ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.03.2016
ÎNSCRIS: 20.03.08
STATUS: CONSUL
AUG-2015

Căsuţe ca-n poveşti

In cea de a doua parte a concediului avut in august 2015, am vizitat si cateva locuri deosebite din landul Bavaria, despre care voi scrie aici. Cazarea pentru cele 6 nopti (la Gasthof Batzenhausl - vezi impresii), am stabilit-o in nordul Austriei, in landul Tirol, mai precis in cosmopolitul orasel Seefeld, despre care am scris aici (vezi impresii). Aceasta statiune a fost aleasa si datorita pozitionarii foarte apropiate de granita cu Germania, astfel ca in circa 10 minute ajungeam in Deutschland.

Cea mai frumoasa localitate (care ne-a placut si impresionat atat de mult, incat ne-am promis ca vom reveni aici) este Mittenwald, cu casute frumoase si pictate pe care le poti vedea la tot pasul, dar si o atragatoare zona pietonala cu multe magazine, terase si restaurante. Minunatul Mittenwald se afla in districtul Garmisch-Partenkirchen si este situat la vreo 6 km de granita cu Austria, la vreo 18 km de Garmisch Partenkirchen (pe scurt GAPA), la 40 km de Innsbruck si la circa 105 km de Munchen (si la vreo 16 km sau 20 min. de cazarea noastra din Seefeld) – deci usor accesibil pentru orice cazare ati alege in aceasta zona.

Asezat pe valea raului Isar, la o altitudine de 912 m, Mittenwald este strajuit de impunatorul masiv Karwendel, care are o inaltime maxima de 2244 m. O telecabina urca pe acest munte si cred ca de sus se deschide o priveliste fabuloasa (data viitoare voi urca neaparat). Din acesti munti sunt alimentate cu apa potabila multe fantani pe care le veti intalni in toate localitatile din aceasta zona - chiar si in august, apa este deosebit de rece. Mai multe parcari sunt amenajate in apropierea centrului - oricum distantele sunt mici si pot fi parcurse pe jos, iar taxele de parcare sunt modice. In centru sunt cateva toalete impecabile si gratuite.

La tot pasul puteti admira frumoasele casute, care aduc aminte de basmele copilariei. Una mai frumoasa decat cealalta, de nici nu stii la care sa te uiti mai intai sau pe care sa o fotografiezi mai repede. Aproape fiecare casa este pictata in culori vesele si puteti sa va uitati la ele minute in sir, admirand perfectiunea detaliului. In aceste picturi apar cai si calareti, copii, sfinti pe norisori pufosi, dar sunt reprezentate si meseriile oamenilor din zona: cizmar, bijutier, croitor, vanator sau sculptor in lemn - astfel se considera ca aceste meserii sunt importante in comunitatea locala. Este o adevarata arta sa poti reprezenta toate acestea, in imagini sugestive, pe peretii exteriori ai caselor – la acest aspect impecabil, cu siguranta ,,contribuie’’ si calitatea vopselelor folosite (Germania lucrului bine facut )

Nu lipsesc bineinteles nici florile de la balcoanele acestor minunate cladiri din secolele trecute.

La parterul multor case ,,functioneaza’’ un restaurant cu terasa, magazine elegante (cu specific divers) sau chiar o farmacie. Unele cladiri gazduiesc unitati de cazare: hotel sau Gasthof/Pension. Este foarte greu de spus care este mai frumoasa/atragatoare, dar oricare poate castiga un concurs cu asemenea specific.

Mittenwald este un must-see, astfel ca o plimbare pe aici este obligatorie, daca ajungeti prin aceasta zona. Principala strada, exclusiv pietonala, este Obermarkt, care incepe in dreptul bisericii St. Peter si Paul (de asemenea pictata la exterior) al carei turn a fost desemnat unul din cele mai frumoase din Germania. Nu ezitati sa iesiti de pe aceasta strada si sa parcurgeti la pas si celelate stradute care sunt la fel de fermecatoare, dar mai putin animate - de fapt pot spune ca pentru mine, Mittenwald inseamna frumusete, liniste si relaxare.

Din anul 1808, aici isi ,,desfasoara activitatea’’ Mittenwalder Privatbrauerei, una din numeroasele berarii particulare din Germania(vezi aici).

Beraria este situata la marginea localitatii si poate fi vizitata de catre turisti. Este de la sine inteles ca in toate localurile din zona, aceasta bere este la loc de cinste, fie ca este blonda, neagra, nefiltrata sau alte specialitati (mmmm…... ce bine merge cu niste coaste sau cu un ciolan!!!... va rog nu dati cu pietre ).

Mittenwald este cunoscut in toata lumea pentru fabricarea viorilor si violinelor, productie care a inceput in a doua jumatate a sec 17 (este mentionat anul 1684). Aici veti vedea un monument dedicat lui Matthias Klotz, ucenic al lui Antonio Stradivari, celebrul lutier din Cremona. De asemenea, in localitate exista si un muzeu dedicat acestor instrumente (vezi aici).

Daca aveti mai mult timp si doriti o plimbare prin natura, va mai recomand un obiectiv turistic aflat la vreo 20 minute de mers pe jos de centrul satului Mittenwald – cheile Leutascher Geisterklamm aflate pe teritoriul a doua tari: Austria (cea mai mare parte) si Germania. Sunt doua circuite care se pot parcurge: cel mai scurt are intrarea dinspre Mittenwald (acesta este si cel strabatut de noi) si unul mai lung cu intrarea dinspre satul Leutasch din Austria. Daca veniti dinspre Mittenwald veti avea posibilitatea de a parcurge si traseul (de vreo 200 m) care se termina in apropierea unei cascade zgomotoase. Cu acelasi bilet (3 euro) puteti parcurge si traseul care urca prin padure si apoi iese in cheile Leutasch klamm. Gasiti harta acestor trasee (noi l-am parcurs pe cel albastru)( vezi aici).

Pasarela care face trecerea de pe un versant pe celalalt este spectaculoasa si impresionanta si a fost construita de catre angajatii fabricii de bere – de aici se deschide o perspectiva deosebita asupra canionului (sa nu uitati sa luati cu voi aparatul foto). Din dreptul acestei pasarele, traseul continua fie prin padure cu intoarcere in Mittenwald (treceti pe versantul opus), fie spre Austria, pe poduri suspendate deasupra tumultosului râu Leutasch, care a sapat in stanca in decursul anilor aceste chei, devenite obiectiv turistic. Traseul poate fi parcurs si de catre copii, care vor gasi pe intregul traseu diferite panouri cu informatii despre spiridusii padurii sau despre biodiversitatea existenta aici.

Mai multe detalii gasiti in acest link.

Mittenwald poate fi o destinatie agreabila de vacanta, indiferent daca petreceti aici mai multe zile (va asigur ca nu o sa va faca rau), sau este doar un obiectiv pentru o vizita de o zi, dar oricum nu trebuie ratat de toti cei care ajung prin aceasta zona.

Alte informatii pot fi gasite aici.

Trimis de BOGDAN DSN in 28.03.16 19:22:34
Validat / Publicat: 28.03.16 22:35:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GERMANIA.

VIZUALIZĂRI: 3645 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Prima casa fotografiata

Rodel [29.03.16 09:49:29] »

M-au impresionat și pe mine „ căsuțele ca-n povești” din Bavaria. Picturile murale care le împodobesc sunt o istorie ilustrată a breslelor și o atracție turistică. Frumos descris un loc, de asemenea, frumos.

elviramvio [29.03.16 10:10:40] »

@BOGDAN DSN -

Superb!

Maya_C [29.03.16 10:20:25] »

@BOGDAN DSN - incredibile. parca-s chiar din povesti casutele alea.

alinaro [29.03.16 10:37:30] »

@BOGDAN DSN - Chiar că sunt superbe, îți iau ochii.

saxonul [29.03.16 14:55:51] »

@BOGDAN DSN - Foarte frumoasa zona, iar articolul e pe măsura: bogat în informații, fotografii splendide.

Am o singura remarcă de făcut: Citez din articol:

"... Mittenwald este strajuit de impunatorul masiv Karwendel, care are o inaltime maxima de 2244 m. "

Probabil că doar în acea zonă nu sunt vârfuri mai înalte, pentru că masivul Karwendel se întinde mult în Austria, unde sunt multe vârfuri de peste 2.500 m. Citez din site-ul tyrol.tl:

"Peaks: some of the most important mountains in the Karwendel are the the Birkkarspitze (2,749 m), Hafelekarspitze (2,334 m), Frau Hitt (2,269 m), Erlspitze (2,404 m), the Gamsjoch (2,452 m), Sonnjoch (2,457 m), Vordere Brandjochspitze (2,559 m), Grosser Bettelwurf (2,725 m), Grosser Solstein (2,541 m) ".

Eu am fost în Karwendel în 2014, plecând din Pertisau și am admirat o parte din aceste vârfuri.

Sănătate și putere pentru multe alte excursii!

ANILU [29.03.16 16:08:34] »

Foarte frumos.

Casutele fotografiate de tine paca sunt de turta dulce.

BOGDAN DSN [29.03.16 16:21:49] »

@saxonul: Multumesc.

Ai dreptate, eu ma refeream doar la muntii din Mittenwald... nu am fost foarte clar in explicatii.

mishu [29.03.16 17:39:04] »

Cred ca primul gand vazand casele pictate mi-a zburat la Hansel si Gretel si asteptam sa apara vrajitoarea.

Numai in povesti am mai vazut case atat de frumoase si ma gandeam ca ele pot exista doar in povesti. Uite ca pot si exista in realitate. Iar zona cascadei este una de vis.

O destinatie care ar merge incadrata cu brio la "must-see". Felicitari pentru un articol minunat si niste poze de vis.

Acum insa vad ca mai sunt poze pe care nu le-am vazut si trimit ecoul dupa care in continuare cu pozele.

...Da am vazut si restul de poze si as fi dispusa sa ma mut la pensie aici , cu ce pensie?

BOGDAN DSN [29.03.16 19:24:25] »

Va multumesc tuturor pentru aprecieri.

Acele case atrag privirile tuturor - am stat minute in sir sa privesc anumite case (de exemplu cele din poza P2, P5 sau P11), admirand perfectiunea detaliului. Astfel am facut zoom si am fotografiat doar o parte din casa (poza P4) - remarcati cat de frumos este conturul picturii din jurul ferestrelor.

Va doresc sa ajungeti sa vedeti acest minunat orasel, pentru ca merita! Din Munchen se ajunge usor si direct cu trenul.

Va pot spune ca in urmatoarele zile va urma un alt review despre o alta zona la fel de frumoasa din Bavaria.

BOGDAN DSN [29.03.16 19:31:16] »

@webmaster - in limita spatiului disponibil, te rog sa mai ,,urci'' alte poze pe prima pagina. Multumesc.

Apoi ecoul se poate sterge.

BOGDAN DSN [29.03.16 19:39:19] »

@mishu - Iti multumesc pentru cuvintele frumoase.

Dupa cum vezi casele exista si in realitate, nu doar in povesti. Daca ti-as spune ca ai vazut foarte putin, o sa ma crezi? Vei vedea in urmatorul review ca se poate si mai mult de atat

Am atasat 32 de fotografii, nu au incaput toate pe prima pagina - intre timp am rugat un web sa mai ,,urce'' cateva.

Despre pensie ce sa zic - sunt sigur ca se gasesc multi doritori (chiar de pe acest site) sa-si traiasca batranetile pe aici - sper doar sa avem loc cu totii

Rezolvat [by wm]

mishu [29.03.16 21:32:02] »

@BOGDAN DSN: poate facem un cartier AFA????

BOGDAN DSN [29.03.16 22:01:04] »

@mishu - Foarte tare asta ... da, da, un cartier rezidential. Vrei sa vezi cum arata o pensiune din Mittenwald? Nu mai astept raspunsul tau (stiu sigur ca este pozitiv)... uite aici: merzer.de/index.html ,sau fewo-zerhoch.de/index.html, sau gaestehaus-flora.com/index.html

Desi sunt doar in germana cred ca te vei descurca - click pe cele mai importante: pe Ferienwohnung sau Gästezimmer si Preisliste.

Ce zici? ,,Te sacrifici''?

zlatna [30.03.16 11:01:39] »

@BOGDAN DSN - Doamne ce frumos este oraselul acesta, cum ai zis si in titlu ca-n povesti. Felicitari pentru articol, cand o sa ajungem in zona, precis o sa-l vizitam, deja l-am trecut pe lista nostra. La Garmisch Partenkirchen, parca este si o partie celebra de schi sau o tambulina nu mai stiu exact, dar stiu ca in acesta localitate s-a tinut o editie a jocurilor olimpice.

BOGDAN DSN [30.03.16 20:05:43] »

@zlatna - Multumesc mult.

Neaparat sa-l vedeti - sa va alocati cateva ore ca sa va pierdeti pasii pe acele stradute fara sa fiti cu ochii pe ceas.

Ai dreptate, la Garmisch este si trambulina si partie de schi (in calendarul Cupei Mondiale) si in 1936 au fost organizate Jocurile Olimpice de Iarna.

Maine sper sa reusesc sa incarc un nou review... ghici despre ce? ... exact... Garmisch-Partenkirchen.

alinaro, ANILU, BOGDAN DSN, elviramvio, Maya_C, mishu, Rodel, saxonul, zlatna
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Mittenwald: