ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.03.2016
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 27.03.12
FEB-2016

Angkor-Vat, si intoarcerea in Ho Chi Minh

Despre templele din Angkor Vat, s-au spus si s-a scris f. mult asa ca nu voi insista prea mult. Parerea mea este ca acest loc este printre cele mai interesante, uimitoare si exotice locuri vazute de mine, pe care il recomand tuturor.

Ghidul ne-a preluat de dimineata de la hotelul f. bun in care am stat (la un pret 1/2 fata de Europa sau SUA), si cu simt de raspundere ne-a aratat 4 complexe de temple, ne-a explicat cu amanunte, ne-a fotogrfiat in cele mai interesante locuri.

Sfatul meu pt. cei ce viziteaza acest loc este sa mearga cu ghid.[***]

Ar trebui stat minim3-4 zile in Siem Reap, ca sa va puteti bucura de toate.

Dupa o zi istovitoare, (am urcat in templul mare, sute de trepte...), pe o caldura de 34*, ghidul ne-a condus la hotel, pt. o pauza de piscina de 2 ore-si apoi ne-am imbarcat sa vizitam marele lac Tonle, pe o ambarcatiune locala privata. Am vazut satul plutitor, cu biserica, scoala, restaurante pt. turisti-locuit de vietnamezi. Este o priveliste unica. Am admirat apusul de soare pe lac, de pe o platforma plutitoare si am plecat, spre strada barurilor unde am zabovit pina noaptea tarziu.

In ultima zi la Siem Reap, am vizitat ferma si fabricuta de matase. Foarte interesant. Iar magazinul cu produse de matase... super.

Seara am ajuns la aeroport, de unde am luat avinul spre Ho Chi Minh, si dupa 1 ora eram deja la destinatie.

In Ho Chi Minh, am mai stat 4 zile -cu dimineti la piscina si dupa amieze la shoping.

Concluzia acestei expeditii, de 23 de zile, in 2 tari din Indochina este, ca Vietnamezii si Asiaticii in general stiu sa faca turism profesionist cu 2 clase peste europeni si americani. Aici banii nostri au valoare, cu 970$/persoana (fara avioane, si mese de prinz si seara), am vizitat f. multe locuri interesante si exotice unde mai pun, ca in februarie nu avem prea multe optiuni bune de a face turism cultural si de odihna. (noi nu practicam sporturi de iarna).

Am mai constatat ca Vietnamul are oferte f. bune pt. plaje-in resorturi de tinuta la preturi f. decente. De curind intr-o discutie, un prieten mi-a reconfirmat aceasta opinie, dupa un sejur in Da Nang.

V-om reveni in Vietnam, sa vedem si partea de N, respectiv Hanoi, Hu Long Bay si alte obiective recomandate de agentia la care voi apela cu siguranta (All Asia Travel), cu o oprire la plaja si rasfat in Da Nang de aceasta data.

Trimis de gosabucur in 30.03.16 14:21:36
Validat / Publicat: 30.03.16 15:15:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ASIA - ALTE LOCURI. A mai fost în/la: Thailanda, Malaesya, Singapore, China.

VIZUALIZĂRI: 4144 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gosabucur); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Poza de familie... Angkor Vat.

[30.03.16 14:51:27]

Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). In caz ca ți se solicita informatii, asemenea date se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

adri-nico
[30.03.16 16:02:17]

Am votat cu plus pentru ca e un loc exotic la ale carui articole eu sint abonata.

Totusi ati sarit prea repede de la una la lata spunindu-ne ca s-au mai scris destule. Da, e adevarat, insa fiecare scrie cum simte si de aceea articolele sint atit de diferite.

Eu, una, m-as fi bucurat ca sa fie cel putin cele 20 de poze "regulamentare" pentru un articol.

Si in incheiere, aratati ca o familie fericita!

[31.03.16 10:26:02]

Un articol foarte placut despre o destinatie mai putin umblata de multi astfel incat asa cum spune si @adri-nico nu m-ar fi deranjat sa citesc mai multe si sa vad mai multe poze.

Am vizitat si eu o fabrica de matase (in China) si explicatiile ghidei privind modul de prelucrare a viermilor de matase, despre rezistenta firului de matase au facut ca acea prezentare sa ni se para minunata.

Normal aspectul comercial urma apoi sa scoata din buzunar pentru niste articole de calitate.

Am votat articolul cu mare placere din pacate nu sunt eu cea care acorda superbonusul insa 13 e inainte de 14 astfel incat vine si superbonusul.

Am rugamintea de a ne povesti calatoriile cu ceva mai multe amanunte pentru a ne bucura si noi de aceste locuri.

[08.02.17 21:57:00]

Mutat în rubrica "Complexul de temple Angkor Wat, #CĂLĂTORII CAMBODIA" (nou-creată pe sait)

adri-nico, gosabucur, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂComplexul de temple Angkor Wat: