ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.03.2016
DIN: Bucuresti S1
ÎNSCRIS: 06.02.15
MAR-2016

Aproape totul despre transportul în Malta

Proaspăt întorși din concediul de o săptămână în Malta, încerc mai jos o sintetizare a informațiilor utile viitorilor călători pe aceste meleaguri.

Am ales pentru transportul cu avionul oferta companiei Wizzair. A fost prima dată când am zburat cu această companie.

Având o singură cursă pe saptamână (la ore foarte potrivite pentru turiști), singura opțiune rămâne alegerea zilei de dus și/sau de întors cu cel mai mic tarif.

Pentru luna martie 2016, cu plecarea în data de 5 și întoarcerea în data de 12, prețul plătit pentru 2 persoane (soția a fost ceea care m-a însoțit) a fost de 500 de lei.

In momentul selectării tipului de bagaj, am optat pentru plata unui bagaj de bord de dimensiune mare (56x45x25cm), contra taxei de 60 lei de persoană și zbor.

Cum nu am dorit locuri speciale în avion, tariful total plătit a fost de 740 de lei.

La îmbarcarea pe aeroport a fost cântărit acest bagaj să nu aibă mai mult de 10 kg, iar apoi ni s-a spus că întrucât se acceptă un singur bagaj în avion, trebuie să introducem rucsacul meu (și geanta soției) în bagajele de bord, în momentul checkin-ului final de la îmbarcarea în avion, ceea ce am și făcut.

La înapoierea din Malta, deși unul din bagajele de mână depășea cu 500 de grame cele 10 kilograme admise, nu ni s-a cerut nimic în plus și am fost lăsați să mergem cu el.

La aterizarea pe aeroportul Luqa din Malta vă sfătuiesc următoarele: imediat în față și puțin stânga, în momentul ieșirii din terminalul de Sosiri, aveți un ghișeu de unde puteți cumpăra carduri pentru transportul în comun cu autobuzul.

Recomandarea mea este următoarea:

-Dacă stați (ca și noi) 8 zile în Malta: achiziția unui card Tallinja Explore Unlimited travel for 7 days (cu costul de 21 euro adult, sau 15 euro copil) – vezi poza P1

-Dacă stați mai puțin de 8 zile, puteți cumpăra cu 15 euro un 12 Journey Card, pentru 12 călătorii.

-Dacă nu doriți să vă aventurați prea mult prin Malta, aveți opțiunea de a cumpăra bilete individuale, direct de la șoferul autobuzelor: tariful biletului este de 1,5 euro iarna – tarif valabil până în luna iunie, sau de 2 euro vara.

Pe autobuzele de noapte tariful este 3 euro pentru o călătorie.

Atenție: când plătiți direct în autobuz, șoferul vă dă un bonuleț tipărit pe loc. Acest bilet este valabil 2 ore, deci puteți schimba autobuzul în acest interval de timp, prezentând acel bonuleț în autobuzul următor, dar nu vă puteți întoarce în același loc cu biletul respectiv, chiar dacă au trecut mai puțin de 2 ore de la emiterea lui.

Avantaje card Tallinja Explore Unlimited travel for 7 days:

Este valabil 8 zile, deci dacă ajungeți sâmbăta în Malta, este valabil inclusiv în ziua plecării, sâmbăta viitoare.

Am descoperit acest lucru cu ocazia validării lui la fiecare urcare într-un autobuz: pe afișajul de acolo apărea « Valabil până la data de… ».

Alte avantaje: este valabil și pe autobuzele de noapte (de reținut: autobuzele de noapte au litera N în fața numărului).

Este valabil pe autobuzele din insula Gozo.

Tot acolo, pe insula Gozo, aveți 8 euro reducere la autobuzele turistice “hop on – hop off” de pe insulă, adică veți plăti doar 10 euro pentru o zi de circulație cu autobuzele “hop on – hop off”, în loc de 18 euro, tariful întreg.

De ce este util să folosiți autobuzele “hop on – hop off” pe insula Gozo? Au orarul mai des decât cursele de autobuze locale și au trasee strict pentru atracțiile turistice de pe insulă. Noi așa am reușit să vedem într-o singură zi aproape tot pe acolo.

Sunt 2 companii cu autobuze “hop on – hop off” pe insula Gozo: una are autobuze de culoare roșie (vezi poza P2), cealaltă verde (ca în poza P3).

Compania cu autobuze roșii avea la rândul ei 2 trasee circulare diferite, care puteau fi folosite în cursul zilei respective. Cu cea cu autobuze verzi nu am fost :)

Când plătiți un bilet de o zi la autobuzele “hop on – hop off” primiți un pliant cu traseele autobuzelor respective, iar în fiecare stație veți găsi pe stâlpii de acolo orarul curselor: în general sunt cam 45 de minute între curse, ca să ai timp sa vizitezi atracția respectivă, până la următorul autobuz.

Tot în aeroportul Luqa, la ghișeul pentru cumpărare carduri de transport, puteți solicita un pliant cu traseele autobuzelor. Din păcate acest pliant este o foaie de format A4 și nu se disting prea bine diferitele trasee, mai ales în zonele aglomerate. Cei care au imprimante mai bune și cunoștințe IT pot tipări de acasă acest pliant de pe saitul publictransport.com.mt (se poate descărca de acolo un fișier în format PDF), pe o foaie A3, de exemplu.

In partea din stânga a aeroportului (cum ieșiți de la “Sosiri”) mai sunt 3 “chestii” utile :

1. un punct de informare turistică, de unde puteți solicita diferite broșuri și pliante turistice (inclusiv, dacă sunteți pasionați, 8 pliante cu trasee ce pot fi parcurse pe jos).

Pliantele turistice respective le puteți găsi și la acest link:visitmalta.com/en/brochures

Traseele parcurse pe jos (șapte dintre ele) pot fi descărcate de aici: visitmalta.com/en/walks

2. o toaletă, utilă și pentru cazurile când veți ajunge (din nou) la aeroport, din cauză că anumite autobuze spre diverse atracții, cum ar fi templele Ħaġar Qim sau Mnajrda, se pot lua de la aeroport. Altă toaletă este în partea opusă, lângă terminalul de îmbarcări.

3. zona de internet wi-fi: dacă doriți să vă anuntați prietenii pe Skype sau Viber că ați ajuns cu bine în Malta :)

Ieșim (în sfârșit :) ) din aeroport și vrem să luăm un autobuz: mergeți în partea dreaptă și veți vedea afișate, la refugiile de stații de autobuze (la 10 m de intrarea în aeroport), panouri cu autobuzele care pleacă de acolo și orarele acestora.

Sunt mai multe panouri și stații, deci autobuzele sunt răsfirate, nu pleacă toate din același loc.

In prealabil, puteți afla traseul de urmat între aeroport și hotelul dvs. (sau între oricare 2 alte puncte de pe insulă) de pe acest site: publictransport.com.mt

Fiind vorba de internet în altă țară, nu vă așteptați la « timpi de răspuns » ca în România! Personal am prins momente în care am așteptat și câte un minut până să se încarce o pagină de internet din Malta… :)

Pentru a afla traseul între diverse puncte din Malta am folosit cu succes și recomandările de transport din Google Maps :)

Ajunși în stația de autobuz aveți nevoie de alte informații despre sistemul de transport din Malta. Iată câteva dintre ele.

Autobuzele malteze au fost complet schimbate cu unele noi, nu veți mai găsi niciunul din anii 1960, cum apăreau pe aici, în impresiile înaintașilor noștri!

Pe afișajul din față-sus al autobuzului este trecut numărul acestuia și destinația finală.

Toate traseele de autobuz care au un X în fața numărului sunt trasee rapide, cu mai puține opriri. Dacă aceste autobuze rapide, cu X în fața numărului, circulă în zona dvs. de interes sunt cele mai indicate.

Personal, de la aeroport până la hotelul Sunflower din Qawra/Bugiba (și invers, la plecare) am ajuns cu autobuzul X1, în circa 40 de minute, după 10 opriri. Din stația de autobuz cu numele Kennedy am mai mers apoi aproape un kilometru, pe jos, până la hotel, dar tot a fost mai rapid așa.

De reținut: marea majoritate a traseelor de autobuz trec (sau au capătul) prin/în Valletta. Deci în locurile unde nu există autobuz direct între 2 puncte de pe insulă se pot combina 2-3 autobuze, din care unul ajunge (și) prin Valletta.

Trebuie să mai știți despre transportul cu autobuzul în Malta că mai sunt 3 sau 4 "noduri" (în afară de Valletta) în care găsiți legături cu restul insulei.

Deci, dacă vedeți pe vreun autobuz ca destinație (sau ca punct intermediar) unul din cuvintele: Universita' (sau Mater Dei – este singurul spital de pe insula), Rotunda (este Domul din orașul Mosta), Pembroke Park+Ride, să știți că puteți lua autobuzul acela și în nodurile respective găsiți altele, pentru destinația dorită.

Documentarea pentru transportul în comun cu autobuzele este esențială!

De exemplu, dacă ajungeți într-un punct, cum ar fi satul pescăresc Marsaxlokk duminica, ca să vizitați târgul de pește proaspăt de pe chei (deși este foarte aglomerat…) și apoi vreți să ajungeți la doar 5-10 km mai încolo, adică la Blue Grotto, nu o să găsiți autobuz direct. Cel mai indicat este să luați din Marsaxlokk autobuzul X4 spre Aeroport și apoi de acolo autobuzul 71 sau 201 spre Blue Grotto și (puțin mai departe) spre templele de la Ħaġar Qim și Mnajdra.

Pont: noi de la Blue Grotto până la templele astea am mers 30 de minute pe jos (ca să nu mai așteptăm autobuzul…), pe o șosea recent modernizată, printre puținele de pe insulă, care are trotuar și pistă de biciclete.

Iarăși, vă mai interesează la ce intervale circulă autobuzele: de exemplu (și nu este singurul… :) ) autobuzul 101, care ajunge pe la Popeye Village, vine doar odată pe oră!

Alte informații legate de autobuze și de afișajele din stații: se circulă pe partea stângă a drumului, deci stațiile (și șoferul din autobuz) sunt invers poziționate decât în România.

Urcarea în autobuz se face numai pe ușa din față, pe la șofer.

Exista și autobuze care au 2 uși. La acestea, pe ușa din mijloc se coboară, altfel, coborârea se face tot pe la șofer.

In interiorul autobuzelor, puțin deasupra șoferului există un panou de afișaj (vezi poza P4) unde (în zilele bune…) sunt actualizate și afișate informații despre stația care urmează și stația finală a autobuzului respectiv.

Din păcate, cam în jumătate din cazuri, afișajul respectiv nu funcționa, sau afișa informații incomplete, sau neactualizate 

Mai există si posibilitatea să auziți în autobuze un mesaj vocal (în trei, patru limbi… dar foarte puțin inteligibil) care anunță stația următoare.

In stațiile de autobuz există panouri cu numele stației și orașul în care sunteți (vezi poza P5).

Pe acest panou, cea de deasupra este denumirea orașului (o să vă « placă » multe din denumirile cu rezonanțe arăbești ale orașelor mai mici…), iar dedesubt numele stației. Unele stații au sub panoul respectiv și un afișaj electronic care anunță ce autobuz urmează să sosească în stație și peste cât timp (vezi poza P7 și P13).

In unele stații, dar mai ales la capetele de linii, veți găsi panouri care indică toate stațiile intermediare ale unei linii de autobuz (vezi P11).

Orarul autobuzelor din stații este prezentat în trei variante: zile de lucru, ziua de sâmbătă și ziua de duminică sau de sărbători legale (vezi poza P12). Din fericire nu sunt prea multe diferențe între cele 3 variante :)

Dacă vedeți stații cu denumiri de genul “Rotunda 4” sau “Pembroke P+R 2” (vezi poza P13, aici apar și 2 linii de noapte, N11 și N31), înseamnă că în zona respectivă (pe altă stradă apropiată, sau imediat după o intersecție, uneori chiar vis-a-vis) sunt și alte stații cu numele Rotunda sau Pembroke Park and Ride, unde găsiți alte linii de autobuze.

Rămân valabile și recomandările pentru a urca sau coborî din autobuz: trebuie să faci cu mâna când vezi că se apropie autobuzul dorit de stație, respectiv apeși pe butoanele roșii din autobuz pentru a semnala șoferului că dorești să cobori la stația următoare.

Am avut destule situații de stații “sărite” pentru că nu era nimeni acolo și nimeni din autobuz nu a semnalat dorința de a coborî.

Transportul între Malta și insulele Gozo și Comino

Pentru a ajunge pe insula Gozo trebuie să vă deplasați până la terminalul de ferry din Cirkewwa. Sunt 7 linii diferite de autobuz care ajung aici. Odată coborât din autobuz, la capăt, vedeți în dreapta clădirea terminalului și veți constata cu surprindere că, odată ajunși înauntru, vi se va cere să nu zăboviți la vreun ghișeu de plată a biletelor și să urmați traseele prestabilite până la bordul feribotului.

Explicația: la dus nu se plătește nimic, doar la întoarcere este o taxă de 4,65 euro.

Orarul feriboturilor: la fiecare 45 de minute.

Alte amănunte găsiți aici : gozochannel.com/en/home.htm

Dacă sunteți hotărât să folosiți autobuzele « hop on – hop off » pe insula Gozo veți găsi la bordul feribotului un angajat al companiilor respective, care vă poate vinde bilet cât încă sunteți la bord, pentru a economisi timp după coborâre.

Pentru insula Comino se merge tot până la terminalul de ferry din Cirkewwa, iar aici o luați puțin în dreapta, traversând câteva benzi auto folosite de mașinile care urcă pe feribot și, pe malul mării, este un punct de îmbarcare către destinația Comino, deservit de vaporașe cu capacitatea de 32 de locuri și care pleacă de acolo (și înapoi de pe Comino spre Cirkewwa – Malta) de 3-4 ori pe zi (vezi poza P6).

Vara se poate să fie mai multe curse zilnice. Noi am ajuns dimineața la ora 9,30 la terminal și prima cursă spre Comino a plecat la ora 10:00.

Vaporașul respectiv mai face o escală, tot pe insula Malta, la circa 500 m de locul de plecare, adică în dreptul hotelului Riviera (vezi poza P8) pentru a îmbarca (și debarca, la întoarcere) turiști.

Costul biletului dus-întors spre Comino este de 10 euro și aveti posibilitatea ca, păstrând biletul respectiv, să vă întoarceți de pe Comino în Malta, la oricare din orele de care sunteți informat la momentul achiziționării biletului.

De menționat că la înapoierea de pe Comino aceste vaporașe fac o scurtă oprire, doar pentru poze, lângă țărmul insulei Comino, într-o zonă unde există mici peșteri în malul stâncos, similare celor de la Blue Grotto din Malta (vezi poza P9).

Bineînțeles, în diferitele stațiuni din Malta există destule firme care organizează excursii pe cele 2 insule (incluzând și tururi sau mese pe insule), fără a fi nevoiți să mai vă deplasați până la terminalul de ferry din Cirkewwa.

Scurte considerații despre experiența noastră cu autobuzele pe insula Malta

In perioada sejurului nostru de 8 zile (și 7 nopti) pe insula Malta am folosit fiecare din noi minim 4 autobuze pe zi, deci am făcut ceva economii cumpărând cardul Tallinja Explore Unlimited travel for 7 days.

Având cazare în zona Qawra/Bugibba, eram relativ apropiați de zona cu terminalul de ferry din Cirkewwa, fapt care ne-a fost de ajutor în cele 2 zile petrecute pe insulele mai mici: într-o zi am fost pe insula Gozo și în alta pe insula Comino.

Deși pe aici s-a mai spus că autobuzele nu opresc în stații (chiar dacă pasagerii fac semn cu mâna pentru oprire) dacă șoferul vede că sunt ocupate toate locurile de pe scaune, noi nu am observat un astfel de caz, ba dimpotrivă, am avut mai multe călătorii în care șoferii autobuzelor au oprit în toate stațiile, acestea s-au aglomerat foarte mult, s-a lungit astfel durata de parcurgere a traseului respectiv.

Au fost cazuri, la autobuzele cu 2 uși, în care călătorii s-au urcat prin față, pe la șofer (sau au încercat…), au plătit biletul (sau au validat cardul de călătorie) și apoi au coborât din autobuz și s-au urcat pe ușa de la mijloc, cea destinată coborârii, pentru că acolo era (puțin) mai mult loc!

Faptul că pe stâlpii din stațiile de autobuz este trecut orarul fiecărui autobuz (deși am găsit și stații în care nu erau trecute orarele tuturor autobuzelor cu traseu pe acolo…) nu înseamnă ca întotdeauna se și respectă!

Concret, de 3-4 ori în săptămâna respectivă am pățit-o astfel.

Exemplul unu: eram la capătul autobuzului 201, la aeroport, așteptând plecarea unuia în direcția Blue Gotto. Un autobuz cu acest număr era parcat cu 10 metri mai în spatele stației. A trecut ora indicată pe orarul din stație, iar șoferul autobuzului respectiv își vedea liniștit de alte treburi… După circa zece minute, unul din cei 5-6 călători care așteptau autobuzul s-a dus să discute cu șoferul respectiv și s-a întors cu o față supărată înapoi.

Mă uit pe orar, încremenesc: următorul autobuz era programat peste o oră! ;)

Până la urmă, cu 30 minute întârziere, șoferul respectiv a pornit în cursă. De aceea, odată ajunși la Blue Grotto, după ce am vizitat ce se putea pe acolo, am preferat să mergem pe jos, spre templele de la Ħaġar Qim și Mnajdra, decât să așteptăm, într-o zi de duminică după amiaza, un ipotetic autobuz 201…

In alte 3 cazuri, autobuzul spre o anumită destinație a oprit într-o stație oarecare (de obicei o localitate foarte mică), acolo șoferul a coborât din mașină, și-a făcut de lucru 5-10 minute pe afară și apoi ne-a anunțat că el nu merge mai departe, să ne mutam în autobuzul care a ajuns și el între timp în stația noastră, că ajungem cu el la destinație…

Probleme de aceste gen nu am întâlnit pe liniile rapide, cu X în față, dar totuși am pățit altceva, tocmai în ziua plecării, pe drumul spre aeroport.

Am urcat în autobuzul X1, care a venit chiar mai devreme cu 2 minute față de ora afișată în stația noastră, am mers liniștiți cu el spre aeroport, până am ajuns la stația Mater Dei, moment în care șoferița ne-a înștiințat că autobuzul are o problemă tehnică și ca vom fi preluați de acolo de un alt autobuz și transportați spre aeroport, pe baza biletelor deja emise. Intr-adevar, în 2 minute a apărut un autobuz X4 care ne-a îmbarcat pe toți.

M-am felicitat că nu aruncasem încă cardul Tallinja Explore Unlimited travel for 7 days, din moment ce îl validasem deja, la urcarea în autobuzul X1, pentru o ultimă călătorie, cea spre aeroport!

Trebuie să menționez și un caz « de sens opus », adică o întâmplare cu autobuze spre o destinație foarte solicitată. Astfel, într-o duminică dimineața, când sute de turiști erau în terminalul de autobuze din Valletta, la coadă la autobuzul 85, spre satul pescăresc Marsaxlokk, în mai puțin de 10 minute ne-a venit rândul la îmbarcare. Cum se umplea un autobuz și pleca, imediat apărea altul, pentru aceiași destinație, deși conform orarului afișat ar mai fi trebuit să mai așteptăm destul de mult.

Ba chiar mai mult de atât, când mai erau 20 de oameni în fața noastră, la peronul respectiv a oprit și a început să îmbarce turiști un autobuz inscripționat X86. Soția a avut oarece temeri de a urca în el, iar eu am liniștit-o că destinația finală trecută pe afisajul autobuzului era Marsaxlokk. S-a dovedit că am avut dreptate și nu numai atât: autobuzul respectiv nu a făcut nici o oprire până la capăt, deci probabil am ajuns cu mult înaintea autobuzelor 85 “obișnuite”, plecate înaintea noastră :)

Fiind un articol despre aproape totul despre transportul în Malta s-ar mai putea adăuga câte ceva despre ;b]transportul cu taxiul, sau despre autobuze turistice de tip “hop on – hop off” pe insula Malta (căci există și aici), dar întrucât nu am folosit niciunul și nici nu ne propusesem, prefer să las alt turist să ne împărtășească experiența proprie.

Ultimul tip de transport conventional, cel cu o mașină închiriată a fost bine documentat de Costi, aici : vezi impresii

Ca să închei cu mijloacele de transport, mai prezint câte ceva despre mersul cu bicicleta.

Înainte de plecarea spre Malta (cu gândul la concediul nostru de anul trecut, din Belgia, unde în localitatea Ostende am folosit cu mare plăcere bicicletele și chiar gratuit), am încercat să fac o documentare despre transportul cu bicicleta în Malta, dar am găsit numai contraindicații (deocamdată…) despre acest tip de transport.

Cei care au postat despre acest subiect ajunseseră la concluzia că drumurile înguste și mărginite de ziduri de piatră din Malta, precum și comportamentul șoferilor locali sunt contraindicate mersului cu bicicleta.

La fața locului am găsit totuși, în zonele unde șoselele fuseseră reabilitate, sau pe porțiuni din afara orașelor, mai multe trasee turistice de parcurs cu bicicleta, cu indicatoare explicite, ca în poza P10.

In sfârșit, despre traseele turistice de mers pe jos, amintite la început, experiența noastră pe unul dintre ele (cel numit Girgenti Walk) a fost așa și așa: am parcurs traseul respectiv în sens invers (detalii mai amănunțite urmează în altă impresie, dacă există interes…) și, față de descrierile din pliant, care sunau cam așa: « în punctul « X » priviți în dreapta și vedeti castelul sau biserica cutare... » am avut, pe drumul respectiv, problema detectării fiecaruia dintre acele puncte « X », care era desemnat printr-o cifră pe pliant: nu am găsit pe traseul respectiv nici un stâlp sau marcaj cu vreo cifră, deci probabil pliantele au fost întocmite (prea) recent, de abia acum urmează să fie marcate cu cifre și locurile respective pe trasee :)

Mai doresc să menționez că în foarte multe locuri din Malta am întâlnit panouri care anunțau o modernizare sau reconstruire a unui obiectiv sau drum (cu fonduri europene, bineînțeles), așa că situația infrastructurii din Malta este în continuă schimbare… în bine.

Întors la București, l-am întrebat pe prietenul care îmi recomandase hotelul la care am stat noi acum dacă drumul dintre Pembroke și Qawra, unul din puținele modernizate, cu panouri despărțitoare de sensuri, trotuar și pistă de biciclete exista și acum 2 ani când a fost el și el mi-a zis că atunci se lucra la drumul respectiv.

Cam acestea ar fi recomandările și impresiile mele privind transportul din Malta.

Am mai atașat la impresiile de față și câte o poză semnificativă, din fiecare atracție bifată în sejurul nostru, sperând ca, în timp, să fac și o descriere detaliată și utilă a lor.

P. S. : Un articol asemănător am pregătit, din toamna lui 2015 și despre Belgia.

Tot așteptând o ocazie favorabilă să-l postez, au intervenit atentatele... :(

Trimis de FlorinAndrei in 28.03.16 19:21:56
Validat / Publicat: 28.03.16 22:09:37
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MALTA

VIZUALIZĂRI: 34679 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (FlorinAndrei); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P20 Blue Grotto, locul de unde pleacă bărcile în zilele fără valuri

[28.03.16 20:17:42]

Având cazare în zona Qawra/Bugibba

-Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[28.03.16 20:20:17]

@webmasterX - Am pregătit articolul și pozele despre hotel și stațiune, mâine poposește aici

[29.03.16 06:15:27]

GabrielaG
[29.03.16 10:21:20]

Un articol pe care il asteptam de mult timp. Nu stiam cine o sa il scrie dar speram ca cineva o va face. Niste informatii de nepretuit, sincer!

De mult visez la o vacanta in Malta dar multi imi spun fie ca nu am ce face, fie ca daca nu inchiriez o masina nu ma pot deplasa si nu pot vizita nimic.

Articolul dvs nu poate decat sa ma faca sa imi doresc si mai mult sa ajuns in Malta.

Vad ca este foarte usor de folosit transportul in comun si preturile sunt acceptabile. Multumesc pentru toate informatiile valoroase. Abia astept sa va citesc articolele (in cazul in care veti publica) despre Malta.

Spor la calatorii!

[29.03.16 10:37:06]

@webmaster - Mulțumesc frumos pentru onoare și pentru corecția de la data sejurului

[29.03.16 13:06:33]

@GabrielaG - Mulțumesc frumos pentru aprecieri și îmi pare bine că după toate peripețiile descrise aici ești de părere ca este ușor de folosit transportul în comun din Malta

Dacă mai sunt întrebări, sunt pe recepție

GabrielaG
[29.03.16 13:26:06]

@FlorinAndrei - Intrebari nu cred ca am deocamdata. Poate doar daca ajung in Malta intr-o buna zi sa va "scriu" de acolo sa va intreb

Spun ca este usor de folosit transportul in comun pentru ca tocmai ati descris cred ca toate situatiile posibile Incepand de la schimbari de autobuze (din cauza ca s-a stricat) pana la intarzieri.

Acum macar as sti la ce sa ma astept.

Eu deobicei cand calatoresc in strainatate merg pe cont propriu in excursiile optionale si calatoresc cu transportul in comun, astfel incat am ajuns sa ma obisnuiesc cu probleme cum ati intampinat si dvs

[29.03.16 15:10:00]

@GabrielaG - Este adevărat, ni s-au întâmplat cam de toate pe acolo și nu mă vait. Mâine aș folosi din nou autobuzul în Malta

[29.03.16 17:30:18]

Mi s-a parut un articol extreme de bine pus la punct cu toate informatiile utile unei deplasari cat mai placute si fara ambiguitati drept care l-am si marcat la favorite in speranta ca voi ajunge si pe acolo. Felicitari

roth
[29.03.16 22:23:08]

Felicitarile trebuiesc insotite si de argumente... nu-i asa?

Am fost in Malta si am avut nevoie de ceva timp sa ma prind cum este cu transportul, ca merita sa mergem in asa zisele noduri si mai ales cat de folositoare sunt autobuzele rapide, cele cu X.

Acum, datorita cursei directe este mult mai facila destinatia, preturile sunt prietenoase daca le pui cap la cap pe toate cu ceva vreme inaintea calatoriei.

Si eu tot in zona Oawra/Bugibba am stat si nu am avut probleme majore cu transportul spre si dinspre zona.

Oricum ceea ce ai scris aici este folositor oricarui viitor calator in Malta, face din transportul in comun unul facil si chiar foarte util.

Vacante placute.

[29.03.16 22:27:38]

@mishu - Mulțumesc frumos pentru aprecieri. Sper să reușiți o vizită în Malta cât mai curând posibil și vă dau un pont: localnicii ne recomandă să ne facem concediile acolo în luna octombrie, atunci este temperatura potrivită, iar apa mării este încă caldă.

[29.03.16 22:29:13]

@roth

[29.03.16 22:32:55]

@roth - Mulțumesc frumos Dacă nu este o coincidență de 'nume', cred că ne-am întâlnit acum câțiva ani (după câteva discuții online pe un forum) într-un avion spre Londra!

roth
[29.03.16 23:41:12]

@FlorinAndrei - asa este, nu-i coincidenta... acum ar fi frumos sa fi stat in acelasi hotel in Malta.

Vacante frumoase

lerod
[04.05.16 23:26:49]

@FlorinAndrei - ai facut o treaba buna cu acest review; bun baiat!

[05.05.16 07:20:43]

@lerod: Multumesc frumos

Sa stii ca autorii impresii lor se bucura cand articolele lor sunt votate de ceilalti. Ei pot vedea, ca si toti cei de pe forum cine i-a votat.

Excursii placute.

DOINITA
[01.09.16 08:59:53]

Acum, dupa ce am citit acest review, imi doresc sa vad si eu Malta. Cu transportul local m-am lamurit. Astept sa citesc si informatiile despre cazare, despre obiectivele turistice si apoi incep pregatirile pt. o noua vacanta!

Felicitari si un vot "foarte util"!

[03.09.16 17:45:15]

@DOINITA: Buna,

Despre cazare, adică despre hotelul unde am stat noi si ce se poate face acolo am scris aici:vezi impresii

Succes la documentare :-)

[21.04.17 18:10:59]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Sfaturi utile pentru vacanța în Malta, #EXCURSII și CĂLĂTORII" (deja existentă pe sait)

[21.04.17 20:41:32]

@webmaster26: OK, mulțumesc

Mihai56
[06.01.18 10:15:08]

@FlorinAndrei: Buna Florin.

Vreau sa iti multumesc pentru informatiile scrise care imi vor fi de mare ajutor pentru plecarea mea din februarie in Malta la acelasi hotel unde ai stat si tu.

Multumesc inca odata.

[06.01.18 15:27:36]

@Mihai56: Cu plăcere, Mihai

Chiar sunt curios ce s-a mai schimbat după doi ani privind transportul din Malta sau la hotelul Sunflower.

Sejur plăcut și așteptam impresii proaspete!

DOINITA, FlorinAndrei, GabrielaG, lerod, Mihai56, mishu, roth
Alte impresii din această RUBRICĂSfaturi utile pentru vacanța în Malta: