ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.03.2016
DIN: Constanta
ÎNSCRIS: 04.10.09

The show must go ON!

Cred că a sosit momentul de a povesti și eu despre MegaÎntâlnirea AFA de la Cinciș, dar nu pentru cei care AuFostAcolo ci pentru cei care N-auFost. Pentru cei care deși cunoșteau spiritul AFA, au decis să rămână acasă. Cei care chiar n-au putut din motive obiective sunt scuzați, cu condiția ca data viitoare să participe!

Deci, cred că impreună cu @maria55, suntem cei care am venit cel mai de departe, (din Eforie Sud, aproximativ 670 km) putem spune că drumul a fost pe cât de interesant pe atât de plăcut, Maria fiind un tovarăș perfect pentru astfel de drumeții. Am plecat la 4 dimineața și am ajuns la hotel aproape peste 11 ore, după ce am făcut câteva opriri pe drum și o vizită la Mănăstirea Prislop, obiectiv obligatoriu pentru Țara Hațegului, pe care doream să o cunosc.

Nu voi insista acum foarte mult pe obiectivele turistice, Hunedoara are o mulțime de astfel de obiective, de la turismul cultural, până la cel de aventură sau balnear. Important este ca acele destinații să fie cunoscute și scoase la lumină, iar comunitatea AmFostAcolo.ro cam asta face, lucru recunoscut de către foarte mulți factori implicați în industria turismului. Nu dezvolt aici, deși v-aș putea povesti foarte mult despre impactul pe care îl are comunitatea noastră în turismul din România.

La Mănăstirea Prislop m-am întâlnit cu o parte dintre participanții, @Iulian68, @Traian Leuca @expertul, @UrjanClaudiu, fiecare cu consoartele din dotare, când am ajuns în același timp... incredibil. Câte șanse să fie ca 4 mașini venite pe diferite direcții și plecate la ore diferite să se întâlnească în același timp acolo? Fără se ne vorbim despre ora întâlnirii... Nimic nu este întâmplător.

Despre Mănăstire voi vorbi într-un articol separat, acolo s-a petrecut un miracol pentru noi, dar toate la timpul lor.

Am ales să deviem de la rutele gps-ului, vreau să spun că toate obiectivele sunt foarte bine semnalizate, deci am luat-o pe dealuri și șosele foarte înguste și am ajuns întotdeauna la destinație. Pentru complexul Diamond Cinciș există indicator chiar și în apropierea Mănăstirii Prislop, știu că acestea nu se pot monta fără acceptul celor care se ocupă de drumurile din județ. Și sunt destule...

Cred că este prima dată când ajung după Cornel la întâlnirile AFA, de fapt cu el m-am întâlnit în apropierea complexului, eu ajungând de la mănăstire, el plecând cu familia acolo.

Parcarea hotelului era aproape goală, am avut șansa ca în prima seară să-mi parchez mașina aproape de hotel, la recepție am fost întâmpinat de un tip binevoitor care m-a întrebat de nick-ul de pe site și fără prea multe întrebări mi-a dat o cartelă de la camera pe care o aveam la etajul 1, cu fața către lac. Am cerut și a doua cartelă pentru a lăsa una dintre ele în locașul destinat alimentării cu energie electrică, pentru încărcătoare telefon, pc, etc. Și bine am făcut, pentru că aveam nevoie de ea. Nu mai pun la socoteală faptul că a existat un moment în care am cerut o cartelă suplimentară pentru că ambele rămăseseră în cameră, eu știind că este la Mihaela, soția mea, ea știind că este la mine...

Seara de joi a fost cuminte, fără mult tam-tam, ne-am bucurat de liniștea acestor zone frumoase iar mie personal mi-a dat ocazia să-mi încarc bateriile pentru o nouă zi care se anunța plină de evenimente... de toate culorile 

Dimineață urma ca AmFostAcolo.ro în frunte cu Cornel, urma să acorde diplome de excelență pentru unitățile de cazare din județul Hunedoara, care pe site-ul nostru au strâns medii bune și recomandări pozitive în ultimii 3 ani. Evenimentul s-a consumat la Castelul Corvinilor, în sufrageria Bethlen. Despre evenimentul în sine am scris aici, cine dorește poate citi acolo mai multe amănunte. Tot acolo aveți și filmul festivității de premiere.

Utilizatorii AFA prezenți la festivitatea de premiere au avut prilejul să viziteze Castelul Corvinilor în mod gratuit, cu ghid inclus, a fost o propunere din partea autorităților locale special pentru AmFostAcolo.ro, pe care noi am acceptat-o cu bucurie. Vă mulțumim! Eu cred că am început turul castelului invers, fără grup și ghid, din sala Bethlen unde am mai stat de vorbă cu participanții hotelieri premiați atunci, însă am recuperat repede și am făcut numeroase fotografii cu aparatul lui @iulian68. Mulțumesc pentru el, cred că de când l-ai cumpărat tu, Iulian, acel aparat nu a făcut atât de multe fotografii câte a făcut în acel weekend. Partea bună este că ți-au rămas filmulețele si fotografiile.

Către după-amiază am revenit la Cinciș și am început pregătirile pentru seara de vineri, odihnindu-mă activ. @Dragoș s-a ocupat de lemnele pentru focul de tabără (în traducere liberă – le-a cumpărat și transportat la locul faptei – mulțumim, Dragos) iar noi seara, l-am ajutat poziționându-le pentru foc. Fiind ziua mea, am fost felicitat de o mulțime de colegi și de prieteni, când nu eram pupat eram sunat la telefon, facebook-ul a înregistrat peste 500 de mesaje pe pagina publică și alte aproape 100 de mesaje personale, dar cine avea timp să răspundă, când eram în mijlocul unor oameni deosebiți și asistam la un frumos foc de tabără. Vă mulțumesc!

După foc am fost invitat în restaurant, acolo unde am avut surpriza să descopăr trei torturi, din partea doamnei director al Camerei de Comerț Hunedoara, din partea lui @roth și a prietenilor care au conlucrat la asta și din partea soției mele, care a conlucrat cu @krisstinna, pentru a nu mă prinde eu. Mulțumesc din suflet tuturor! Mulțumesc Cornel pentru cuvintele frumoase și vă mulțumesc tuturor pentru că ați fost alături de mine la acest eveniment deosebit din viața mea. Fără să exagerez, este poate cea mai frumoasă zi de naștere pe care am petrecut-o alături de oameni speciali. Am primit o felicitare din partea tuturor participanților și un vaporaș pe care să mă retrag la vârsta pensionării. Să-i pun baterii și data viitoare când fac baie îl iau cu mine în cadă :)

Mulțumiri speciale pentru @Nasshu...știe el pentru ce..:)

Ceva probleme la genunchi nu mi-au permis să fiu dansatorul desăvârșit din visele mele, dar sunt fericit că măcar am făcut câteva fotografii de la acest eveniment.

Cred că am rămas până aproape de 3 dimineața, nu mai era ziua mea, dar mă simțeam atât de bine încât doream ca acel moment să nu se mai sfârșească. În camera am rămas treaz până pe la 5 răspunzând la o parte dintre felicitările primate pe facebook. Îmi pare rău că am uitat de torturi, mi-am amintit după ora 12 noaptea și am rugat ospătarii să aducă pe mese la cei care au mai rămas, o jumătate dintr-unul a fost dus la o vilă care încă continua petrecerea iar cealaltă jumătate a rămas pentru restaurant, restul fiind împărțit la cei prezenți.

Sâmbătă dimineață eram si eu planificat să plec într-o excursie cu grupul către Sarmisegetuza, însă n-am mai plecat preferând să-mi refac potențialul de luptă pentru acea zi, care se anunța la fel de interesantă ca cea precedentă. Am lălăit-o prin hotel, restaurant, terasă, am mai făcut câteva fotografii, mi-am luat leptoapa si am continuat cu mulțumirile pe facebook, l-am ajutat puțin pe Cornel la amenajarea meselor iar Mihaela si-a lăsat autograful pe pălăriile fetelor de la Căpâlna. Mai către după-amiază am decis să dăm o fugă până la Rezervația de Zimbrii de lângă Hațeg, însă n-am rămas foarte impresionant de ceea ce am văzut acolo. A compensate însă aerul curat și liniștea pădurii. Este un loc unde îți poți încărca bateriile și poți visa la orice. După două ore ne-am întors la hotel pregătindu-ne pentru festivitatea de premiere a utilizatorilor AFA. Am fost tare puturos anul trecut, nu știu dacă am scris 10 impresii tot anul, deci nu aveam așteptări prea mari de la această festivitate… în ceea ce mă privește pe mine, evident. Totuși, spre totala mea surprindere am primit un premiu special – “Promotor Incurabil, de Suflet al Litoralului Românesc și al Deltei Dunării”, o diplomă și un tablou cu câteva dintre fotografiile mele, cred, cel mai bun premiu care mi se putea oferi. Se trage de la penultimul meu articol referitor la Constanța, Pe toată America nu dau eu Constanța mea!, unde am de gând să fac un serial. Poate atunci când veți vizita Constanța, o veți privi cu alți ochi, știind despre fiecare clădire descrisă în articole. Același lucru îl puteți face și voi în orașele voastre, sunteți singurii care puteți promova valorile locale, pe care străinii nu le cunosc sau pe care le înțeleg mai puțin.

Seara a urmat cina festivă unde am mâncat, am băut, am râs, am făcut fotografii și am dansat în ciuda balamalelor mele firave. A urmat tradiționala tombolă AFA, nici nu mai știu de ce n-am participat... Cele două dansuri au fost sarea și piperul acelei seri, este prima dată când îl văd pe Cornel în poziție de lebădoi și de fetiță din Căpâlna, m-aș bucura ca acele înregistrări să nu depășească spațiul grupului de pe facebook, sunt amintiri frumoase, pe care noi le înțelegem bine și care ne bucură. Însă vor exista destui care nu vor fi de acord cu noi.

Ne-am retras ceva mai repede, după tortul festiv, a doua zi aveam să parcurgem o distanță importantă iar drumul nu era deloc foarte ușor.

Dimineață am servit micul dejun și după fotografia de grup pe care am devansat-o cu jumătate de oră din cauza plecării unor participanți, ne-am luat la revedere de la cei prezenți, le-am mulțumit pentru urările și gândurile lor și am făcut promisiuni pentru întâlnirile viitoare.

Vreau să-i mulțumesc lui Cornel, știu sigur că a fost cumplită organizarea, a reușit în cele din urmă să mulțumească și să-i bucure pe toți prin surprizele făcute, efortul financiar a fost imens, dar s-a meritat! Îți mulțumesc, Cornel! Constanța îți mulțumește!

De aproape 7 ani scriu pe AmFostAcolo.ro primul articol fiind destul de slab consistent în informații, dar pentru care am primit un vot (50 pma), pe atunci aveam ceva mai mult timp la dispoziție și mă luam la întrecere cu greii de atunci, printre care doar @Costi a rezistat și a triumfat la un moment dat. Luam într-un an câte pma se obțin acum la un singur review "de concurs". Am văzut o mulțime de lucruri frumoase pe AFA, dar am asistat și la lucruri urâte, am văzut numeroase schimbări ale regulamentului, în pas cu inventivitatea unora de a supralicita sistemul de votare avantajând anumiți utilizatori. Am participat la întâlniri și am cunoscut oameni minunați. Aș vrea să vă spun că această comunitate este invidiată de foarte multă lume, știm să construim povești și să ne distrăm. Știm să fim călători și indiferent de activitățile noastre cotidiene nu uităm să privim în fiecare seară site-ul și să ne bucurăm de recomandările de acolo. Iar acest lucru ne-a legat, iar Cornel este unicul vinovat pentru acest lucru! Îți mulțumesc!

p. s. Poate n-am reușit să interacționez cu toți în aceeași măsură deși mi-aș fi dorit. însă doresc să vă asigur de toată prețuirea mea, a fost o întâlnire pe cinste pe care o doresc cât mai curând, din nou. Poate pe litoral, dacă nu o megaîntîlnire, atunci una mai mica, regional.

Vacanțe faine să aveți!

Trimis de pepsi70ro in 30.03.16 14:07:19
Validat / Publicat: 30.03.16 15:19:36

VIZUALIZĂRI: 1754 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P06 Castelul Corvinilor
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?
[1 PMA]
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 22054 PMA (din 54 voturi)

Maya_C [30.03.16 15:47:00] »

@pepsi70ro - daca mai accepti urari... La multi ani!

traian.leuca † [30.03.16 16:11:07] »

Ovidiu, un da de de la mine si sotia mea. Intalnirrea cu tine ne-a facut întotdeauna o mare placere!

adri-nico [30.03.16 16:13:54] »

Sint a 13-a cititoare, sper ca n=aduc ghinion

Esti unul dintre cei mai stimabili oameni pe care i-am cunoscut pe si cu AFA!!!

roth [30.03.16 16:28:24] »

Aaa jumatate de tort zici, o fi ala de l-am gasit dimiteata in congelator? ... desigur, era pus bine de catre sotul meu, special pentru fete.

Am facut planton pe langa el ceva timp, am plecat la Sarmisegetuza Regia, iar la venire era perfect pentru " familia mea"/ prieteni din vila.

Frumos totul, de la intrarea in ansamblul hotelier pana la ultimele pupaturi din clipa despartirii.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
pepsi70ro [30.03.16 19:56:25] »

@Maya C - Mulțumesc!

@Traian Leuca- și nouă la fel!

@adri-nico - Nu cred, mulțumesc!

@roth - Mulțumesc pentru TOT!

DaRKruCS [31.03.16 01:33:37] »

@pepsi70ro: La cat mai multe astfel de întâlniri! ???? Si, nu in ultimul rând, multi ani fericiti si vacante minunate! ????

pepsi70ro [31.03.16 09:22:30] »

@DaRKruCS - Mulțumesc frumos

mishu [31.03.16 10:17:38] »

Buna si chiar cu intarziere iti spun si eu La Multi Ani! . Eu sunt una dintre destinatarele acestui articol pentru ca eu N-am Fost Acolo! si nu pentru ca nu mi-as fi dorit.

M-am bucurat insa de tot ce a aparut despre intalnire inainte si dupa ce aceasta a avut loc si ceea ce conteaza din toate acestea este ceea ce ai spus in articolul tau "Aș vrea să vă spun că această comunitate este invidiată de foarte multă lume, știm să construim povești și să ne distrăm. Știm să fim călători și indiferent de activitățile noastre cotidiene nu uităm să privim în fiecare seară site-ul și să ne bucurăm de recomandările de acolo" si toate acestea sunt pastorite de Cornel care.

Asa incat cu toate fortele inainte ca o echipa unita spre 2017.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
pepsi70ro [31.03.16 11:55:42] »

@mishu - În 2017 va fi și mai frumos, o simulare pentru următorul an când AFA va celebra un deceniu de activitate. Te așteptăm, cu drag!

adri-nico, Maya_C, mishu, roth, Zoazore
Alte articole din această RUBRICĂ2016 Întâlnire AFA - Complex Diamond, Cinciş HD: