ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.03.2016
ÎNSCRIS: 26.08.08
MAR-2016

O incursiune în lumea colorată din Cipru

Am revenit dintr-un city break pe taram cipriot. Baza a fost in Larnaca, dar am circulat.

1. Ciprul cred ca este minunat in sezon-mai-octombrie; in martie erau inca in pregatiri si multe obiective erau inchise.
  2. Cazare – Hotel San Remo Larnaca 2 stele, ok comparativ cu asteptarile. Curat, excelent plasat, la 3 minute de mers de portul de iahturi (nu Marina Bay) si promenada care duce in 10 minute in centrul orasului. Mic dejun simplu si repetitiv, dar normal pentru low budget. Free wifi în lobby si terase, sala cu masa de biliard si TV, plus mini TV in camere.
  3. Mancare – am ales sa testam restaurantul Milizis. E strict o chestie de gust, insa mie mi s-a parut mancare grasa, facuta din... resturi, multa cantitativ, insa nu stralucita ca gust. E adevarat, un mezze ajunge fara probleme pentru 2 persoane cu pofta de mancare, insa poate nu a fost pe stilul meu. Am testat si restaurantul Ocean Basket, chiar in centru, pe promenada, specific fructe de mare, preturi pentru toate buzunarele si cantitati indestulatoare.

Plus atmosfera placuta, chelneri rapizi si serviabili. Exemplu – meniu 10 euro – 12 creveti gigant plus cartofi /orez plus o bautura si paine calda cu unt inainte; creveti mici in sos de branza cu usturoi 4 euro, o portie de 3 fasii de haloumi cheese grill 4 euro, dar si platouri de 2/3/4/ persoane intre 15-50 euro.

Un alt loc care merita testat, de data asta pentru atmosfera, pentru lume, etc este terasa DSTRIKT (fara I) care este tot in centru, pe strada comerciala, are si DJ, muzica frumoasa, gustari alese – platou de branzeturi 14 euro, ce contine nuci, fructe confiate, multe tipuri de branza si struguri deliciosi, plus bruschete, arhi-suficient pentru 2; 10 euro platou de fructe si alte delicatese pentru vin, tot pentru 2,6 euro un vulcan de cartofi cu sosuri (un munte, mai exact)... E un local mereu plin, frecventat de localnici si merita macar o data testat.

În Limassol, chiar langa Castelul Medieval din Centrul Vechi (aflat la 5 minute de promenada de pe malul marii), am descoperit un local PLIN. M-am inspirat din sugestiile forumistilor de a alege acele locuri pline mereu si frecventate de localnici, astfel ca am intrat.

Locul se cheama Carob Mill, este o berarie/restaurant. Preturi mari la prima vedere, dar portiile sunt pe masura, astfel ca 4 persoane am mancat doar 2 portii de mancare. Coaste, cotlete de berbecut, venite cu cartofi si legume plus 2 beri, plus paine calda cu unt - 30 euro. La 4 persoane zic ca e bine. Si gata cu mancarea. În rest, gyros, frappe, 2,5 -3 euro. Concluzie – ai de unde alege si sunt variante pentru toate buzunarele, nu e nicio problema cu mancarea.

4. Distante si deplasare – cred ca am ales excelent prin Economycarrentals, NISSAN TIDA automat, cu plinul facut, nou, volan pe dreapta evident, 4 zile jumate, 70 euro. Am batut insula, am mai pus benzina de 40. Seriosi, ne-au asteptat la aeroport dupa parcarea de taximetre, ne-au dus la locatie. Am avut card de debit, fara probleme. La intoarcere, cand a trebuit sa lasam masina, GPS-ul nu a recunoscut adresa, astfel ca am sunat la ei si a venit cineva la aeroport si ne-a condus la locatie sa lasam masina, apoi ne-a dus inapoi la aeroport fara alte comisioane.

Autostrazi impecabile, semnalizare de invidiat, soferi civilizati, viteza 65 in oras, 100 pe autostrada. Parcari free pe langa centru/promenada sau platite cu 1 euro/h.

5. Acces in Rep. Ciprului de Nord – cu buletinul, fara stres. Dar fara masina inchiriata. Am folosit autobuzele fara probleme.
  6. Am vizitat Larnaca, Limassol, Nicosia, Aya Napa/ Nissi Beach, Girne, Ladra, Parcul de Camile.
  7. Nissi Beach – absolut superb, am avut o zi cu 25 de gr in aer, cer senin, astfel ca am intrat in apa, pana la brau, ca sa trecem spre o limba de pamant de unde se vedeau vreo 4 -5 culori ale marii. Erau destul de multi temerari care inotau, dar... totusi e martie...
  8. Afrodita”s Bath, Blue Lagoon, locuri superbe cu privelisti la fel, care cred ca sunt absolut minunate in plin sezon turistic.
  9. E plin de români in Cipru, multi muncesc din greu si majoritatea celor cu care am povestit se simt mandri ca sunt romani si dezaproba lenea proverbiala a cipriotilor, despre care spun ca au ca unica preocupare bautul cafelei.

Trimis de fetita in 28.03.16 14:05:36
Validat / Publicat: 28.03.16 15:28:46
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CIPRU

VIZUALIZĂRI: 4533 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (fetita); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 23 voturi)

[28.03.16 15:26:23]

Cazare – Hotel San Remo Larnaca 2 stele

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[28.03.16 15:27:19]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 30&ridAnt=67778

alina1104
[28.03.16 18:12:19]

felicitari pentru articol care este destul de util pentru cei care vor alege Cipru in viitor. Asteptam si poze cat mai curand!

iulianic
[29.03.16 15:42:00]

@fetita -

Știu că în Nicosia, în partea Ciprului de Nord administrată de Turcia, treci foarte simplu, doar cu pașaport sau cu carte de identitate. Nu am înțeles cum ai "folosit autobuzele fără probleme". Doar până în Nicosia sau și în partea nordică a Ciprului? Mi-ar fi de folos dacă ai detalia. Mulțumesc!

[29.03.16 16:51:46]

O prezentare pe puncte, dar care a acoperit absolut totul, felicitari.

[29.03.16 17:09:28]

@iulianic: era vorba de autobuzul din partea de nord. Am ajuns la un castel cu autobuzul, dar recunosc ca nu am retinut numarul pt ca eram un grup si m-am lasat ghidata.

Imi pare rau ca nu te pot ajuta.

Autobuzele in Larnaca circulau rar. In Limassol mergeau mai des si mai bine. Dar nu am circulat decat o data.

iulianic
[29.03.16 17:20:29]

@fetita - Mulțumesc! Deci trebuie să înțeleg că după ce ați trecut vama pietonal - mă rog, după linia de demarcație din Nicosia - în partea turcă ați luat autobuz până în Girne, la castel?

[29.03.16 21:25:37]

@iulianic: vine cam la 40 min busul, asa au spus prietenii mei ca au aflat. Statia e de pe ledras street, dupa granita, undeva spre dreapta. Din nou recunosc ca nu am fost atenta exact la traseu, doar am urmat "liderul"... Iar ca timp faci cam jumatate de ora. Sunt pana in 40 km parca.

elena.daniela
[15.10.16 10:14:54]

@fetita: Buna ziua, nu stiti cumva cat ar costa un abonament saptamanal pentru un singur traseu, de ex. 425? Multumesc

[15.10.16 10:23:35]

@elena. daniela: imi pare rau, nu va pot ajuta. Nu am retinut pentru ca nu ne-a interesat prea tare subiectul. Dar sigur gasiti pe net informatia dorita.

Calatorie frumoasa!

popesculiviu
[20.04.17 07:37:07]

Buna,

Foarte util articolul tau. Merg in iunie in Larnaca si as vrea sa inchiriez o masina. In articol spui ca ai inchiriat-o cu card de debit nu cu card de credit? (voiam sa-mi fac card de credit doar pentru asta). M-am uitat pe site-ul celor de la economycarrentals si cer card de credit.

Multumesc,

[20.04.17 08:04:03]

@popesculiviu: buna, multumesc pentru apreciere. La momentul respectiv nu aveam decat un card de salariu Visa electron si mi l-a acceptat fara probleme. Am auzit insa de situatii in care se accepta exclusiv cardul de credit. Daca poti sa faci, pentru a preintampina complicatii inutile, fa un card de credit.

Drum bun.

alina1104, elena.daniela, fetita, iulianic, mishu, popesculiviu