Am continuat ziua nr 4 cu plaja la JBR 1, pranz in J Madinat, vizita la Burj al Arab si plimbate pe faleza oana seara tarZiu :)

Ziua nr 5 am rezervat-o Deirei :) pe care am considerat-o poarta dintre traditional si modern, unica prin felul ei insa nu mi as fii dorit sa ma cazez prin zona... :)))) nici macar la Marriot :)) am trecut cu abra dintr-o parte in cealalta si dupa cateva ora de cascat ochii prin aurituri, am luat metro-ul spre Dubai Marina :) considerat de mine "miezul" emiratului... se plimbau magnatii cu iahturile pe canal, cum se plimba bucuresteni nostri cu "X-urile" pe Dorobanti :))))) muzica la maaaaxim, evident :)

Am ales un restaurant din apropierea canalului, unde chelnerul ne-a intampinat cu "buna seara".

Ultima dimineata a sederii noaste in Dubai am acordat-o piscinei de la etajul 18 :) am luat taxiul la aeroport si dupa alte 6 ore am aterizat la -3 grade in Bucuresti :)

Deoarece mi-a scapat Moscheea din Abu Dhabi, Global Village, Miracle Gardens si un Wild Wadi, am horatat ca ma voi intoarce cu mama, de data aceasta... in decembrie :)

Trimis de dorissa in 31.03.16 02:06:47
Validat / Publicat: 31.03.16 08:49:22
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ORIENTUL MIJLOCIU

VIZUALIZĂRI: 6004 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dorissa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[31.03.16 07:51:51]

@dorissa -

... am luat taxi-ul care ne-a dus direct la hotel - Auris Metro Central...

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[31.03.16 11:39:25]

Maraton poate fi numit si acest review al tau, mi-as fi dorit sa ne povestesti ceva mai mult deoarece in mod sigur sunt multe de povestit despre o astfel de destinatie, ne-ai dat cu zaharelul pe la nas aruncand cate un cuvant despre ce ai vazut si in rest ai pastrat doar pentru tine. Oricum ma bucur ca ti-a placut si ai fost multumita de ce ai vazut, felicitari.

[01.04.16 10:45:44]

@mishu: ) sincer? Nu prea am talent la intrat in detalii ca pierd esenta lucrurilor, insa va raspund cu drag la orice intrebare, nelamirire recunosc, au fost putine zile, am umblat ca nebunii in speranta sa vedem cat mai multe, evident ca nu am reusit! Dar am ajuns la concluzia ca trebuie lasat ceva si pentru a doua oara. Mama a fost foarte fascinata de excursia mea... si am stabilit ca vom merge impreuna in decembrie

Ca o completare a micului meu review, pot spune ca am ramas foarte impresionata de curatenia si civilizatia din Dubai... Cei care spun ca Germania e civilizata sau Franta sau Belgia... am impresia ca nu am vazut ce inseamna cu adevarat civilizatia! Pentru mine civilizatia nu inseamna Germania cu "n" spe mii de violuri pe an dintre care cateva sute in noaptea de Anul Nou, nu inseamna Franta cu aurolaci la metro, mai multi ca in gara de nord, nu inseamna libertatea asta care nu duce la nimic bun. Am fost intampinati cu "wellcome madame in our country" peste tot. Pentru mine civilizatia inseamna ca umblu in siguranta si pe ea mai marginasa strada a mei metropole fara sa fiu abordata de necunoscuti... sau mai rau! Dubai trebuie privit ca un exemplu de imposibil e posibil! Au reusit in 40 de ani sa creasca iarba din nisip si apa Evian sa fie mai ieftina decat in tara de origine

Poate nu stau chiar asa lucrurile, insa eu asa le am vazut!

alessia-diana
[02.04.16 09:24:51]

@dorissa - un punct de vedere adevarat si rational; si eu ajung saptamana viitoare in Dubai si sunt foarte incantata

[03.04.16 00:00:48]

@alessia-diana: o sa iti placa daca te pot ajuta cu ceva, iti stau de dispozitie ????

doacea
[11.10.16 11:06:42]

@dorissa:

Buna,

Ma gandesc la un sejur in Dubai, insa am ceva retineri in ceea ce priveste atitudinea lor fata de femei ...

Trebuie sa adopti un stil vestimentar mai sobru? ma refer cum este privita vestimentaie ''europeana''sau costumul de baie? Am retineri vizavi de tot felul de constrangeri si reguli pe care le au, precum si de siguranta personala, in concediu as vrea sa ma simt relaxata, nu sa am grija tot timpul sa nu calc pe bec...

Nu sunt vreo extravaganta, insa am auzit tot felul de zvonuri, sejurul va fi cu sotul meu. Ce imi puteti spune despre cele mentionate mai sus?

[11.10.16 23:32:55]

@doacea:

Salutare

daca asta e singura problema care ti-o faci, in legatura cu un concediu un Dubai... o poti elimina, fara nici un fel de probleme... crede-ma ca si eu am avut o oarecare retinere cand am ajuns acolo in aeroport am fost intampinati cu "wellcome in our country madame, va rugam sa respectati elementarele reguli de bun simt si conduita, sa aveti un sejur minunat" si asa am si facut, in sensul ca am evitat sa-mi sarut sotul pe strada ) si nu am murit insa ne-am plimbat tinandu-ne de mana (desi citisem pe forum, ca ar fii probleme cu acest lucru)... la noi nu au fost, si am vazut si multi ati turisti mana-n mana... am purtat rochite (deasupra genunchiului), pantaloni scurti, costum de baie si nu mi-a atras nimeni atentia cu absolut nimic!

cred ca noi, turistii suntem privilegiati, fata de localnice, sa zic asa in privinta vestimentatiei... care intr-adevar, erau mai "imbracate" decat noi... insa am vazut in cafenele sau prin Marina, domnisoare chiar f sexi imbracate, europence, evident daca nu chiar romance (... care sunt destule pe acolo )

singurul loc unde ni s-a atras atentia a fost in tramvai, cand sotul meu a ocupat un loc, destinat doamnelor!!! insa cu foarte multa politete, insotit de un "please sir" a fost rugat sa ocupe un loc mai in spate, special destinat domnilor. S-a conformat iar cotrolorul de tramvai, a multumit si a coborat

repet, am considerat Dubai-ul un loc foarte civilizat, unde in nici un moment, nu am simtit ca cineva sau ceva mi-ar putea strica momentele vacantei (in Paris am ramas fara camera foto, 2 secunde de neatentie si a disparut) in Dubai, asa ceva nu exista!

ct64cas
[27.11.16 11:43:26]

@dorissa: exact asta am simtit si eu referitor la civilizatie si simt civic! M_am simtit mai in siguranta decat in Romania in multe privinte! Si ca sa va dau un exemplu-am fost intr-o seara la un *restaurant* pe care l-am vazut pe net-youtube-ca sa mananc creveti si peste-BU QTAIR-am plecat cu u taxi de la hotelul unde eram cazata eu si fiica mea; restaurantul era pe langa BAA, intr-un cartier de vile si nu avea toaleta (!?) asa ca am avut curajul sau inconstienta, ar zice unii, s-o trimit pe fii mea cu taximetristul la cea mai apropiata benzinarie!!! In 6-7 minute au fost inapoi si dupa ce am stat sa mancam, am plecat inapoi la hotel cu acelasi taxi.

Ca sa nu mai zic de curatenie ce domneste pe strazi, in toaletele publice sau in statiile de metrou! Cu 100 de ani inaintea noastra!!!

[18.01.17 00:28:18]

@dorissa: Super ecou, si noi ne pregatim de plecare la sfarsitul lunii februarie, intrebarea mea ar fi, cum a fost vremea pe perioada sejurului? Calduri, temperaturi suportabil? , multumesc, Ida

[20.01.17 08:54:47]

@toth ida:

Salutare,

Noi am vizitat Dubai in Februarie (16-22 mai exact) iar vremea a fost indeala, mai putin furtuna din desert . Pe timpul zilei erau 25-27 de grade dar din cauza faptului ca esti inconjurat de desert, aer cald si umed in permanenta, o sa va vezi cele 25 de grade vor fii catre 30. Apa e ok pentru baie, nu extra calda, dar ok. Iar la piscina de obicei apa e incalzita... mie mi s-a parut vremea ideala, si pentru plimbat si pentru stat la soare.

Enjoy Dubai

[20.01.17 14:37:00]

@dorissa: multumesc de raspuns, ma bucur ca ati avut un concediu reusit, speram si noi sa fie la fel, o zi frumoasa, Ida

[22.01.17 16:20:07]

@toth ida: Noi calatorim in doi, sotul meu si cu mine, din pacate avionul va ajunge in jurul orei 21 pe aeroprtul DWC, o ora destul de tarzie, este safe a calatorii in doi cu taxiul noaptea? , daca imi permiti intrebarea, cat a costat transferul de la aeroport la hotel? , multumesc.

alessia-diana, ct64cas, doacea, dorissa, mishu, totholeasca
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Dubai: